Jump to content

Slika
- - - - -

Narodna glazba na bass gitari

• Please log in to reply
23 odgovor(a) na ovu temu

#1 Karle

Karle
  • Members
  • 3 posts

Vrijeme objave: 31 Svibanj 2015 - 16:16

Ovako,mene zanima kako odsvirati neku pjesmu tipa Prođe ljeto trideseto,Vječni sokol,Danijela na bass gitari. Bass sviram godinu dana , a dosad sam samo učio neke rock il punk pjesme  tipa Green day,AC/DC,GnR...Al ja bi rado naučio kako svirati narodne. Gledam ono na youtubu kako svira npr. grupa Narodni dar. I sad basista svira ono ,kako bi reko puno nota.Kao da je naučil tu bass line napamet. 
Ima li gdje neka stranica gdje mogu pronači kako svirati narodne pjesme,ili ako tko zna objasniti.
( Što se tiče nota i ljestvica u to se razumijem jer sviram u orkestru trombon) :D

#2 varichello

varichello
  • Members
  • 3581 posts

Vrijeme objave: 31 Svibanj 2015 - 18:20

E dečko moj, nije narodna za svakoga.

Svaka bedanija može da svira Tanderstraka, Anarhi In Di JuKej i Ven aj Kam Araund.

To ti mora da u kostima to imaš, da te cepa, to mora krvlju da kola, ta ritmika četri do pet, sedam od osam i similarno.

Znaš ono ritm in d bouns.

Dakle, slušaj, slušaj, cepaj nekoliko čaša, suzama lepi dve stotine kvadrata tapeta i nema straha.

ako znaš te note i lojtre, to je veliki plus. može da budeš i onaj koji startuje. jen-dva-a-dva-tri-i!

#3 virtuoso

virtuoso
  • Members
  • 9897 posts

Vrijeme objave: 01 Lipanj 2015 - 01:06

Čelo, u sedam i po, ti već piano ?!

Čarli, ako znaš akorde pjesama, probaj svirat osnovni ton i kad savladaš pjesmu s osnovnim tonovima, probaj ubacit kvintu i oktave a ponegdje i terce tih osnovnih tonova, naravno, moraš pazit i na ritam jer bas gitara je i ritam instrument.

#4 varichello

varichello
  • Members
  • 3581 posts

Vrijeme objave: 01 Lipanj 2015 - 07:29

u narodnoj je veći problem ritam i taj osjećaj, vibrato u svemu.

7/8 je mila majka.

note se mogu naučit, ali ostalo mora imat u sebi.

dobar narodnjak sam čuo u centru BiH. zato jer oni to tamo imaju.

kao i dobru klapu, što sam zadnji put čuo u Trogiru u staroj peškariji, tamo negdje prije 10 godina...

sve drugo su solidne, loše i vrlo loše izvedbe nečega što se oslanja na nešto izvorno.

#5 torrente

torrente
  • Members
  • 199 posts

Vrijeme objave: 01 Lipanj 2015 - 07:34

Ništa, treba prvo obuć narodnu nošnju i sve proživjet u prvom licu.
I žene varljive, i čaše porazbijat, otić a ne probat sarmu... baš sve.
Nakon toga imaš narodnjački bluz u sebi i sve ti je otvoreno.

#6 varichello

varichello
  • Members
  • 3581 posts

Vrijeme objave: 01 Lipanj 2015 - 07:45

pa da nije. to rok en rol...

malo pustit kosu, ne brij se, malo se usmrdi, pribaci gitaru priko ramena, i eto mene rokera :-)

#7 davitelj

davitelj
  • Members
  • 1107 posts

Vrijeme objave: 01 Lipanj 2015 - 11:27

...kad pročitam da bi neko htio učit svirat narodnjake, pa još za to pita ovdje savjet, mogu samo reći  - odošmo u tri pičke materine,..

jebali te narodnjaci

#8 Darwin

Darwin
  • Members
  • 108 posts

Vrijeme objave: 01 Lipanj 2015 - 12:25

Davitelj,  barem dečko nije pito koji bas, i koji amp kupiti a da je najbolji za narodnjake....  I kak to da se niko nije sjetil staviti video onog Staniše kaj svira i sjedi....    Karle  pogledaj i sviraj,  vidiš da lik samo piči i nemože fulat--  SVE PAŠE 

#9 Darwin

Darwin
  • Members
  • 108 posts

Vrijeme objave: 01 Lipanj 2015 - 12:26

Fuck  tražim lika na jubituu pod STOJIŠA a kad ono Staniša

#10 virtuoso

virtuoso
  • Members
  • 9897 posts

Vrijeme objave: 01 Lipanj 2015 - 12:26

Dostić Stanišinu virtuoznost treba puno pure pojest !

