Jump to content

Slika
- - - - -

Sviranje usne harmonike - pitanja i odgovori

• Please log in to reply
111 odgovor(a) na ovu temu

#101 krajcer

krajcer
  • Members
  • 2 posts

Vrijeme objave: 13 Siječanj 2011 - 13:42

ako je netko za to da zasviramo zajedno i da razmijenimo iskustva, neka se javi.... ako je na zapadnoj strani Zagreb još bolje...

#102 pimpinjon

pimpinjon
  • Members
  • 153 posts

Vrijeme objave: 11 Travanj 2011 - 21:59

znam da ću se požaliti s jednim "klišejastim" problemom. jednostavno ne mogu bendat. znam da je to već mali milijun puta prežvakano, al zamolio bih da mi netko stručno opiše cijeli postupak. uspijevam dobit čiste tonove, svirat jednsotavne melodijice tipa jingle bellsa, oh susana, tak da sa time nemam problema.i ako netko ima za preporučit nekakv dobar (po mogućnosti i duži) serijal lessonsa za harmoniku bio bi jako zahvalan.

#103 Marvik

Marvik
  • Members
  • 35 posts

Vrijeme objave: 10 Lipanj 2011 - 10:41

nasel sam jucer u pospremanju kuce plasticnu hohner harmoniku. pise c na njoj. isel sam trazit dijagram koji ton je na kojoj rupi i prema tim dijagramima ton C bi trebal bi prva rupa blow. al ja kad pusem u prvu rupu dobim ton D. i dalje su svi blow/draw tonovi zamijenjeni. sad mi nis nije jasno. jel to harmonika sjebana ili kaj se to uopce dogadja? hvala :001_smile:

#104 cyberpunk

cyberpunk
  • Members
  • 38 posts

Vrijeme objave: 29 Lipanj 2011 - 16:17

nasel sam jucer u pospremanju kuce plasticnu hohner harmoniku. pise c na njoj. isel sam trazit dijagram koji ton je na kojoj rupi i prema tim dijagramima ton C bi trebal bi prva rupa blow. al ja kad pusem u prvu rupu dobim ton D. i dalje su svi blow/draw tonovi zamijenjeni. sad mi nis nije jasno. jel to harmonika sjebana ili kaj se to uopce dogadja? hvala :thumbup1:

Probaj na 4 blow pa onda draw pa 5 blow itd:biggrin:

#105 zvrk

zvrk
  • Members
  • 2 posts

Vrijeme objave: 02 Srpanj 2011 - 13:07

ja sam do sad puhala čisti ton sa jezikom (onak' ga nekak zašiljim).e sad, skužila sam da je to baš loše za početnika, jer sad nemrem ništa od bendanja napraviti. jezik mi je preukočen.otkrila sam tehniku da usnu donju malo oblikuješ da ide čisti ton (nije baš da mi uspjeva, al OK).ali di jezik tada stoji i kak ?:thumbup:

Edited by zvrk, 02 Srpanj 2011 - 13:31 .

#106 cyberpunk

cyberpunk
  • Members
  • 38 posts

Vrijeme objave: 05 Srpanj 2011 - 12:01

ja sam do sad puhala čisti ton sa jezikom (onak' ga nekak zašiljim).e sad, skužila sam da je to baš loše za početnika, jer sad nemrem ništa od bendanja napraviti. jezik mi je preukočen.otkrila sam tehniku da usnu donju malo oblikuješ da ide čisti ton (nije baš da mi uspjeva, al OK).ali di jezik tada stoji i kak ?:thumbup:

To sa šiljenjem jezika ostavi za dečka:tongue_smilie: , a što se tiče sviranja čistog tona i bendanja pokušaj sljedeće. Harmoniku gurni u čube skroz do zubiju, tada malo odmakni harmoniku od zubiju i probaj dobiti jedan čisti ton, ako ne možeš odmakni još harmoniku ali čube moraju biti na harmonici, a ne da su samo prislonjene. Jezik mora biti dolje. Da bi naučila bendanje sjeti se kako piješ na slamčicu tome još dodaj da je malo začepljena te tada osjeti što u tom trenutku radi jezik (odlazi prema otraga), e to isto mora raditi dok vučeš jedan čisti ton. Sve ovo gore spomenuto vježbaj sa uvlačenjem ne puhanjem!

