Jump to content

Slika
- - - - -

Ergonomija sjedenja za bubnjem

• Please log in to reply
46 odgovor(a) na ovu temu

#21 Chad

Chad
  • Members
  • 4633 posts

Vrijeme objave: 08 Svibanj 2006 - 22:04

Ja bih svakome preporučio setup sa offset tomovima... znači potpuna simetrija.

#22 jeremy

jeremy
  • Members
  • 1306 posts

Vrijeme objave: 09 Svibanj 2006 - 00:13

sto se tice ovog setupa na slici... pretpostavljam da je fus ovak pomaknut iza snare-a zbog zamaha. jasno se vidi koliko je jos prostora ostalo da se pomakne crash prema tomovima, a s njime i fus prema naprijed... samim time i tijelo se rotira udesno i lakse je dohvatiti npr. floor tom...probajte zamisliti da sjedite ovak za bubnjem i imate jos jedan floor tom.... to bi onda doslo negdje iza ledja sviracu ;) nego da dam i neki savjet u vezi pitanja... naravno da postoje pravilni i nepravilni nacini sjedenja za bubnjem i setupa bubnja, ali ne postoje striktna pravila... probaj se orjentirati nekom logikom i feelingom za instrumentom. trebas naci najugodniji polozaj na bubnju, gdje si fino opusten kad sviras... svaki element bi ti trebao biti na dohvat ruke, bez da se moras naprezati da bi ga dohvatio..

#23 ranj

ranj
  • Members
  • 1304 posts

Vrijeme objave: 09 Svibanj 2006 - 14:22

Da izvucem ovaj sjajan topic iz mrtvih i da pitam nesto.Nisam jos nasao svoje drzanje za bubnjem, i posto su mi jos uvijek neke stvari nejasne, da pitam ponovo pa da ih zajedno razjasnimo SLIKAnasao sam ovu sliku na ovom forumu i mislim da je prava za ono sto hocu da pitam.Dakle, kako trebam biti orijentiran.Na ovoj slici se vidi da je "objekat" ;D ;) (mr.bluesman mislim) usmjeren prema dobosu, tj. da mu je tijelo paralelno sa istim (pogledaj sliku). Ali problem je sto kada uradim isto, onda moram izvrtati desni zglob noge da bih mogao svirati koliko-toliko bas bubanj. Rijesenje nije u rotiranju basa, jer nemam mjesta za to.Dakle, kakvo je vase misljenje o tome da se usmjerim prema bassu (ljubicastoj liniji), ili jednostavno nadjem neku sredinu (ili mozda uzmem 2 basa ili giant step middle) ;D

Po mom misljenju "objekt" na fotografiji sjedi vrlo lose, da ne kazem krivo. Kao prvo, ima pogrbljena ledja i to bi prvo trebalo ispraviti. Nadalje, ti primjecujes neku paralelu izmedju izmedju tijela i snare-a. Buduci je prilicno tesko radit paralelu s kruznicom ;) ja bih to vise nazvao usmjerenjem tijela prema snare-u. I to je po mom misljenju, jedino dobro/pozitivno/ugodno/prirodno/zdravo sto se tice setupa sa slike!- "Objekt" sjedi preblizu bubnju. Time su mu koljena povijena za nekih 90, a mozda i manje stupnjeva sto je samo otezava rad nogu, a tjera i ruke/laktove dobrano iza "zelene linije" ;D. K'o u Beirutu. Snare je definitivno preblizu tijelu za opustenu svirku i prirodnu ispruzenost ruke.- Noge su previse rasirene bez ikakvog vidljivog razloga kao, npr. cetverodupla pedala , "udaljeni" hatovi ili cowbell na pedalu ;). Jedini argument za ovakvo sjedenje moze biti taj da "objekt" tako sjedi kad normalno opusteno sjedi na stolici. Tesko za povjerovati, ali ima nas svakakvih.... U svakom slucaju, "objektova" ravnoteza i balans nogu su prilicno naruseni ovakvim nepotrebnim "sirenjem", a samim tim je....- Pozicija "objekta" prema bubnju apsolutno kriva. Umjesto da se usmjeri vise prema kicku i tomovima, "objekt" im prakticki okrece ledja. To kao prvo dovodi do neprirodnog polozaja noge na foot-plate od pedale i krivljenja zgloba da bi se postigao optimalan grip na pedali sto, na kraju, rezultira nemogucnoscu optimalnog sviranja bass bubnja. Drugo, polozaj tomova je potpuno "izvan ruke" i svaki "odlazak" na tomove zahtijeva, u "objektovom" slucaju, okretanje torza prema njima. Pitam se samo kako "objekt" uspijeva svirati floor tom lijevom rukom ??? ::( U stvari, ova fotka je totalno u suprotnosti sa svime sto sam naveo u uvodnom postu o ergonomiji sjedenja i vaznosti opustenog i logicnog (u smislu prirodnog polozaja tijela i nogu pri sjedenju), sa izuzetkom usmjerenosti tijela prema snare-u. Obi sugerira tomove "ispred" snare-a (npr. Thomas Lang, Weckl setup...) i to je jako ugodan setup, ali znam iz iskustva da nekim sviracima pomicanje hata (kad se radi o vecim tomovima) ili udaljavanje zadnjeg toma od floora, predstavlja prolemcic, a u tom slucaju s ipak radi o finessama. U svakom slucaju treba biti usmjeren prema cijelom bubnju i sve treba biti nadohvat ruke, pristupacno za svirku i opusteni rad. Evo, npr. slijdeci tjedan me ceka jedan gig koji traje vise od tri sata. Neprekidne svirke. Razlicitih stilova, dinamike, tempa.... Ima da se drzim uspravno, guzicu na sredinu najfinije i najdeblje stolice i lagano, bas kao za klavirom, radim rukama i nogama. I nakon tri ure moram ustati s bubnja zdrav i cio, spreman za gazu slijedeci dan. Moram priznati da me, samo od pogleda na "objektov" setup i drzanje, vec pocinju "loviti kriza" ;DPozdrav Edit: moram dodati da sve sto sam rekao nije ni u snu imalo za cilj, rusiti "objektovu" perspektivu sviranja bubnja, ali buduci ga je sonus uzeo za, doslovno, slikovit primjer onda je bilo nemoguce ne komentirati to isto. Nothing personal. :( 8)

