Jump to content

Slika
- - - - -

Narodna glazba na bass gitari

• Please log in to reply
23 odgovor(a) na ovu temu

#21 Josipdesire

Josipdesire
  • Members
  • 40 posts

Vrijeme objave: 03 Kolovoz 2015 - 23:04

Ovako,mene zanima kako odsvirati neku pjesmu tipa Prođe ljeto trideseto,Vječni sokol,Danijela na bass gitari. Bass sviram godinu dana , a dosad sam samo učio neke rock il punk pjesme tipa Green day,AC/DC,GnR...Al ja bi rado naučio kako svirati narodne. Gledam ono na youtubu kako svira npr. grupa Narodni dar. I sad basista svira ono ,kako bi reko puno nota.Kao da je naučil tu bass line napamet.
Ima li gdje neka stranica gdje mogu pronači kako svirati narodne pjesme,ili ako tko zna objasniti.
( Što se tiče nota i ljestvica u to se razumijem jer sviram u orkestru trombon) :D

Sto je najbolje , decko je otvorio temu i upitao kako svirati pjesme kao Prode ljeto trideseto , Danijela itd.. na bas gitari ..od tih 20 odgovora koje je dobio ,nista mu se nije pomoglo ,nego se iztematiziralo pa zasto to sviras narodnjake ili odakle si ili ili ...pa ljudi sta je ovo ...sad ozibiljno ...ako mu se nemoze pomoc ...onda su odgovori kao ..jer ti to zelis naucit radi j.... ili slicno suvisni ..
Pjesme koje si na naveo ,su po ritmici sve dvojke i to sviras root notu i kvintu . Znaci ako ti je npr. Danijela iz G dura ..
Koristis Gdur ili paralelu e moll skalu ..znaci , uzmimo primjer akorde
G-dur - C-dur - D- dur
Onda sviras :
G---------------------------
D---------------5--5--7--7
A-----5--5--3--3--5--5--
E---3--3------------------

Kao prijelaz od akorda do akorda ,koristih kao gore navedeno tonove iz G dur skale .. ..to bi ti za pocetak trebalo biti dovoljno ...u hrv. narodnoj glazbi se jako puno i sirom svira ritam dvojka kao npr. Otvor zeno kapiju ili Kad si bila mala Mare ili bosanska sevdalinka Zvijezda tjera mjeseca itd..
Sve ti zavisi koji ritam se svira i tu imas bas pattern koji mozes koristit .
Pozdrav Jole

#22 porcupine1

porcupine1
  • Members
  • 614 posts

Vrijeme objave: 04 Kolovoz 2015 - 11:28

odgovorio mu je kolega virtuoso isto sto i ti u drugom postu.lp.

#23 Ajvan-Ho

Ajvan-Ho
  • Members
  • 145 posts

Vrijeme objave: 07 Kolovoz 2015 - 16:57

Gledam ono na youtubu kako svira npr. grupa Narodni dar. I sad basista svira ono ,kako bi reko puno nota.Kao da je naučil tu bass line napamet. 

moj prijatelju taj otočki basista Marijan Kolak osim što je prirodni talent i apsolutni sluhista ima i 6 godina muzičke škole, i vjeruj mi taj sve što čuje oko sebe pretvara u note i crtovlje

#24 porcupine1

porcupine1
  • Members
  • 614 posts

Vrijeme objave: 08 Kolovoz 2015 - 00:37

a ono, super za njega, jel ima koja njegova da nas zabavi- inspirira za ubuduce?!lp.

Category 1
Important Section
O nama
Glazbeni Forum je najveća zajednica glazbenika i ljubitelja glazbe na hrvatskom internetu još od 2003. godine.
Brojimo preko 25 000 registriranih članova.
Pratite nas
facebook Twitter Youtube Feed
Copyright © 2003 - 2016 Glazbeni Forum. Sva prava pridržana.