#11 torrente

torrente
  • Members
  • 199 posts

Vrijeme objave: 01 Lipanj 2015 - 12:44

Svirao bi Staniša Jaco Pastoriusa bez grča na licu, samo treba prvo Ceca napraviti cover ;)

#12 Karle

Karle
  • Members
  • 3 posts

Vrijeme objave: 01 Lipanj 2015 - 18:51

...kad pročitam da bi neko htio učit svirat narodnjake, pa još za to pita ovdje savjet, mogu samo reći  - odošmo u tri pičke materine,..

jebali te narodnjaci

Gle,u sredini gdje ja živim od rocka i punka niš. Jednostavno ovdi nema zabave bez narodnjaka. Nekažem da neću svirat rock i to ,al volil bi baš naučit narodnjake ;)

#13 guzonjin sin

guzonjin sin
  • Members
  • 208 posts

Vrijeme objave: 01 Lipanj 2015 - 20:51

Naučiš osnovne tonove u akordu i šaraš po ljestvici.

Koliko će dobro zvučat i kako ćeš i di ubacit one disonantne fore i forice ovisi o tvojem sluhu i muzikalnosti.

Jedino pravilo je da dobro zvuči. Puno vježbaj i slušaj druge.

#14 varichello

varichello
  • Members
  • 3581 posts

Vrijeme objave: 01 Lipanj 2015 - 23:11

Gle,u sredini gdje ja živim od rocka i punka niš. Jednostavno ovdi nema zabave bez narodnjaka. Nekažem da neću svirat rock i to ,al volil bi baš naučit narodnjake ;)

A oklen si ti? Vakuf gornji ili donji?

#15 virtuoso

virtuoso
  • Members
  • 9897 posts

Vrijeme objave: 02 Lipanj 2015 - 07:14

Čovjek bi se iznenadio kako u tim vakufima i inim hanovima, ljudi više slušaju urbanu glazbu, što se ne bi moglo reć za urbane sredine, Zagreb i Split su postali narodnjačke meke, iz Splita su recimo , Magazin, Vuco i sl .....

#16 OziK'oZmaj

OziK'oZmaj
  • Members
  • 185 posts

Vrijeme objave: 02 Lipanj 2015 - 11:32

Problem narodnjaka je više problem kulture - površnost, neukus i kič, nego što je to problem muzikalnosti. S tim da folk može biti jeben ako se radi o umjetnosti iz srca.
To što se smatra jeftinom forom ne znači da je lagano za svirat i kao muzika nije ništa jednostavnija od rock and rolla, samo je karakter drugačiji. A i u rock/metal/punk bendovima jako često se pojave ljudi koji su jučer počeli svirat, a narodnjake sviraju ljudi koji su se učili od djetinstva i postanu svojevrsni majstori.

S tim da je meni i rock kakav radi npr Adastra i Opća opasnost isti ako ne i niži od površnog i kičastog folka što se tiče umjetničke vrijednosti.

#17 ship-shop

ship-shop
  • Members
  • 1217 posts

Vrijeme objave: 02 Lipanj 2015 - 14:38

u šundu se nađe svih žanrova muzike. a šund je plitak, niskih strasti, itd...

što se tiče same svirke na koju se referira kolega karle, ima tu pure papat što bi reka virtuoso. kako nisan talent, al san linčina, sedan osmina arsovskog i slične stvari su mi bile i ostale nepoznanice

#18 varichello

varichello
  • Members
  • 3581 posts

Vrijeme objave: 02 Lipanj 2015 - 14:50

Ipak mislim da je lampa zakon.

#19 Karle

Karle
  • Members
  • 3 posts

Vrijeme objave: 02 Lipanj 2015 - 15:12

A oklen si ti? Vakuf gornji ili donji?

Ogulin haha ;)
Ovdi imaš svega. AKo treba svirat punk ,svirat ću ga. Al ovdje ima  više narodnjaka. Sve ovisi u koje društvo dođem. Neću svirat AC/DC i Gunse ak dojdem na neku feštu kadi harmonika dere,svirat ću narodnjake to je glavni razlog zašt opće želim to naučit kako svirat. 

#20 varichello

varichello
  • Members
  • 3581 posts

Vrijeme objave: 02 Lipanj 2015 - 15:37

A imate koju klapu? Recimo Klapa Licko extra djevicansko hehe
Mislim ono, jel ti narodnjak treba da bi jeba ili iz nekih drugih pobuda.
U pravi narodnjak jebeno se usemit.
A za sto pojebat, skini 7/8, u shemi 123 12 12. ako nemos brojat, to bi otprilike bilo
Je-bat-ću/je-bat/je-bat.

Category 1
Important Section
O nama
Glazbeni Forum je najveća zajednica glazbenika i ljubitelja glazbe na hrvatskom internetu još od 2003. godine.
Brojimo preko 25 000 registriranih članova.
Pratite nas
facebook Twitter Youtube Feed
Copyright © 2003 - 2016 Glazbeni Forum. Sva prava pridržana.