Jump to content

Slika
* * * * * 1 votes

Početak....

• Please log in to reply
90 odgovor(a) na ovu temu

#41 leslie

leslie

ommadawn

• Members
  • 17628 posts

Vrijeme objave: 24 Travanj 2014 - 12:55

tehniku ne znaš? nebi reko.

tehnika je samo alat koji ti omugućava da se izraziš, da sviraš. a pošto sviraš znači da već barataš nekom tehnikom.

Musical technique is the ability of instrumental and vocal musicians to exert optimal control of their instruments or vocal cords in order to produce the precise musical effects they desire. Improving one's technique generally entails practicing exercises that improve one's muscular sensitivity and agility. Technique is independent of musicality.

http://en.wikipedia.org/wiki/Musicality

#42 virtuoso

virtuoso
  • Members
  • 9957 posts

Vrijeme objave: 24 Travanj 2014 - 13:28

ja sam uvik na početku, stalno  izmišljam kako svirat šta gluplje a da zvuči dobro :w00t:

nema do punka !

Pa to je to, a propos toga, okupili se mi "starci" ponovo, osnivamo band, i tražimo gitarista pošto sam na basu, i sad nadjemo mladiće, a ono, njima teško svirati jer oni u glavi imaju simfonijske aranžmane, a mi kažemo ajde brale što jednostavnije, ma oni ni da čuju, danas mladi gitaristi žele biti "slojeviti", ka luk, zvučati kao " propali" gitaristi umjesto napredovati polako.

#43 Uncle_Hendrix

Uncle_Hendrix
  • Members
  • 6303 posts

Vrijeme objave: 24 Travanj 2014 - 14:18

Jedan od najglupljih mitova vezan uz sviranje i improviziranje je to da netko svira uživo melodije koje mu sviraju u glavi. Eto ako meni ne vjerujete...

#44 leslie

leslie

ommadawn

• Members
  • 17628 posts

Vrijeme objave: 24 Travanj 2014 - 14:30

Jedan od najglupljih mitova vezan uz sviranje i improviziranje je to da netko svira uživo melodije koje mu sviraju u glavi. Eto ako meni ne vjerujete...

jesi ti siguran da si dobro čuo šta je on zbilja rekao?

#45 Uncle_Hendrix

Uncle_Hendrix
  • Members
  • 6303 posts

Vrijeme objave: 24 Travanj 2014 - 15:24

jesi ti siguran da si dobro čuo šta je on zbilja rekao?

"There is sort of a myth about jazz improvisation, or improvisation of any kind. And, i think a lot of people think that it just comes ot of the blue and out of from inspiration that you suddenly hear this melody in your head and play it, and that's partially true. But, we're all musicians and you know as anybody does that Improvisation is really just sort of speeded up composition and putting together things that you already know in a pretty artistic way I suppose. And that comes down to really knowing your tools, and that is playing over chord changes, which is knowing what notes sound right over what chord"

Haha Sco :001_wub:  

#46 Sledge Hammer

Sledge Hammer
  • Members
  • 3223 posts

Vrijeme objave: 24 Travanj 2014 - 15:54

Gledaj ovo Uncle, Scott Henderson govori o improvizaciji. Ovo je filozofija kako sviram instiktivno (improvizaciju) več dva desetlječa i onda naletim na YouTube prije par godina na nekog tko tu filozofiju verbalizira u 8 minuta :)

Svaka čast Scotty :thumbup1:

#47 leslie

leslie

ommadawn

• Members
  • 17628 posts

Vrijeme objave: 24 Travanj 2014 - 15:59

"There is sort of a myth about jazz improvisation, or improvisation of any kind. And, i think a lot of people think that it just comes ot of the blue and out of from inspiration that you suddenly hear this melody in your head and play it, and that's partially true. But, we're all musicians and you know as anybody does that Improvisation is really just sort of speeded up composition and putting together things that you already know in a pretty artistic way I suppose. And that comes down to really knowing your tools, and that is playing over chord changes, which is knowing what notes sound right over what chord"

Haha Sco :001_wub:  

a sad poviri šta su rekli ti koji svodiš pod myth ili glupi.

bitni su intervali kod učenja ali još više sluh, ako ih ne možeš čuti u real-tajmu đaba ti je kako se zovu.

ako čuješ naći ćeš. ako nečuješ i izoliran si u ''gramatici'', rezultat će bit loš jer ako nemoš čuti visinu note te prilagoditi intervalu da bi stvorio neku melodiju ili ritmičku caku e bogami onda kvragu knjiga i ''spoznaja''.

nitko nije rekao da melodija dolazi  ''out of the blue'' jer je to nemuguće zbog fakta slušanja glazbe, a pogotovo kad slušamo samo jedan uski smjer pa nam vele on zvuči swing, bebop ili reggae (zašto zvuči?! ha). normalno je da fraziramo melodije koje smo čuli ili izmislili. normalna kombinatorika mozga. sve što se veli je da trebamo moći čuti to što sviramo u sebi i prilagoditi onome što čujemo van sebe.

#48 Sledge Hammer

Sledge Hammer
  • Members
  • 3223 posts

Vrijeme objave: 24 Travanj 2014 - 16:08

Pseudosociolog spekas on the meaning of life :lol:

#49 Toma.

Toma.
  • Members
  • 826 posts

Vrijeme objave: 24 Travanj 2014 - 16:09

sviranje ili vježbanje bez mozga, tj. ne znajući što sviraš je čisto biflanje i treniranje mišića.

Misliš da publiku briga za to znaš li ti teoriju ili ne ?Ima masu vrhunskih gitarista koji ludilo sviraju a nemaju pojma o teoriji . 

