Jump to content

Slika
- - - - -

Ergonomija sjedenja za bubnjem

• Please log in to reply
46 odgovor(a) na ovu temu

#1 Nixaster

Nixaster
  • Members
  • 116 posts

Vrijeme objave: 16 Rujan 2005 - 13:31

Kako se pravilno svira, dali laktovi trebaju biti skroz uz tijelo ili mogu biti rašireni!Vidio sam na jednom videu od Chada smita da ima laktove malo raširene, ali većina nema!? :)Jel ima neko pravilo? ???

#2 djemo

djemo
  • Members
  • 106 posts

Vrijeme objave: 16 Rujan 2005 - 14:50

ja sam vidio Omara Hakima i lik izgleda k'o da pliva kraul ane da svira bubnjeve jer kao tak bolje diševaljda ima nešto logike u tome da ako sjediš uspravno i držišlaktove van onda bolje dišeš jer tako se uglavnom drže trubačii ta ekipa koja treba puno zrakabrijem si da je fakat inače teško reć šta je ispravno a šta neal mislim da će ti ih puno reć laktove van uostalom na to puno utječe raspored bubnjeva i držanje palicapa se vjerojatno ne bi trebao zamarat s tim nego probat nać nešto što je tebi prirodno i odgovara ti za sve vrste muzike ibrzine sviranja jer je valjda najgore kad usred pjesme mjenjaš2 ili više različitih poza i zbog tih nepotrebnih pokreta ispadaš iz ritma

#3 Bill Ward

Bill Ward
  • Members
  • 195 posts

Vrijeme objave: 16 Rujan 2005 - 15:00

Vecina ljudi svira sa rasirenim laktovima.Neprirodno je svirati dok su ti laktovi uz tijelo a i vrlo tesko.Pogotovo dok radis prijelaze.

#4 MokA

MokA
  • Members
  • 1051 posts

Vrijeme objave: 16 Rujan 2005 - 16:04

Laktovi ne smiju biti skroz uz tijelo, nego malo rasireni. To je cak i skolski nacin.Lp

#5 MokA

MokA
  • Members
  • 1051 posts

Vrijeme objave: 16 Rujan 2005 - 16:20

uostalom na to puno utječe raspored bubnjeva i držanje palicapa se vjerojatno ne bi trebao zamarat s tim nego probat nać nešto što je tebi prirodno i odgovara ti za sve vrste muzike ibrzine sviranja jer je valjda najgore kad usred pjesme mjenjaš2 ili više različitih poza i zbog tih nepotrebnih pokreta ispadaš iz ritma

Ne slazem se u potpunosti s tim da se ne treba zamarati s tim stvarima, te traziti sebi prirodan polozaj, jer nekad kad si samouk taj "prirodan" polozaj moze biti upravo neprirodan za odredjene stvari. Mogla bih sada pisati iz osobnog iskustva o konkretnim stvarima, al' da ne duljim. Htjedoh samo reci da je jako bitno kod bubnjeva od pravilnog drzanja pa nadalje. Nisu bezveze izmisljene odredjene tehnike kao npr Mollerov zamah i sl. Jer jedom kad naviknes na sebi "prirodan" polozaj teze je savladati neke stvari, nego sto bi u suprotnom slucaju. :)Lp

#6 Zule of Sonor

Zule of Sonor
  • Members
  • 650 posts

Vrijeme objave: 16 Rujan 2005 - 17:22

Vodi se po tome da se osjećaš slobodno na setu, da možeš uz malo micanja tijelom dohvatit sve elemente, a najvažnije je da nisi zgrčenE da imam neku sliku sad :)

#7 Chad

Chad
  • Members
  • 4635 posts

Vrijeme objave: 16 Rujan 2005 - 20:24

Dado Šolc i Manu Katche sviraju užasno raširenih laktova isto...

