Jump to content

Slika
- - - - -

Nekoji savieti i napomenbe u svezi gradnje lampionskih oječavaleca

• Please log in to reply
214 odgovor(a) na ovu temu

#1 MarshallHendrix

MarshallHendrix
  • Members
  • 1043 posts

Vrijeme objave: 29 Studeni 2011 - 16:03

Daklem, ponukan sve većim zanimanjem ljudi na GF-u za izradbu lampaških pojačala otvorit ću ovu temu u kojoj bi valjalo da iskusne koljege maketari lampionskih pojačala daju svoja iskustva, a naročito opomene i napomene u svezi navedene teme, a poglavito glede i u svezi sigurnostnih pitajna.Prvo, mene je osobno roknila struja kad sam radijo oječavalce možda i 10 puta, a sigurno više od pet. Zašto? Koju poluku posrati? Izbjeći kako?Mislim da treba biti skoncentriran, a i pored toga to će vam se sigurno dogoditi, ovisi koliko budete visili za lemilom.Ajmo savjete da ne tupim. Kod uključivanja uradka (makete oječavlca u struju), odma bi triebalo ispitivačem vidjeti, da li svietli. Ako svietli ištekati iz struje, i naći gdje 'curi' napon. Ako lemite, pa idete mjeriti, pa opet lemite, pazite da ne dirate vodove odmah nakon gašenja jer je u elektolitima ostalo struje, pa oni znaju neugodno iznenaditi. Ako vam se žuri, šrafcigerom ili nekom žicom (izoliranom gdje je držite) premostite plus i minus na elektrolitu, te ih ispraznite.I sad jedan kaskaderski savjet. Ako sumnjate u bilo kojem slučaju da negdje ima visokog napona, mrežnog ili ispravljenog, a vi morate raditi, a nemate ništa za provjeriti, a sigurni ste 99% da npr. nekakva šasija nije pod naponom vi ćete to, naravno, provjeriti rukom:lol::biggrin::blink:.Gdje je tu savjet:lol::D:lol:? Ako već riskirate udar, okrenite dlan prema sebi, a kritično mjesto dodirnite prstima sa onom stranom na kojoj su nokti, ali ne samim noktima. U slučaju nekog jačeg udara, prsti će vam se zgrčiti i prekinut će se strujni krug. Ako bi okrenuli dlan drugačije, kako to inače činimo, kod jakog udara grčenje prstiju bi moglo izazvati grčevito hvatanje za izvor napona, i eto belaja. Ne znam koliko je ovo od pomoći, a očekujem da iskusne kolege, kojih ima dosta, ali i koji znaju i deseterostruko više od mene daju svoj doprinos ovoj temi. Također bi se ovdje moglo odgovoriti i na neka osnovna pitanja neke djece od 30 i kusur godina koja maštaju o izradi pojačala. Dakle, nek se nitko ne stidi pitati što bi bilo kad bi bilo, iako ne zna što bi to bilo? :001_smile:Očekujem da se kolege znalci raspišu i bez pitajna. :001_smile:Nadam se da već u prvom postu nisam nekaj zabucao:001_rolleyes:

#2 @ndrej

@ndrej
  • Members
  • 962 posts

Vrijeme objave: 29 Studeni 2011 - 16:51

Vidim savjete starih mahera energetičara.Nekada kad ne bi imali ispitivač pri ruci, stari meštri su ispitivali fazu ovako kako opisuje "Grunf" ali obavezno sa desnom rukom.A sada nešto što vam najvjerovatnije neće nikada trebati ali dobro je i to znati. Ako vam padne uključeni visokonaponski kabel na pod, "za boga miloga", nemojte hodati već skačite sunožno k'o klokan do kutije sa osiguračima.Postoji nešto što se zove "napon koraka" i grdo je kad na tih ~ 1m imate više od 60V (jedino je dobro za test grčenja koji interesira Rudeka :biggrin:

#3 riba2233

riba2233

Pimp

• Members
  • 4666 posts

Vrijeme objave: 29 Studeni 2011 - 22:48

Čemu komplicirati i riskirati život (da, možete totalno umrijeti, kaput), ja nosim rukavice (one deblje gumene, ne propuštaju 3kV provjereno) kad god je pojačalo upaljeno i ne moram se toliko brinuti. Naravno treba paziti na ostale gole dijelove kože.

