Jump to content

Slika
- - - - -

Da li se cujemo?

• Please log in to reply
69 odgovor(a) na ovu temu

Poll: Koristite li zastitu za usi/sluh prilikom svirke? (106 member(s) have cast votes)

Koristite li zastitu za usi/sluh prilikom svirke?

1. Da redovito, i probe/vjezba i nastupi. (14 votes [13.21%] - View)

Percentage of vote: 13.21%

2. Povremeno, ovisno o glasnoci svirke. (39 votes [36.79%] - View)

Percentage of vote: 36.79%

3. Nikada jer nemam nikakvih problema s usima. (53 votes [50.00%] - View)

Percentage of vote: 50.00%

Vote Guests cannot vote

#1 ranj

ranj
  • Members
  • 1304 posts

Vrijeme objave: 05 Siječanj 2006 - 21:58

Otvorio bih ovom prilikom topic na bubnjarskom dijelu foruma, iako sam slicnu temu pronasao u gitarskom "odijeljenju".Dakle, buduci nam je osnovno sredstvo za bavljenje glazbom/instrumentom par zdravih usiju, zanimalo bi me da li netko od kolega na forumu vodi racuna o stanju istih i na koji nacin?Osobnim iskustvom i onim sto sam doznao od kolega, strucnjaka i istrazujuci neke strucne izvore, cinjenica je da se problematika stradavanja sluha tesko zanemaruje u glazbenickoj struci, posebno kod pop/rock glazbenika, sto rezultira, najcesce trajnim ostecenjima sluha, a to donosi prilicno traumaticne posljedice za pogodjene. Dakle, zanimalo bi me vase "gledanje" na to, naravno u kontekstu sviranja bubnjeva jer primjera gdje je sluh izlozen opasnim kolicinam decibela imamo u svakodnevnom zivotu i previse (walkman/i-Pod, disco, strojevi, avioni, promet, bla, bla...)

#2 Chad

Chad
  • Members
  • 4635 posts

Vrijeme objave: 05 Siječanj 2006 - 22:03

Često sam o tome razmišljao, pogotvo kad doma dođeš s probe, a glava puca. Nekad sam znal koristit slušalice kao izolaciju (potrebno kad si u loše izoliranoj prostoriji). Sad izbjegavam "monitore" na gigovima (ispeljam si ono kaj trebam čuti na in-ear sluške).

#3 ranj

ranj
  • Members
  • 1304 posts

Vrijeme objave: 05 Siječanj 2006 - 22:13

Često sam o tome razmišljao, pogotvo kad doma dođeš s probe, a glava puca. Nekad sam znal koristit slušalice kao izolaciju (potrebno kad si u loše izoliranoj prostoriji). Sad izbjegavam "monitore" na gigovima (ispeljam si ono kaj trebam čuti na in-ear sluške).

Da, "pucanje" glave nije ni u kom slucaju pozeljno. To "pucanje" ima i svoje ime, najcesce tinnitus. Za "moj prvi tinnitus" su najcesce krivi i prvi posjeti nekom rock koncertu ili disco clubu; to je onaj fini visoki pisak, slican nekadasnjem "nema nista na programu" zvuku s TV-a. Najcesce se taj sound izgubi do jutra ili nakon 24h. Problem nastaje kad jednog dana sound ne "ode", vec ostane u tvojoj glavi i postane ti dio svakodnevnice, a bogami i "svakonocnice"! A onda je kasno. Taj moment se moze dogoditi svakome tko se sistematski izlaze preglasnoj glazbi iliti usprosceno - buci.Ti koristis in-ear i za to nemam nista drugo doli rijeci pohvale. Ja koristim svakodnevno cepove za usi radjene po mjeri sa dvije vrste filtera, razlicitih vrijednosti tzv. "demfanja". Bez toga bih se vjerojatno mogao pozdraviti s karijerom.

#4 Chad

Chad
  • Members
  • 4635 posts

Vrijeme objave: 05 Siječanj 2006 - 22:22

Da, "pucanje" glave nije ni u kom slucaju pozeljno. To "pucanje" ima i svoje ime, najcesce tinnitus. Za "moj prvi tinnitus" su najcesce krivi i prvi posjeti nekom rock koncertu ili disco clubu; to je onaj fini visoki pisak, slican nekadasnjem "nema nista na programu" zvuku s TV-a. Najcesce se taj sound izgubi do jutra ili nakon 24h. Problem nastaje kad jednog dana sound ne "ode", vec ostane u tvojoj glavi i postane ti dio svakodnevnice, a bogami i "svakonocnice"! A onda je kasno. Taj moment se moze dogoditi svakome tko se sistematski izlaze preglasnoj glazbi iliti usprosceno - buci.Ti koristis in-ear i za to nemam nista drugo doli rijeci pohvale. Ja koristim svakodnevno cepove za usi radjene po mjeri sa dvije vrste filtera, razlicitih vrijednosti tzv. "demfanja". Bez toga bih se vjerojatno mogao pozdraviti s karijerom.

