Jump to content

Slika
- - - - -

bass box ručne izrade..

• Please log in to reply
24 odgovor(a) na ovu temu

#1 svt300

svt300
  • Members
  • 42 posts

Vrijeme objave: 28 Rujan 2011 - 13:46

bok ljudi... došlo vrijeme da se prijeđe na neki manji zvučnik jerbo postalo preteško teglit ampegusinu... frend bi mi radil 2x10 box... ima ko šeme kakve il tak nekaj ... savjeti?? hvala

#2 svt300

svt300
  • Members
  • 42 posts

Vrijeme objave: 28 Rujan 2011 - 13:47

bilo bi super ak neko ima mesa boogie 2x10 :cursing: ??

#3 Andrija

Andrija
  • Members
  • 892 posts

Vrijeme objave: 28 Rujan 2011 - 15:03

Iskreno, graditi boxeve za bass nije samo zasarafiti par komada drveta i gurnuti zvucnike unutra. Sto se tice bassa zvucnici moraju ici u kutiju koja je dizajnirana za bas taj zvucnik. Lakse je i jeftinije kupiti ono sto je na trzistu jer je taj posao vec odradjen. Ako zelis slican zvuk pokusaj naci Ampeg SVT210AV kutiju, navodno je zvuci kao 1/4 810 boxa tako da imas slicna zvuk ali u manjem izdanju, isto tako box nije nesto posebno skup.Ako bas inzistiras na samogradnji, eminence na svojojh web stranici ima okvirne nacrte za boxeve za svoje zvucnike pa pokusaj naci tamo, ali to vrijedi samo za njihove zvucnike.Da bi izgradio Mesa 210 box morao bi imati Mesine zvucnike + znati dimenzije bass reflexa, unutrasnje dimenzije, itd... i doslo bi te vise od novog mesa 210 boxa.

#4 riba2233

riba2233

Pimp

• Members
  • 4666 posts

Vrijeme objave: 28 Rujan 2011 - 15:05

Iskreno, graditi boxeve za bass nije samo zasarafiti par komada drveta i gurnuti zvucnike unutra. Sto se tice bassa zvucnici moraju ici u kutiju koja je dizajnirana za bas taj zvucnik. Lakse je i jeftinije kupiti ono sto je na trzistu jer je taj posao vec odradjen. Ako zelis slican zvuk pokusaj naci Ampeg SVT210AV kutiju, navodno je zvuci kao 1/4 810 boxa tako da imas slicna zvuk ali u manjem izdanju, isto tako box nije nesto posebno skup.Ako bas inzistiras na samogradnji, eminence na svojojh web stranici ima okvirne nacrte za boxeve za svoje zvucnike pa pokusaj naci tamo, ali to vrijedi samo za njihove zvucnike.Da bi izgradio Mesa 210 box morao bi imati Mesine zvucnike + znati dimenzije bass reflexa, unutrasnje dimenzije, itd... i doslo bi te vise od novog mesa 210 boxa.

Tako je, to se jednostavno ne isplati, dođe skuplje s gorim rezultatom.. A ima stvarno boxeva za super cijenu...

#5 svt300

svt300
  • Members
  • 42 posts

Vrijeme objave: 28 Rujan 2011 - 18:20

znam ... hvala na savjetu... dosad sviral na pr 410 hlf... ak im a ko volje nek pogleda koja zver to :cursing: poanta ovog je da mi frend ponudil izradu... besplatno.. a fakat se kuži u to... tak da za 500,600 kn bude .. bar se nadam jebački box :thumbup: ZNAČI IMA SPECIFIKACIJE ZA EMINENCE... ?EE SUPER... hvala ljudi...

#6 Andrija

Andrija
  • Members
  • 892 posts

Vrijeme objave: 28 Rujan 2011 - 19:27

Vjeruj mi, samo materijal, ne racunajuci zvucnike ce te doci preko 500kn.Treba ti sperploca dobre kvalitete, tj. bez rupa u materijalu, zatim trebaju ti kutevi za boz, resetka, tolex ili nesto slicno za pokriti box, jackovi, ploca na koju ces staviti jackove, gumene nogice da box ne stoji na zemlji.Cak da ja sve to narucujem u USA, s niskim cijenama nakupilo bi se preko 500kn troska. Na sve to idu zvucnici, ako zelis 210 box, 2x10'' zvucnika od cca 200W svaki kosta min $100. Ako zelis visokotonac na sve to idu troskovi skretnice i visokotonca.Vjeruj mi, rad je tu najjeftinija stavka.Ako potrazis po oglasniku ili odes u trgovinu za te novce ces naci kompletniji box, bez zajebavanja s narucivanjem hardwarea.

