Jump to content

Slika
- - - - -

V1 V2 V3 V4... uloga pojedine oznake

• Please log in to reply
102 odgovor(a) na ovu temu

#1 Tortex

Tortex
  • Members
  • 336 posts

Vrijeme objave: 19 Svibanj 2017 - 11:07

zanima me točnost ovih informacija:
V1 - Input Gain Stage (najviše utječe na karakter zvuka pojačala)
V2 - Gain Stage 2

V3 - Gain Stage 3

V4 - Phase Inverter

konkretno me zanima vrijedi li ovo opčenito za večinu pojačala i stoji kao pravilo ili opet puno ovisi od pojačala do pojačala... posjedujem ENGL Powerball glavu i malo bi eksperimentirao, pa me čisto zanima koji socket je od čega.
inače nisam puno eksperimentirao s preamp lampama... dosad su večinom mijenjane komplet od iste firme i stavljane obične 12ax7, zadnji setup mi je: 

V1 - TAD 7025WA highgrade premium selected
V2 - TAD 12AX7 A-C premium selected
V3 - TAD 12AX7 A-C premium selected
V4 - TAD ECC83WA premium selected

zanima me kako bi pojačalo zvučalo sa Tungsol 12ax7, one su mi se najviše svidile od svih, bar ono šta san sluša na testovima po youtubeu. osim njih zanima me i Gold Lion (Genalex) 12ax7 koje su malo skuplje.
eto, ako neko ima volje za kakav savjet ili iskustva s navedenim lampama, pucajte!!!  :thumbup1:

#2 Tortex

Tortex
  • Members
  • 336 posts

Vrijeme objave: 19 Svibanj 2017 - 11:22

-update-
ovo stoji u manualu od pojačala:

V5 (Input -Tube): ECC83/12AX7, FQ selected (FQ = First Quality)
V6: ECC83/12AX7 selected
V7: ECC83/12AX7 selected
V8: ECC83/12AX7 standard

#3 baaab

baaab
  • Members
  • 1244 posts

Vrijeme objave: 19 Svibanj 2017 - 12:28

nije baš tako sve uvijek jednostavno...12AX7 je dupla trioda, tako da ti pola lampe može biti za jednu funkciju, a pola za neku drugu...

slika govori više od 1000 riječi...

MesaMarkIVTubeLayout.jpg

MesaMarkVTubeLayout.jpg

#4 Tortex

Tortex
  • Members
  • 336 posts

Vrijeme objave: 19 Svibanj 2017 - 12:37

da da...  :001_unsure: 
neznam uopće di nać te informacije na netu... da pošaljem upit ENGL-u?  :blushing:

#5 baaab

baaab
  • Members
  • 1244 posts

Vrijeme objave: 19 Svibanj 2017 - 12:42

možda i ovo pomogne...ako je to taj model..Powerball II ;)

ENGLtube.jpg

#6 Tortex

Tortex
  • Members
  • 336 posts

Vrijeme objave: 19 Svibanj 2017 - 12:58

nije kod mene Powerball II... ja iman stariji model... Powerball 2 ima gain pot za sva 4 kanala, a meni su Clean i Crunch, Hi i Lo Lead na zajedničkima (dakle PBII ima 4 pota za gain, a moj ima 2). Mislim da je ostatalo isto...

#7 leslie

leslie

ommadawn

• Members
  • 17472 posts

Vrijeme objave: 21 Svibanj 2017 - 08:58

imam iskustva sa previše lampi al ne u powerballu.  tungsol je odlična lampa, electro harmonix isto (sve je to russia ko i genalex), neš ništa dobit sa skupljom lampom. vjerojatno ti te kineske TAD imaju najviše gaina pa se isplati mijenjat samo ako hoćeš pročistit/definirat zvuk. mada mislim da je to totalno nebitno u takvim pojačalima.

a ništa, kupuj razne i nabadaj ako te veseli :)

''zanima me kako bi pojačalo zvučalo sa Tungsol 12ax7, one su mi se najviše svidile od svih, bar ono šta san sluša na testovima po youtubeu. osim njih zanima me i Gold Lion (Genalex) 12ax7 koje su malo skuplje.
eto, ako neko ima volje za kakav savjet ili iskustva s navedenim lampama, pucajte!!!