Tinnitus iliti popularno zvan u USA "club disease" ;DBilo je već nekih rasprava o in-ear sluškama na ovom forumu, al neki nisu davali pozitivne komentare na ine. U svakom slučaju, meni je ugodnije svirat s njima.

#5 Chad

Chad
  • Members
  • 4635 posts

Vrijeme objave: 05 Siječanj 2006 - 22:26

http://www.pearldrum...ad.php?t=119463evo nešto o tome

#6 Jojo The Bandit

Jojo The Bandit
  • Members
  • 555 posts

Vrijeme objave: 05 Siječanj 2006 - 22:28

kaj ja znam, kupio sam si par ćepića za uši, onih najobičnijih, i nije mi to nešto...zaguši to zvuk, i lijepse mi je, al i ubije zvuk...znam da je to loš trebalo mbi najviše paziti na uši, a ne na svirku, al jebemu mate, kaj da radim??kolko koštaju ti custom čepići? jel valjaju?

#7 Chad

Chad
  • Members
  • 4635 posts

Vrijeme objave: 05 Siječanj 2006 - 22:32

kaj ja znam, kupio sam si par ćepića za uši, onih najobičnijih, i nije mi to nešto...zaguši to zvuk, i lijepse mi je, al i ubije zvuk...znam da je to loš trebalo mbi najviše paziti na uši, a ne na svirku, al jebemu mate, kaj da radim??kolko koštaju ti custom čepići? jel valjaju?

Imaš među oglasima: neko izrađuje uloške po odljevu uške i kombinira sa sony slušalicama.Ja sam kupio Shure E2c slušalice i moram priznati da sam prezadovoljan

#8 ranj

ranj
  • Members
  • 1304 posts

Vrijeme objave: 05 Siječanj 2006 - 22:34

Tinnitus iliti popularno zvan u USA "club disease" ;DBilo je već nekih rasprava o in-ear sluškama na ovom forumu, al neki nisu davali pozitivne komentare na ine. U svakom slučaju, meni je ugodnije svirat s njima.

Naravno, dolaskom in-ear sistema su svirci konacno dosli u mogucnost da se rijese terora monitor-mixera koji su u pravilu bili ili potpuno gluhi ili potpuno lobotomizirani. Svaki dobar monitor mix se prepricavao kao svjetsko cudo ili legenda.... No, in-ear monitoring je relativno nova "inovacija", tako da godine monitora "u glavu" vec ucinise kod mnogih ljudi svoje. Ipak, najintersantnije od svega je da su upravo slusalice najcesce izvor trajnog ostecenja sluha! Recimo, jedan Pete Townshend iz The Who takoreci ne moze vise cuti ni svoj telefon u kuci, a njegove rijeci su da je to ustvari posljedica akutnog stradanja prilikom poznate eksplozije Moonovog bas bubnja i studijskih slusalica! Dakle ne moraju biti tornjevi Marshalla ili bad monitor-mix samo u pitanju, slusalice su jednako (ako ne i vise) opasne.

#9 Chad

Chad
  • Members
  • 4635 posts

Vrijeme objave: 05 Siječanj 2006 - 22:40

Recimo, jedan Pete Townshend iz The Who takoreci ne moze vise cuti ni svoj telefon u kuci, a njegove rijeci su da je to ustvari posljedica akutnog stradanja prilikom poznate eksplozije Moonovog bas bubnja i studijskih slusalica! Dakle ne moraju biti tornjevi Marshalla ili bad monitor-mix samo u pitanju, slusalice su jednako (ako ne i vise) opasne.

Čul sam to za Towsenda. Al on je nešt najviše popljuval ipod i slične kante. Mislim da to i nema puno veze sa sviranjem, al nek mu bude. A jebiga, kad sviraš 40 godina, pogotovo na takvoj ultraprofesionalnoj razini ko on i s luđacima s kojima je on svirao, nije ni čudo da mu fali malo sluha.