#7 riba2233

riba2233

Pimp

• Members
  • 4666 posts

Vrijeme objave: 28 Rujan 2011 - 19:45

Vjeruj mi, samo materijal, ne racunajuci zvucnike ce te doci preko 500kn.Treba ti sperploca dobre kvalitete, tj. bez rupa u materijalu, zatim trebaju ti kutevi za boz, resetka, tolex ili nesto slicno za pokriti box, jackovi, ploca na koju ces staviti jackove, gumene nogice da box ne stoji na zemlji.Cak da ja sve to narucujem u USA, s niskim cijenama nakupilo bi se preko 500kn troska. Na sve to idu zvucnici, ako zelis 210 box, 2x10'' zvucnika od cca 200W svaki kosta min $100. Ako zelis visokotonac na sve to idu troskovi skretnice i visokotonca.Vjeruj mi, rad je tu najjeftinija stavka.Ako potrazis po oglasniku ili odes u trgovinu za te novce ces naci kompletniji box, bez zajebavanja s narucivanjem hardwarea.

U HR ga materijal koji si nabrojao košta 1000 kn, a još svaki zvučnik minimum 100 eura, možda i više (ako je nešto što valja naravno).Inače ne treba tiskana ploča za jackove, pouzdanije je kad se lemi direktno, ako se dobro zalemi naravno.

#8 Andrija

Andrija
  • Members
  • 892 posts

Vrijeme objave: 28 Rujan 2011 - 19:48

U HR ga materijal koji si nabrojao košta 1000 kn, a još svaki zvučnik minimum 100 eura, možda i više (ako je nešto što valja naravno).Inače ne treba tiskana ploča za jackove, pouzdanije je kad se lemi direktno, ako se dobro zalemi naravno.

Nisam mislio na tiskanu plocicu, vec na onaj pleh na koji su montirani jackovi :cursing:

#9 riba2233

riba2233

Pimp

• Members
  • 4666 posts

Vrijeme objave: 28 Rujan 2011 - 20:01

Nisam mislio na tiskanu plocicu, vec na onaj pleh na koji su montirani jackovi :cursing:

Aha, onda ok :thumbup:

#10 filipbas

filipbas
  • Members
  • 55 posts

Vrijeme objave: 28 Rujan 2011 - 20:14

ja bi ti reka Samo naprid! Ljepo je kad prosvira nesto sto si sam napravio,. pa bar to i boks bio. Ja sam radio također manji boks da mi zamjeni acousticov 2x15, cisto za vjezbu kuci da ne moram s probe teglit svaki put 40kg., imao sam prastari Fbt zvucnik ne znanih specifikacija, osim otpora., kutiju mi odradio stolar od nekog jeftinijeg materijala.,troskovi minimalni a dobio sam boks s kojim sad odrađujem većinu svirki... http://imageshack.us...34/img01bw.jpg/

#11 filipbas

filipbas
  • Members
  • 55 posts

Vrijeme objave: 28 Rujan 2011 - 20:16

http://imageshack.us...34/img01bw.jpg/

#12 riba2233

riba2233

Pimp

• Members
  • 4666 posts

Vrijeme objave: 28 Rujan 2011 - 20:26

Lijepo! :cursing:

#13 Odin

Odin
  • Members
  • 7095 posts

Vrijeme objave: 28 Rujan 2011 - 20:53

istu glavu imamo :thumbup: :cursing:

#14 reflex

reflex

Keko

• Members
  • 5738 posts

Vrijeme objave: 29 Rujan 2011 - 08:57

Ja sam si zamislio u glavi idealan bas cab za basiste koji sviraju kao ja uz PA support! Nisam ga još konstruirao, ali imam koncept u glavi. Imao bi dvije bas driver jedinice, dolje na dnu EVM 12 L, u sredini bi počinjalo zakošenje radi boljeg monitoringa basiste i nalazio bi se 10" bas driver, nešto "tvrđe" recimo JBL ili čak RCF i iznad toga 1" horna, vjerojatno nešto od EV-a, ali ne nužno!Oba bas drivera bi radila paralelno, ali svaki bi imao svoj odvojeni volumen i bas reflex, a horna bi bila također odvojena pregradom, a možda bi dodao u tom prostoru volumen za ugradit digitalno kompaktno bas pojačalce, tako da dobijem combo! Odozada obavezno kotačići i teleskopska ručka za transport! :cursing: Otprilike tako nešto, ima još dosta prostora , ali konceprt je taj!

Edited by reflex, 29 Rujan 2011 - 09:48 .

