Jump to content

Slika
- - - - -

kako je umro pop bass?

• Please log in to reply
46 odgovor(a) na ovu temu

#1 Cozy

Cozy
  • Members
  • 3209 posts

Vrijeme objave: 28 Svibanj 2012 - 22:12

u mojim ranim tinejdzerskim danima, dok sam slusao pretezno pop glazbu, na vrhovima top lista su bile pjesme poput:

zbog ogranicenja broja yt linkova, nastavak u slijedecem postu...

#2 Cozy

Cozy
  • Members
  • 3209 posts

Vrijeme objave: 28 Svibanj 2012 - 22:13

http://www.youtube.c...feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=YlXtrnh-Ejo

http://www.youtube.com/watch?v=rEn6amCRQfI

i tako dalje...naslo bi se toga jos dosta...
o ukusima se moze raspravljati, ali vecina ovih pjesama ima odlicne, odsvirane bas dionice.
dok su duran duran, kajagoogoo i jos neki imali odlicne basiste u svojim redovima, drugi su za taj posao unajmljivali vrhunske studijske basiste, kao sto je to paul young ucinio sa pinom palladinom.
uglavnom, u pop pjesmama tog doba bas gitara je imala vaznu, ponekad i dominantnu ulogu.
od kraja 80-tih do danasnjih dana takve pjesme su rijetki izuzeci (svijetli primjer je npr. jamiroquai).

kako i zasto je doslo do tog srozavanja bas gitare u pop glazbi?
jesu li 80-te ustvari bile jos samo zadnji trzaji fenomenalnih funk dionica iz 70-tih?
jesu li studijski basisti postali preskupi za glazbenu produkciju?

vot sej ju?

#3 tonchi

tonchi

Gear watcher

• Members
  • 5476 posts

Vrijeme objave: 28 Svibanj 2012 - 22:22

80-te godine su vrhunac u bass linijama...ma tko mislio drugačije..vara se...ili i mene vuće nostalgija haha...više neznam...ali palac gore za 80-te!

#4 Odin

Odin
  • Members
  • 7095 posts

Vrijeme objave: 28 Svibanj 2012 - 22:33

well droga je sjebala mnostvo stvari u 80ima...najvise muzicku produkciju,al da su basisti odradjivali poso ,jesu...pogotovo u pop muzici,ima stvarno epskih linija u tom razdoblju

#5 leFreak

leFreak
  • Members
  • 178 posts

Vrijeme objave: 28 Svibanj 2012 - 22:47

Početak 90-tih inače nije obilježen nekakvom pop produkcijom(mislim na velike pop bendove,ne na Madonnu i sl.),crna braća furaju rap,dolazi do velikog buma techna,house-a i sl.,a ovo šta je ostalo od popa,jbg,veliki napredak elektronike,semplera,raznorazne digitalije
je doša ko naručen menadžerima i producentima(jer sva su ta novija pop imena na koncu konca samo projekti za zgrtanje love)da minimiziraju trošak snimanja i pravljenja pisama...
Druga stvar...mislim da nije stvar u tome da je nestala pop bass gitara,nego bandovi i ljudi koji takvu glazbu sviraju

#6 virtuoso

virtuoso
  • Members
  • 9965 posts

Vrijeme objave: 29 Svibanj 2012 - 04:45

Ha,a ja mislim da su bendovi 80-ih sami sebi zakucali autogol pošto se moderna produkcija (tj. semplovi) baziraju na tim zvukovim i "lickovima" koji su oni radili.

#7 Sektor

Sektor
  • Members
  • 145 posts

Vrijeme objave: 29 Svibanj 2012 - 16:01

Jeli droga uništila glazbenu produkciju u 80m i time pokopala pop bass je malo nategnuta teorija. Moja viđenje je da je više stvari "krivo".
Prvo, 80te su svoj glazbeni izričaj temeljile na melodiji, ona je glavna i pamtljiva, svi instrumenti pa tako i bas gitara bili su u službi te melodije. Nakon toga pop glazba je krenula u smjeru ritma: dance, house i slično, i iako se čini da bi to više odgovaralo bas gitari da se istakne, 70te se nisu ponovile.
Drugo, bendovi više nisu dolazili sa svojim zvukom već bi ih producenti ispeglali sa svemogućim sterilnim kompjuterima da pašu trendu u tom trenutku.
Tretje, loudnes war, sad se glazba snima puno glasnije nego onda, nema više dinamike, i u tom velikom bijelom šumu bas gitara se izgubila.
Četvrto,čini mi se da su se malo posnobovili/umislili vrhunski basisti; čim postaneš priznat odma udri solo konceptualne albume koje niko ne sluša. Ima iznimki, al ovo je čini mi se trend. Možda sam u krivu, razuvjerite me.

