Jump to content

Slika
- - - - -

Hrvatska narodna glazba

• Please log in to reply
1 reply to this topic

#1 muzician

muzician
  • Members
  • 3 posts

Vrijeme objave: 05 Travanj 2011 - 08:28

Trebao bih nekakvu listu hrvatskih narodnih pjesama, ali baš da su hrvatske. Vidim da mnogi naši svatovski bandovi prepjevavaju srpske narodne "pesme".... Srbi pak smatraju da su to sve njihove pjesme poput "Danas majko ženiš svoga sina", pa čak kažu da je i "Oj, Hrvatska mati" prepjev njihove verzije "Oj, Srbija mati". Volim narodnu glazbu (ne turbo-folk) i mogu slušati i Ilića, bosanske sevdalinke itd., ali smatram da ovi naši bendovi moraju što više svirati i očuvati HRVATSKU narodnu glazbu.

#2 Josipdesire

Josipdesire
  • Members
  • 40 posts

Vrijeme objave: 20 Ožujak 2015 - 08:56

Hmmm , jako kompleksna i opsirna tema :) nakon 4 godine trajanja ovog pitanja, mozda mogu malo pomoc :)
Hrvatske narodne pjesme su pjesme koje spadaju iz krajeva Istre , Dalmacije , Like , Slavonije , Zagorja , Medumurja , Podravine , Bosne i Hercegovine itd. Itd. znaci gdje zive hrvati !
Nasi svatovski bandovi sviraju i srpske narodne , to je tocno , kao sto srbi sviraju i nase hrv. narodne a zasto je to tako .
Jer su u prvu ruku od strane ljudi ,trazene pjesme pa ih bandovi skidaju , jer su u nekim krajevima u Hrvatskoj dosta slusane itd.
Pjesma oj Hrv. Mati je vec domoljubna pjesma , a pjesma danas majko zenis svoga sina , je svatovska pjesma sto je napisao harmonikas Budimir Jovanovic Buca koji je srbin a otpjevao je Slavko Petrovic .
Sad ti mogu nabrajat nase pjesme iz nasih krajeva :)
Vesela je sokadija
Kad procvatu jabuke
Kamen krs i maslina
Veceras je nasa festa
Ej sokole
Preko Kapele
Lindjo
Otvor zeno kapiju
Pjevaj mi pjevaj sokole
Golubice bijela
Nema raja bez rodnog kraja
Seoska sam lola
Ja se konja bojim
Veselo zagorci
Sijem zito
Djevojka mi gatala na travi
Moj bagreme
Sumi sumi javore
Majko
Da te mogu pismom zvati
Tri sulara su
Kad si bila mala Mare
Falile se Kastelsnke
Posavino majko
E sad bi tako mogao nabrajat do sutra :)
I opet zavisi iz kojeg kraja su mladenci i gosti itd..
Dok mi imamo hrv. narodne i razlicitih krajeva i dalmatinske klape a tako i pjesme imaju talijanskih stih , tako u Slavoniji ima dosta Madarskoga u Zagorju germanskoga itd ..

Category 1
Important Section
O nama
Glazbeni Forum je najveća zajednica glazbenika i ljubitelja glazbe na hrvatskom internetu još od 2003. godine.
Brojimo preko 25 000 registriranih članova.
Pratite nas
facebook Twitter Youtube Feed
Copyright © 2003 - 2016 Glazbeni Forum. Sva prava pridržana.