#10 ranj

ranj
  • Members
  • 1304 posts

Vrijeme objave: 05 Siječanj 2006 - 22:48

"Cepica" ima vise vrsta. Od onih koje djeci stavljas u guzicu kad imaju temperaturu do ovih za nas, muzikante. But seriously, obicna vata nista ne stiti. Stite te recimo oni zuti za workere iz rova ili ekipu na baustelle, ali onda je zvuk kriminalan, dakle ni to nije opcija. Vic Firth ima slusalice koje demfaju nekih 25db i s njima na usima svaki Export zvuci kao "Sara" :D, pardon, "million dollar drumkit", kuzis. Dakle ni to nije bas neka opcija, mada je OK za vjezbanje tehnike na setu i nasamo. I tu dolazimo do "skupljih" varijanti. Kazem pod navodnicima jer nista nije skupo sto se zdravlja tice, a ne vjerujem da nitko od vas ima plan svirat jos koju godinu pa onda "ionako prestat". Ili se varam glede bubnjarske strasti, ha, ha...?Dakle firma se zove elacin/exinore i rade odljev usne skoljke od silikona i u njega stave filtere razlicitih vrijednosti: -9db, -15db, -25db. Specificnost ovog proizvodjaca je u tome sto su uspjeli doci vrlo blizu tzv. ravnog ili neutralnog dempinga, dakle, stvarno minimalan gubitak odredjenih frekvencija; jednostavnije opisano, kao da je netko malo stisao volumen.Ako nekog zanima poslat cu link, ali ne znam da li u Hrvatskoj ili blizoj okolici imate mogucnost kupit ovaj proizvod. Kosta €160,- sto je nista obzirom na ocuvanje onog zobg cega u prvom redu mozete uopce i svirat.A evo ga i link. Ovaj sam nasao u Njemackoj... http://www.meineohre...hoerschutz.htmlNasao sam na internetu i podatak da se Custom Earplugs mogu nabaviti i u Hrvatskoj, navodna cijena je 1000 kuna. Zna li netko nesto o tome? Preporucam svim srcem svima! A i to je nekima prilka da konacno imaju neki "custom" komad opreme :)

#11 ranj

ranj
  • Members
  • 1304 posts

Vrijeme objave: 05 Siječanj 2006 - 22:57

Čul sam to za Towsenda. Al on je nešt najviše popljuval ipod i slične kante. Mislim da to i nema puno veze sa sviranjem, al nek mu bude. A jebiga, kad sviraš 40 godina, pogotovo na takvoj ultraprofesionalnoj razini ko on i s luđacima s kojima je on svirao, nije ni čudo da mu fali malo sluha.

Teorija govori da zvuk treba "proputovati" od izvora do uha. Dakle to bi bilo u prilog tradicionalnim monitorima, ali i sam znam koliko je ugodno svirat s in-ear, naravno pod uvjetom da se i drugi u bandu, barem djelomicno sluze istim sistemom jer nemas nista od toga sto ti imas svoj in-ear mix, a majstor do tebe uziva u "puhanju" svog Trace Elliot frizidera s osam desetki, nabudjenog na 10, capish...Dakle, stvar je ocito u umjerenosti izlaganja usiju velikim glasnocama. Gledao sam neke tablice po decibelima i koja glasnoca cemu odgovara i strasno je vidjeti koliko se rapidno smanjuje preporucljiva duzina izlozenosti odredjenoj glasnoci nakon 85db. A bubanj je prosjecno 110db i navise. A o akustici prostora nismo jos ni poceli pricati...

#12 3vilP

3vilP
  • Members
  • 456 posts

Vrijeme objave: 05 Siječanj 2006 - 23:11

Meni moji ne daju da stavim slusalice ili cepice u usi, kazu da sam onda glasniji...

#13 ranj

ranj
  • Members
  • 1304 posts

Vrijeme objave: 05 Siječanj 2006 - 23:25

Meni moji ne daju da stavim slusalice ili cepice u usi, kazu da sam onda glasniji...

O tome se i radi kod ovih po mjeri i sa "ravnim" filterima. Dinamika svirke ostaje skoro pa netaknuta (za brushes-jazz ti vjerojatno zastita i ne treba...) jer u stvari sve cujes. Moje iskustvo je da se sub gubi, ali to u vecini slucajeva nije nikakav hendikep. Bitno je naviknuti se na cepove i ne zaboravljati ih staviti! Naravno, bubanj uvijek prvo stimat bez cepova :D! Ja sam bio isprva ugodno iznenadjen koliko je recimo karakter snare-a ostao prepoznatljiv cak i sa -15db demfanja, a to je puno.

#14 3vilP

3vilP
  • Members
  • 456 posts

Vrijeme objave: 06 Siječanj 2006 - 00:15

ma ja sviram punk rock a trudim se biti sto tisi...nije da bas ide skupa, no...u slobodno vrijeme sviram neku Progressivu...

