Jump to content

Slika
* * * * * 3 votes

ELEKTRONIKA GITARE - wirings, modovi, dijelovi, tips & tricks...

• Please log in to reply
122 odgovor(a) na ovu temu

#21 virtuoso

virtuoso
  • Members
  • 9963 posts

Vrijeme objave: 23 Kolovoz 2016 - 13:04

Ajd kad je forum pa da polemiziramo, dosadno je malo ovdje pa da razbuktamo situaciju, ima već tema o ovome, čak se sjećam da sam i ja pridonio temi kao i kolege koji su već ovdje na ovoj temi, a i fali ti dijagrama kad si već obečao da ćeš stavit !

#22 frus

frus

Piho Dojac

• Members
  • 7397 posts

Vrijeme objave: 23 Kolovoz 2016 - 13:49

inače kaj se tiče 50s wiringa, s njim volume pot radi bolje, ali tone pot lošije (više zamulja zvuk pri roll offu), kod moderna je obrnuto... 

kak se uzme....

evo npr. simulacija humbuckera, 500k log tone i volume pota, ukljucenog direktno u lampasa

slika 1: volume pot je do kraja, okrecemo tone pot

j16nhf.png

so far so good, tone pot smanjuje "skok" oko rezonantne frekvencije

naravno, ako je volume pot do kraja onda je 50's == 60's

----------

slika 2. 60's wiring, volume pot je okrenut do pola. okrecem tone pot

dph2zt.png

Naravno, kod 60's wiringa kad sam spustio volume "nestala" je rezonantna frekvencija, ali tone pot radi ono sto se od njega ocekuje - smanjuje roloff frekvu kako ga okrecem prema nuli

---------

slika 3. 50's wiring, volume pot je okrenut do pola. okrecem tone pot

jufiog.png

hm.

rezonantna frekvencija je takodjer nestala (tolko o tome da se "ne gube visoki"), ali tone pot ne radi uopce sta bi trebao, zapravo radi vise kao jos jedan volume pot, osim na najnizim frekvencijama (gdje ce postajati izrazeniji bass kako smanjujem tone pot)

znaci zvuk se doslovno "zamulja" dodatnim basom, ali nece mi uopce rezati visoke!

zapravo, roloff frekvencija se lagano povecava kako smanjujem tone pot! 

#23 frus

frus

Piho Dojac

• Members
  • 7397 posts

Vrijeme objave: 23 Kolovoz 2016 - 13:57

Evo samo za usporedbu, 50's i 60's wiring ako rolam volume pot, a tone pot je DO KRAJA:

60's:

2rwxf0m.png

50's:

rmpglv.png

prilicno su slicne, sto je i za ocekivati, jer je utjecaj tone kontrole ionako mali kad je pot do kraja, bez obzira jel prije volume pota ili poslije

#24 frus

frus

Piho Dojac

• Members
  • 7397 posts

Vrijeme objave: 23 Kolovoz 2016 - 14:05

50's i 60's wiring ako rolam volume pot, a tone pot je DO POLA:

60's:

2eg5y1e.png50's:

15qccbo.pngTu je jedini "benefit" 50's wiringa, roloff frekvencija se zapravo poveca kako smanjujes volume, pa se kakti moze reci da "ne gubi treblove", sto je i za ocekivati, buduci da smo vec utvrdili da je tone kontrola puno manje efikasna kod 50's wiringa

ali opet ne radi intuitivno; ako sam smanjio tone pot onda hocu da i ostane smanjen kako vrtim volume

#25 Joe Owl

Joe Owl
  • Members
  • 67 posts

Vrijeme objave: 23 Kolovoz 2016 - 16:06

Ajmo o 50's pričat kad napišem post.
To šta se tebi dešava zapravo ovisi o kvaliteti/vrijednostima komponenti, a ne zbog wiringa. Da staviš iste vrijednosti iste firme svaki put ćeš dobit neku drugu sliku. To je opet tema za drugi post.
Doć ću do toga... malo strpljenja.

Za mene ti je jedini diagram uho!

Diagrami su super stvar kad npr. pišeš diplomski, ili neku studiju, ali ne uzimaju u obzir neke druge faktore poput onih psihoakustičkih, opreme na koju spajaš i sl.

Po diagramima je ekipa već "dokazala" kako gitare više ne treba raditi od drva već MDFa ;)

#26 Joe Owl

Joe Owl
  • Members
  • 67 posts

Vrijeme objave: 23 Kolovoz 2016 - 16:22

Ajd kad je forum pa da polemiziramo, dosadno je malo ovdje pa da razbuktamo situaciju, ima već tema o ovome, čak se sjećam da sam i ja pridonio temi kao i kolege koji su već ovdje na ovoj temi, a i fali ti dijagrama kad si već obečao da ćeš stavit !