#8 virtuoso

virtuoso
  • Members
  • 9820 posts

Vrijeme objave: 21 Svibanj 2017 - 11:01

da da...  :001_unsure: 
neznam uopće di nać te informacije na netu... da pošaljem upit ENGL-u?  :blushing:

Jedino će ti pomoć iskustvo ovih lampaških kolega, jerbo očito ne znaš što ćeš s tim informacijama, imaš ih na netu, pričalo se na forumu o tome naširoko i nadaleko, ovo što je rekao Les je najlakše samo što može bit i skupo ili nadji od kolega pojačala pa mjenjajte lampe ki marke . :biggrin:

#9 sira

sira
  • Members
  • 4696 posts

Vrijeme objave: 21 Svibanj 2017 - 11:25

Nabijen te blesava :D

https://elektrotanya...f/download.html

Eto ti schema pa gledaj šta koja lampa radi :P

Naravno da nije isto kod svih pojačala, nego da ovisi o schemi, ali uobičajeno je da se preamp sastoji od jedne ili više duplih trioda, u rjeđim slučajevima ponekad pentoda, a da se izlazni stupanj sastoji od jedne ili više tetroda ili pentoda, zavisi o schemi i konstrukciji, ako pojačalo nije u A klasi, dakle ako imamo više od jedne izlazne lampe, onda je tu i okretačica faze koja šalje poluperiode signala u određenu granu izlaznog stage-a pojačala

Dakle V5 u tvom slučaju je ulazna lampa signala koja prvom triodom daje prvo pojačanje, a onda preko potenciometra ide na drugu triodu iste lampe, s nje može ić zavisi o switchu ili na još jedno pojačanje na prvoj triodi V6 lampe, ili samo iskoristit anode follower druge triode iste lampe za gain, treble, middle, bass kontrolu, prva trioda V7 koliko iz scheme vidim je "buffer" za efekte, a druga još jedan stage pojačanja za kompletno šta dolazi iz svih kanala preampa i tu je master volume, V8 je okretačica faze

Ako sam šta pobuca na današnji mamurluk, nek me neko ispravi :D

Tako da ti se svodi sve na slijedeće:
bodi bilo šta u preamp (V5 V6 i V7) (Usput to je Noval B9A socket) i ostavi šta ti se najviše svidi i pazi da piše na tome ECC83 ili 12AX7
Možeš bost i ECC82 (12AU7),  ECC 81 (12AT7) i nečeš ništa pokvarit, ove zadnje dvi imaju manje gaina nego prva klasična, al ko zna možda ti se svidi

#10 Tortex

Tortex
  • Members
  • 336 posts

Vrijeme objave: 21 Svibanj 2017 - 12:05

imam iskustva sa previše lampi al ne u powerballu.  tungsol je odlična lampa, electro harmonix isto (sve je to russia ko i genalex), neš ništa dobit sa skupljom lampom. vjerojatno ti te kineske tad imaju najviše gaina pa se isplati mijenjat samo ako hoćeš pročistit/definirat zvuk. mada mislim da je to totalno nebitno u tim pojačalima generičkog zvuka bez karaktera.

a ništa, kupuj razne i nabadaj ako te veseli :)

pa iskreno do sad u svake lampe davale totalno različit karakter, tako da se apsolutno ne slažem da je totalno nebitno, a ovaj dio s pojačalima generičnog zvuka bez karaktera još manje razumin... nije baš da se radi o nekoj škovaci od pojačala koje nema svoj karakter.

