Jump to content

Slika
* * * * * 2 votes

Tekstovi

• Please log in to reply
30 odgovor(a) na ovu temu

#1 OziK'oZmaj

OziK'oZmaj
  • Members
  • 186 posts

Vrijeme objave: 13 Siječanj 2013 - 10:39

Zašto na cijelom forumu nema podforuma za pisanje tekstova? Eto, moj prijedlog je da se uvede. S obzirom da velika većina bendova nisu instrumentalna i da je tekst, vrlo često, 50% pjesme, ako ne i bitniji od instrumentala mislim da bi se trebao uvest taj podforum da bi netko iskusniji mogao dati savjet nekome manje iskusnom. Ili da ljudi ocijene neki tekst i slično. Često kad slušam mlade bendove čujem kako imaju dosta dobru muziku, matricu i slično, a onda često boljka bude na tekstu. Možda baš zbog tog podforuma se netko odluči za pisanje, dobije ideju, inspiraciju i slično, i postane dobar.

Forum bi se doduše mogao složiti još preglednije i organiziranije, ali to se može preživjeti, no tekstovi kao tema su dio skoro svakog benda i to već može djelovat kao ozbiljni propust :D
Pa eto, nadam se da se netko od onih koji odlučuju ovdje slaže sa mnom nakon otvaranja teme :)

Pozdrav!

#2 Steve5a

Steve5a
  • Members
  • 1995 posts

Vrijeme objave: 13 Siječanj 2013 - 10:47

I ja sam dugo razmišljao o tome,ali sam došao do zaključka da ne bi mogao dijeliti tekstove na netu,postoji sigurno veliki pokušaj krađe. Tako da i da podforum postoji,ne znam tko bi se upustio u to.

#3 OziK'oZmaj

OziK'oZmaj
  • Members
  • 186 posts

Vrijeme objave: 13 Siječanj 2013 - 11:01

Svako sto se tice toga snosi vlastitu odgovornost, ako smislis odlican riff i stavis demo snimku negdje takodjer postoji sansa da netko ukrade, sto je sasvim jasno. Mogu se analizirat, interpretirat neki poznati dobri tekstovi, mogu se davat savjeti bez konkretnog primjera u takvom slucaju, moze se doduse svasta, ako netko nema dobar tekst i stavi ga na temu da čuje na što bi trebao misliti, di su greške, dal je tekst banalan, pretenciozan i slicno, sumnjam da bi to netko ukrao, ako imas gotov pravi tekst nece ti ni trebat savjeti jer onaj ko je autor ce znat da je dobar(ak je dobar) :D .

#4 OziK'oZmaj

OziK'oZmaj
  • Members
  • 186 posts

Vrijeme objave: 13 Siječanj 2013 - 11:11

Jedino, što priznajem za istinu da je među glazbenicima veća šansa krađe teksta zbog 2 razloga. Jedan je jer fali dobrih tekstova, a drugi je taj što melodiju, riff i slično će jako malo njih ukrasti zbog ega i mišljenja da oni znaju najbolje, pa tak da i snimiš nešto dobro potencijalni kradljivac bi mogao na to gledat s visoka i reć da on radi bolje(iako to objektivno ne mora biti ) :D

#5 Steve5a

Steve5a
  • Members
  • 1995 posts

Vrijeme objave: 13 Siječanj 2013 - 11:12

Dobro,ja imam 50ak pjesama,ne pada mi napamet djeliti ih okolo tj stavljati na net,čita ih par RL (real life) prijatelja,njihov komentar mi je dosta.. Isto vrijedi i za riffove.

#6 TonyBarry1

TonyBarry1
  • Members
  • 333 posts

Vrijeme objave: 13 Siječanj 2013 - 16:49

...da je tekst, vrlo često, 50% pjesme, ako ne i bitniji od instrumentala...

Ja mislin da je to vrlo individualna stvar šta je važnije i svako to doživljava na svoj način... :thumbup1:

Meni, npr., je bez dvojbe uvik glazba bila zanimljivija i na prvom mistu, tj. ono šta me privuče kod neke pisme koju čujem...
Doša san do spoznaje da ima masu bandova koje slušan skoro cili život, pa još uvik ne znan dobar dio tekstova, tek onako poneki refren ili neki djelić i nikad se nisan potrudija potražit i pročitat ih, ali zato npr. znan na pamet svaku melodiju, svaki riff, svaki prijelaz na bubnju i basu i sve dionice glavnih i pratećih vokala...sumnjan da je to slučajno.
Isto tako znan masu ljudi koji kad nešto slušaju odma traže tekstove da vide o čemu se radi...