#8 Tin

Tin
  • Members
  • 30 posts

Vrijeme objave: 16 Rujan 2005 - 21:16

Mogla bih sada pisati iz osobnog iskustva o konkretnim stvarima, al' da ne duljim.

Pa napiši da čujemo, možda netko radi baš istu pogrešku.

#9 Nixaster

Nixaster
  • Members
  • 116 posts

Vrijeme objave: 16 Rujan 2005 - 22:12

Hvala dečki!Ja sam svirao malo raširenih laktova pa mi je netko rekao da ih trebam držat uz tijelo pa sam probal tak, malo je teže, kad opustiš ruke i ostaviš laktove na miru onda je lakše svirat!

#10 Nixaster

Nixaster
  • Members
  • 116 posts

Vrijeme objave: 27 Listopad 2005 - 21:51

Hvala dečki!

#11 Vix

Vix
  • Members
  • 134 posts

Vrijeme objave: 30 Listopad 2005 - 20:33

'kaj se tak naginjes nazad daj se ispravi'

Posted Image

#12 Vix

Vix
  • Members
  • 134 posts

Vrijeme objave: 31 Listopad 2005 - 22:56

Ne treba, samo udri 8)Ha eto, samo neki word of advice, kajaznam...ako se sviraiu neki bolesni prielazi s hi-hata s dvie ruke na dobosh, onda ie dobro imat malo vishe rashirene laktove da iedna ruka ne smeta drugoi i da palice ne lete okolo ;)