#4 MarshallHendrix

MarshallHendrix
  • Members
  • 1043 posts

Vrijeme objave: 30 Studeni 2011 - 08:55

Dobro, dobro, samo mi ga mećite, sam sam kriv:lol::blink::lol:.Nego, još uvijek nekako mislim da bi tema mogla držati vodu, naročito po pitanju nekizijeh napomena i savieta, iako je većina napisana možda i pet puta, ali je razbacana na ovome podforumu.Ajde Bepo, Epis, Valveodour, Frus, Davorin, Leslie, Dean, Riba.... isprika onima koje sam zaboravio, dajte neke smjernice djaku prvaku.A i vi što se spremate spamati cijeli forum ponavlajući po 789. put temu sa naslovom: Što mi treba za prvo lampaško pojačalo?, pitajte, neće vam pasti kruna s glave, tema je otvorena baš za to.Jel se sjećate dvojice momaka III. srednje elektro tehničke, koji se spremaju tek dogodine raditi za maturski rad lampaško pojačalo, ali nemaju vremena pročitati graditeljski forum... Pa da im se na brzinu objasni. Bila su dvojica slična u manje od godine dana. Dakle, ovo je za takve. Ne bi valjalo da tema završi sa još dvije stranice zajebancije, bez edukativnog dijela, ali bolje i to nego ništa:001_smile:Bepo nam se nešto odalečijo od foruma, da se nije posvetijo pičci:lol:. Ako jeste, mašala, samo deri kume:thumbup1:

#5 MarshallHendrix

MarshallHendrix
  • Members
  • 1043 posts

Vrijeme objave: 30 Studeni 2011 - 09:05

@Hendrix; Imam jedan šarafciger doma. Mogu li na to zaljepiti šparnu žarulju i spojiti žicom umjesto tog ispitivača? Napominjem jer NEMAM ŠPARNU ŽICU !!, pa ne znam jel bi radilo.:blink:

Ma nu, nemaš žicu, nemaš šarafciger, a nešto prčkaš oko struje... nestrpljiv si... pa onda jamiš rukom:lol::lol::lol:... to je spika. A ovo sa šparnom žaruljom, ako svijetli ostaviš da svijetli, bar će šparat struju. Ako ne svijetli, nađeš oječavalec kojemu probija napon, pa ako na njemu svijetli, e tu je ostavi za svijetlo, a oječavalec je napajanje. I uštedio si masu toga. Malo je to tricky biznis sa većinom 100w oječavaleca, tu bi trebalo spojiti dvije žarulje u seriju, naročito ako koristiš Ampega, a i Penderu nije mane. A ima na GF-u jedna vrhunska sprava, nije na dijelu za pojačala, spada u remekdjela Grunf tehnologije. Sam Grunf bi suzu pustio da to vidi. Žao mi je čovjeka zajebavat, inače bi dao linak. A i tema bi ošla u preveliku zajebancijuMislim da Rudek zna na koju spravu mislim:glare:I da, Andrej, po starinski, desna ruka, dalje je od srčeka, to je bila misao vodilja naših starih. Je li to samo predrasuda, ne znam.

Edited by MarshallHendrix, 30 Studeni 2011 - 09:09 .

#6 @ndrej

@ndrej
  • Members
  • 962 posts

Vrijeme objave: 30 Studeni 2011 - 12:25

........I da, Andrej, po starinski, desna ruka, dalje je od srčeka, to je bila misao vodilja naših starih. Je li to samo predrasuda, ne znam.

Kada želiš biti ispitivač, trebaš osjetiti da drma, da bi osjetio da drma treba proteči barem impuls struje kroz tijelo. Da bi tekla struja treba i drugi potencijal a ne samo ovaj koji ispituješ. Prirodno drugi kraj potencijala je pod, osim ako ne diraš nekim drugim dijelom tijela najnižu točku drugog kraja potencijala.Kada protekne struja kroz lijevu ruku, protekne i kroz srce. Srce je vrlo osjetljiv "satni mehanizam" na strujne impulse. ako za pacemaker jedna baterijica onoliko dugo traje a radi cijelo vrijeme, onda se možeš mislit o kojim malim vrijednostima se radi. Ako u taj "satni mehanizam" uguraš abnormalnu vrijednost, najgore što ti se može dogoditi nije zatajenje - tada opet daj da te drmne struja ili pomaže masaža srcaALINAJGORA STVAR ŠTO TI SE MOŽE DOGODITI JE FIBRILACIJA i tada ne pomaže ništa od priručnih sredstva osim profesionalna oprema za reanimaciju.Dakle ako si otvorio temu za početnike i dao im početnički savjet kako da pipaju kad nemaju ispitivač tada je .......(izbrisao sam izraz)... da im nisi rekao za desnu ruku ili još gori da to dovodiš u domen predrasude. NEMOJTE SE SA TIME IGRATI početnici dragi!objašnjenje: ovako reagiram jer u prvom licu jednine sam imao prilike se susresti sa pojavom fibrilacije srca kod najbliskije osobe a nije kilometrima uokolo bilo aparata za reanimaciju.