U principu topic sam otvorio za one koje više sviraju, a manje se kuže u žice, potove, kondenzatore...
Pogotovo da mogu čut kako koji mod zvuči, jer usmena objašnjenja nekima su ko nepoznat jezik.
Tako da ništa ne fali, bude i šema... u svoje vrijeme.

#27 frus

frus

Piho Dojac

• Members
  • 7397 posts

Vrijeme objave: 23 Kolovoz 2016 - 17:44

Za mene ti je jedini diagram uho!

Diagrami su super stvar kad npr. pišeš diplomski, ili neku studiju, ali ne uzimaju u obzir neke druge faktore poput onih psihoakustičkih, opreme na koju spajaš i sl.

to je samo model, ali se 100% poklapa sa mojim iskustvom

meni je 50's wiring totalno za q  :biggrin:

#28 Joe Owl

Joe Owl
  • Members
  • 67 posts

Vrijeme objave: 23 Kolovoz 2016 - 17:55

Meni drago šta si našao šta tebi paše, a to je u biti i poanta svega!

Bolje stavit treble bleed pa riješit problem odmah, nego pretrest desetke (ako ne i više) potova da nađeš jednog šta radi najbolje sa 50's.

Hvala šta si mi dao temu za idući post!!!

#29 frus

frus

Piho Dojac

• Members
  • 7397 posts

Vrijeme objave: 23 Kolovoz 2016 - 20:04

ma i taj treble bleed treba prilagodit svom pikapu itd to se mozes igrat do sljedece godine  :sneaky2:

inace, Ad_slammer je reko da mu je najbolji treble bleed, ja sam samo komentirao njemu

mozda u neku drugu temu spada

#30 Joe Owl

Joe Owl
  • Members
  • 67 posts

Vrijeme objave: 24 Kolovoz 2016 - 13:27

Naveo sam to samo kao primjer. TB je ipak neki mod pa zašto ne da se o tome priča i ovdje.

Ipak se TB ne prilagođdava pupu nego potu koji imaš.

#31 frus

frus

Piho Dojac

• Members
  • 7397 posts

Vrijeme objave: 24 Kolovoz 2016 - 15:34

zapravo se prilagodjava vecinom kablu kojeg imas (tj njegovoj kapacitivnosti), jer je on predominantni razlog zasto uopce gubis treblove

onda pickup, a pot ima najmanje veze

evo npr za treble bleed od 500k paralelno sa 1nF, i kablom od cca 400pF:

2wpj6fo.png

#32 Joe Owl

Joe Owl
  • Members
  • 67 posts

Vrijeme objave: 24 Kolovoz 2016 - 18:20

U principu da, ali postoji problem. Ajmo sagledat s praktičnog aspekta da shvatiš o čemu pričam.

Napominjem da pišem za muzičare uglavnom laike, a ne za elektrotehničare.

Prvo, pup daj šta daje. Generira signal i samo taj signal se može manipulirati, a ne karakteristike pupa. Osim toga kad "kesneš" 100+eura za dobar set, koji napokon zvuči po tvojem guštu to sigurno više ne mjenjaš.

Drugo, recimo da je osoba X je već pomalo freak, pa je prikupila nekoliko tipova kabela za usporedbu - a nije kao većina pročitala neki review po forumima, časopisima itd - pa se odlučila napokon na recimo 3m George L's. Okvirno 5 eura metar + jedan kutni jack još 5 eura i jedan straight 7 eura i na kraju balade za 200 kuna + poštarina si ga složi sama. Oni koju to kupe premade plate ga masno. U konačnici ni to se ne mjenja dok ne crkne.

Mala digresija - Ne znam tvoja iskustva, ali ja radim sa aktivnim muzičarima svih nivoa svaki dan... Ej, da čuješ te priče... Em te gledaju ko luđaka kad im pričaš šta o kabelima, ili ono ma šta me briga ja po tome gazim pa dok traje...

Treće, potovi tvornički dolaze sa +/- 20% odstupanja i nepoznatim ratio tapera koji nerijetko ide i do 90:10. Cijena, oko 3 eura.

Kad ti signal prođe recimo kroz tri do četri pota možeš dobit stvarno velike razlike u tonu istog instrumenta.

Dođe mi čovjek sa mrtvim centralab potovima, stavim mu nove i onda veliko čudo gitara ne radi ko prije. ;)

Tako da svega ima, u osnovi ljudi se ne vole zamarat s tim aspektima već žele samo svirat.

