Jump to content

Slika
- - - - -

Pomoc u vezi sviranja.

• Please log in to reply
36 odgovor(a) na ovu temu

#1 tonibass

tonibass
  • Members
  • 12 posts

Vrijeme objave: 17 Listopad 2014 - 17:30

Pozdrav,

pocinjem svirati bass, svirao sam ga par puta te sam odlucio kupiti instrument ( Ibanez GSR200 - ako imate nekakvo iskustvo s bassom ili ako znate kakav je pa mi napisite dali da ga uzmem ili ne..)

Sljedece, zanima me što prvo trebam nauciti te dali svirati sa tablaturama ili bez njih..

I ako imate nekakve youtube lekcije, od neke osnovne, prve molio bih link.

Hvala.

#2 leslie

leslie

ommadawn

• Members
  • 17608 posts

Vrijeme objave: 17 Listopad 2014 - 18:08

trebaš naučiti svirati pjesme koje voliš, kad to savladaš onda daš oglas za bend koji bi svirao to što si naučio pa te mi zajebajemo. :biggrin:

#3 Štefić Nikola

Štefić Nikola
  • Members
  • 66 posts

Vrijeme objave: 17 Listopad 2014 - 21:16

tablature su jedno a note drugo 

tablature nemoras znat citat sve je jasno napsano za pocetnike

evo jedna str na koju ide svaki glazbenik koji imalo drzi do sebe 

http://www.songsterr.com/

neces nac sve pjesme koje trazis al one koje nađes , neke su imaju bass tablature + uglazbeljene uz to , stim da se jos mogu ukljicit bubnjevi i gitara i islkjucit bass koji ti svrias tak da se mozes osjecat ko u bendu

ponavaljam neces nac sve pjesme u uglazbeljenom arazmanu (tab+zvucne note) al ono sto nađs neces pozalit

!!

#4 lonely boy

lonely boy
  • Members
  • 186 posts

Vrijeme objave: 18 Listopad 2014 - 01:48

Pozdrav,

pocinjem svirati bass, svirao sam ga par puta te sam odlucio kupiti instrument ( Ibanez GSR200 - ako imate nekakvo iskustvo s bassom ili ako znate kakav je pa mi napisite dali da ga uzmem ili ne..)

Sljedece, zanima me što prvo trebam nauciti te dali svirati sa tablaturama ili bez njih..

I ako imate nekakve youtube lekcije, od neke osnovne, prve molio bih link.

Hvala.

Bok, Toni!

Taj Ibanez je sasvim dobar instrument.  :wink:

Za lekcije sviranja napiši u tražilicu you tube-a "bass lessons". 

Slušaj neku stvar u kojoj se bass dobro čuje i probaj sam skužiti kako to odsvirati (npr:  ).

Ako ne ide po sluhu, posluži se tabovima.

Toliko od mene i sretno sviranje!  :biggrin:

#5 tonibass

tonibass
  • Members
  • 12 posts

Vrijeme objave: 18 Listopad 2014 - 11:56

Hvala svima na odgovorima,

seven nation army znam svirat, to mi je frend pokazao kad sam na njegovom basu svirao :)

I da, za pocetak cu posudit od prijatelja Behringer od 80 w posto on ima drugo.. Kasnije cu si nesto od 15w kupit za doma ili mozda nesto jace ako budem s nekim svirao..

Ako netko ima jos nekakav prijedlog ili nesto sto bi svako trebao znati, bio bih zahvalan da ga posta..

#6 Odin

Odin
  • Members
  • 7095 posts

Vrijeme objave: 18 Listopad 2014 - 12:04

Kreni sa vjezbom 1-2-3-4 po vratu,kreni od 5og polja jer nema smisla od prvog počet (veca su polja tamo pa rastezes ruku bezveze,bitno je da je ugodno vjezbat). Svaki ton se mora dobro čut .Idi od najdeblje zice prema najtanjoj, 1-2-3-4 pa prema gore.

Drugo: nauci gdje je koji ton na vratu. Nauci dur i mol prstomet. Bitno je da za svaki (npr C dur) mozes na par mjesta na vratu odsvirat skalu.

