Jump to content

Slika
- - - - -

fretless ili ne?

• Please log in to reply
54 odgovor(a) na ovu temu

#1 Cozy

Cozy
  • Members
  • 3209 posts

Vrijeme objave: 05 Travanj 2013 - 14:03

pojavila mi se prilika da zasviram bas u kombinaciji sa pjevacicom i akusticnom gitarom.

repertoar ce sadrzavati obrade tipa nora jones, jessie j, etta james, lilly allen i slican blues/soul/jazzy materijal.

ostatak ekipe je zamislio da sviram akusticni bas, ali buduci da ga ionako treba ozvuciti preko pickupa, to mi i nije neki napredak u odnosu na puno svirljiviji elektricni bas.

no, buduci da u arsenalu basovlja imam i mm sterling sa piezo pickupom, na prvu probu sam uzeo upravo njega.

problem je sto nemam dovoljno prakse na fretlessu i nisam opcenito neki majstor glazbenik, ali me ipak privlaci ideja da cijeli repertoar sviram na fretlessu, buduci da je zvuk preko piezo pickupa dosta slican kontrabasu, a blendanjem se bez beda dobije i moderniji zvuk iz magnetskih pickupa.

zanima me da li medju vama ima nekoga tko u slicnoj konfiguraciji benda svira iskljucivo fretless, kao i opcenito misljenje o fretlessu kao jedinom basu u toj vrsti glazbe...

#2 Johnny Bass

Johnny Bass

Funk u prstima, blues u duši

• Members
  • 6041 posts

Vrijeme objave: 05 Travanj 2013 - 14:25

ja sam trebao imat akustičnu mini turneju po zagrebačkim klubovima s jednim bendom i mislio sam isključivo svirat fretlessa, nažalost je propao plan, ali ako misliš da možeš sve to odsvirati na fretlessu, mislim da je to i više nego dobra ideja

#3 Funk_

Funk_
  • Members
  • 2094 posts

Vrijeme objave: 05 Travanj 2013 - 14:29

pa.. nisam svirao u takvoj konfiguraciji nikad, al mislim da bi trebalo napravit nešto drugačije od uobičajenog ako su u igri pjecačica i akustična gitara. Fretless ili akustični bass ili akustični fretless bi trebali funkcionirat. Čak više nekako naginjem frtlessu nego akustičnom basu, a imaš i piezo tako da bi trebalo dobro zvučat :D

I kontrabas bi super bio, al to je druga priča.

#4 The name is already in use

The name is already in use
  • Members
  • 745 posts

Vrijeme objave: 05 Travanj 2013 - 14:34

ni ja nisam bio u takvoj situaciji, ali ja s fretlessom sviram majke, dip prpl, hendrixa i sl. tak da ono može se i brez pragova svašta dobit :thumbup1:  a što se svirljivosti tiče veće razlike i nema, a također nisam neki virtuoz :001_wub:

#5 desmodus

desmodus
  • Members
  • 1604 posts

Vrijeme objave: 05 Travanj 2013 - 15:27

Ja sam svirao ovaj fretless što Mile sad ima, probao sam ga u bandu (akustična gitara, klavijature, deff i slične šuškalice), meni je to dosta dobro zvučalo, nismo imali nigdje live nastup, raspali smo se nakon par mj, ali meni se fretless dobro uklopio u tu priču.

I kad tad, opet ću si kupiti jednog fretlessa :)

#6 virtuoso

virtuoso
  • Members
  • 9964 posts

Vrijeme objave: 05 Travanj 2013 - 15:34

Zbog repertoara obavezno fretless.

#7 Odin

Odin
  • Members
  • 7095 posts

Vrijeme objave: 05 Travanj 2013 - 20:01

a mislim pearl jamov basist svira fretlessa a to je rock

al nezamislivo mi je svirat recimo parple,zeppeline il hendrixa...to jednostavno nije alat...tj. zvuk za to

nemozes dobit tu ostrinu (neci rec preciznost),ali jebiga...svi znamo razliku fretted i fretless sounda

#8 Johnny Bass

Johnny Bass

• Members
  • 6041 posts

Vrijeme objave: 05 Travanj 2013 - 20:04

za parpl imaš prav, al endrixa i 70% stvari od zeppelina možeš odsvirat na fretlessu bez beda sa "tim saundom" (barem sa roundicama)
isto ko da veliš da se nemre sa stingrayom svirat endrix, jer eto, nije pasivan. Sve je u prstima ;)

#9 Odin

Odin
  • Members
  • 7095 posts

Vrijeme objave: 05 Travanj 2013 - 20:07

za parpl imaš prav, al endrixa i 70% stvari od zeppelina možeš odsvirat na fretlessu bez beda sa "tim saundom" (barem sa roundicama)

moze bit do sviranja

meni stari od kolege (inače gitarist s puno iskustva) govori kak moj bass ima slab output,naspram njegovog i onak opcenito

al opet kad ga ja sviram i kad ga on svira tu su 2 razlicita zvuka. njegov je jako tih,i ono nije jazz bass sound...ja kad ga uvatim (a nismo na pojacalu nis dirali) ko da je duplo glasniji i da duplo više grize (onaj jazz bite)...

