Jump to content

Slika
- - - - -

Hrvatska gitarska profesionala

• Please log in to reply
301 odgovor(a) na ovu temu

#41 Gerontius

Gerontius
  • Members
  • 4244 posts

Vrijeme objave: 09 Studeni 2005 - 21:39

4. kulen5. rakija6. paski sir7. prsut

#42 Dan the man

Dan the man
  • Members
  • 14 posts

Vrijeme objave: 09 Studeni 2005 - 21:41

8. plaće javnih bilježnika

#43 Klejton

Klejton
  • Members
  • 1130 posts

Vrijeme objave: 09 Studeni 2005 - 21:42

9. tudum

#44 Deda Pantelija

Deda Pantelija
  • Members
  • 5181 posts

Vrijeme objave: 09 Studeni 2005 - 21:43

10. Kruno Levačić

#45 Klejton

Klejton
  • Members
  • 1130 posts

Vrijeme objave: 09 Studeni 2005 - 21:45

joooooooooooj... zaboravili smo najbitniju stvar!!!ONO ;D

#46 Deda Pantelija

Deda Pantelija
  • Members
  • 5181 posts

Vrijeme objave: 09 Studeni 2005 - 21:53

Ajd neka mi netko od vas profesionalnih glazbenika ispriča kako se odlučio na bavljenje glazbom? Jel bilo možda više stvari kojima ste se bavili pa se odlučili za glazbu ili ste od početka bili samo u tome? Ako ste se odlučivali, jel bilo kakvih dvojbi u stilu: jesam li ja sposoban za to, imam li dovoljno smisla, talenta, hoću li izdržati određeni tempo života?

#47 ampsmaker

ampsmaker
  • Members
  • 1737 posts

Vrijeme objave: 09 Studeni 2005 - 21:54

Jebiga, vas treba 5 za nabrojiti 10 stvari. I to se zove efikasnost? E vidite takva vam je naša glazba. Cijelokupnu povijest kvalitetne hrvatske popularne glazbe preslušaš u 2-3 sata.

#48 David

David
  • Members
  • 1887 posts

Vrijeme objave: 09 Studeni 2005 - 22:00

E sad , pitanje je šta je tebi kvalitetno . Bilo je nekad kvalitetnih stvari , dok se cjenila muzika , ja bih ti znao 10 bandova , a ne pjesama nabrojati ...

#49 Dan the man

Dan the man
  • Members
  • 14 posts

Vrijeme objave: 09 Studeni 2005 - 22:02

Jebiga, vas treba 5 za nabrojiti 10 stvari. I to se zove efikasnost? E vidite takva vam je naša glazba. Cijelokupnu povijest kvalitetne hrvatske popularne glazbe preslušaš u 2-3 sata.

Ja bi rekao i manje. Stane na jedan CD i to ne u MP3-u.  Neki dan sam čuo onu stvar ¨Andrea¨ neznam ko izvodi ( Kunem ti se bogom..neću više s tobom..Andrea). Gitara je stvarno svjetski i s ukusom napravljena. Bila bi na cd-u sigurno.

#50 ampsmaker

ampsmaker
  • Members
  • 1737 posts

Vrijeme objave: 09 Studeni 2005 - 22:11

Ajd neka mi netko od vas profesionalnih glazbenika ispriča kako se odlučio na bavljenje glazbom? Jel bilo možda više stvari kojima ste se bavili pa se odlučili za glazbu ili ste od početka bili samo u tome? Ako ste se odlučivali, jel bilo kakvih dvojbi u stilu: jesam li ja sposoban za to, imam li dovoljno smisla, talenta, hoću li izdržati određeni tempo života?

Kod mene nije bilo tako puno filozofije i postavljenih pitanja. Glava mi je bila bistra.Poznao sam nekoliko ljudi iz glazbene škole i sastajali smo se najmanje 2 puta sedmično i vježbali dok smo mogli izdržati, uglavnom do kasno. Imao sam 16 godina kada sam svirao prvi puta na dočeku nove godine u jednom seoskom domu kulture. Omladina je od te večeri zaradila hrpu novca i od onda zvali su nas svaku nedjelju. Često smo svirali i subote ali drugdje. Prije turističke sezone dobili smo poziv da sviramo na hotelskoj terasi, dobili svi iste košulje (meni je bila ogromna, jer sam bio najmanji  :) ), onda su često uslijedile personalne promjene, sviranje zimi svaki vikend, sve praznike, opet ljeti itd.Vremena su bila druga, svi smo svirali iste stvari, uglavnom smo znali note, ja sam neko puta mijenjao nekog u drugom bandu ako je bio bolestan, bez proba i nije bilo problema. Pa ti se dešava da mijenjaš po potrebi bubnjara ili basistu. Sviranje svaki dan, nosi iskustva koja je teško objasniti u par riječi. Sviraš i pod temperaturom i umoran i nakon pogreba i mamuran. Svirao sam pred najviše 6000 iseljenika i bilo mi je isto kao da ih je 6 ili 60.