ENGL lampe su najbolje zvučale, tko god ih proizvodi (mislim da su isto neki kinezi)... prije nisam zna kako doć do njih, jer ih nema baš na svakom koraku, a i čisto eksperimentiranja radi, zanimalo me šta se da dobit s drugim lampama. JJ su mi npr puno gore od TAD-a, muljaviji ton, manje definicije, više zujave distorzije, ton na solu je nebo i zemlja, feeling za svirat mi je totalno drugačiji, pogotovo s ovom 7025WA.
Pojačalo samo po sebi na hi i lo leadu ima masu gaina i najviše san zbog toga pokušava s drugim lampama jer mi je želja bila dobit veće "radno područje" pošto crunch skoro pa ni ne koristim. pokušava san i sa TAD 12at7 (manje gaina nego 12ax7, kažu ljudi da dobiješ više headrooma, pa reko vridi provat), ali mi se nije svidila baš... uglavnom definitivno lampe imaju itekakav utjecaj na karakter :blush:   

Jedino će ti pomoć iskustvo ovih lampaških kolega, jerbo očito ne znaš što ćeš s tim informacijama, imaš ih na netu, pričalo se na forumu o tome naširoko i nadaleko, ovo što je rekao Les je najlakše samo što može bit i skupo ili nadji od kolega pojačala pa mjenjajte lampe ki marke . :biggrin:

pa zbog iskustva lampaških kolega sam i zatražia savjet, valjda u tu svrhu forumi i postoje... a niko se nije rodia da sve zna jbg, elektrotehnika mi je struka, nisan previše čačka oko lampi i nevolim se dirat u stvari koje ne razumin u potpunosti, ali ono osnovno znanje itekako pomogne i ne mislin da neko ima konkretan savjet da ga nebi razumia ka npr. neki natpis na čirilici... različite kombinacije san naša po netu i ljudi pišu svašta, ali nigdi nisan uspija nać koja lampa utječe na šta, ka šta je baaab linka za noviji model. neki čak savjetuju na PI poziciju stavit 12at7 lampu. svakako ću sutra naručit par lampi za eksperimentiranje jer moran uzet neke stvari s Banzaia, lipo ozvučit box sa 2-3 mica, pa malo vrtit lampe i snimit... pa posli poslušat malo rezultate... samo opet draže bi mi bilo kad bi zna, koja pozicija na šta utječe, al eto...  
eto, hvala vam na informacijama, posebno Baabu jer je linka nešto konkretno.  :thumbup1:

#11 Tortex

Tortex
  • Members
  • 336 posts

Vrijeme objave: 21 Svibanj 2017 - 12:12

Nabijen te blesava :D

https://elektrotanya...f/download.html

Eto ti schema pa gledaj šta koja lampa radi :P

Naravno da nije isto kod svih pojačala, nego da ovisi o schemi, ali uobičajeno je da se preamp sastoji od jedne ili više duplih trioda, u rjeđim slučajevima ponekad pentoda, a da se izlazni stupanj sastoji od jedne ili više tetroda ili pentoda, zavisi o schemi i konstrukciji, ako pojačalo nije u A klasi, dakle ako imamo više od jedne izlazne lampe, onda je tu i okretačica faze koja šalje poluperiode signala u određenu granu izlaznog stage-a pojačala

Dakle V5 u tvom slučaju je ulazna lampa signala koja prvom triodom daje prvo pojačanje, a onda preko potenciometra ide na drugu triodu iste lampe, s nje može ić zavisi o switchu ili na još jedno pojačanje na prvoj triodi V6 lampe, ili samo iskoristit anode follower druge triode iste lampe za gain, treble, middle, bass kontrolu, prva trioda V7 koliko iz scheme vidim je "buffer" za efekte, a druga još jedan stage pojačanja za kompletno šta dolazi iz svih kanala preampa i tu je master volume, V8 je okretačica faze

Ako sam šta pobuca na današnji mamurluk, nek me neko ispravi :D

Tako da ti se svodi sve na slijedeće:
bodi bilo šta u preamp (V5 V6 i V7) (Usput to je Noval B9A socket) i ostavi šta ti se najviše svidi i pazi da piše na tome ECC83 ili 12AX7
Možeš bost i ECC82 (12AU7),  ECC 81 (12AT7) i nečeš ništa pokvarit, ove zadnje dvi imaju manje gaina nego prva klasična, al ko zna možda ti se svidi