ko će znat

p.s htjedoh citirat ono gore što si darca pitao,da je tih

#10 The name is already in use

• Members
  • 745 posts

Vrijeme objave: 05 Travanj 2013 - 20:08

može se dobit poprilično oštar ton a još imam flatsice 

#11 Johnny Bass

Johnny Bass

• Members
  • 6041 posts

Vrijeme objave: 05 Travanj 2013 - 20:10

ma ono za darca, to sam uspoređivao svog laklanda i njegovog skvajera na orange-u, i bio mi je ne malo tiši, nego baš puno puno tiši, pa rekoh da ga pitam jel metnul kakav preamp sad nutra da ga malo "digne" ;)

#12 Funk_

Funk_
  • Members
  • 2094 posts

Vrijeme objave: 05 Travanj 2013 - 20:49

mislim da ti je to do bartolini pickupova, i meni su bili tihi na pasivi na btbu. Al kaj onda, digneš gain na pojačalu i bok! :D

naravno, ak imaš aktivu to nije problem

#13 Gnjus

Gnjus
  • Members
  • 1636 posts

Vrijeme objave: 05 Travanj 2013 - 21:12

ja sviram fretless uvek i svugde.od RATM-a do balalajki.

ne kužim te spike "ne možeš to i to na fretlessu..".

možeš. it's all between the ears.

a bass sekcija GF-a je puna gear freakova. kupi, kupi i opet kupi.

da, najbitniji je alat. jebeš umijeće.

sa bubnjem starim 50godina sviram i techno i swing. kako? malo ga preštimam i vozi.

Cozy - stvar je prakse. prvo ćeš vrijeme gledati u lijevu ruku i sl..., a s vremenom ćeš se opustiti i zaboraviti ćeš da pragova nema. i, da - navući ćeš se na slajdove!!  :thumbup1: 

#14 The name is already in use

• Members
  • 745 posts

Vrijeme objave: 05 Travanj 2013 - 21:28

ja sviram fretless uvek i svugde.od RATM-a do balalajki.

ne kužim te spike "ne možeš to i to na fretlessu..".

možeš. it's all between the ears.

a bass sekcija GF-a je puna gear freakova. kupi, kupi i opet kupi.

da, najbitniji je alat. jebeš umijeće.

sa bubnjem starim 50godina sviram i techno i swing. kako? malo ga preštimam i vozi.

Cozy - stvar je prakse. prvo ćeš vrijeme gledati u lijevu ruku i sl..., a s vremenom ćeš se opustiti i zaboraviti ćeš da pragova nema. i, da - navući ćeš se na slajdove!!  :thumbup1:

+1 :thumbup1:

#15 virtuoso

virtuoso
  • Members
  • 9964 posts

Vrijeme objave: 05 Travanj 2013 - 23:35

isto ko da veliš da se nemre sa stingrayom svirat endrix, jer eto, nije pasivan. Sve je u prstima ;)

#16 basstardo

basstardo
  • Members
  • 140 posts

Vrijeme objave: 06 Travanj 2013 - 11:50

treba vježbati, momci

#17 ship-shop

ship-shop
  • Members
  • 1220 posts

Vrijeme objave: 06 Travanj 2013 - 12:55

ajde, ajde, bilo bi veselja i tu :wink:  već mi se burn i neke stvari motaju po glavi kako bi zvučale :thumbup1:  mada ja i nešto bez pragova ne idemo skupa :blushing: jer kao što kolega reče, treba vježbati

#18 Muffin.Man

Muffin.Man
  • Members
  • 711 posts

Vrijeme objave: 06 Travanj 2013 - 16:30

Ja sam pre nekoliko godina svirao Pop tezgu samo na fretlessu sa sve Slap momentima ( ne sećam se više celokupnog repertoara ali bilo je tih pesama sa slap delovima npr. Sade - nothing can come between us, Randy Crawford - come into my life,  BNH - midnight at the oasis)

Hoću reći da se sve može odsvirati fretlessom, sad jebiga potrebno je dosta vežbe i koncentracije....

a fretless sa akustarama je proveren recept :thumbup1: :biggrin:

@ Gnjus: svirao sam i ja nekad RATM i Audioslave sa fretlessom i svi su se kao nešto u početku sablažnjavali kao ne ide bla bla.....

onda sam sa tim istim fretlessom počeo svirati death metal i onda su me napokon ostavili na miru :lol:

#19 ship-shop

ship-shop
  • Members
  • 1220 posts

Vrijeme objave: 06 Travanj 2013 - 17:10

onda sam sa tim istim fretlessom počeo svirati death metal i onda su me napokon ostavili na miru :lol:

:thumbup1: :thumbup1: :thumbup1:

#20 Bilbo

Bilbo
  • Members
  • 256 posts

Vrijeme objave: 10 Travanj 2013 - 19:34

Ja koristim Fodera compressed round wound na fretlessu. Bartolini pasiva, zvuk (SAUND) odličan.

Category 1
Important Section
O nama
Glazbeni Forum je najveća zajednica glazbenika i ljubitelja glazbe na hrvatskom internetu još od 2003. godine.
Brojimo preko 25 000 registriranih članova.
Pratite nas
facebook Twitter Youtube Feed
Copyright © 2003 - 2016 Glazbeni Forum. Sva prava pridržana.