#51 ampsmaker

ampsmaker
  • Members
  • 1737 posts

Vrijeme objave: 09 Studeni 2005 - 22:14

E sad , pitanje je šta je tebi kvalitetno . Bilo je nekad kvalitetnih stvari , dok se cjenila muzika , ja bih ti znao 10 bandova , a ne pjesama nabrojati ...

Davide, ja radi profesionalnosti ne smijem nabrajati imena, pa me nemoj izazivati. :)

#52 deyo

deyo
  • Members
  • 4113 posts

Vrijeme objave: 09 Studeni 2005 - 23:03

Nabroji 10 hrvatskih stvari a da valjaju.

1. Dorina za kuhanje2. Vegeta3. Kulen4. Pršut5. voda sa slavine6. more7. autoceste8. cure9. fakulteti10.studentska prava mogu ja i još..

#53 ampsmaker

ampsmaker
  • Members
  • 1737 posts

Vrijeme objave: 09 Studeni 2005 - 23:07

1.  Dorina za kuhanje2.  Vegeta3.  Kulen4.  Pršut5.  voda sa slavine6.  more7.  autoceste8.  cure9.  fakulteti10.studentska prava mogu ja i još..

Što je to Dorina za kuhanje ?

#54 David

David
  • Members
  • 1887 posts

Vrijeme objave: 09 Studeni 2005 - 23:30

1. Time2. Azra (dok je bila originalna postava , dakle prva 4 albuma)3. Stijene (prva 3 albuma)4. Aerodrom5. Atomsko sklonište6. Metak7. Toma Bebić8. Drugi način9. Grupa 22010. Josipa Lisac ----------------------------Evo ti za rezervu još par kvalitetnih iz novijih dana :- Ðavoli- Jinx- Dino Dvornik (prvih par albuma)Ja bih rekao da ipak ima malo više od 2-3 sata dobre glazbe ...

#55 Johnny Winter

Johnny Winter
  • Members
  • 224 posts

Vrijeme objave: 10 Studeni 2005 - 02:00

Dragi Davide, iskreno, očekiva sam konkretniji odgovor, a dobija sam uglavnom opravdavanja... :-\

Kao mlad momak sam bio opčinjen isključivo rockom i distorzijom i želio svirati samo svirke kakve ta vrsta glazbe donosi . Međutim , sa svojih 40 godina znam da je Hrvatska realnost ovakva : ako sviraš obrade rockerskih pjesama , sviraš za sitniš bez obzira koliko dobar bio , jer možeš svirati najbolje na svijetu , ali ako ne sviraš Born To Be Wild , Black Night i još nekoliko stvari koje svi sviraju , onda si u kurcu . Ako sviraš neku pjesmu koju ljudi ne znaju , automatski velika većina publike ne može uživati u njoj , jer im ti tada upravo "filozofiraš" .

Nažalost,ovakvo razmišljanje je klasičan primjer što pirevi učine čoviku, u 40 godina "shvatio" si ono što je za glazbenika u Hrvatskoj najpogubnije - novac i ukus šire publike...joj. :-\Povodiš se za publikom, što ti kao glazbeniku ("rockeru" koji ostaje "rocker" do smrti, pogotovo :)) ipak ne služi na čast, nažalost, izgubia si! NHF...a gdje je nestalo zadovoljstvo muziciranja, kad ti ni sviranje sa Tedijem ili Oliverom danas ne predstavlja "thrill", kažeš da sviraš na autopilotu, nema te!!! :-\Smeta te ukus mlađe publike? A što si učinio po tom pitanju, da se taj ukus promini?...kažeš kako si i na pirevima u početku nalazia na nerazumijevanje radi neuobičajenog, "rockerskog" (što god to bilo) repertoara, a sad te baš radi toga traže, pa tako bi i ti pijani mulci, kako ih nazivaš, nakon nekoliko puta skužili priču banda i bili bi zahvalni na malo "filozofije"...izgleda da se jedino u Hrvatskoj "gubitnici" nazivaju "profićima" :-\Ne znam, ali čini mi se da se tvoj i konkretno moj pojam glazbenika i uspjeha u glazbi bitno razlikuje, bez uvrede ;D, jer ne pišem ovo radi tebe ili mene (za nas je kasno), već radi klinaca koji ovo čitaju, da ne brkaju pojmove "živjeti od glazbe" i "živjeti za glazbu". :oTebi, u svakom slučaju, želim svako dobro. :)Nego, da li nam vi stariji možete objasnit gdje je pošlo krivo u domaćem rocku, s obzirom da ste svjedoci tog vremena (70e), svi ovi danas zabavnjaci su počeli kao "rockeri", mislim da su već oni počeli gubit bitku, popuštajući valjda managerima ili kućama, odjebavajući matične (tada prilično kvalitetne) bandove u korist veće zarade, što je i danas popularno...

