Jump to content

Slika
- - - - -

Ad_slammer snimke

• Please log in to reply
159 odgovor(a) na ovu temu

#41 Ulduar

Ulduar
  • Members
  • 333 posts

Vrijeme objave: 05 Kolovoz 2014 - 19:29

Evo jš malo za nevjerne Tome:

"While almost everybody plays the Blues and seems to know what it is like, the theoretical background is a bit more complicated than generally believed. The Blues is a music style that came about as a mixture of Western and African musical traditions.

There is no single harmony theory that could sufficiently explain why the Blues is what it is. In fact although people might think that the Blues is a pretty simple matter, its actual form is harmonically complex.

In typical Western harmony there is only one dominant 7th chord within one key (e.g. G7 in the key of C major). However in a typical Blues there is three dominant 7th chords, e.g. D7, G7 and A7! If you wanted to construct 3 dominant 7th chords within a Western music theory framework, you had to borrow them from three different keys: G major (D7), C major (G7) and D major (A7).
By doing so, you would end up getting some sort of tritonality where minor and major harmony are present at the same time. And this is essentially what the Blues is all about: you can play minor and major scales over major 7th harmonies at the same time. Typically however, a minor pentatonic scale is played over major chords.

While completely out of touch with classical music theory of the so called "common practice period", our ears have learned to appreciate a certain "bluesy" sound that is associated with this clash of major and minor harmony.

It is also very important to realize that along these lines there is two completely different feels when it comes to interpreting a tune, either "classical" or "bluesy". This has a lot of important implications for musical practice. It does not matter wether you are a Heavy Metal or a Jazz guitarist. You always have the choice of how to improvise on a tune. It completely changes your choice of notes. However, some guitarists like Ritchie Blackmore were also masters of uniting these two normally strictly separated worlds."

#42 Ad_slammer

Ad_slammer
  • Members
  • 1147 posts

Vrijeme objave: 05 Kolovoz 2014 - 20:14

Sorry slammer sta smo ti zaspamali temu nadam se da ce Kreso pobrisat ove gluposti o duru i molu ;)

ako ništa drugo bilo mi je zanimljivo pročitati neke stvari, jer nisam baš teorijom potkovan (samouk, 5,5 godina sviram), znam dur i mol skale, osnovni položaj pentatonike durske, molske, ostale onako otprilike... više ja to kad uzmem nešto improvizirati, bilo na backing tracku ili neku pjesmu krenem od onoga gdje sam siguran pa dalje uhom malo istražim za ono što nisam :)

a evo ipak sam potražio tu famoznu are you gonna go my way od pred godinu i pol... pa poslušajte i dajte neki konstruktivni sud i na solo i na ostatak pjesme, može i komentar na sound :)
http://vocaroo.com/i/s1pc4rJaroDM

#43 frus

frus

Piho Dojac

• Members
  • 7396 posts

Vrijeme objave: 05 Kolovoz 2014 - 20:42

http://en.wikipedia.org/wiki/Blue_note

#44 Sledge Hammer

Sledge Hammer
  • Members
  • 3223 posts

Vrijeme objave: 05 Kolovoz 2014 - 20:57

ako ništa drugo bilo mi je zanimljivo pročitati neke stvari, jer nisam baš teorijom potkovan (samouk, 5,5 godina sviram)...

Neka, lijepo dobro baratati sa teorijom i zapravo je apsolutno neophodno. :)
Samo pazi da ne preskočiš neke najbanalnije stvari u rocku i bluesu pa završiš kao Axis! :lol:

#45 Sledge Hammer

Sledge Hammer
  • Members
  • 3223 posts

Vrijeme objave: 05 Kolovoz 2014 - 21:05

Ovo mi je diglo tlak na kolko jebemu!"?!? Miljardu?

Djeco, slušajte Sledge Hammera, a naravno slušajte i svu muziku koja u korijenu ima bluz i bit će vam jasno da da bluz i sve izvedenice iz njega (dakle skoro sve jebene vrste rokenrola i roka) zvuče tako kako zvuče između ostalog jer piči mol preko dur akorda (pogotovo pentatonski mol preko sedmica).

Sad moram upotrijebiti i "one" riječi:

Koji vam je kurac? i jebo vas solfeđo!!!
Di ste učili i kod kojeg idiota bluz, jazz, rock?

Evo jednog jednostavnog objašnjenja, nije moje, nemam vremena i živaca objašnjavati kad ovakve stvari čitam tu po forumu:

"Blues is the most common example of minor pentatonic being used over a major key progression (the 1 4 5 progression - that's E A B in E major).

Now, if you've studied music for any length of time, you'll probably have been conditioned never to mix your major and minor 3rds.

However, blues and jazz have been ignoring this "rule" for over a century.

It's this discord/dissonance between the minor 3rd of minor pentatonic and the major 3rd of the root/tonic chord that supports the indescribably soulful "bluesy sound".

Of course, the tonic chord in a major key blues progression is nearly always a dominant 7th chord (e.g. E7 in the key of E major).

This flat 7th helps to "soften" the harshness of this major/minor 3rd clash.

