Jump to content

Slika
- - - - -

Ad_slammer snimke

• Please log in to reply
159 odgovor(a) na ovu temu

#21 Sledge Hammer

Sledge Hammer
  • Members
  • 3223 posts

Vrijeme objave: 04 Kolovoz 2014 - 21:16

Naravno možeš se u impovizaciji uvijek malo prošetati i kroz dursku skalu (A dur, jel...) i to na dijelu kad ritam gitara je na D duru za oni klasični country klišej ali ne baš na ovoj pjesmi jer onda zvuči ko da je obrađuje Dražena Zečića bend.

#22 Axis_

Axis_

night visioc

• Members
  • 3800 posts

Vrijeme objave: 04 Kolovoz 2014 - 22:59

.

#23 Sledge Hammer

Sledge Hammer
  • Members
  • 3223 posts

Vrijeme objave: 05 Kolovoz 2014 - 00:09

ok koga zanima teorija nek uzme satove solfeggia...

OK, a tebe ako zanima praksa u bluesu i rocku zaboravi na te pizdarije sa solfeggia počni malo slušati šta i kako. Od Roberta Johnsona pa preko Claptona i nadalje

Ovo da netko drugi lupio pa ajde ali ti Axise da neznaš da na progresiju iz A dura u blues/rocku solo iz A mol PENTATONIKA neznam koji ti je kurac, to ko da pitaš kojom stranom ceste se vozi u nas.
A ti se čudiš kako A mol pentatonika na A dur-D dur-G dur progresiju i onda pitaš kako če se F tu uklopiti?! Pa PENTATONIKA je pizda joj strinina, nema u A mol pentatonici nota F !

Solfeđo? Šta, nisu te na solfeđu učili da u bluesu preko A dura ide A mol pentatonika? OK, eto sviraj ti onda samo po solfeđu.

Jebli te japanci i kinezi A MOL PENATONIKA u njoj nema tona F :rolleyes: koji kurac mudruješ, imaš A dur, D dur i G dur i u kojoj češ ljestvici svirati solo da zvuči rock/blues/AC-DC?! Pa jebena A mol pentatonika.

Izvoli:

a, c, d, e, g

...i po potrebi (sa ukusom i tajmingom) tu i tamo nadodaj: dis, fis, gis, cis i h.

... i kad zbrojiš pet osnovnih nota iz A mol pentatonike plus ovih drugih pet to ti ih je deset, dakle imaš samo dva od njih 12 iz oktave koji uopče ne pašu a sve ostalo igra u nekom kontekstu. U bluesu naravno. Samo onda to treba tako gledati.

#24 Axis_

Axis_

night visioc

• Members
  • 3800 posts

Vrijeme objave: 05 Kolovoz 2014 - 01:39

.

#25 Axis_

Axis_

night visioc

• Members
  • 3800 posts

Vrijeme objave: 05 Kolovoz 2014 - 01:41

#26 frus

frus

Piho Dojac

• Members
  • 7397 posts

Vrijeme objave: 05 Kolovoz 2014 - 07:23

di su tebe to ucili da ide mol preko dura ?

pa u bluesu najcesce ide 

iako najcesce sviras i malu i veliku tercu  :thumbup1:

a i doticni zvuci prilicno durski

btw dorski modus ima veliku sekstu, dakle fis

evo ja sam na brzinu pogledao tab od sola (valjda je dobar) i nasao sljedece tonove

a
h
c
cis
d
e
f
fis
g

#27 Sledge Hammer

Sledge Hammer
  • Members
  • 3223 posts

Vrijeme objave: 05 Kolovoz 2014 - 09:45

di su tebe to ucili da ide mol preko dura ?

Obožavam retorička pitanja.