Sira tnx... e ovo je odgovor!!!  :001_wub:

#12 baaab

baaab
  • Members
  • 1244 posts

Vrijeme objave: 21 Svibanj 2017 - 12:13

dali lampe svih proizvođača zvuče isto...ne zvuče...

kao što kaže tortex...i moje pojačalo je najbolje zvučalo sa mesinim lampama...znam da ih ne proizvodi mesa, naravno...ali sa druge strane znam da je to taj zvuk kojeg sam želio...trenutno su unutra JJ-ke...nije loše, ali nije to to...to više nije "taj" zvuk...

#13 Tortex

Tortex
  • Members
  • 336 posts

Vrijeme objave: 21 Svibanj 2017 - 12:15

dali lampe svih proizvođača zvuče isto...ne zvuče...

kao što kaže tortex...i moje pojačalo je najbolje zvučalo sa mesinim lampama...znam da ih ne proizvodi mesa, naravno...ali sa druge strane znam da je to taj zvuk kojeg sam želio...trenutno su unutra JJ-ke...nije loše, ali nije to to...to više nije "taj" zvuk...

baš to...  :biggrin:

#14 Un_like

Un_like
  • Members
  • 4261 posts

Vrijeme objave: 21 Svibanj 2017 - 16:54

Vidis meni su JJ super sjele u mesu, al ja sam bio kupio s eurotubesa i oni ih probru kad im kazes u koji amp idu pa mozda i to nesto znaci :) neunistive su..shuguang kina su super ako ih se testira prije pa dobis dobre..

#15 baaab

baaab
  • Members
  • 1244 posts

Vrijeme objave: 21 Svibanj 2017 - 18:29

moguće je da je i u tome stvar...u principu, svi proizvođači pojačala rade isto i označavaju ih kao svoje...

jednostavno, zvuk mi je postao muljav, nedefiniran i morao sam nešto napraviti odmah, sad...uzeo 5 komada standardnih JJ-ki u trgovini...

i uho kaže...da to nije to :)

#16 fabe

fabe
  • Members
  • 295 posts

Vrijeme objave: 21 Svibanj 2017 - 20:28

E ovo i mene zanima, ja sviram na Lionheart od 50w, sa 5xEl34 u izlazu, kao neko class A pojacalce, pa kad budem naruciva da se znam orijentirati..
Trenutno su mi unutra Jj,pojacalo je puno nekog Hi-mida, bas se mucim za to sve ukrotit, jos za ne falit imam i Strat sa ebanovinom pa je jos svijetlije sve skupa...

#17 frus

frus

Piho Dojac

• Members
  • 7363 posts

Vrijeme objave: 21 Svibanj 2017 - 20:48

od 50w, sa 5xEl34 u izlazu

đizs  :scared:

stvarno ili je tipfeler?

#18 fabe

fabe
  • Members
  • 295 posts

Vrijeme objave: 21 Svibanj 2017 - 20:59

Da, 5 El34,Laney Lionheart L50h

#19 frus

frus

Piho Dojac

• Members
  • 7363 posts

Vrijeme objave: 21 Svibanj 2017 - 21:16

single ended 50W? kolki mu je izlazni trafo, ko kuca?

#20 frus

frus

Piho Dojac

• Members
  • 7363 posts

Vrijeme objave: 21 Svibanj 2017 - 21:28

bome je pozamasan...

lel6sjtljncubtcu8eh3lst7s3-114.jpg

lel6sjtljncubtcu8eh3lst7s3-124.jpg

Category 1
Important Section
O nama
Glazbeni Forum je najveća zajednica glazbenika i ljubitelja glazbe na hrvatskom internetu još od 2003. godine.
Brojimo preko 25 000 registriranih članova.
Pratite nas
facebook Twitter Youtube Feed
Copyright © 2003 - 2016 Glazbeni Forum. Sva prava pridržana.