Tablature nisu zlo,ok su za pocet vjezbat jer svakom je draze vjezbat nešto što nije zamorno ponavljanje tehnike. Ali kad naucis dur i mol najbolje ti je skidat po uhu,ako negdje zapnes sam nadji akorde za pjesmu za gitaru,vidis da je recimo iz E mola,rastavi E mol na tonove i skuzit ces bass liniju jer se sastoji od tih tonova...itd itd...

#7 tonibass

tonibass
  • Members
  • 12 posts

Vrijeme objave: 18 Listopad 2014 - 13:35

Drugo: nauci gdje je koji ton na vratu. Nauci dur i mol prstomet. Bitno je da za svaki (npr C dur) mozes na par mjesta na vratu odsvirat skalu.

http://www.guitarhan...uitar-notes.jpg dali da po ovom ucim ?

Hvala...

#8 Odin

Odin
  • Members
  • 7095 posts

Vrijeme objave: 18 Listopad 2014 - 13:50

jes. ispravno je.

i naglas govori polja koja sviraš. dakle 7 polje A zice E. polje poslije F..itd.

sjedne ti nakon nekog vremena,bitno je znat di je šta,zapravo ponavlja se uzorak. isto vrijedi za prstomet za ljestvice. mozes svuda primjenit kad skuzis djir.

A kasnije ces i u pjesmama pocet primjecivat uzorke itd...

#9 tonibass

tonibass
  • Members
  • 12 posts

Vrijeme objave: 19 Listopad 2014 - 13:18

I nije mi jasno kak sad ja odsviram pjesmu po akordima? Npr. ako sviram E zicu znaci otvorenu valjda? Kak da ja znam da ja npr. tu otvorenu odsviram ili na zici E 12 polje sto je isto E ?

#10 Odin

Odin
  • Members
  • 7095 posts

Vrijeme objave: 19 Listopad 2014 - 13:27

:))))

pa ,basically čuješ u kojoj oktavi je bass linija.

Cujes jel otvorena E ili je na A zici sedmo polje ili je nešto treće.

Isto vrijedi za neku stvar iz A mola recimo...cujes jel u prvoj oktavi il je već na drugoj (sedmo polje D zice...)

#11 tonibass

tonibass
  • Members
  • 12 posts

Vrijeme objave: 19 Listopad 2014 - 13:31

Nadam se da to sve vremenom dode :)

Naravno da cu vjezbat i sve, al ne mislim bas da cu sve  sam znat odsvirat za otprilike mjesec dva...

Hvala ti na odgovorima :)

#12 Odin

Odin
  • Members
  • 7095 posts

Vrijeme objave: 19 Listopad 2014 - 13:38

evo ti recimo par primjera koje mozes skoro pa odma povatat:

ZZ top ti je turbo jednostavan za svirat,takva je muzika. Prakticki sve što radiš je drzis root notu akorda. Nema pizdarija i nikakvih iznenadenja..

Odes i nadjes akorde recimo,i drzis root notu akorda i prakticki si skinuo cijelu pjesmu.

Dok recimo imas :

Tu ti akordi vjerojatno nece puno pomoć ( u startu barem),ali je odlicno za proucavat jer su bass linije fino rastavljeni akordi i zvuci puno interesantnije nego jednostavno drzanje roota (mada ponavljam,kod zz topa to paše ,takva je muzika).

#13 Odin

Odin
  • Members
  • 7095 posts

Vrijeme objave: 19 Listopad 2014 - 13:51

Gledaj,najbitnije ti je slušat. I dok sviraš i dok ne sviraš. Udje ti to u uho i jednostavno znaš.

Cim krenes svirat uz neku pjesmu odma cujes jesi u dobroj oktavi i tako to. Za zz top recimo nebi se uopce dvoumio i opalio bi najnizi F koji imam na bassu (prvo polje E zice). Jer znam da nema boga da je to neki drugi F xD

I kad ''skidas'' neke pjesme dobro je puno slusati sta se dešava,ne samo se zapiljit ko konj na trkama drito ispred sebe,znaci svako malo slusat jel dobro radis,jel ti promako kakav detalj itd...i analizirati kako to taj basist radi,kako je napravio tu bass liniju,tj. kuzit ono što sviraš.

Seven nation army vec znas svirat,stvar je jednostavna do ibera,a kad pogledas note od te bass linije vidit ces da su to sve note iz tog i tog akorda,bla bla bla..