#56 David

David
  • Members
  • 1887 posts

Vrijeme objave: 10 Studeni 2005 - 03:33

Dragi Davide, iskreno, očekiva sam konkretniji odgovor, a dobija sam uglavnom opravdavanja... :-\Nažalost,ovakvo razmišljanje je klasičan primjer što pirevi učine čoviku, u 40 godina "shvatio" si ono što je za glazbenika u Hrvatskoj najpogubnije - novac i ukus šire publike...joj. :-\Povodiš se za publikom, što ti kao glazbeniku ("rockeru" koji ostaje "rocker" do smrti, pogotovo :)) ipak ne služi na čast, nažalost, izgubia si! NHF...a gdje je nestalo zadovoljstvo muziciranja, kad ti ni sviranje sa Tedijem ili Oliverom danas ne predstavlja "thrill", kažeš da sviraš na autopilotu, nema te!!! :-\Smeta te ukus mlađe publike? A što si učinio po tom pitanju, da se taj ukus promini?...kažeš kako si i na pirevima u početku nalazia na nerazumijevanje radi neuobičajenog, "rockerskog" (što god to bilo) repertoara, a sad te baš radi toga traže, pa tako bi i ti pijani mulci, kako ih nazivaš, nakon nekoliko puta skužili priču banda i bili bi zahvalni na malo "filozofije"...izgleda da se jedino u Hrvatskoj "gubitnici" nazivaju "profićima" :-\Ne znam, ali čini mi se da se tvoj i konkretno moj pojam glazbenika i uspjeha u glazbi bitno razlikuje, bez uvrede ;D, jer ne pišem ovo radi tebe ili mene (za nas je kasno), već radi klinaca koji ovo čitaju, da ne brkaju pojmove "živjeti od glazbe" i "živjeti za glazbu". :)

Ne znam koji dio mog odgovora nisi shvatio . Najprije , ni za što se ja ne opravdavam , jer ne mislim da sam išta pogrešno učinio , tražio si moje razmišljanje , ja sam ti ga napisao , a ti sad izvlačiš moje riječi iz konteksta i izvrćeš smisao . Ne znam ništa o tebi , ni tvoje godine niti ijedan drugi podatak , ali to nije ni bitno , iz tvog posta sam dobio više nego dovoljno podataka ...Šta su to "pirevi učinili čoviku" ?Da sam išao za ukusom šire publike i novcem , onda bih svirao narodnjake , a dosta ljudi na ovom forumu me poznaje i uživo i dobro zna koliko sam daleko od toga . Ne znam šta je tvoje poimanje rockera , je li to čovjek koji ima dugu masnu kosu , sluša samo galamu i loče pivo i puši travu ? Ako je to rocker , onda zbilja nisam rocker , niti sam ikad bio . Čovjek se s godinama razvija kao osoba , pa mu se tako razvija i glazbeni ukus , kad sam imao 16 godina , nisam mogao smisliti Franka Sinatru , a danas mi je odličan . Znači li to da sam prevrtljiv ? Ili dozvoljavaš da sam tokom godina proširio svoje glazbene vidike ?Dalje : znaš li ti koliko sam prepreka morao proći da bih se uopće bavio glazbom ? Meni tata nije kupio nijedan instrument , dapače i kad sam zaradio svoje prve instrumente teškim fizičkim radom , bio je svim srcem protiv toga da se bavim time i iz hobija , a kamoli da živim od toga . Sve što sam stekao u životu stekao sam svojim radom , nitko mi ništa nije darovao . Uglavnom sam skoro sve zaradio svirajući , i niko ne može uprit prstom u mene i reći da sam ijednu svirku "odradio" jer za glazbu živim . Ako živim za glazbu , je li pogrešno da onda živim i od glazbe ? Zar je sramota živjeti od onoga što ti najbolje leži i što najbolje znaš raditi ?Rekao sam da mi nije čast svirati sa Tedijem , jer što znači kad ti je čast svirati s nekim ? Gušt mi je svirati s Tedijem , zato sviram s njim , a ne recimo sa Stavrosom ili nekim sličnim . Gušt mi je svirati i sa mojim bandom , i za razliku od mnogih drugih koje znam , gušt mi je i svirati u garaži , ne moramo po svaku cijenu nastupiti , gušt mi je sviranje općenito , a ne samo nastupanje . Ja ne moram imati publiku da bih u muzici uživao . Možeš li mi objasniti što su "gubitnici" (rekao bih da si time mislio na mene) , a što "profići" ? Možeš li mi reći od čega ti živiš kad meni sudiš ? Čini li te to što radiš da bi preživio boljim od mene (jer si se upravo postavio kao bolji od mene) ?Neću dalje , jer bih mogao 10 stranica napisati , samo ću na kraju dodati da je neukusno kad nekoga izasereš napisati na kraju da mu želiš svako dobro , a malo i vrijeđa ...