Edited by cyberpunk, 05 Srpanj 2011 - 12:06 .

#107 dZelja

dZelja
  • Members
  • 13 posts

Vrijeme objave: 06 Srpanj 2011 - 14:33

kad ostvaris cisti ton na pojedinacnoj rupi probaj uvlaciti zrak i kontinuirano izgovarati slovo "i" (iiiiiiiiiiiiiiiiii) i onda promjeni sa "i" na "juuuuuuu" najlakse bi valjda bilo na cetvrtoj rupi dakle jezik ti se treba povuci unazad i stvoriti malu grbu/zaobljenje, najlakse bi ti bilo gledati instrukcije na youtubuhttp://www.youtube.c...notes harp&aq=fpa ce ti valjda neko od objasnjenja sjesti

#108 pimpinjon

pimpinjon
  • Members
  • 153 posts

Vrijeme objave: 06 Srpanj 2011 - 23:37

evo ja napokon uspio zabendat kak spada na 4. rupi. dodao bih ovim objašnjenima da je pomak jezika unatrag relativno mali, barem ja to tak shvaćam. probaj postepeno sa malim pomacima pa ćeš vidjet kad se počne snižavat ton.

#109 RoziMikiMaus

RoziMikiMaus
  • Members
  • 87 posts

Vrijeme objave: 04 Siječanj 2012 - 19:03

kad ostvaris cisti ton na pojedinacnoj rupi probaj uvlaciti zrak i kontinuirano izgovarati slovo "i" (iiiiiiiiiiiiiiiiii) i onda promjeni sa "i" na "juuuuuuu" najlakse bi valjda bilo na cetvrtoj rupi dakle jezik ti se treba povuci unazad i stvoriti malu grbu/zaobljenje, najlakse bi ti bilo gledati instrukcije na youtubuhttp://www.youtube.c...notes harp&aq=fpa ce ti valjda neko od objasnjenja sjesti

Lakše je sa OI-OI-OI. Meni je uspjelo. :biggrin:Postoje li note za neku pjesmu za usnu? Voljela bih nešto konkretno vježbati. :001_rolleyes:

#110 spoonman039

spoonman039
  • Members
  • 408 posts

Vrijeme objave: 11 Veljača 2012 - 00:16

početnik sam, savladao sam sviranje kroz jednu rupu, na tragu sam sda savladam bendanje i sad mi treba neki savjet za disanje jer se uvijek uspušem kad želim neku bržu ili dužu melodiju svirat :thumbdown:i još nešto? je li se mogu na usnoj svirati akordi?

#111 tatamata18

tatamata18
  • Members
  • 9 posts

Vrijeme objave: 30 Siječanj 2015 - 22:51

Pozdrav!

Pokrenuo sam youtube lekcije za učenje sviranja usne harmonike od početničkog stupnja do nekih naprednijih tehnika. Pa slobodno zavirite!

:)

#112 baronhel

baronhel
  • Members
  • 5 posts

Vrijeme objave: 30 Svibanj 2017 - 07:45

Pozdrav!

Pokrenuo sam youtube lekcije za učenje sviranja usne harmonike od početničkog stupnja do nekih naprednijih tehnika. Pa slobodno zavirite!

:)

Ovo je skroz dobro, puno sam naučio. Šteta što nitko više ništa ne piše ovdje o sviranju harmonike :(

Category 1
Important Section
O nama
Glazbeni Forum je najveća zajednica glazbenika i ljubitelja glazbe na hrvatskom internetu još od 2003. godine.
Brojimo preko 25 000 registriranih članova.
Pratite nas
facebook Twitter Youtube Feed
Copyright © 2003 - 2016 Glazbeni Forum. Sva prava pridržana.