#15 premier

premier
  • Members
  • 523 posts

Vrijeme objave: 06 Siječanj 2006 - 00:31

Nema šta, hvale vrijedan topik, istina meni bi dobro došlo za vrijem vježbanja neke zaštita, recimo di bi mogao nabaviti te Custom Earplugs , u hravatskoj, i šta to moram kod njih otič da mi uzmu"mjere" ili ,šta senda stavi na slušalice, ili je samo za sebe.Još me zanim, he he, šta onda sa metronomom, di da si to gurnem, :-[I da što se tiče svirke s bendom, kako da to riješm,bez monitora, vidio sam da dečki iz Dream Theater-a, koriste , nekakve ušne monitore, kako to srediti!!!Pošto je to relatino novo, kako to realizirati na probama!!!Hvala

#16 ranj

ranj
  • Members
  • 1304 posts

Vrijeme objave: 06 Siječanj 2006 - 11:52

Nema šta, hvale vrijedan topik, istina meni bi dobro došlo za vrijem vježbanja neke zaštita, recimo di bi mogao nabaviti te Custom Earplugs , u hravatskoj, i šta to moram kod njih otič da mi uzmu"mjere" ili ,šta senda stavi na slušalice, ili je samo za sebe.

Kao sto sam i pitao u jednom postu iznad, ne znam gdje bi se to moglo u Hrvatskoj nabaviti; to bi zainteresirani morali sami istraziti. Ja bih, u slucaju da u HR nema mogucnosti za izradu filtera, logicno pomislio na Sloveniju ili Austriju kao opcije. Za izradu cepova s filterima je naravno potreban odljev usne skoljke. Bez toga nista nema smisla buduci svako uho razlicito jest, a k tomu i jedan od dva organa na nasim glavurdama koji raste do smrti, sto u nasem kontekstu ima za posljedicu da se cepovi nakon cca 4 godine moraju ponovo dati napraviti jer zbog promjene usne skoljke pocnu "pustati", tj. nezeljeni sound ulazi u uho. Elem, ovo sam pronasao na netu: http://www.spica-inf...nt.php?a_id=101To je otprilike i jedino sto sam pronasao, a da ima veze s HR. U clanku se spominju i Cstm Earplugs. Logicno bi bilo da ih dilaju prodavaonice slusnih pomagala. Netko je spomenuo i SUVAG u Zgb, pa eto, to je valjda to!

Još me zanim, he he, šta onda sa metronomom, di da si to gurnem, :-[I da što se tiče svirke s bendom, kako da to riješm,bez monitora, vidio sam da dečki iz Dream Theater-a, koriste , nekakve ušne monitore, kako to srediti!!!Pošto je to relatino novo, kako to realizirati na probama!!!Hvala

S metronomom nema problema. Ako ga imas u slusalicama onda vec i imas relativnu zastitu pri svirci u obliku samih sluski, ali cepove (pogotovo one od -9db, mnogi ih koriste za svirke i dovoljno stite, a da sve cujes...) mozes isto imati u kombinaciji sa slusalicama. Sto se tice "usnih monitora" (zvuci kao neka kozna bolest) Obi je malo povise dao informaciju o svojim Shure E2c in-ear monitorima. No evo i link pa da vidis i koliko para: http://www.shurestor...series_e2c.htmlNa probama ti najcesce in-ear sistem ne treba, osim ako ne vjezbate full-blast sa P.A. tj. kompletno ozvuceni?! S druge strane, zastitni cepovi itekako trebaju, bas na probama. Moja preporuka je cca -15db, flat demping. Sve cujes (subovi fale, ali njih rijetko gdje i ima, a da ih stvarno cujes...vise ih osjecas, a za to postoje takozvani "butt-shakers" - aparat koji ugradis na donju stranu stolice i pomocu kojeg osjecas vibracije sub-low frekvencija, ako ti je vec stalo da ti basist trese guzicu :D), a sluh ti nije izlozen "ubojicama" bubnjarskih usiju: snare-u i cinelama. Tu se stvaraju najopasnije frkevencije za sluh. Naravno, i neke od najljepsih, he, he...Ako sviras puno rim-shotova, razlog vise da razmisljas o zastiti.Pozdrav

