Jump to content

Slika
- - - - -

Bone nut i saddle na akustičnoj gitari!?

• Please log in to reply
5 odgovor(a) na ovu temu

#1 Kalmageddon

Kalmageddon
  • Members
  • 59 posts

Vrijeme objave: 28 Rujan 2013 - 14:29

Evo ovako, sviram već duže vrijeme na akustičnoj gitari Fender CD-60 koja ima tvornički plastični nut i saddle. Zanima me da li se isplati to mjenjati..I da li bridge pinovi(isto sam našao na ebayu bone verziju) isto utječu na zvuk?..Dakle, sada imam sve to od plastike(saddle,nut i pinove).. Na ebayu vidim da se nut+ saddle prodaju za oko 3 dolara, i to je taj seller prodao preko 80 komada..Da li je to zadovoljavajuća kvaliteta ili postoji nešto skuplje i provjereno na nekim webshopovima? I još moram ovo pitati, iako imam majstora koji radi sve te promjene na gitari, može li se nut jednostavno promjeniti i kako se mjenja, nešto mi je on govorio kako ta gitara nije puno drvo pa da ne rizikujem da on to brusi jer može puknuti nešto ugl(ovaj nut mi je previsok sada, i to mi je rekao)..Hvala svima na odgovorima, pozdrav!!!

#2 nace

nace
  • Members
  • 222 posts

Vrijeme objave: 09 Listopad 2013 - 22:15

moje misljenje , svaka promjena sa plastike na bone nut je dobra . ako i ne buudes osjetio razliku u zvuku , biti ce ti dusa smirom ( ovo je iz licnog iskustva , iako se nesto previse ne osjeti razlika , bar sam "rahat " , uradio sam i to je to )

#3 danny10

danny10
  • Members
  • 1 posts

Vrijeme objave: 15 Rujan 2014 - 13:25

nice post...........

#4 Barley

Barley
  • Members
  • 293 posts

Vrijeme objave: 15 Rujan 2014 - 23:11

Osjeti se razlika, ja sam uspoređivao koštano sedlo (i to neko jeftino s ebaya) i default plastično na jednoj jeftinoj akustari, i razlika je bila veoma izražena. Poprilično definiraniji i manje tup zvuk. Sad ta gitara zvuči kao sasvim pristojan instrument. Na drugoj akustičnoj gitari koja ima piezo pickup ispod sedla se razlika nije osjetila toliko mnogo, tako da je i to faktor.

#5 Barley

Barley
  • Members
  • 293 posts

Vrijeme objave: 15 Rujan 2014 - 23:17

I da, ako tvoj "majstor" sugerira brusiti nešto da bi mijenjao nut, radije promijeni majstora. Nut se eventualno zagrije fenom ako je zalijepljen iza fretboarda, a sedlo gotovo nikad nije lijepljeno, samo se iščupa iz utora, i obavezno se brusi odozdo. Nut se može brusiti i odozgo i odozdo, samo da utori odgovaraju promjerima žica i da su na pravilnoj visini za intonaciju.

#6 Ad_slammer

Ad_slammer
  • Members
  • 1148 posts

Vrijeme objave: 15 Rujan 2014 - 23:29

mišljenja sam da se isplati... na jednoj akustari sam promjenio i osjetila se razlika u zvuku i zvonkosti gitare, baš što kolega kaže nije bio toliko tup zvuk ko prije... sad ako ti to majstor radi sigurno će ti uzeti 150kn, ako ne i više, ja sam naučio kako narezivati nut i imam doma alat za to pa me bezbolno promjena prošla...

Category 1
Important Section
O nama
Glazbeni Forum je najveća zajednica glazbenika i ljubitelja glazbe na hrvatskom internetu još od 2003. godine.
Brojimo preko 25 000 registriranih članova.
Pratite nas
facebook Twitter Youtube Feed
Copyright © 2003 - 2016 Glazbeni Forum. Sva prava pridržana.