Gledam prije neko vrijeme u njuškalu lik prodaje set Leslie pupa za strata... spojeno na neke mini potove i zeleni kondenzator tipični za kinesku proizvodnju. Vjerojatno mu ne zvuče ;)

Epilog

Ima svirača koji su (elektro)tehnički potkovani i mogu pristupiti sami rješavanju problema s analitičkog aspekta.

Ima onih koji znaju šta žele, barataju nekim znanjem, ali nemaju želje niti vještine otvarati sami instrument.

Ima i intuitivaca koji neovisno o opremi, malo tweakaju po blendama i uvijek zvuče isto. Ti najčešće i najbolje sviraju.

Ima onih koji ne razume ništa i svaka objašnjenja ih zamaraju. Isto vrlo često odlično sviraju, njihov moto: "Samo ti meni napravi kako misliš da je najbolje..."

Onda imaš one kao ja koji rade sa barem tri skupine od navedenih.

We can agree to disagree :)

#33 Strat04

Strat04
  • Members
  • 7380 posts

Vrijeme objave: 24 Kolovoz 2016 - 19:21

Slažem se sa Frusom u potpunosti oko kablova... Imam nekoliko dobrih različitih kablova i isto tako dva tri koji služe samo "za nedaj bože" ali o njihovoj kvaliteti se da debelo diskutirati (čitaj, par kuna metar i 5kn jackovi)... Zvuk je sa svakim kabelom drugačiji a isto tako različito na njih reagira i Voume pot gitare. Nije nešto predrastično (osim u slučaju ovih jeftilena) ali dovoljno da moram malo korigirati EQ na pojačalu. 

Inače... Treble Bleed ne koristim jel volim kad mi se zvuk malo zamuti sa rolanjem istog a svejedno imam trokanalno pojačalo kao glavno pa ne moram na taj način mijenjati zvuk između Cleana i Cruncha.  a kad je riječ o modifikacijama mislim da vjerovatno nema više ništa što nisam probao na SSS, HSS i HSH shemi i na kraju ipak ostao na originalnom Fenderovom Wiringu sa razlikom da Middle pickup ne spajam na Tone pot jel mi onda međupozicije zvuče nekao čišće i direktnije. Od ostalih "sitnih" modova koristim jedino Tone pot za Bridge Pickup i eventualno Tone Blender ali preko prekidača.

Kako god, pozdravljam temu i samo naprijed  :thumbup1:

#34 Joe Owl

Joe Owl
  • Members
  • 67 posts

Vrijeme objave: 24 Kolovoz 2016 - 21:51

Slažem se sa Frusom u potpunosti oko kablova...  Zvuk je sa svakim kabelom drugačiji a isto tako različito na njih reagira i Voume pot gitare.

Kako god, pozdravljam temu i samo naprijed  :thumbup1:

Niti tvrdim suprotno! Dapače, kabel je jedna je od bitnijih komponenti i često usko grlo.

Samo jednom kad nađeš neki koji ti paše na tome i ostaneš... dakle nećeš više prilagođavat kabel elektronici nego valjda obrnuto.
Potove, kondiće i ostalo možeš mjenjati za male pare.
Iako ima kreativaca koji sviraju "katnte" od gitara i kabel koriste kao eq... npr za ubit neku frekvu ili sl. Definitivno je to nešto suprotno od mainstreama, ali vrlo osebujno... neki tonovi davno zaboravljeni.

Samo ljubav ;)

#35 frus

frus

Piho Dojac

• Members
  • 7397 posts

Vrijeme objave: 24 Kolovoz 2016 - 22:07

Samo jednom kad nađeš neki koji ti paše na tome i ostaneš... dakle nećeš više prilagođavat kabel elektronici nego valjda obrnuto.

pa da, mislio sam da o tome i raspravljamo... prilagoditi npr treble bleed ili sta god pickupima, kablovima, pojacalu, ...

isto je pretpostavka, da sve komponente rade ispravno  :D

a ovo agree to disagree, fala bogu, ton je subjektivan i svakom nesto drugo pase (kao sto se vidi iz prilozenih komentara)

samo nastavi dalje, tema je ocito zanimljiva i pocetnicima i elektrotehnicarima  :thumbup1:

#36 Axis_

Axis_

night visioc

• Members
  • 3800 posts

Vrijeme objave: 25 Kolovoz 2016 - 02:22

Bravo za temu ! Takve teme su srz i svrha foruma ..
Sto se tice modova predlazem i da demonstriras koji splitani hum ili nes drugo na 24.75 mahagonij gitari ako si u prilici
A sto se tice vetsatilnosti posto puno ljudi tezi tome , moram pohvalit jednu svoju gitaru koja mi se slucajno potrefila.. Nashville tele - iako nisam prije bas bio prevelik fan teletine , sad sam misljenja da dobar telac moze i strata i lp-a posramit u puno situacija i na njihovom terenu .. Pa eto ako mos prijedlog da malo exploras i teletinu ..