#17 Zule of Sonor

Zule of Sonor
  • Members
  • 650 posts

Vrijeme objave: 06 Siječanj 2006 - 14:27

Jako dobar thread. Ja nažalost osjećam da sam "izgubio" dosta na osjetljivosti sluha, recimo i po tome što mi je sad npr. na discmanu max jačina nekako normalna, dok sam prije slušao na 70% i bilo mi je glasno. Samo, čini mi se da nakon određenog vremena ne izlaganja glasnom zvuku, dođe do nekakve regeneracije, povratka osjetljivosti. Npr, nakon par dana u tihom okruženju bez naprezanja otić na koncert mi je bilo koma, čepiće u uši odmah. Ovi Earplugs izgledaju fino. :D

#18 ranj

ranj
  • Members
  • 1304 posts

Vrijeme objave: 06 Siječanj 2006 - 17:31

Jako dobar thread. Ja nažalost osjećam da sam "izgubio" dosta na osjetljivosti sluha, recimo i po tome što mi je sad npr. na discmanu max jačina nekako normalna, dok sam prije slušao na 70% i bilo mi je glasno. Samo, čini mi se da nakon određenog vremena ne izlaganja glasnom zvuku, dođe do nekakve regeneracije, povratka osjetljivosti. Npr, nakon par dana u tihom okruženju bez naprezanja otić na koncert mi je bilo koma, čepiće u uši odmah. Ovi Earplugs izgledaju fino. :)

Talkin' 'bout sensitivity....Uz tinnitus postoji jos "sijaset" (sl)usnih problema, a jedan od njih je i hyperacussis (nek' me lektorira tko zna), a to je prilican trouble jer svakodnevni zvuci koje cujete odjednom postaju nepodnosljivi za uho i umjesto normalnog odnosa "slusnog aparata" i mozga pocinjete, svaki pad besteka u sudoper, poviseni glas ljepse polovice ili nasljednika, cviljenje tramvaja u zavoju ili blago "milovanje" vase ljubljene i pazljivo izabrane i skupe chine, osjecati kao cistu bol! E to je gadno. I zato postoje isto ti cepovi, da muzikantima olaksaju zivot i posao/hobby kojim se bave. Vjerujte, nikad nije (pre)rano za poceti s brigom i zastitom sluha jer to nam je ionako garancija za bavljenje ovim cime se bavimo i u buducnosti, tj. do smrti, ne? :D

#19 ranj

ranj
  • Members
  • 1304 posts

Vrijeme objave: 09 Siječanj 2006 - 17:43

ali nabij si cepice na jednoj probi, ili studijske sluske (samo kao zastitu), potom ih skini pri kraju probe i probaj odsvirati nesto. i najslabiji udarac ce ti biti preglasan.ali ljudi, odhebite te walkmane i discmane.......!!!!!!!!! a ako vec slusate, dajte na pola bar. znam da je bolji filing odvrnuti do jaja, ALI GUBITAK SLUHA JE STALAN!

Da, ovaj "experiment" s cepovima ili zastitinim slusalicama koje nakon sat vremena svirke skinete, je dovoljan da se dobije impresija "sonicnog blitzkriega" koji se dogodi vasim usima prilikom svakog rimshota ili crasha ili gitarske salve kraj vase glave ili bilo cega tako glasnog. Krivo je misliti da su vam se usi "vec navikle". Usi imaju svoj dinamicki raspon i cijeli sistem unutra sljaka na prinicipu prilagodjavanja frekvencijama koje "nadiru" kroz usnu skoljku u vasu glavu. U trenutku kad se taj mehanizam "pokvari" bit ce vam jasno da nesto nije u redu, a onda je, dalje sve pitanje ublazavanja posljedica jer nazad, u velikoj vecini slucajeva, nazalost vise nema. No, da se ne ponavljam(o) previse i da utvrdimo gradivo :): Pazite na usi jer su one jedini real custom shit na vasem bubnju. Ostalo mozete objesit macku o rep; sva te (mahom skupe) kante koje ionako vise necete cuti onako kako u stvari i zvuce, capishe? Ako netko zna nek prijavi da li je u Hrvatskoj moguce nabaviti cepove s filterima, mislim da bi to bilo jednako korisno (ako ne i korisnije) nego jos ducancica s "vrhunskom opremom" :D.

#20 Rango

Rango
  • Members
  • 964 posts

Vrijeme objave: 23 Veljača 2006 - 18:02

Haha, luda prica ;D Komadic koze... Covjece, mozda imam vate u usima cijeli zivot, a da ni neznam, pa ustvari ni neznam sta znati cuti? ???

Category 1
Important Section
O nama
Glazbeni Forum je najveća zajednica glazbenika i ljubitelja glazbe na hrvatskom internetu još od 2003. godine.
Brojimo preko 25 000 registriranih članova.
Pratite nas
facebook Twitter Youtube Feed
Copyright © 2003 - 2016 Glazbeni Forum. Sva prava pridržana.