#7 @ndrej

@ndrej
  • Members
  • 962 posts

Vrijeme objave: 30 Studeni 2011 - 12:50

I da, sjetio sam se još par dobrih savjeta kod igranja sa visokim naponom.Skinite sve metalno sa sebe: prstenje, narukvice, sat, ogrlice, pirsinge :blink:) kad se igrate sa time.Stari meštri koji su cijeli radni vijek radili neposredno u okruženju visokog napona (pa i niskog) znaju puno primjera gdje su ljudi izgubili život zbog gore nabrojanog.Jedno vrijeme sam neposredno radio u takvom okruženju i u toj firmi za distribuciju električne energije u prosjeku je umirao jedan čovjek godišnje od udara struje (preživjeli trajni invalidi se ne broje).Usput to važi i kad se igrate sa istosmjernim naponima a riječ je o naponima većim od 60V.Ako pak ne namjeravate ništa pipkati ili raditi nad otvorenim uredjajem sa visokim naponom već samo osmatrati, tada je najbolje ruke držati u djepu.

#8 MarshallHendrix

MarshallHendrix
  • Members
  • 1043 posts

Vrijeme objave: 30 Studeni 2011 - 12:55

Andrej u pravu si. Ljudima dati savjete o smrtonosnim stvarima, po sistemu 'lakoćemo' je bilo neozbiljno. Budući da ona zaključana tema, u kojoj piše da su u lampaškim pojačalima smrtonosni naponi, nije spriječila mnoge početnike da uđu u gradnju i ignoriraju opasnost, ja sam im htio, tako sam mislio, pomoći? Dobro, sad u ovome postu po treći put naglašavam da su naponi u lampaškim pojačalima smrtonosni. :blink:

#9 @ndrej

@ndrej
  • Members
  • 962 posts

Vrijeme objave: 30 Studeni 2011 - 13:25

Ispričavam se ako je moj post imao .... neprimjereni ton.Shvatio sam još u prvoj poruci tvoju dobru namjeru i ti si u pravu!jedino ovaj detalj za desnu ruku mi je upao u oko i to sam htio ispraviti ili dublje informirati.Još jednom, ponavljam, imaš pravo i dobro je da si pokrenuo ovaj niz :blink:

#10 MarshallHendrix

MarshallHendrix
  • Members
  • 1043 posts

Vrijeme objave: 30 Studeni 2011 - 13:55

Ma sve pet, znam da nisi zlonamjeran:001_smile:.A i dobro je još jednom napomenuti da se nitko ne zajebava sa 400-700V istosmjerne struje, a još gore sa 220V izmjenične drito iz zida.Ali neutralni promatrač će primijetiti da si me dobro nadopunio, što je i cilj začinjanja teme, a spika toplo-hladno je uobičajena u američkim serijama.Imam ja ispričati puno crnog humora sa drmanjem struje, ali to nije vesela tema.Ja bi sada zamolio ljude koji to znaju puno bolje od mene da objasne što se to događa kad uštekaš gitaru u pojačalo. Mislim na ovoPikap->ton blenda->kabel->prva polovica ECC83 (pojednostavljeno, a za napredne detaljno kako radi)->spoj na drugu polovicu ECC83.

#11 riba2233

riba2233

Pimp

• Members
  • 4666 posts

Vrijeme objave: 30 Studeni 2011 - 14:26

Ma sve pet, znam da nisi zlonamjeran:001_smile:.A i dobro je još jednom napomenuti da se nitko ne zajebava sa 400-700V istosmjerne struje, a još gore sa 220V izmjenične drito iz zida.Ali neutralni promatrač će primijetiti da si me dobro nadopunio, što je i cilj začinjanja teme, a spika toplo-hladno je uobičajena u američkim serijama.Imam ja ispričati puno crnog humora sa drmanjem struje, ali to nije vesela tema.Ja bi sada zamolio ljude koji to znaju puno bolje od mene da objasne što se to događa kad uštekaš gitaru u pojačalo. Mislim na ovoPikap->ton blenda->kabel->prva polovica ECC83 (pojednostavljeno, a za napredne detaljno kako radi)->spoj na drugu polovicu ECC83.