#13 ranj

ranj
  • Members
  • 1304 posts

Vrijeme objave: 17 Veljača 2006 - 22:34

Zdravo djeco, dr. Ranj ovdje. Danas cemo malo govoriti o ergonomiji u kontekstu sviranja bubnjeva. Tko zna o cemu se radi moze u kantinu.Dakle, bit cu kratak kao i uvijek. :PPoceo bih s cinjenicom da je sviranje bubnjeva fizicka djelatnost i da tijelo treba biti pripremljeno na to (topic o zagrijavanju), ali i da treba voditi racuna o svim stvarima koje utjecu na to da bi se osjecali opusteno za instrumentom. Ja sam misljenja da su nacin sjedenja, drzanje tijela i, iz tog izvedeni, set-up bubnjeva, najvazniji cimbenici za ugodnu, opustenu svirku, a i garancija (dugovjecnog) uzitka sviranjem. Dakle, ako se na to "od malena" misli onda kasnije ima puno manje problema. Ne zaboravite da za bubnjare nema Viagre. :D Pocnimo od stolice. To je ono sto ja osobno, prvo slozim kad slazem kit.Odmah bi naglasio da se vise isplati uloziti u dobru, udobnu i cvrstu stolicu nego u drugi crash, splash, chinu, duplu pedalu ili rack. Ako vam se stolica klima, vrijeme je za novu. Visina sjedenja ce imati utjecaj i na teziste i na stabilnost i na opterecenost odredjenih misica prilikom svirke. Najniza tocka sjedenja bi trebala biti kada su vam bedra paralelna s podom. Nize od toga donosi (zbog cistih zakona fizike) vise napora u koljenima i podkoljenici i vise opterecenja u donjem dijelu ledja. Preporucljivo je sjediti jos malo vise od te tocke, dakle bedra blago "prema dole". Previsoko sjedenje moze takodjer rezultirati krivljenjem ledja, ili neprirodnim drzanjem ramena, a ponekad (okrugli modeli stolice) i smetnjama u krvotoku nogu jer se onda rub stolice usijeca u donji dio bedara.Guzica treba pocivati na sredini stolice. Nikako "visiti" na zadnjem dijelu sica jer time micete tezisnu tocku i gubite na stabilnosti. Eventualno sjediti malo blize prednjem rubu, ali optimalno je sjesti u sredinu, tocno "iznad" stange od stolice. Ledja ravno, to je jasno. Ramena izravnati skupa s ledjima, ali biti opusten; dakle bez naprezanja misica osim onih koji vas "drze" uspravnima. Onaj tko ima poteskoca s tim bi trebao koristiti stolicu s naslonom. Ne da bi se sto udobnije zavalio, vec upravo da ga naslon gura u ledja i tjera na ispravljanje kicmenog stupa. Buduci cesto vidim problem "grbljenja" ledja, poceo sam primjenjivati kod svojih ucenika slijedece: trecu nogu stolice stavim iza na komad sperploce/drveta, taman toliko visoko da se ucenik/ca mora stvarno ispraviti da bi kompenzirao nagib stolice. Nakon nekog vremena ta metoda "prisile" ubire plodove i dica se pocinju sama pravilnije drzati za bubnjem. ;DRuke neka vise opusteno uz tijelo; ne zabacenih laktova iza, a ne i previse na naprijed. No to ionako reguliraju drzanje ledja i ramena. I daljina predmeta koje treba pogadjati :D. E tu dolazimo do setup-a. Zastupam stav da za bubnjem treba sjediti kao sto se sjedi i u obicnoj situaciji na stolici (izuzmimo ovdje skolsku klupu, sank, playstation, bus, avion ili WC...), dakle ispravnih ledja i lagano rasirenih nogu (dosta za 14" izmedju ;D), stopala na istoj razdaljini od tijela/tocke sjedenja. Jel to jasno?Dakle tu sliku bi trebalo jednostavno preslikati na bubanj i onda pocevsi od sebe, "graditi" svoj setup. Najvazniji trokut u vecine sjedecih bubnjara je kick, snare, hi-hat. To treba uvijek i prvo postaviti. Noga bi trebale biti u ravnini s pedalama, dakle treba gledati da stopalo stoji samo po sebi ravno na pedali (foot plate). To omogucuje najmanju frikciju u koljenu jer ako sjedis "malo sa strane" onda cesto dolazi do krivljenja koljena ili noznog zgloba da bi se ta pozicija kompenzirala na samoj pedali. Mnogi ce odmah graknuti da im je tako lakse "zavrtit" se do drugog ili treceg floor-a, ali o tome kasnije. Ovdje mozemo spomenuti i topic o http://www.glazbeni-...740&postcount=1a opravdanost stavljanja slave-a na vanjsku stranu mozete potraziti u tom tekstu. :)Dalje; snare bi trebao biti na visini koja omogucuje normalno udaranje rimshot-ova bez da ruka dolazi u kontakt s bedrom. Dakle, ne prenisko, ali ne i previsoko ::)...hmmmm, malo teze za slikovito objasanjavanje...Ugao nagiba snare-a regulirati po zelji. Sto visi snare, to ga se vise naginje prema sebi. Svakom na volju, ali moj savjet je: radje nize i malo ravnije nego "nebu pod oblake" i jako nagnut, zato jer se nesto nizim snare-om amplituda ruke/podlaktice/sake, prilikom udarca, povecava i jacinu udarca dobijate iz, takoreci, slobodnog pada, a ne rada misica (drugar Kenny Aronoff je dobar primjer bodybuildera na snare-u...)Zatim treba dignuti hi-hat na visinu koja omogucuje nesmetano sviranje snare-a (za one koji sviraju ukrstenih ruku), ali treba voditi racuna i da se nesmetano mogu svirati, npr. brzi rollovi po gornjoj cineli hi-hata, vrhovima palica. Dakle opet ne previsoko, ali ne i prenisko, ukoliko ste ortodoksni desnjak ili lijevak. Ljudi koji sviraju openhanded (lijevo hat-lijeva ruka, desno snare-desna ruka; Billy Cobham, Simon Phillips, Carter Beauford...) nemaju problema s "niskim" hatom, dapace :D. Ako je trokut pravilno slozen onda bi se ostatak kita trebao jednostavno "graditi" oko te baze, na foru cockpita. Buduci je ride cinela jos jedan jako bitan dio seta, mislim da bi prvo trebalo traziti adekvatno mjesto za nju, prije nego se pocne slagati svih 167 tomova i splasheva. ;DI sada ti floor-ovi. Tko se ne moze zadovoljiti s jednim floor-tomom, ima dva ili tri. Jednostavno. Ali nek ne zaboravi na rotiranje kicmenog stupa pri svakom sviranju drugog ili treceg floora, a to je prilican/iznenadan okret u desno/lijevo i zahtjeva potpunu fleksibilnost i opustenost odredjenih misica ledja i ramena. Zato pazljivo s tom radnjom! Micanje stolice prema strani hi-hata moze olaksati okretanje prema floorovima, ali onda dolazi do, ranije opisane situacije s nogom na pedali. Pa sad procijenite sami sto je vaznije :). Dakle setup bi trebao biti pristupacan i, jednostavno lagan za sviranje. Svi elementi bubnja bi trebali biti usmjereni prema bubnjaru, pod laganim kutom, tako da palice udaraju u koze pod laganim kutom za optimalan sound i bez opasnosti od "rovanja" koza, a cinele isto tako, malo nagnunte prema bubnjaru jer to omogucuje razlicito sviranje cinele = dobijanje razlicitih zvukova iz iste + cuva cinelu od eventualnog ostecenja. MTV fore s ravnim cinelama, nebu pod oblake su vecinom "part of the show". Kombinacija playbacka i indorsmenta moze biti pogubna za cinele novopecenog mladunca-bunjara koji bezocno kopira setup svog TV idola. :o Ako svirate standardni 5-piece (kick, snare, tomovi na kicku i floor) kit onda bi ride trebao imati svoje mjesto pored drugog toma, otprilike malo vise od istog (naravno, imajuci u vidu da nema kontakta izmedju cinele i obruca toma). Neki sviraci preferiraju tomove "ispred" snare-a sto je jos udobnije za svirati, ali se javlja "problemcic" razdaljine izmedju drugog toma i floora,a prilikom "munjevitih glissanda", no cini se da nekima to uopce ne predstavlja problem - Weckl ;D. Toliko za sad jer idem proc'.Pozdrav.

