Jump to content

Slika
- - - - -

Čitanje nota

• Please log in to reply
10 odgovor(a) na ovu temu

#1 Uncle_Hendrix

Uncle_Hendrix
  • Members
  • 6230 posts

Vrijeme objave: 20 Listopad 2011 - 12:08

Dobar dan, evo mene interesira ima li tko kakav prijedlog kako šta lakše naučit čitat note za klavir? Nekakva knjiga, program, profesor, sve dolazi u obzir! Unaprijed hvala! :lol:

#2 @ndrej

@ndrej
  • Members
  • 962 posts

Vrijeme objave: 20 Listopad 2011 - 14:06

Pretpostavljam da imaš netko predznanje, znaš kako izgledaju cijele note, polovinke, četvrtinke,....?SvejednoPosted ImageZa klavir imaš dva crtovlja, gore je violinski ključ, dole bas ključ i izmedju ta dva crtovlja je jedna linija koja nije nacrtana ali se crta na samoj noti (pogledaj notu C na početku gornjeg crtovlja)Najlakši način za zapamtit koja je koja nota na crtovlju bi bilo recimo da zapamtiš riječ DFACE za gornje crtovlje sa violinskim ključem i FACEG za doljnje crtovlje sa bas ključem (note koje se nalaze izmedju crta).http://en.wikipedia....lef#Treble_clefZa sve oznake i što označavaju, recimo protrči po ovoj stranicihttp://www.treblis.c...ation/Music.htmNajbrži način bi ipak bio ne profesor, već neki prijatelj da ti na brzinu interaktivno objasni note i stanke (pauze) kako koja izgleda u odnosu na dužinu trajanja ali to možeš pronaći i na gornjoj stranici.A zatim da ti objasni povisilice i snizilice i pravila oko njih i ..... gotovo :lol:)Ne tada tek počinje učenje :lol:Edit: Evo i pokoji videohttp://www.squidoo.com/read-music

Edited by @ndrej, 20 Listopad 2011 - 14:37 .

#3 mario78

mario78
  • Members
  • 74 posts

Vrijeme objave: 20 Listopad 2011 - 18:55

najbolje ako imaš nekoga prijatelja da ti pokaže ili uzmi sate kod nekoga. postoje svakako i drugi načini ali ovi je sigurno najbolji i najbrži :thumbup1:

#4 Uncle_Hendrix

Uncle_Hendrix
  • Members
  • 6230 posts

Vrijeme objave: 20 Listopad 2011 - 19:30

Violinski mi je već sjeo pošto sviram gitaru dosta dugo, nešto sam i radio s njim, ali taj bas ključ me jebe, morat ću ga počet raspisivat, hvala na pomoći!

#5 Uncle_Hendrix

Uncle_Hendrix
  • Members
  • 6230 posts

Vrijeme objave: 20 Listopad 2011 - 21:23

[ame][/ame]http://www.keithjarr...ldirishrose.pdfEvo ovo je plan za mjesec dana naučit(nećemo odmah bit preambiciozni)... :thumbup1:

#6 Ada

Ada
  • Members
  • 4203 posts

Vrijeme objave: 20 Listopad 2011 - 21:29

Nabavi knjigu za solfeggio za osnovnu glazbenu školu.:001_tongue: Antikvarijati!:thumbup1:

#7 Dea

Dea
  • Members
  • 1779 posts

Vrijeme objave: 20 Listopad 2011 - 22:57

U bas ključu ti je nota tercu dole od violinskog. Npr. ako je G u violinskom ključu na drugoj crti, onda je u bas ključu G jednu crtu niže (i naravno, riječ je o različitim oktavama). Ako imaš nekakve predznake, i ako znaš napamet redosljed povisilica i snizilica, onda se možeš i s tim pomagati.

#8 Uncle_Hendrix

Uncle_Hendrix
  • Members
  • 6230 posts

Vrijeme objave: 20 Listopad 2011 - 23:18

[quote name='Dea;985105]U bas ključu ti je nota tercu dole od violinskog. Npr. ako je G u violinskom ključu na drugoj crti' date=' onda je u bas ključu G jednu crtu niže (i naravno, riječ je o različitim oktavama). Ako imaš nekakve predznake, i ako znaš napamet redosljed povisilica i snizilica, onda se možeš i s tim pomagati.[/quote']:drool: Vrhunsky! :001_tongue: Nije mi uopće pao na pamet ovakav način razmišljanja, al znam da će mi pomoći! Hvala svima! :thumbup1:

#9 nicholaus

nicholaus
  • Members
  • 1 posts

Vrijeme objave: 14 Siječanj 2012 - 17:07

Ja sam početnik u ovim vodama i nedavno sam počeo ići na privatne isntrukcije za klavir, pa me zanima sljedeće.Zašto se negdje piše B a negdje H?Primjetio sma na svim youtube tutorialima/videima da koriste A B C D E F G (A) a kod nas je A H C D E F G (A)...znam npr. da je isti ton, ali mi nije jasno zašto ta razlika.

#10 legija

legija
  • Members
  • 255 posts

Vrijeme objave: 14 Siječanj 2012 - 18:40

"B" je anglosaksonski, "H" njemacki nacin oznacavanja.Na nasim prostorima je njemacki nacin vise rasiren, uz jednu napomenu, "B" na nasim prostorima je oznaka za poviseni "A".

#11 Dea

Dea
  • Members
  • 1779 posts

Vrijeme objave: 14 Siječanj 2012 - 19:33

E pa nije, nego sniženi H :lol: jer ne možeš u istoj ljestvici imati A i A#

Category 1
Important Section
O nama
Glazbeni Forum je najveća zajednica glazbenika i ljubitelja glazbe na hrvatskom internetu još od 2003. godine.
Brojimo preko 25 000 registriranih članova.
Pratite nas
facebook Twitter Youtube Feed
Copyright © 2003 - 2012 Glazbeni Forum. Sva prava pridržana.