#50 leslie

leslie

ommadawn

• Members
  • 17628 posts

Vrijeme objave: 24 Travanj 2014 - 16:35

Pseudosociolog spekas on the meaning of life :lol:

Pseudo-sociologist speaks ... :biggrin:

#51 mapache

mapache
  • Members
  • 2066 posts

Vrijeme objave: 24 Travanj 2014 - 17:47

Ja hodo po klubovima i gledo velke dečke kak sviraju.
I tako preko nekoliko puta.
Frend imo neku knjigu sa pjesmama Beatlesa i akordima.
I onda probaš...
I tako slijedećih 35 godina...

#52 Uncle_Hendrix

Uncle_Hendrix
  • Members
  • 6303 posts

Vrijeme objave: 24 Travanj 2014 - 18:14

a sad poviri šta su rekli ti koji svodiš pod myth ili glupi.

Nikoga ja ne svodim pod myth nego Scofield. Ja se samo slažem s njime. Čovjek samo govori da se treba obrazovat i da treba vježbat, sve ostalo su priče za malu djecu.  

#53 Uncle_Hendrix

Uncle_Hendrix
  • Members
  • 6303 posts

Vrijeme objave: 24 Travanj 2014 - 18:37

Gledaj ovo Uncle, Scott Henderson govori o improvizaciji. Ovo je filozofija kako sviram instiktivno (improvizaciju) več dva desetlječa i onda naletim na YouTube prije par godina na nekog tko tu filozofiju verbalizira u 8 minuta :)

Svaka čast Scotty :thumbup1:

Gledao sam ovu cijelu školu i zapravo i on i Scofield govore isto samo na drukčiji način i Henderson malo bolje objašnjava, Scofieldu se baš i ne da. Ne moram ni pričat kako obojica predaju gitaru, samo šta je Henderson na GITu u LA, a Scofield je vanjski suradnik na New York University.   

#54 Sirkostik

Sirkostik
  • Members
  • 63 posts

Vrijeme objave: 24 Travanj 2014 - 18:50

meni je samo drago kaj postoji youtube i pravi ucitelji gitare koji znaju svoj shit. Tipa Pebber Brown. 

#55 leslie

leslie

ommadawn

• Members
  • 17628 posts

Vrijeme objave: 24 Travanj 2014 - 20:32

Nikoga ja ne svodim pod myth nego Scofield. Ja se samo slažem s njime. Čovjek samo govori da se treba obrazovat i da treba vježbat, sve ostalo su priče za malu djecu.  

neznam ni jednu pismu od scofielda a nemogu se sitit ni melodije, čak i ovo šta sam slušao već sam zaboravio. možda da probamo pustit maloj dici, tko zna ...

#56 DUD

DUD
  • Members
  • 1174 posts

Vrijeme objave: 24 Travanj 2014 - 21:15

Misliš da publiku briga za to znaš li ti teoriju ili ne ?Ima masu vrhunskih gitarista koji ludilo sviraju a nemaju pojma o teoriji . 

to je jedna od velikih zabluda, a ima ih još nekoliko, od onih "slučajnih" vrhunskih nasumičnih jammova koji se "dogode" a u biti sve je izrežirano i točno se zna što se i gdje i tko svira itd. jedino što se slučajno desi na tavkim velikim koncertima i festivalima je ako pukne žica.

No ostavljam te u tvom uvjerenju ako ti je tako lakše.

#57 leslie

leslie

ommadawn

• Members
  • 17628 posts

Vrijeme objave: 24 Travanj 2014 - 21:39

pa u tome i jest poanta, da dišeš taj jam svakodnevno, da ti postane second nature tad je lakše i izgleda sve izrežirano.

onaj  tko svira svakodnevno ne mora se bojat za flow ili da će se desit nešto totalno nepredvidljivo.

samo to je kod nas rijetkost, super je kad je bend upucan a kamoli još da nešto dodatno izražava, ma šta ja serem, dobro je ako imaš jednu probu sedmično a da se svi pojave na njoj i to tako traje koju godinu :biggrin:

toliko o ''vhunskim'' biloštabogtejebo pa ti vidi. ma no chance

zajebano, z-a-j-e-b-a-n-o :w00t:

#58 Sledge Hammer

Sledge Hammer
  • Members
  • 3223 posts

Vrijeme objave: 24 Travanj 2014 - 23:03

neznam ni jednu pismu od scofielda a nemogu se sitit ni melodije, čak i ovo šta sam slušao već sam zaboravio. možda da probamo pustit maloj dici, tko zna ...

Nemoj se ni truditi Lezli, prekrut si za to, imaš ruke ko dva balvana, tvrdo za svirati melodiju a preteško za uhvatiti ritam :lol:

#59 Uncle_Hendrix

Uncle_Hendrix
  • Members
  • 6303 posts

Vrijeme objave: 24 Travanj 2014 - 23:23

Evo moš od ovoga počet...

#60 leslie

leslie

ommadawn

• Members
  • 17628 posts

Vrijeme objave: 24 Travanj 2014 - 23:43

Evo moš od ovoga počet...

http://youtu.be/z49KqyU-ZdQ?t=2m9s

on mi je ok, no mene ti to baš ne zanima svirat.

Category 1
Important Section
O nama
Glazbeni Forum je najveća zajednica glazbenika i ljubitelja glazbe na hrvatskom internetu još od 2003. godine.
Brojimo preko 25 000 registriranih članova.
Pratite nas
facebook Twitter Youtube Feed
Copyright © 2003 - 2016 Glazbeni Forum. Sva prava pridržana.