Edited by ranj, 02 Ožujak 2011 - 09:33 .

#14 sonus

sonus
  • Members
  • 141 posts

Vrijeme objave: 17 Veljača 2006 - 23:10

Dosta dobar topic, dostojan mog prvog posta :PPitanjce - mozda sam fulio u textu, ali kako prsa treba da budu usmjerena, prema bassu ili fusu, ako kuzite?

#15 ranj

ranj
  • Members
  • 1304 posts

Vrijeme objave: 18 Veljača 2006 - 12:27

Dosta dobar topic, dostojan mog prvog posta :PPitanjce - mozda sam fulio u textu, ali kako prsa treba da budu usmjerena, prema bassu ili fusu, ako kuzite?

Mislim da kuzim i moj odgovor je, prema snare-u. Snare je centralna tocka, "pociva" ravno ispred sviraca, noge su rasirene sa svake strane snare-a, ista razdaljina do pedala i, dodao bih, a nisam u prethodnom tekstu: koljena ne bi trebalo savijati ispod 90 stupnjeva; dapace, bolje je da je kut veci od 90, dakle potkoljenica malo nakosena u pravcu kicka/hata. Bitno je ne sjediti preblizu seta, takozvano, "u bubnju", vec na dovoljnoj udaljenosti da s obje suke kad ih opusteno spustite niz tijelo i palicama udarite snare, obje palice pogadjaju centar koze. To bi bila otprilike optimalna udaljenost stolice od bubnja. Rasirenost nogu je takodjer vazan moment kada je u pitanju stabilnost sjedenja, jer prerasirene noge (hallo doublefoot players ;D) smanjuju prirodno podupiranje nogama i povecavaju pritisak na misice istih + sto mogu nakon duzeg vremena izazvati umor donjeg dijela ledja i kukova. I da se jos vratim na pitanje "torza"; u principu je najugodnije za tijelo kada je bubanj "ispred" sviraca, dakle sve na dohvat ruke bez da su potrebni cesti zaokreti gornjim dijelom tijela, vratom, ramenima ili citavom rukom. Eventualni problem dva ili vise floorova se moze donekle rijesiti njihovoim pozicioniranjem tako da je sto manje zaokreta potrebno pri sviranju drugog/treceg floora, znaci malo u stranu od prvog floora, a ne se "okruziti" bubnjevima.Naravno da svaki setup ima i vizuelni aspekt, pogotovo kad je u pitanju showbiz, ali onda bi bilo uputno pogledati setupe nekih starijih bubnjara koji se vec 20,30,40 godina bave poslom (Bill Bruford, Gadd, Weckl, Colaiuta, Paul Leim, Steve Smith, Rick Marotta, Charlie :D, Anthony Fig, Jim Keltner, Steve Jordan...da nabrojim samo neke ;D), a ne odmah pristupiti bezocnoj kopiji "jebenog" setupa trenutnog idola koji ima 20-tak godina u guzici, svaki dan pije 5 litara izvorske vode, pet put tjedno ide u gym i jede iskljucivo kuhano povrce. Da o Jogi i ne govorimo ;D. Dakle, sto prije postanete svjesni vaznosti pravilnog sjedenja, drzanja kicme i udova te ergonomicnog setupa bubnjeva, imat cete puno vise sanse za bezbolnu bubnjarsku penziju ;D.

#16 Furnaletto

Furnaletto
  • Members
  • 3421 posts

Vrijeme objave: 18 Veljača 2006 - 12:54

a sta je sa onim sistemom da se bubanj i sve na njemu zakrive malo prema nazad tako da bubnjar ima filing kako da je naslonjena a noge mu u zraku :D evo slikica :D[img width=617 height=600]http://www.tonyroyst...ondrumframe.jpg[/img]

#17 ranj

ranj
  • Members
  • 1304 posts

Vrijeme objave: 18 Veljača 2006 - 13:11

a sta je sa onim sistemom da se bubanj i sve na njemu zakrive malo prema nazad tako da bubnjar ima filing kako da je naslonjena a noge mu u zraku :D evo slikica :D

E taj sistem je vrlo interesantan, a ponajvise zbog osjecaja na koji se mora priviknuti. Kad se jednom privknes na drumframe (tako se zove) onda je uistinu prisutan osjecaj da "sve ide lakse". Kao prvo je stolica tako dizajnirana na podupire tocno one misice koji to trebaju. Drugo, cijela stvar je nagnuta tako da noge vise nemaju tako veliku funkciju oslonca i mogu se "bezbrizno prepustiti pedaliranju" ;D. A kako je sve nagnuto onda i sila teza malo pomaze kod rebounda :D. Trece, vazna fora je u tome sto je cijeli bubanj u zraku i samim time ima potpuniji zvuk. Kazem potpuniji jer kategorija "bolji' je jako osobna. Cinjenica je da bubnjar s drumframe-om nema nikakvih problema s povrsinom na kojoj svira jer je ona u ovom slucaju uvijek ista - frame! Kick nema kontakt s podom tako da dio frekvencija koje pod pojede, ostaje prisutan. Nema stalaka, sve ja na racku. Ali, stvar je skupa i glomazna i nije za svaki stage. A kad vec dodjem na toliki stage onda je to vec level gdje mi drugi nose bubanj, slazu i garantiraju da mi se tijekom svirke nista nece maknuti. Mozda je studio najbolje mjesto za drumframe....U kontekstu nase teme, ergonomije i lakoce sviranja, drumframe je dobra fora, definitivno osjecaj da su ledja i pogotovo noge, rastereceniji. S druge strane za te pare mozete otic na fino skijanje, a na drzanju poraditi sami. :)

