Jump to content

Slika
- - - - -

Pomoc u vezi sviranja.

• Please log in to reply
36 odgovor(a) na ovu temu

#21 Sektor

Sektor
  • Members
  • 145 posts

Vrijeme objave: 20 Listopad 2014 - 12:22

Probaj popratit svoj napredak nekim pisanim praćenjem onoga šta vježbaš, kolko dugo, jer lako se uvučeš u prevrtanje jedne te iste stvari pa prođe dosta vremena bez napretka. Kondicija, poznavanje basa di je koja nota, poznavanje akorada, ritam, to bi bile neke osnovne vježbe. 

Meni se sviđa ovaj video  di Billy Sheehan objašnjava dosta temeljito osnove. Video traje sat ipo, al bi trebalo bar mjesec-dva da se to pošteno usvoji.

#22 Durlore

Durlore
  • Members
  • 349 posts

Vrijeme objave: 20 Listopad 2014 - 12:26

Ovaj Sheehan video je odličan, evo ja nakon 9 godina sviranja (sa pauzama :( ) sa guštom pogledao.

#23 tonibass

tonibass
  • Members
  • 12 posts

Vrijeme objave: 20 Listopad 2014 - 19:51

Ne zamaraj se previše teorijom...

kako su ti gore kolege rekli, skuži di je što na vratu, možda malo o tvorbi osnovnih akorda, 1-3-5 dur, i 1-b3-5 mol. i odma drmaj.

vremenom sjedne sve i ovisi koliko te zanima toliko ćeš se dozirat znanjem.

ok je poznavat akorde, harmoniju, "circle of the fifths" i to, al to ostavi za malo kasnije.

a prvo "get the rhythm".

Da i jedan hint za 7/8 ritam. Mi smo to vatali ovako:

Je-bat-je-bat je-bat-ću, Je-bat-je-bat je-bat-ću...

Sviro sam ja odredeno vrijeme bass ( oko mjesec-dva je to bilo) no uvijek mi je gitarista (ili tablature) govorili sto da sviram i to je uvijek ovako izgledalo https://41.media.tum...fw1dso1_500.jpg XD, malo to dosadi nakon nekog vremena znam i sam da se to ne moze odmah znat, al naucit cu akorde i sve ostalo pa probat samostalniji bit..

Probaj popratit svoj napredak nekim pisanim praćenjem onoga šta vježbaš, kolko dugo, jer lako se uvučeš u prevrtanje jedne te iste stvari pa prođe dosta vremena bez napretka. Kondicija, poznavanje basa di je koja nota, poznavanje akorada, ritam, to bi bile neke osnovne vježbe. 

Meni se sviđa ovaj video  di Billy Sheehan objašnjava dosta temeljito osnove. Video traje sat ipo, al bi trebalo bar mjesec-dva da se to pošteno usvoji.

Probat cu i to s pisanjem i svakako cu pogledati video :)

Hvala vam na odgovoru

#24 Kikos7

Kikos7
  • Members
  • 1147 posts

Vrijeme objave: 31 Kolovoz 2015 - 06:49

Nekidan mi je tonac reka da mi je dinamika na basu očajna, da je stavio sve kompresore šta je moga da bi izvuka dobar zvuk.

Oću kupit kompresor, vježbat dan - noć ili je možda to i do magneta (reka je da je izraženije kad su različite žice)?

#25 varichello

varichello
  • Members
  • 3581 posts

Vrijeme objave: 31 Kolovoz 2015 - 11:16

do magneta nije. valjda...ne znam...ako sviraš na istoj žici, i svako 3 ton ima isti nivo, što magnet ima sa tim...

mene live nekad ponese pjesma i jebiga, ode dinamika.

na probi, a naročito u studiu, pazim na dinamiku.

zadnje snimanje sam odradio bez kompresora. prvi put u životu. samo dobra uvježbanost, koncentracija i to je to.

meni se disfunkcija dinamike dešava ponekad kad sviram ravnjak sa tri prsta. srednji prst ima jači šuc. kažiprst i prstenjak isti šuc. i samo malo pažnje i primirm srednjak...

#26 DiscoTetak

DiscoTetak
  • Members
  • 2170 posts

Vrijeme objave: 31 Kolovoz 2015 - 13:51

Prvo, imati dobar monitoring u smislu pojačala dovoljno glasnog da dobro čuješ kako sviraš

Drugo ako ti je DI pre-EQ, nemoj koristiti kompresor na pojačalu jer će ti on dati lažni dojam "dobre" dinamike.

Treće, kao što je Varichello napisao, pazi da ti svi prsti daju ujednačen zvuk. Ja sam s vremenom počeo ravnjake svirati samo s jednom prstom.

Četvrto, pazi na EQ na basu (ako je aktivan; ili ako koristiš kontrole na pojačalu, a DI ti je post-EQ). Ako nafiluješ previše basa ili previše srežeš srednje, deblje žice će ti biti puno glasnije od tanjih.