Di? Nemogu se sjetiti, bilo je prije cirka 23 godine. Jel misliš ako ustanovimo di su me učili da pomoču te informacije možemo provjeriti njezinu točnost?
Znači ako su me Cigani učili onda je to potpuno pogrešno jer oni neznaju šta je to solfeggio i stoga nemaju pojma o muzici? :biggrin:

Ja. Nemogu. Vjerovati. Da ti neznaš ovu najbanalniju stvar da u bluesu solo u molu ide preko durske progresije. Nisam nigdje napisao "isključivo A mol pentatonika" nego sam ti napisao i još koje note idu kao dodatak ali...

u bluesu koji počinje iz A dura, osnova za solažu je A mol pentatonika

...a ovi dodaci među kojima su mala i velika terca kao šta ti je Frus napisao mogu gledajuči iz druge perspektive činiti i dio A dur ljestvice ali govorimo o jebenom bluesu PRAVILA KOJE SI TI NAUČIO U SOLFEGGIU se ne apliciraju. Koristiš molsku pentatoniku kao kostur koji nosi ostatak nota. Bože dragi svašta. Pa ti sviraš navodno blueš a tvrdo si zagulio u solfeggiu?! Ajme.

#28 Sledge Hammer

Sledge Hammer
  • Members
  • 3223 posts

Vrijeme objave: 05 Kolovoz 2014 - 09:46

sledge to o mol penatonici je lupio neko pred 10 godina na internetu i svi se uhvatili toga...

Jesu li? Neznam nisam bio u toj grupici, ja sam ti učio svirati gitaru prije 23-24 godine kad nije bilo interneta, valjda sam se ja uhvatio toga na nekom drugom izvoru. Možda na gramofonu.

...ja se ne mogu sjetit nijednog poznatijeg sola di se koristi iskljucivo pentatonika...

Ako se možeš sjetiti šta se po internetu pričalo prije deset godina jel se možeš sjetiti šta sam ja napisao u ovom topicu prije 10 sati šta je također bilo na internetu? Jesam li igdje napisao isključivo čista A mol pentatonika, samo tih pet nota i ništa više?

#29 Axis_

Axis_

night visioc

• Members
  • 3800 posts

Vrijeme objave: 05 Kolovoz 2014 - 10:14

.

#30 Axis_

Axis_

night visioc

• Members
  • 3800 posts

Vrijeme objave: 05 Kolovoz 2014 - 10:33

.

#31 Ad_slammer

Ad_slammer
  • Members
  • 1148 posts

Vrijeme objave: 05 Kolovoz 2014 - 13:49

kad smo kod ove teme već, imam sličnu situaciju za podijeliti, jednom sam na drugom forumu stavio snimku are you gonna go my way (nažalost pred više od godinu dana je pa je link istekao, ali za svrhu komentiranja mogao bi ponovno uploadati?)
svirao sam tada većinom kroz moj na pola improvizirani solo u e mol pentatonici jer nisam još imao dur toliko u ruci... Frus mi se javio da je ok, ali da sam mogao više u duru svirati jel je pjesma iz dura... kroz solo podloga su akordi E, D, A i na A se doda na jednom mjestu preko cisa d ton... u e duru nema d tona, a u e molu nema cis tona... rasprava go :)

#32 Ad_slammer

Ad_slammer
  • Members
  • 1148 posts

Vrijeme objave: 05 Kolovoz 2014 - 14:07

evo ja sam na brzinu pogledao tab od sola (valjda je dobar) i nasao sljedece tonove

a
h
c
cis
d
e
f
fis
g

je, dobri su tonovi, ovi svi se isključivo koriste u originalnom, glavnom solu
kasnije (pod kraj pjesme) Angus većinom svira po fis molu (tonovi: A, H, Cis, D, E), što izađe A dur

#33 frus

frus

Piho Dojac

• Members
  • 7397 posts

Vrijeme objave: 05 Kolovoz 2014 - 14:39

kad smo kod ove teme već, imam sličnu situaciju za podijeliti, jednom sam na drugom forumu stavio snimku are you gonna go my way (nažalost pred više od godinu dana je pa je link istekao, ali za svrhu komentiranja mogao bi ponovno uploadati?)
svirao sam tada većinom kroz moj na pola improvizirani solo u e mol pentatonici jer nisam još imao dur toliko u ruci... Frus mi se javio da je ok, ali da sam mogao više u duru svirati jel je pjesma iz dura... kroz solo podloga su akordi E, D, A i na A se doda na jednom mjestu preko cisa d ton... u e duru nema d tona, a u e molu nema cis tona... rasprava go :)