#24 Rango

Rango
  • Members
  • 964 posts

Vrijeme objave: 09 Svibanj 2006 - 22:46

Trebao bi se zarotirat udesno (zasto je desna noga tolko izvitoperena prema van, jao koje naprezanje), sner gurnut prema basu, manji tom gurnut unatrag isto, hajhet za pol metra u tom smjeru isto...to je to... odmaknut se od bas bubnja malo..sretno ;)

#25 sonus

sonus
  • Members
  • 141 posts

Vrijeme objave: 10 Svibanj 2006 - 13:14

Samo da napomenem, ovo nisam ja na slici...Inace sjedim dosta udaljenije od ovog objekta na slici ;D otprilike su mi koljena pod neki 60 stepeni, tako da bih mogao izvesti neke tehnike (heel toe i sl.). Da ne duljim kako sjedim (mrsko mi pisati ;)), reci cu da me ovo ustvari interesovalo upravo zbog rasporeda elemenata i nekih manjih bolova u ledjima koji su prosli kada sam malo popravio drzanje i stolicu twekovao.Ipak mislim da je najbolje da se kamerom snimim, pa da onda sam vidim greske koje pravim...

#26 ranj

ranj
  • Members
  • 1304 posts

Vrijeme objave: 10 Svibanj 2006 - 15:01

Ogledalo moze pomoci u korekciji drzanja. A i u vjezbanju showmanshipa ;)!

#27 Chad

Chad
  • Members
  • 4633 posts

Vrijeme objave: 10 Svibanj 2006 - 19:47

Ogledalo moze pomoci u korekciji drzanja. A i u vjezbanju showmanshipa ;)!

Osim što doma vježbuckam pred ogledalom... pogledam si obavezno sve gigove koje snimamo i čekiram sve Tommy Lee/Shannon Larkin show-off fore... svaki novi koncert izgledam sigurnije u tome 8) ...da mi je barem tako i u samoj svirci :-\

#28 korisnik68

korisnik68
  • Members
  • 5028 posts

Vrijeme objave: 10 Svibanj 2006 - 19:59

:-XLjudi moji ta slika mene (;D) je... khmm.... bzvz ;)To je bio negdje, 5-6 put da sam svirao bubnjeve, nisam imao pojma ni o cemu, ergonomija u banani. Dobro ranj kaže, totalno je koma, u svakom pogledu.Sada sjedim mnogo bolje - kut među nogama je mnogo manji (tek mrvicu veći od toga da raširim noge oko snarea). Crash je drito ispred mene, kao i snare, a što se offset tomova tiče - slažem se Kenobijem - to je toalno jebački - samo nemam para za adapter ;)

#29 Superhrabar Dabar

Superhrabar Dabar
  • Members
  • 1987 posts

Vrijeme objave: 10 Svibanj 2006 - 21:41

Ja bih svakome preporučio setup sa offset tomovima... znači potpuna simetrija.

Možeš li mi objasnti kakav je to setup? Offset?