#57 deyo

deyo
  • Members
  • 4113 posts

Vrijeme objave: 10 Studeni 2005 - 04:30

Što je to Dorina za kuhanje ?

Dorina. Ali za kuhanje.

#58 ampsmaker

ampsmaker
  • Members
  • 1737 posts

Vrijeme objave: 10 Studeni 2005 - 09:33

Nego, da li nam vi stariji možete objasnit gdje je pošlo krivo u domaćem rocku, s obzirom da ste svjedoci tog vremena (70e), svi ovi danas zabavnjaci su počeli kao "rockeri", mislim da su već oni počeli gubit bitku, popuštajući valjda managerima ili kućama, odjebavajući matične (tada prilično kvalitetne) bandove u korist veće zarade, što je i danas popularno...

Bolje reci 80-te. Sve ti je otišlo sa onim što danas dižu u nebesa, a to je Zg novi val. Svjedok sam svega toga, dovoljna je jedna gitara, aranžmana nema, tekstovi su najčešće glupavi, a danas se smatraju vrhuncem nekakve urbane poezije. Taj val je do te mjere bio jak iz razloga što je imao jaku pozadinu, da u Zg nije bilo mjesta za nastup Atomskog skloništa i jednom se sjećam da Yu-grupa nije mogla dobiti prostor za sviranje u Zagrebu, pa su svirali u Karlovcu. Osobno sam pričao sa njima.Jugoton (današnji Croatia records) nije imao sluha ni za splitsku scenu, sve je bilo podređeno tim nekoliko bandova iz Zagreba. Ne želim nabrajati te bandove, ali jako su pljuvali po svemu što je bilo drukčije, a i po sebi međusobno, a ono što su sami radili bilo je površno i uglavnom loše. meni je to bila nekakva kombinacija pankerske netolerancije i uličnog sviranja. Nerado se toga sjećam.Sreća da je Bijelo Dugme bilo dovoljvoljno jako, pa je postojala i bolja glazba.

#59 napoleon2

napoleon2
  • Members
  • 1934 posts

Vrijeme objave: 10 Studeni 2005 - 09:51

hm, dugme u osamdsetima je bio narodnjak :-\i dajte odustanite od lamentiranja kako je glazba bila najbolja 60-tih i 70-tih i da je ta varijanta rocka zakon...........ak ti se sviđa sviraj, ako ne sviraj drugo i mir brate........grupa time, smak, leb i sol itd....jesu to dobri bendovi al nije to vrh r'n'rolla.......nema vrhova doli onih osobnih :)

#60 David

David
  • Members
  • 1887 posts

Vrijeme objave: 10 Studeni 2005 - 10:00

hm, dugme u osamdsetima je bio narodnjak :-\

Dugme je od početka bilo narodnjak (Da sam pekar , Požurite konji moji) i uveli su standard pakiranja narodnjaka u drukčije glazbene oblike kako bi ljudima prodali šta više ploča , nakon njih je u 80-ima došla čitava pronarodnjačka sarajevska scena , imena kao Merlin , Hari Mata Hari i slični ...

Category 1
Important Section
O nama
Glazbeni Forum je najveća zajednica glazbenika i ljubitelja glazbe na hrvatskom internetu još od 2003. godine.
Brojimo preko 25 000 registriranih članova.
Pratite nas
facebook Twitter Youtube Feed
Copyright © 2003 - 2016 Glazbeni Forum. Sva prava pridržana.