Daleko od toga da mi tekst nije bitan, volin da su tekstovi dobri i smisleni i pazin na to kad sam pišen tekstove, ali nema šanse da će neki vrhunski tekst "spasit" neku pismu koja mi glazbeno nije zanimljiva...
Pretpostavljan da je to glavni razlog zašto me nikad nisu zanimali rap hip-hop-cup i slični đirevi...čak i ako mi se učini dobar tekst, vrlo često se desi da mi za tren dosadi, jer mi glazba nije zanimljiva ili je nepostojeća...

S druge strane, ima masu primjera bandova sa lošim ili čak glupastim tekstovima koje i dan danas volin i slušan jer mi je glazba dobra.
Samo u bivšoj Jugi ima masu takvih primjera... :thumbup1:

Osim toga, teško je i definirat šta je "dobar tekst", to se opet individualna stvar i svodi se na ono šta kome odgovara...
Šta je dobro jednome, ne mora bit dobro nekome drugome.
Nekome odgovara izravan i konkretan tekst, koji ima rimu i ritam (kako npr. piše Bora Đorđević), a neko voli slobodne forme, pjesničke fraze, slike, prenesena značenja i štatijaznam...

Ma ko će to znat, sto ljudi - sto ćudi. :001_unsure:

#7 dr.feelgood

dr.feelgood
  • Members
  • 2606 posts

Vrijeme objave: 13 Siječanj 2013 - 19:48

dobro ti si sad napravio svoju psihoanalizu i kaj ti hoćeš reći? hoćeš da se stavi tema s tekstovima ili nam reci kak si proveo danas dan.

#8 Steve5a

Steve5a
  • Members
  • 1995 posts

Vrijeme objave: 13 Siječanj 2013 - 21:03

"Nema velikog stvaranja bez velikog bola" - Ovo je sve što trebate znati.

#9 dr.feelgood

dr.feelgood
  • Members
  • 2606 posts

Vrijeme objave: 13 Siječanj 2013 - 21:15

hvala ti veliki što si nam otkrio tu stoljećima čuvanu tajnu . čuvaniju i tajnovitiju od tvojih tekstova i rifova.

daj nemoj nas zajebavati...

#10 TonyBarry1

TonyBarry1
  • Members
  • 333 posts

Vrijeme objave: 13 Siječanj 2013 - 22:25

dobro ti si sad napravio svoju psihoanalizu i kaj ti hoćeš reći? hoćeš da se stavi tema s tekstovima ili nam reci kak si proveo danas dan.

Pa mislin da san reka odma u prvoj rečenici šta mislin - da ne moraju nužno svakome tekstovi bit toliko važni, ostatak priče je pojašnjavanje, kako ti kažeš "psihoanaliza", to možeš i zanemarit ako te ne zanima.

Ne znan u čemu je problem, valjda je dozvoljeno komentirat na forumu?

#11 OziK'oZmaj

OziK'oZmaj
  • Members
  • 186 posts

Vrijeme objave: 13 Siječanj 2013 - 23:09

Eto , ja onako mislim, i dao sam prijedlog pa sad je na ekipi iz glazbenog foruma hoće li ga ili neće uvažit. A sad sto nekome nisu bitni tekstovi, nekima jesu, neki vole rimu, neki ne, neki misle da uz dobar tekst ide i dobar burek, a drugi dobro vino i slično nije bitno. Mislim da se značaj tekstova podcijenjuje na cijelom forumu jer nema podforuma, a tekstovi , a u to se sigurno morate složiti sa mnom, su sastavni dio većine pjesama.
I eto, znam da puno vas ima puno izreka, mišljenja i životne filozofije u sebi, ali ovo je prijedlog, dakle, hoćete li ili nećete podforum za tekstove, i zašto da i zašto ne, a ne sad tu komplicirat i tražit neke subjektivnosti u prvom postu(pa odgovarat s vlastitim subjektivim viđenjem) kojih ima jer sam ga napisao tako da tekstovi dobiju značaj.

#12 dr.feelgood

dr.feelgood
  • Members
  • 2606 posts

Vrijeme objave: 14 Siječanj 2013 - 18:11

ako ti kaj znači u nekim prijašnjim danima foruma je bio kutak za vas pjesnike. neka me netko ispravi ako griješim ali mislim da sam u pravu.

#13 dr.feelgood

dr.feelgood
  • Members
  • 2606 posts

Vrijeme objave: 14 Siječanj 2013 - 18:17

Pa mislin da san reka odma u prvoj rečenici šta mislin - da ne moraju nužno svakome tekstovi bit toliko važni, ostatak priče je pojašnjavanje, kako ti kažeš "psihoanaliza", to možeš i zanemarit ako te ne zanima.

Ne znan u čemu je problem, valjda je dozvoljeno komentirat na forumu?

Ja mislin da je to vrlo individualna stvar šta je važnije i svako to doživljava na svoj način... :thumbup1:

jebenu led...nije problen.