#14 tonibass

tonibass
  • Members
  • 12 posts

Vrijeme objave: 19 Listopad 2014 - 13:52

evo ti recimo par primjera koje mozes skoro pa odma povatat:

ZZ top ti je turbo jednostavan za svirat,takva je muzika. Prakticki sve što radiš je drzis root notu akorda. Nema pizdarija i nikakvih iznenadenja..

Odes i nadjes akorde recimo,i drzis root notu akorda i prakticki si skinuo cijelu pjesmu.

Dok recimo imas :

Tu ti akordi vjerojatno nece puno pomoć ( u startu barem),ali je odlicno za proucavat jer su bass linije fino rastavljeni akordi i zvuci puno interesantnije nego jednostavno drzanje roota (mada ponavljam,kod zz topa to paše ,takva je muzika).

U ZZ Top-ovoj stvari mi se cini da nema bas previse nekakve mudrolije, par tonova mislim da ima i da je najbitnije skoncentrirat se na bubanj.. Tako da, uzet cu tu prvu pjesmu za odsvirat kad mi dode bass u utorak :)

#15 Odin

Odin
  • Members
  • 7095 posts

Vrijeme objave: 19 Listopad 2014 - 13:54

Jaću ti sam reć sta su meni rekli kad sam pocinjao (isto sam sam pocinjao,bez ikakvog znanja,samo dobre volje sam imao i volio sam muziku)

Počni od bluesa. BLUES MAJKA SVEGA. Nauci kako funkcionira blues krug,i budi čvrst dok sviraš.

#16 tonibass

tonibass
  • Members
  • 12 posts

Vrijeme objave: 19 Listopad 2014 - 13:57

Mogu si nekakve tabove naci od bluesa ili nesto, ukljucit "drum line" i svirat po tome?

Ili kako mislite da je najpametnije?

#17 tonibass

tonibass
  • Members
  • 12 posts

Vrijeme objave: 20 Listopad 2014 - 10:33

http://rockknjiga.co...as raspored.php Ima li netko iskustva s ovom knjigom? Dali je dobra za pocetnike?

#18 varichello

varichello
  • Members
  • 3593 posts

Vrijeme objave: 20 Listopad 2014 - 11:05

Pa sadržaj knjige je sasvim ok.

Ako imaš viška 100kn zašto ne.

I meni su draže knjige nego internet učenje.

dobro ja sam pretpostavljam i malo stariji, pa mi je hartija još draža od ekrana...

al ne brini, vrlo brzo dođeš do "circle of fifths" :-)

Al prije svega budi svjestan da basisti uvik zadnji...dođu na red...jelte...za...khm...e..

vokali najprije...pa gitaristi...pa kljaveri...pa bubnjari...a nama basisitima...retaji brate mili...stave nas tamo negdi straga...niti kod miksete da moš sjebat nekoga...

#19 tonibass

tonibass
  • Members
  • 12 posts

Vrijeme objave: 20 Listopad 2014 - 11:14

Ma kupit cu ju, 100 kuna ni vamo ni tamo, a ako ce mi pomoc, jos bolje. :)

Meni se isto čini uredu knjiga..

Inace si razmisljam malo poradit prvo na teoriji pa onda na sviranje..

Svjestan sam toga ne brini :biggrin:

Hvala na odgovoru!

#20 varichello

varichello
  • Members
  • 3593 posts

Vrijeme objave: 20 Listopad 2014 - 11:27

Ne zamaraj se previše teorijom...

kako su ti gore kolege rekli, skuži di je što na vratu, možda malo o tvorbi osnovnih akorda, 1-3-5 dur, i 1-b3-5 mol. i odma drmaj.

vremenom sjedne sve i ovisi koliko te zanima toliko ćeš se dozirat znanjem.

ok je poznavat akorde, harmoniju, "circle of the fifths" i to, al to ostavi za malo kasnije.

a prvo "get the rhythm".

Da i jedan hint za 7/8 ritam. Mi smo to vatali ovako:

Je-bat-je-bat je-bat-ću, Je-bat-je-bat je-bat-ću...

Category 1
Important Section
O nama
Glazbeni Forum je najveća zajednica glazbenika i ljubitelja glazbe na hrvatskom internetu još od 2003. godine.
Brojimo preko 25 000 registriranih članova.
Pratite nas
facebook Twitter Youtube Feed
Copyright © 2003 - 2016 Glazbeni Forum. Sva prava pridržana.