#15 Edin

Edin
  • Members
  • 666 posts

Vrijeme objave: 29 Rujan 2011 - 10:57

Dobra ideja, samo ja bih toj desetki ipak ubio low end nekom pasivom, za svaki slučaj...

#16 reflex

reflex

Keko

• Members
  • 5738 posts

Vrijeme objave: 29 Rujan 2011 - 11:55

Dobra ideja, samo ja bih toj desetki ipak ubio low end nekom pasivom, za svaki slučaj...

Dobar prijedlog, možda čak i napraviti taj volumen od 10-tke kompresioni, dakle potpuno zatvoren, a 12-icu složit u bas reflex?Trebam samo izračunati pravi kut zakošenja za ovaj gornji dio gdje bi bili 10-tka i horna + head, tako da kad stoji iza basiste, ili lagano sa boka bude dobra čujnost/usmjerenost middle/high sekcije za osobe od 160-190 cm visine, to je neki prosjek, dakle dozvoljavam si prilagodbu prema sebi (175 cm), to bi pokrilo većinu basista, valjda! :001_smile:Dakle usko, duboko, visoko, blago zakošeno od polovine prema gore, kontrole heada modaju biti uočljive i lako dostupne, nagib dobro istestiran i pogođen, ...divota! Ne smije biti niti preglomazno i teško, naravno!Uz dobar odabir zvučnika, pojačala, materijala, čvrstoće i krutosti izrade, to bi bio zasigurno Bass Combo of the Year, odnosno Bas Cab of the Year! :cursing:

#17 albinokiller

albinokiller
  • Members
  • 1528 posts

Vrijeme objave: 29 Rujan 2011 - 12:05

Nesto kao Phil Jones combo...

#18 Andrija

Andrija
  • Members
  • 892 posts

Vrijeme objave: 29 Rujan 2011 - 13:02

I Ampeg (1x18+2x10+horna box) i Fender (4x10 box s gornje dvije 10'' zakosene) su imali slicne koncepte koji bas i nisu bili veliki trzisni uspjeh. Kao sto je kolega albinokiller napomeno, valjda jedino phil jones radi zvucnike i comboe s takvim konceptom. Ako vec pricamo o konceptu, mozda bi bilo uputnije koristiti odvojeni zvucnik za srednje koji bi bio na kosom dijelu boxa zajedno s visokotoncem. Isto tako trebalo bi razmisljati je li bi taj koncept bio za upotrebu stalno na podu ili povisen na stalku, sto bi mijenjalo zvucne karakteristike.

#19 riba2233

riba2233

Pimp

• Members
  • 4666 posts

Vrijeme objave: 29 Rujan 2011 - 13:08

Ja sam si zamislio u glavi idealan bas cab za basiste koji sviraju kao ja uz PA support! Nisam ga još konstruirao, ali imam koncept u glavi. Imao bi dvije bas driver jedinice, dolje na dnu EVM 12 L, u sredini bi počinjalo zakošenje radi boljeg monitoringa basiste i nalazio bi se 10" bas driver, nešto "tvrđe" recimo JBL ili čak RCF i iznad toga 1" horna, vjerojatno nešto od EV-a, ali ne nužno!Oba bas drivera bi radila paralelno, ali svaki bi imao svoj odvojeni volumen i bas reflex, a horna bi bila također odvojena pregradom, a možda bi dodao u tom prostoru volumen za ugradit digitalno kompaktno bas pojačalce, tako da dobijem combo! Odozada obavezno kotačići i teleskopska ručka za transport! :cursing: Otprilike tako nešto, ima još dosta prostora , ali konceprt je taj!

Ne može svaki imati svoju volume kontrolu, osim kad ne bi svaki imao svoje pojačalo.

#20 reflex

reflex

Keko

• Members
  • 5738 posts

Vrijeme objave: 29 Rujan 2011 - 15:14

Ne može svaki imati svoju volume kontrolu, osim kad ne bi svaki imao svoje pojačalo.

:confused1:A di sam ja to napisao?Cijeli cab ili combo treba imati samo pasivni pot (atenuator) za hornu, ostalo upravljanje sve ide preko ampa, bilo zasebnog ili ugrađenog u combo! :cursing:

Category 1
Important Section
O nama
Glazbeni Forum je najveća zajednica glazbenika i ljubitelja glazbe na hrvatskom internetu još od 2003. godine.
Brojimo preko 25 000 registriranih članova.
Pratite nas
facebook Twitter Youtube Feed
Copyright © 2003 - 2016 Glazbeni Forum. Sva prava pridržana.