Ne ta pjesma je poseban slucaj, orig solo ide dur pentatonika (iako je uobicajenije mol). Alu dobro je naravno zvucalo i mol

#34 Ad_slammer

Ad_slammer
  • Members
  • 1148 posts

Vrijeme objave: 05 Kolovoz 2014 - 15:23

evo tu jedne starije snimke http://vocaroo.com/i/s1PYa26hDsUn
Smells like teen spirit, oprema yamaha pacifica 604w (uz nešto poboljšanja), splitani bridge humbucker sd jb, marshall dsl-401 drive s reverbom

#35 Sledge Hammer

Sledge Hammer
  • Members
  • 3223 posts

Vrijeme objave: 05 Kolovoz 2014 - 15:49

Ne ta pjesma je poseban slucaj, orig solo ide dur pentatonika (iako je uobicajenije mol). Alu dobro je naravno zvucalo i mol

Kako može dobro zvučati mol preko dura?! Pa to nije po solfeggiu!!

KAKO ?! :w00t:

#36 frus

frus

Piho Dojac

• Members
  • 7397 posts

Vrijeme objave: 05 Kolovoz 2014 - 17:42

beats-me-68099941886.jpeg

#37 baaab

baaab
  • Members
  • 1279 posts

Vrijeme objave: 05 Kolovoz 2014 - 17:52

95811477.jpg

@sladge

hajdemo ovako...ako imaš C dur...možeš li na njemu svirati A mol pentatoniku...bez zadnjeg tona A?

#38 Axis_

Axis_

night visioc

• Members
  • 3800 posts

Vrijeme objave: 05 Kolovoz 2014 - 18:27

.

#39 Axis_

Axis_

night visioc

• Members
  • 3800 posts

Vrijeme objave: 05 Kolovoz 2014 - 18:29

.

#40 Ulduar

Ulduar
  • Members
  • 335 posts

Vrijeme objave: 05 Kolovoz 2014 - 18:51

Ovo mi je diglo tlak na kolko jebemu!"?!? Miljardu?

Djeco, slušajte Sledge Hammera, a naravno slušajte i svu muziku koja u korijenu ima bluz i bit će vam jasno da da bluz i sve izvedenice iz njega (dakle skoro sve jebene vrste rokenrola i roka) zvuče tako kako zvuče između ostalog jer piči mol preko dur akorda (pogotovo pentatonski mol preko sedmica).

Sad moram upotrijebiti i "one" riječi:

Koji vam je kurac? i jebo vas solfeđo!!!

Di ste učili i kod kojeg idiota bluz, jazz, rock?

Evo jednog jednostavnog objašnjenja, nije moje, nemam vremena i živaca objašnjavati kad ovakve stvari čitam tu po forumu:

"Blues is the most common example of minor pentatonic being used over a major key progression (the 1 4 5 progression - that's E A B in E major).

Now, if you've studied music for any length of time, you'll probably have been conditioned never to mix your major and minor 3rds.

However, blues and jazz have been ignoring this "rule" for over a century.

It's this discord/dissonance between the minor 3rd of minor pentatonic and the major 3rd of the root/tonic chord that supports the indescribably soulful "bluesy sound".

Of course, the tonic chord in a major key blues progression is nearly always a dominant 7th chord (e.g. E7 in the key of E major).

This flat 7th helps to "soften" the harshness of this major/minor 3rd clash.

Even so, the minor 3rd will often be quickly resolved to the major 3rd for a stronger feeling of resolution, but when held it's not actually an unpleasant dissonance, as many blues lovers will tell you!

So, that's blues. When else can we use minor pentatonic over major chords?

The answer is simple - whenever it sounds good to you."

Category 1
Important Section
O nama
Glazbeni Forum je najveća zajednica glazbenika i ljubitelja glazbe na hrvatskom internetu još od 2003. godine.
Brojimo preko 25 000 registriranih članova.
Pratite nas
facebook Twitter Youtube Feed
Copyright © 2003 - 2016 Glazbeni Forum. Sva prava pridržana.