To sve piše u ax84 teoriji, što bi svatko trebao pročitati.

#12 MarshallHendrix

MarshallHendrix
  • Members
  • 1043 posts

Vrijeme objave: 30 Studeni 2011 - 14:37

To sve piše u ax84 teoriji, što bi svatko trebao pročitati.

Svatko bi trebao znati da pikap od 6,4k ne znači baš puno, pa opet velika većina to ne zna. Još manje znači kad pikap ima otpor zavojnice od recimo 10k.Evo ti napiši što ti kaže pikap od 10k i kakav zvuk će iz njega iscuriti, pa će netko dalje o slijedećim karikama. Znači, stručnjak za ton blendu, pa stručnjak za kabel, pa stručnjak za prvu polovicu ECC83. Normalno, bit će i rasprave.I sve bi bilo na hrvatskom, za one koji ne razumiju engleski:001_smile:.

#13 cavijave

cavijave
  • Members
  • 440 posts

Vrijeme objave: 30 Studeni 2011 - 14:52

Više namota na pikapu, veći izlazni signal snage s pikapa, u biti veći naponski signal, ali i jače magnetsko polje u kojem žica treba vibrirati. Daklem što jači pickup sve više smanjujemo prirodno titranje žice.Prvi dio karike.

#14 frus

frus

Piho Dojac

• Members
  • 7390 posts

Vrijeme objave: 30 Studeni 2011 - 16:13

Više namota na pikapu, veći izlazni signal snage s pikapa, u biti veći naponski signal, ali i jače magnetsko polje u kojem žica treba vibrirati. Daklem što jači pickup sve više smanjujemo prirodno titranje žice.Prvi dio karike.

:confused1:zasto bi bilo jace magnecko polje ako ima vise namota :blink:magnecko polje ovisi o jacini magneta

#15 riba2233

riba2233

Pimp

• Members
  • 4666 posts

Vrijeme objave: 30 Studeni 2011 - 16:19

:confused1:zasto bi bilo jace magnecko polje ako ima vise namota :blink:magnecko polje ovisi o jacini magneta

Ma je li, a indukcija? Elektromagnet?

#16 frus

frus

Piho Dojac

• Members
  • 7390 posts

Vrijeme objave: 30 Studeni 2011 - 16:26

pa nije pickup elektromagnet, nego obratno, generator :blink:onaj magnet magnetizira zicu koja kada titra stvara promjenjivo magnetsko polje i inducira promjenjivi napon u zavojnici. sto ima vise namota ce se inducirati jaci napon, ali nece utjecati na titranje zice

#17 MarshallHendrix

MarshallHendrix
  • Members
  • 1043 posts

Vrijeme objave: 30 Studeni 2011 - 16:26

Gdje si Fruše, čoeče, zabrinuo sam se da se nisi nešto naljutio ili da ti se tema jednostavno previše ne gadi.:blink: Ajde ekipa, bacite neku caku i saviet.Fruše, molim te, uđi u glavu početnika i daj im par savjeta. Općenito ili špecijalno.:lol:

#18 riba2233

riba2233

Pimp

• Members
  • 4666 posts

Vrijeme objave: 30 Studeni 2011 - 16:28

pa nije pickup elektromagnet, nego obratno, generator :blink:onaj magnet magnetizira zicu koja kada titra stvara promjenjivo magnetsko polje i inducira promjenjivi napon u zavojnici. sto ima vise namota ce se inducirati jaci napon, ali nece utjecati na titranje zice

Ne znam za titranje žica, ali u svakom slučaju samoindukcija utječe na jačinu mag polja, a ne samo jačina magneta.

#19 leslie

leslie

ommadawn

• Members
  • 17588 posts

Vrijeme objave: 30 Studeni 2011 - 16:31

Za ovu temu bi bilo dovoljno znati da pikap žica drži bez ikakvih problema 300V +

#20 leslie

leslie

ommadawn

• Members
  • 17588 posts

Vrijeme objave: 30 Studeni 2011 - 16:34

Točno.

Category 1
Important Section
O nama
Glazbeni Forum je najveća zajednica glazbenika i ljubitelja glazbe na hrvatskom internetu još od 2003. godine.
Brojimo preko 25 000 registriranih članova.
Pratite nas
facebook Twitter Youtube Feed
Copyright © 2003 - 2016 Glazbeni Forum. Sva prava pridržana.