#8 tonchi

tonchi

Gear watcher

• Members
  • 5476 posts

Vrijeme objave: 29 Svibanj 2012 - 16:07

Jeli droga uništila glazbenu produkciju u 80m i time pokopala pop bass je malo nategnuta teorija. Moja viđenje je da je više stvari "krivo".
Prvo, 80te su svoj glazbeni izričaj temeljile na melodiji, ona je glavna i pamtljiva, svi instrumenti pa tako i bas gitara bili su u službi te melodije. Nakon toga pop glazba je krenula u smjeru ritma: dance, house i slično, i iako se čini da bi to više odgovaralo bas gitari da se istakne, 70te se nisu ponovile.
Drugo, bendovi više nisu dolazili sa svojim zvukom već bi ih producenti ispeglali sa svemogućim sterilnim kompjuterima da pašu trendu u tom trenutku.
Tretje, loudnes war, sad se glazba snima puno glasnije nego onda, nema više dinamike, i u tom velikom bijelom šumu bas gitara se izgubila.
Četvrto,čini mi se da su se malo posnobovili/umislili vrhunski basisti; čim postaneš priznat odma udri solo konceptualne albume koje niko ne sluša. Ima iznimki, al ovo je čini mi se trend. Možda sam u krivu, razuvjerite me.

Totalno si u pravu....

#9 Frets

Frets
  • Members
  • 2629 posts

Vrijeme objave: 29 Svibanj 2012 - 19:26

http://www.youtube.c...feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=YlXtrnh-Ejo

http://www.youtube.com/watch?v=rEn6amCRQfI

i tako dalje...naslo bi se toga jos dosta...
o ukusima se moze raspravljati, ali vecina ovih pjesama ima odlicne, odsvirane bas dionice.
dok su duran duran, kajagoogoo i jos neki imali odlicne basiste u svojim redovima, drugi su za taj posao unajmljivali vrhunske studijske basiste, kao sto je to paul young ucinio sa pinom palladinom.
uglavnom, u pop pjesmama tog doba bas gitara je imala vaznu, ponekad i dominantnu ulogu.
od kraja 80-tih do danasnjih dana takve pjesme su rijetki izuzeci (svijetli primjer je npr. jamiroquai).

kako i zasto je doslo do tog srozavanja bas gitare u pop glazbi?
jesu li 80-te ustvari bile jos samo zadnji trzaji fenomenalnih funk dionica iz 70-tih?
jesu li studijski basisti postali preskupi za glazbenu produkciju?

vot sej ju?

Popravi linkove, svi su ti za Duran Duran, koja je super stvar.. al da se toliko puta ponavlja? :D

#10 Odin

Odin
  • Members
  • 7095 posts

Vrijeme objave: 29 Svibanj 2012 - 19:27

nisu isti,,kad kopi pejstas...al kliknes na svaki baca te na isti uvijek

#11 Frets

Frets
  • Members
  • 2629 posts

Vrijeme objave: 29 Svibanj 2012 - 19:35

Hvala Odine!
Jao, opakih linija :)

#12 Ada

Ada
  • Members
  • 4205 posts

Vrijeme objave: 29 Svibanj 2012 - 20:02

Bravo za topik! :w00t:

#13 Muffin.Man

Muffin.Man
  • Members
  • 711 posts

Vrijeme objave: 29 Svibanj 2012 - 20:07

Čini mi se da je tad i fretless bio znatno popularniji, čak i na našim prostorima, brdo hitova je bilo sa fretlessom.... e zašto je to sad nepopularno.... nemam pojma...

#14 Ada

Ada
  • Members
  • 4205 posts

Vrijeme objave: 29 Svibanj 2012 - 20:07

I mi imasmo svoje konje...

#15 albinokiller

albinokiller
  • Members
  • 1528 posts

Vrijeme objave: 29 Svibanj 2012 - 20:13

#16 albinokiller

albinokiller
  • Members
  • 1528 posts

Vrijeme objave: 29 Svibanj 2012 - 20:13

(meni osobno medju boljima)

#17 Ada

Ada
  • Members
  • 4205 posts

Vrijeme objave: 29 Svibanj 2012 - 20:17

:laugh:

#18 Ada

Ada
  • Members
  • 4205 posts

Vrijeme objave: 29 Svibanj 2012 - 20:19

zbog ogranicenja broja yt linkova

Kakve su to sad gluposti? :bored:

I onda se čude kaj nam je forum na aparatima. :closedeyes: Još nek naplaćuju svaki post. :biggrin:

#19 groove

groove
  • Members
  • 1111 posts

Vrijeme objave: 29 Svibanj 2012 - 20:21

cbdLQ7E_wZk

#20 Sarmowski

Sarmowski
  • Members
  • 234 posts

Vrijeme objave: 29 Svibanj 2012 - 20:45

Category 1
Important Section
O nama
Glazbeni Forum je najveća zajednica glazbenika i ljubitelja glazbe na hrvatskom internetu još od 2003. godine.
Brojimo preko 25 000 registriranih članova.
Pratite nas
facebook Twitter Youtube Feed
Copyright © 2003 - 2016 Glazbeni Forum. Sva prava pridržana.