Even so, the minor 3rd will often be quickly resolved to the major 3rd for a stronger feeling of resolution, but when held it's not actually an unpleasant dissonance, as many blues lovers will tell you!

So, that's blues. When else can we use minor pentatonic over major chords?

The answer is simple - whenever it sounds good to you."

8urusa6u.jpg

Kolega Ulduar, kohezan i jezgrovit post, baš kao i Vaši glazbeni uradci, ipak u ovoj dolini mozgova nema dovoljan broj balavaca da spičkaju rock jer misle da "znaju"!! :thumbup1:

#46 Sledge Hammer

Sledge Hammer
  • Members
  • 3223 posts

Vrijeme objave: 05 Kolovoz 2014 - 21:13

Ad Slammer, zasrali smo ti topic pa evo malo mog atonalnog blues šrota možeš slobodno zasrati i ti meni po mom topicu :lol:

http://www.glazbeni-...mera/?p=1072874

Nisam svirao po solfeggio pederluku, sorry :(

#47 frus

frus

Piho Dojac

• Members
  • 7396 posts

Vrijeme objave: 05 Kolovoz 2014 - 21:14

ISO koji link

sad opet nisam mogao odoljeti i opet sam pokrenuo iako sam znao sta me ceka, ali je maknuo pjesmu  :(

#48 Sledge Hammer

Sledge Hammer
  • Members
  • 3223 posts

Vrijeme objave: 05 Kolovoz 2014 - 21:19

Tko je maknuo koju pjesmu? :huh:

Aaa... Stavi sam krivi link, pa je izbacilo Josip Pjesme zadnji post mog topica. Evo editirao sam. A nađi tamo Tabakov uradak na Josip Pjesme pa Ulduar remix Tabaka :lol: Tamo na Snimke :lol:

#49 Axis_

Axis_

night visioc

• Members
  • 3800 posts

Vrijeme objave: 05 Kolovoz 2014 - 22:36

#50 Axis_

Axis_

night visioc

• Members
  • 3800 posts

Vrijeme objave: 05 Kolovoz 2014 - 22:37

.

#51 Axis_

Axis_

night visioc

• Members
  • 3800 posts

Vrijeme objave: 05 Kolovoz 2014 - 22:40

.

#52 Ad_slammer

Ad_slammer
  • Members
  • 1147 posts

Vrijeme objave: 05 Kolovoz 2014 - 22:42

apsolutno djeco posto Axis nema blage i ne svira mol preko dura vec ovako :

mada sviram samo malo više od 5 godina, nisam baš balavac, krenuo sam dosta kasno, imam punih 24 godine :)
dobro sviraš Axis, trebao bi sa Sleđom napraviti neki duel pa da ocjenjujemo ko je bolji heheehe :D
inače lijepi les paul, sličnog i ja imam, malo boljeg  :tongue_smilie: 
budeš ga vidio za koji dan na forumu :)

#53 Axis_

Axis_

night visioc

• Members
  • 3800 posts

Vrijeme objave: 05 Kolovoz 2014 - 22:43

#54 Sledge Hammer

Sledge Hammer
  • Members
  • 3223 posts

Vrijeme objave: 05 Kolovoz 2014 - 22:47

ehyru3ym.jpg

#55 Axis_

Axis_

night visioc

• Members
  • 3800 posts

Vrijeme objave: 05 Kolovoz 2014 - 22:49

#56 Axis_

Axis_

night visioc

• Members
  • 3800 posts

Vrijeme objave: 05 Kolovoz 2014 - 22:56

#57 Ad_slammer

Ad_slammer
  • Members
  • 1147 posts

Vrijeme objave: 05 Kolovoz 2014 - 23:27

a čuj djeca bolje love i jezike, uče brže, a bome i gitaru savladavaju od nas starijih s puno sivih stanica
još kad uzmeš u obzir da prve 2 godine nisam ni ritam držao na srednje teškim pjesmama kako spada, a tek naučio sve bare akorde hvatati brzo, a tek solirati krenuo pred 2,5 godine još sam dobar... tek 2,5 godine vidim jači napredak od početka... krenuo sam svirati u najnezgodnijem trenutku, završavanje srednje škole, upis faksa i privikavanje na faks... ali da nisam tada ne bi nikada, tako da ja sretan jer sad ne puštam gitare iz ruku ni jedan dan :)

#58 Axis_

Axis_

night visioc

• Members
  • 3800 posts

Vrijeme objave: 05 Kolovoz 2014 - 23:35

#59 Ad_slammer

Ad_slammer
  • Members
  • 1147 posts

Vrijeme objave: 05 Kolovoz 2014 - 23:39

nitko ništa nije rekao za are you gonna go my way, a ja se potrudio pronaći ju i ponovo uploadati  :mad:

#60 Axis_

Axis_

night visioc

• Members
  • 3800 posts

Vrijeme objave: 06 Kolovoz 2014 - 00:04

.

Category 1
Important Section
O nama
Glazbeni Forum je najveća zajednica glazbenika i ljubitelja glazbe na hrvatskom internetu još od 2003. godine.
Brojimo preko 25 000 registriranih članova.
Pratite nas
facebook Twitter Youtube Feed
Copyright © 2003 - 2016 Glazbeni Forum. Sva prava pridržana.