#14 Labrys

Labrys
  • Members
  • 2135 posts

Vrijeme objave: 15 Siječanj 2013 - 15:10

ja mislin da to triba rijesit na sake !!!
bez krvi nista... :thumbdown:

:biggrin:

#15 OziK'oZmaj

OziK'oZmaj
  • Members
  • 186 posts

Vrijeme objave: 28 Siječanj 2013 - 04:03

Dakle da sumiramo, nista od prijedloga? :D

#16 OziK'oZmaj

OziK'oZmaj
  • Members
  • 186 posts

Vrijeme objave: 16 Veljača 2013 - 06:37

Osobno, ne znam dal tko ista zaradjuje i koje su mu ambicije s forumom, niti je meni jako bitno, al bih htio upozoriti mozda na neke neozbiljnosti u vezi, recimo ove teme, ne znam ciji je tocno forum i ko vodi glavne rijeci, al ovo nije bas bezvezni prijedlog pa da se toliko ignorira, meni se forum svidja inace, al tipa ovakve stvari mogu kociti neki forum recimo da se poveca/prosiri... bilo sto da radite, radite dobro.
Dakle, ne bum se mogao raspravljat o tekstovima ovdje, u redu :D

#17 igormink

igormink
  • Members
  • 817 posts

Vrijeme objave: 18 Veljača 2013 - 13:59

E, bez ljutnje, ali nakon toliko postova mogao si baš i okačiti neki tekst, pa neka se ljudi povedu primjerom, a ne ovako. Čega se bojiš? kritike ili krađe? Tko bi ti ukrao tekst i zašto? :)

#18 snailhunter

snailhunter
  • Members
  • 269 posts

Vrijeme objave: 18 Veljača 2013 - 21:10

hajde, prijedlog je odličan, trebali bismo ga podržati.. ali, kako nisam osobno započeo temu (slutio sam, da će biti.. :blushing: ), tako neću niti prvi postati tekst.. drugi već mogu, dakle zmajo kreni.. i ne brini, oni kojima će biti neugodno ili glupo, povući će se sami.. jer, za 'iznijeti dio sebe' pred javnost, potrebna je velika snaga i hrabrost, ne zajebavam se - znam.. drskost nećemo računati.. :glare:

smatram da je, ukoliko se radi o pjesmi tj. o djelu sa tekstom, taj tekst daleko najvažniji u kompoziciji.. sve ostalo; glazba, aranžman, produkcija, izvedba u drugome je planu.. meni to izgleda otprilike ovako; čovjek dobije ideju koju eventualno zapiše, a rado bi je izrazio pjevanjem, zatim se 'rodi' melodija, nakon koje se sve to krene pokušati otsvirati (sam ili s bandom).. tu se, onda, desi nekakav aranžman, koji se malo posloži/presloži.. na kraju se sve to lijepo 'umota' produkcijom, svejedno, glavno da je 'adekvatna' i... viola - gotov proizvod.. B)

isto tako smatram, da ukoliko je tekst nevažan, bolje napraviti instrumental, nego baljezgati samo reda radi.. dobar tekst me itekako uvuče u pjesmu i sve nekako dobije punoću i smisao, a loš (ma što to značilo) odbije.. skratit' ću - bolje nikakav tekst, nego ikakav.. tako mislim.. ^_^

#19 spoonman039

spoonman039
  • Members
  • 408 posts

Vrijeme objave: 18 Veljača 2013 - 21:31

meni se prijedlog iskreno sviđa.. sviram bubanj, ali često se znam "igrat" u guitar prou i pisati pjesme za sve instrumente.. u početku je bilo loše, ali s vremenom sam se dosta popravio, evo na mom threadu pogledajte zadnji video http://www.glazbeni-...83-spoonman039/ ta je pjesma u međuvremenu dobila tekst-poklon od prijateljice pa zato ne ide u javnost... uglavnom, prije sam engleske tekstove redovito tražio jer je teško sve pohvatat, ali sad mi je to palo u drugi plan.. daleko mi je važnija melodija, ali nisam pretjerani ljubitelj instrumentala nego cijenim vokalne dionice i naravno ritam sekciju.. solaže uvijek padnu u drugi plan..
e sad, bilo bi dobro "naučit" pisat pjesme.. ali tu je sigurno važan i utjecaj književnosti, što ja nikad nisam volio.. :closedeyes:

#20 dr.feelgood

dr.feelgood
  • Members
  • 2606 posts

Vrijeme objave: 19 Veljača 2013 - 18:32

pa vi se dečki zapravo sramite, hihihihihihihihihihihi :blushing: :blushing: :blushing:

Category 1
Important Section
O nama
Glazbeni Forum je najveća zajednica glazbenika i ljubitelja glazbe na hrvatskom internetu još od 2003. godine.
Brojimo preko 25 000 registriranih članova.
Pratite nas
facebook Twitter Youtube Feed
Copyright © 2003 - 2016 Glazbeni Forum. Sva prava pridržana.