#18 doox

doox
  • Members
  • 990 posts

Vrijeme objave: 18 Veljača 2006 - 13:15

Genijalan topic... svaka čast ranj!Mogli ste ovo stavit sticky... :D@ furn: nećemo sad ulazit u znanstvenofantastične pristupe, malo tko si može priuštiti konstrukcije kao Tony Royster Jr. Ovaj topic treba biti namijenjen običnim konvencionalnim setupovima... :D

#19 Furnaletto

Furnaletto
  • Members
  • 3421 posts

Vrijeme objave: 18 Veljača 2006 - 16:23

Genijalan topic... svaka čast ranj!Mogli ste ovo stavit sticky... :D@ furn: nećemo sad ulazit u znanstvenofantastične pristupe, malo tko si može priuštiti konstrukcije kao Tony Royster Jr. Ovaj topic treba biti namijenjen običnim konvencionalnim setupovima... :D

da te podjsetim... pričamo o ergonomiji a ne zvjezdanim stazama. Onaj sistem tonya nema veze sa količinom bubnjeva koje on koristi.. samo mi jen jegova slika bila pri ruci. taj sistem je budučnost ergonomije bubnja... omar hakim ti o tome ima zanimljiv članak.dakle.. nepostoji konvecionalni setup ili nekonvecionalni setup bubunja kada je riječ o ergonomiji.. stvar je samo u činjenici da bubnjari imaju jebenih problema sa kičmom...a ovaj gore sistem o riješava.... pa tony razmišlja o svojoj kičmi koja će s vremenom početi patiti a bogami obzirom da njegove godine da sam mu ja otac definitvno bi mu omogućija da ima što bezbolnije vježbanje jer jednom kad stvar postane kronična, bol, jako teško je se toga riješiti.to ti je tako.... sa tim problemom. dakle... ergonomija za sviranje bunja možda treba početi od neuobičajenog razmišljanja... jer je poanta olakšati svirati bubnjarima a ne imati predrasude prema tome što će tko reći na stageu ili komentari tipa "konvecionalni setup" .. nonsensi... prije se nije razmišljalo o tome, jer ono sjedneš i bunjaš ..ali ako bubnjarima ne ponudiš nešto što bi im možda olakšalo posao onda nikad neće ni znati koliko su malo bili daleko od riješenja.Uostalom zato imaš sada jako puno ergonomskih stolica koje nemaju ama baš nikakve veze sa klasičnim stolicama za sjedenje..( ne nužno bubnjarskim )pozdrav

#20 sonus

sonus
  • Members
  • 141 posts

Vrijeme objave: 08 Svibanj 2006 - 21:57

Da izvucem ovaj sjajan topic iz mrtvih i da pitam nesto.Nisam jos nasao svoje drzanje za bubnjem, i posto su mi jos uvijek neke stvari nejasne, da pitam ponovo pa da ih zajedno razjasnimoPosted Imagenasao sam ovu sliku na ovom forumu i mislim da je prava za ono sto hocu da pitam.Dakle, kako trebam biti orijentiran.Na ovoj slici se vidi da je "objekat" ;D ;) (mr.bluesman mislim) usmjeren prema dobosu, tj. da mu je tijelo paralelno sa istim (pogledaj sliku). Ali problem je sto kada uradim isto, onda moram izvrtati desni zglob noge da bih mogao svirati koliko-toliko bas bubanj. Rijesenje nije u rotiranju basa, jer nemam mjesta za to.Dakle, kakvo je vase misljenje o tome da se usmjerim prema bassu (ljubicastoj liniji), ili jednostavno nadjem neku sredinu (ili mozda uzmem 2 basa ili giant step middle) ;D

Category 1
Important Section
O nama
Glazbeni Forum je najveća zajednica glazbenika i ljubitelja glazbe na hrvatskom internetu još od 2003. godine.
Brojimo preko 25 000 registriranih članova.
Pratite nas
facebook Twitter Youtube Feed
Copyright © 2003 - 2016 Glazbeni Forum. Sva prava pridržana.