#30 sonus

sonus
  • Members
  • 141 posts

Vrijeme objave: 10 Svibanj 2006 - 21:44

http://www.glazbeni-...topic=32105.300pogledaj obi wanov starclassic

#31 sonus

sonus
  • Members
  • 141 posts

Vrijeme objave: 11 Svibanj 2006 - 18:33

Evo pokusao sam sa offset tomovima, i nije nimalo lose. Sad imam poziciju koja bi bila kada bi imao 2 basa, sto mislim da je jako dobro (dobos tacno u sredini, sve ostalo oko njega ide), za razliku od proslog, koji je sav asimetrican. Samo je bed sto mi je dok sam postavljao sve ovo pukao drzac na tomu, pa sada mi isto dodje ;) ;)

#32 korisnik68

korisnik68
  • Members
  • 5028 posts

Vrijeme objave: 29 Lipanj 2006 - 22:44

http://www.pearldrum...210838&stc=1Evo ti prava stvar. To ću i ja kada tada napravit.

#33 spashtoot

spashtoot
  • Members
  • 3178 posts

Vrijeme objave: 17 Travanj 2007 - 16:09

Ja sam početnik.Nakon vježbanja (3-4 sata) kada se dignem sa stolice osiječam strašnu bol u preponama.Da li mi netko zna reći koji je pravilan položaj nogu (a općenito i bubnja - doboš u odnosu na prvi tom (10''),)??

#34 ranj

ranj
  • Members
  • 1304 posts

Vrijeme objave: 17 Travanj 2007 - 16:30

Ja sam početnik.Nakon vježbanja (3-4 sata) kada se dignem sa stolice osiječam strašnu bol u preponama.Da li mi netko zna reći koji je pravilan položaj nogu (a općenito i bubnja - doboš u odnosu na prvi tom (10''),)??

Evo, kad vec nisi "znao" upotrijebit search, da te smjestim prvo u ovaj topic pa ga procitaj.pozdrav

#35 jeremy

jeremy
  • Members
  • 1306 posts

Vrijeme objave: 14 Kolovoz 2007 - 22:32

alo ljudovi! trebao bi mi pokoji savjet u vezi pozicije za bubnjem kada je rijec od duploj bas pedali.naime neki dan nabavih i to cudo i sjedim tak za bubnjem i vjezbam, kad ono nakon kratkog vremena bol u preponama i ledjima.nikak da si nadjem dobar setup i poziciju. dajte malo opisite kako sjedite za duplom. dal su vam natkoljenice paralelne sa podom ili sjedite vise/nize. dal ste ful uspravni ili nagnuti naprijed/nazad? ajte savjet.

#36 -enigma-

-enigma-
  • Members
  • 2840 posts

Vrijeme objave: 15 Kolovoz 2007 - 10:18

potkoljenice i natkoljenice pod kutom malo većim od pravog. potkoljenice blago isturene naprijed. leđa uspravna (odokativno :001_unsure:). niti se guram naprijed niti natrag. tako sjedim i nemam problema, no moram napomenut da nisam toliko vješt sa duplom pedalom i tek sam u nekoj fazi učenja, ko i ti. mislim da je to stvar navike. sjećam se da sam i ja imao sličnih problema kad sam prije par godina počeo radit sa duplom pedalom. digao bi se sa bubnja i boljela bi me koljena i križa.

#37 T.A.F.K.A.C.

T.A.F.K.A.C.
  • Members
  • 2550 posts

Vrijeme objave: 15 Kolovoz 2007 - 11:09

potkoljenice i natkoljenice pod kutom malo većim od pravog. potkoljenice blago isturene naprijed. .

ja sam tako svirao pa sam znao odgurati lijevu polovinu pedale naprijed sve skupa sa fusom...sad sjedim tako da sam skoro sav pod 90 stupnjeva.ili čak i malo ispod..ali sam isprobavao mjesecima idealan položaj ispreturavao cijeli banjbu...sad je ok..jedino me jebu leđa jer sam sav pogrbljen kad ne razmišljam o položaju tijela..

#38 commando

commando
  • Members
  • 370 posts

Vrijeme objave: 15 Kolovoz 2007 - 11:22

probaj sjediti tak da ti kut guze :001_unsure: i natkoljenice nije pravi, znaci ko da ti noge malo vise prema dole. i obavezno malo potkoljenice prema napred, ali samo malo. davno mi je rekel jedan student medicine da se iver u koljenu trosi cak i kad sjedis a koljena su ti 90 ili manje stupnjeva.

#39 T.A.F.K.A.C.

T.A.F.K.A.C.
  • Members
  • 2550 posts

Vrijeme objave: 16 Kolovoz 2007 - 12:24

@commando : budem probal...

#40 spashtoot

spashtoot
  • Members
  • 3178 posts

Vrijeme objave: 07 Prosinac 2007 - 12:44

naišao sam na ovo i čim ga je kamera snimila sa strane mene je zaboljela kičma...

Category 1
Important Section
O nama
Glazbeni Forum je najveća zajednica glazbenika i ljubitelja glazbe na hrvatskom internetu još od 2003. godine.
Brojimo preko 25 000 registriranih članova.
Pratite nas
facebook Twitter Youtube Feed
Copyright © 2003 - 2016 Glazbeni Forum. Sva prava pridržana.