#37 Joe Owl

Joe Owl
  • Members
  • 67 posts

Vrijeme objave: 25 Kolovoz 2016 - 19:10

Hvala.
Teletina je strašan instrument, "nije za svakoga" i pošto je taj sound manje zastupljen, uvjetno rečeno, tim više je osobniji.

Svaka dobra gitara, pa tako i tele, uz dobrog svirača može posramiti puno drugih instrumenata.

Trenutno radim tele style gitaru sa Lollar low wind humovima, pa će u dogledno vrijeme i to doć na red.

Bit će nešto slično ovome:

Svi prijedlozi su dobrodošli pa ako se šta trefi od navedenog pod rukom vrlo vjerojatno će bit zastupljeno.

Vjerojatno splitanih humova na Gibson skali ima po youtube... interesantnije bi bilo možda čuti one tapabilne.

U osnovi - dakle za one manje iskusne, sa svim navodnicima koje traži moj primjer - svi stratovi sa humbuckerima i dalje zvuče stratasto, dok svi LP sa singlovima (P90 je najbliže tome) i dalje zvuče LPasto. Naravno, stvar se uvijek može nategnuti u ovaj ili onaj smjer, al ne moš prodat muda za bubrige. ;)

https://www.youtube.com/watch?v=_4mMYqr__K0

Vaša želja moja zapovjed! :biggrin:

#38 Joe Owl

Joe Owl
  • Members
  • 67 posts

Vrijeme objave: 25 Kolovoz 2016 - 19:16

TO LOAD OR NOT TO LOAD?

Neki gitaristi (i basisti) uopće ne koriste potenciometre.
Razlozi za to mogu biti raznoliki: loš rad i zvuk, nepraktičnost, ne uklapa se u stil sviranja...
Iako instrument radi kako treba, neki dođu na ideju da odspoje ton blende ili da u boljem slučaju (a to je isto upitno kako ćemo vidjeti) stave no-load potove. Volume pot ostave da se ipak mogu utišati barem između pjesama ili kada osluhuju jer nisu sigurni da li ih je mater zvala jer je skuvala pastasciuttu. ;) Pošto mnogi već imaju štimere u pedali, mogu ih koristiti kao kill switch (za bypass, prekid signala) pa u tom slučaju i volume pot načelno gubi svrhu.
U osnovi: Ne koristim, ergo ne treba mi.

Nažalost zaborave izreku if it works, don't fix it i tu nastaje problem, uvjetno rečeno.
Pošto signal iz pupa uvijek prolazi kroz potove (čak i kada su oni u potpunosti otvoreni), a time i kroz elemente kao kondenzator, treba shvatiti da ga oni „bojaju“ na određeni način. Da pojasnim dodatno: Obični potovi (250k, 500k...) i kondenzatori (razni modeli i vrijednosti), koji idu na ton blende, uvijek filtriraju signal i u principu su sastavni dio zvučnog karaktera nekog instrumenta. Ukoliko se svi ti elementi zaobiđu na neki način, onda dobivamo signal koji je jači, siroviji i svijetliji, isto kao i kada koristite direct through prekidač (vidi u prijašnjem postu ili https://youtu.be/HUXDjy6cTAc ).
Znači, gitara više neće zvučati kao prije. Naravno, to ne znači da je pogrešno to koristiti kako bi se instrumentu dao svjesno neki novi sonoritet ili nadoknadio nekakav nedostatak.
Donekle ste već shvatili zašto (ne)koristiti no-load potenciometre.
No-load potovi, za razliku od običnih kako smo vidjeli, kada su potpuno otvoreni (10) zapravo su u bypassu, odnosno signal ih zaobilazi u cijelosti – kao da ih fizički nema. Kao takvi, njihovo korištenje je moguće jedino za ton blende (ili druge specifične namjene), jer kao volumen kad bi ih otvorili na 10 zapravo bi dobili muk.
Zasigurno su puno bolje i manje radikalno rješenje od potpunog odspajanja potova, jer ipak imate ton blende koje zlu ne trebalo možete koristiti. ;) Minus je to što čim zatvorite malo pot, tako da signal kroz njega opet prolazi, već ste otprilike na poziciji 8, pa zvuk već može biti dosta mutan.
Zaključak je da no-load potovi mogu biti dobri kao rješenje za gitare sa slabijim i mutnim signalom, ali i da radikalno mogu izmjeniti/izobličiti zvuk instrumenata koji već dobro zvuče.