Ostalo može biti do opreme - setup basa u smislu da su ti žice podjednako udaljene od pickupa; da su žice zdrave (zna se dogoditi i kod novog kompleta žica, ako nisu namotane kako treba, da ti neke budu tiše.)

Puno je faktora, ali uglavnom sve kreće od tehnike sviranja i štimanja zvuka.

#27 Karlo.kc

Karlo.kc
  • Members
  • 643 posts

Vrijeme objave: 31 Kolovoz 2015 - 21:52

Čisto ako se odlučiš na kupnju kompresora, imam ja ovaj za prodat.  :biggrin:

http://www.njuskalo....-oglas-15571863

#28 virtuoso

virtuoso
  • Members
  • 9897 posts

Vrijeme objave: 31 Kolovoz 2015 - 23:21

Nekidan mi je tonac reka da mi je dinamika na basu očajna, da je stavio sve kompresore šta je moga da bi izvuka dobar zvuk.

Oću kupit kompresor, vježbat dan - noć ili je možda to i do magneta (reka je da je izraženije kad su različite žice)?

Je li ti to prvi koji je to rekao, ili ti to često govore ? 

Imam dojam da znam o kome govoriš pa možemo na PM o tome ? :biggrin:

#29 Kikos7

Kikos7
  • Members
  • 1147 posts

Vrijeme objave: 01 Rujan 2015 - 07:13

Ma ovo je bio više šaljivi status. Ali dobro je došlo za konstruktivnu kritiku.

Znam da nisam savršen tehnički, ali nisam niti tako očajan :)

Njegova kritika je isto bila konstruktivna. Želi da imamo zvuk ko Hladno pivo na Šamaru, a ne na GAD-u.

Prije zapravo i nisam o tome previše razmišlja, pa me zanimalo mišljenje ostalih

#30 ship-shop

ship-shop
  • Members
  • 1217 posts

Vrijeme objave: 03 Rujan 2015 - 23:22

a šta fali drugon albumu piva? :w00t:

#31 davitelj

davitelj
  • Members
  • 1107 posts

Vrijeme objave: 04 Rujan 2015 - 07:24

"Četvrto, pazi na EQ na basu (ako je aktivan; ili ako koristiš kontrole na pojačalu, a DI ti je post-EQ). Ako nafiluješ previše basa ili previše srežeš srednje, deblje žice će ti biti puno glasnije od tanjih."

jeate ja to delam cijelo vrijeme.

jedino kaj za razliku od ekipe neznam svirat pa me tehnika nemre izvuć, zato i nije čudo kaj me sad lik kaj nas je snimao u studiju vraćao bezbroj puta da ponovo snimim dionice, veli ne lupam ujednačeno po žicama.
skoro sam ga prasno jednom u čelo onak ujednačeno :biggrin:

#32 virtuoso

virtuoso
  • Members
  • 9897 posts

Vrijeme objave: 05 Rujan 2015 - 04:30

Evo dobre vježbe za dinamiku :

#33 de@n

de@n
  • Members
  • 257 posts

Vrijeme objave: 06 Rujan 2015 - 17:33

Još jedan komad za vježbu dinamike...

#34 davitelj

davitelj
  • Members
  • 1107 posts

Vrijeme objave: 07 Rujan 2015 - 09:42

ti madr
ubi se dok nisam eminema skinuo
daj drugi put neš lakše za mene

#35 Kikos7

Kikos7
  • Members
  • 1147 posts

Vrijeme objave: 07 Rujan 2015 - 11:16

Ma možeš kod kuće vježbat dinamiku koliko te volja, ali kad izađeš na pozornicu, ponese te i počmeš orat i kopat i ode sve u p.m.

#36 varichello

varichello
  • Members
  • 3581 posts

Vrijeme objave: 07 Rujan 2015 - 11:29

Ma možeš kod kuće vježbat dinamiku koliko te volja, ali kad izađeš na pozornicu, ponese te i počmeš orat i kopat i ode sve u p.m.

to san i ja reka...

#37 Odin

Odin
  • Members
  • 7095 posts

Vrijeme objave: 07 Rujan 2015 - 12:08

Zato je na bini najbitniji dobar monitoring i da cujes sve. Onda znas koliko si glasan sam sebi a i van,i vladaš sobom.

Kad se slabo cujes automatski se pojacavas kako na pojacalu tako prstima (il trzalicom) i onda dinamika pada u vodu.

Napamet svirati je dosta teško i prakticki nemoguce jer nemas neki feedback od toga što radiš.Zato fino na bini treba dobro pojacalo prvestveno imat,fino se čut i pol posla obavljeno. Drugi dio je da to vrijedi i za gitaristu pa kad se oboje fino cujete onda se samo slušat i guštat.

Category 1
Important Section
O nama
Glazbeni Forum je najveća zajednica glazbenika i ljubitelja glazbe na hrvatskom internetu još od 2003. godine.
Brojimo preko 25 000 registriranih članova.
Pratite nas
facebook Twitter Youtube Feed
Copyright © 2003 - 2016 Glazbeni Forum. Sva prava pridržana.