Nešto vrlo slično, a usput praktičnije/reverzibilno od no-load potova je već spomenuti direct through mod, ili korištenje Steinberger JackPota.

#39 Ad_slammer

Ad_slammer
  • Members
  • 1148 posts

Vrijeme objave: 25 Kolovoz 2016 - 20:45

ako nađem negdje snimku, a možda i novu snimim kada dođem u ZG, svog les paula sa splitom i bez (alnico 2 pro aph1 set uz Slash wiring i dodatno, što sam htio splitanje)

#40 Gizo

Gizo
  • Members
  • 1134 posts

Vrijeme objave: 31 Kolovoz 2016 - 23:14

U principu da, ali postoji problem. Ajmo sagledat s praktičnog aspekta da shvatiš o čemu pričam. Napominjem da pišem za muzičare uglavnom laike, a ne za elektrotehničare. Prvo, pup daj šta daje. Generira signal i samo taj signal se može manipulirati, a ne karakteristike pupa. Osim toga kad "kesneš" 100+eura za dobar set, koji napokon zvuči po tvojem guštu to sigurno više ne mjenjaš. Drugo, recimo da je osoba X je već pomalo freak, pa je prikupila nekoliko tipova kabela za usporedbu - a nije kao većina pročitala neki review po forumima, časopisima itd - pa se odlučila napokon na recimo 3m George L's. Okvirno 5 eura metar + jedan kutni jack još 5 eura i jedan straight 7 eura i na kraju balade za 200 kuna + poštarina si ga složi sama. Oni koju to kupe premade plate ga masno. U konačnici ni to se ne mjenja dok ne crkne. Mala digresija - Ne znam tvoja iskustva, ali ja radim sa aktivnim muzičarima svih nivoa svaki dan... Ej, da čuješ te priče... Em te gledaju ko luđaka kad im pričaš šta o kabelima, ili ono ma šta me briga ja po tome gazim pa dok traje... Treće, potovi tvornički dolaze sa +/- 20% odstupanja i nepoznatim ratio tapera koji nerijetko ide i do 90:10. Cijena, oko 3 eura. Kad ti signal prođe recimo kroz tri do četri pota možeš dobit stvarno velike razlike u tonu istog instrumenta. Dođe mi čovjek sa mrtvim centralab potovima, stavim mu nove i onda veliko čudo gitara ne radi ko prije. ;) Tako da svega ima, u osnovi ljudi se ne vole zamarat s tim aspektima već žele samo svirat. Gledam prije neko vrijeme u njuškalu lik prodaje set Leslie pupa za strata... spojeno na neke mini potove i zeleni kondenzator tipični za kinesku proizvodnju. Vjerojatno mu ne zvuče ;) Epilog Ima svirača koji su (elektro)tehnički potkovani i mogu pristupiti sami rješavanju problema s analitičkog aspekta. Ima onih koji znaju šta žele, barataju nekim znanjem, ali nemaju želje niti vještine otvarati sami instrument. Ima i intuitivaca koji neovisno o opremi, malo tweakaju po blendama i uvijek zvuče isto. Ti najčešće i najbolje sviraju. Ima onih koji ne razume ništa i svaka objašnjenja ih zamaraju. Isto vrlo često odlično sviraju, njihov moto: "Samo ti meni napravi kako misliš da je najbolje..." Onda imaš one kao ja koji rade sa barem tri skupine od navedenih. We can agree to disagree :) Da, to je bio moj Set. Sliku sam stavio iz 2008. Poslje sam stavio valjda najbolje dostupno od potenciometra i kondenzatora. I dalje su radili tanko, i vrlo oštro. Poslao u Split nekim frikovima koji su ih stavljali na 2 gitare. Kroz 5-6 najeminentnija pojačala.. I dalje isto. Onda su isječeni i premotani. Sada više ne idu nikamo dok me zdravlje služi.. 👍🏻

Category 1
Important Section
O nama
Glazbeni Forum je najveća zajednica glazbenika i ljubitelja glazbe na hrvatskom internetu još od 2003. godine.
Brojimo preko 25 000 registriranih članova.
Pratite nas
facebook Twitter Youtube Feed
Copyright © 2003 - 2016 Glazbeni Forum. Sva prava pridržana.