Jump to content

Slika
- - - - -

Mijenjanje žica - sve vrste gitara

• Please log in to reply
95 odgovor(a) na ovu temu

#21 ZliPatak

ZliPatak
  • Members
  • 489 posts

Vrijeme objave: 06 Prosinac 2009 - 13:51

Schaller locking tuneri, dovoljna 2-3 namota. Drži štim besprijekorno.Savjet za Les Paul stil bridge-a i tailpiece:Žicu provući u tailpiece sa UNUTRANJE strane tako da kada izađe sa stražnje strane PRELAZI tailpiece ( TOP WRAP ). Puno bolji feel, lakše bendanje, žica ne dira bridge, a tailpiece se onda može ušarafiti do kraja u tijelo zbog maksimalnog sustain-a.

#22 Vikend-revolucija

Vikend-revolucija
  • Members
  • 2811 posts

Vrijeme objave: 07 Prosinac 2009 - 15:47

Schaller locking tuneri, dovoljna 2-3 namota. Drži štim besprijekorno.Savjet za Les Paul stil bridge-a i tailpiece:Žicu provući u tailpiece sa UNUTRANJE strane tako da kada izađe sa stražnje strane PRELAZI tailpiece ( TOP WRAP ). Puno bolji feel, lakše bendanje, žica ne dira bridge, a tailpiece se onda može ušarafiti do kraja u tijelo zbog maksimalnog sustain-a.

Ne kužim kak' žica može "ne dodirivati" bridge? :001_wub:

Edited by piky, 07 Prosinac 2009 - 15:51 .

#23 VB.

VB.
  • Members
  • 1328 posts

Vrijeme objave: 07 Prosinac 2009 - 16:44

Valjda je mislio da ne "dira" bridge dva puta. Probao sam TOP WRAP iskreno, nisam primjetio nikakvu razliku u Sustainu a labavi "feel" mi je bio prelabav. :001_wub:

#24 zvorkapic.os

zvorkapic.os
  • Members
  • 3271 posts

Vrijeme objave: 08 Prosinac 2009 - 08:27

Ne kužim kak' žica može "ne dodirivati" bridge? :001_wub:

na ovo je misliohttp://www.glazbeni-...ead.php?t=39819

#25 Jibboom

Jibboom
  • Members
  • 4355 posts

Vrijeme objave: 10 Prosinac 2009 - 22:00

na ovo je misliohttp://www.glazbeni-...ead.php?t=39819

Da, dobro je Zli patak napisao. Žica ne dira bridge jer dolazi pod manjim kutem na sedlo.

#26 Vikend-revolucija

Vikend-revolucija
  • Members
  • 2811 posts

Vrijeme objave: 11 Prosinac 2009 - 12:20

Hvala svima! Sad je jasno. :confused1:

#27 ZliPatak

ZliPatak
  • Members
  • 489 posts

Vrijeme objave: 17 Prosinac 2009 - 14:28

Valjda je mislio da ne "dira" bridge dva puta. Probao sam TOP WRAP iskreno, nisam primjetio nikakvu razliku u Sustainu a labavi "feel" mi je bio prelabav. :lol:

Ma da, nije dobro niti ako ti je previše mlitav. Barem ne za drugu stranu. A tebi je ionako dobro.....

#28 Me Myself & I

Me Myself & I
  • Members
  • 20 posts

Vrijeme objave: 17 Ožujak 2010 - 18:59

Ok a kaj ak đitra ima one glupave (pretpostavljam jeftine) mašinice koje nemaju rupu nego samo onak urezano jel se prvo stavi u to urezano ili se prvo omota oko mašinice pa se provuče kroz to?

#29 nickluzaic

nickluzaic
  • Members
  • 2463 posts

Vrijeme objave: 17 Ožujak 2010 - 19:09

Kukica ide u urez, a ako je poprečni urez i u osovinicu rupica, sve isto staviš žicu i ODOZGORA prema dolje lijepo namotaš i to je to"!

#30 Jibboom

Jibboom
  • Members
  • 4355 posts

Vrijeme objave: 17 Ožujak 2010 - 20:56

To sam dosad vidio na basevima... mašinica s urezom i u sredini mašinice je rupica u koju se utakne žica aksijalno sa mašinicom i dalje motaš normalno

#31 frus

frus

Piho Dojac

• Members
  • 7397 posts

Vrijeme objave: 18 Ožujak 2010 - 00:25

Ok a kaj ak đitra ima one glupave (pretpostavljam jeftine) mašinice koje nemaju rupu nego samo onak urezano jel se prvo stavi u to urezano ili se prvo omota oko mašinice pa se provuče kroz to?

GLUPAVE!!!!?!???!?to su jedine vintage masinice koje zaista drze stim (jednako dobro kao bilo koje locking)evo ti jedne glupave jeftine gitare od 70 hiljada dolara koja ima te jeftine glupave masinice: http://cgi.ebay.com/...#ht_1735wt_1165

#32 prod

prod
  • Members
  • 10 posts

Vrijeme objave: 19 Veljača 2011 - 14:53

Imam gitaru s 2 rupe na masinicama. da li da kod stavljanja zica stavljam kukicu u donju i motam prema gore ili u gornju i motam prema dolje? :blink:

#33 dusansk

dusansk
  • Members
  • 690 posts

Vrijeme objave: 19 Veljača 2011 - 16:53

Rupa je rupa, samo trpaj.

#34 prod

prod
  • Members
  • 10 posts

Vrijeme objave: 19 Veljača 2011 - 22:40

Rupa je rupa, samo trpaj.

onda cu ju ugurat pa sta bude

#35 marko-slash

marko-slash
  • Members
  • 3619 posts

Vrijeme objave: 20 Veljača 2011 - 15:50

Imam gitaru s 2 rupe na masinicama. da li da kod stavljanja zica stavljam kukicu u donju i motam prema gore ili u gornju i motam prema dolje? :thumbup:

To su ti neke wannabe locking mašinice, evo ti ovdje info:http://store.guitarf...ocks_p_885.html

#36 N3ssaya

N3ssaya

Dr iur

• Members
  • 1000 posts

Vrijeme objave: 06 Ožujak 2011 - 13:39

Evo jedan članak koji sam napisao prije nekih godinu i pol za neki drugi forum... Mislim da će dosta pomoći početnicima, koji će prestati da otvaraju bezvezne teme..Bacite oko na vaše žice. U kakvom su stanju?? Jesu li promijenile boju? Zahrđale? Ako ste na ova pitanja odgovorili sa DA, ili ste zadnji put promijenili žice prije više mjeseci, vrijeme je za novu zamjenu. Nove žice čine vašu zvuk "vedrijim" i normalno lakše je svirati.Koliko često trebam mijenjati moje žice?Baš kao što se troše kočnice ili gume na automobilu, tako isto je i sa vašim žicama. Stare žice se često loše "ponašaju" - brže gube štim, zvuče loše, i samim time vam prave problem sa sviranjem. Stare žice također pucaju, često tokom važne svirke (tj. kada ne treba, onda će da pukne)Preporučuje se da žice budu promijenjene svako dvije sedmice/tjedna. Većina nas to ne može priuštiti, ali mislim da bi svaki gitarista koji iole svira, trebao mijenjat svako 1-2 mjeseca.Kakve žice da kupim?Svako ima svoje mišljenje o tome koje su žice bolje, ali ostavimo rasprave tipa koja je najbolja debljina, marka... Razgovarajmo o tipu žica koje vam trebaju. Ako svirate akustičnu gitaru, trebaju vam žice za akustičnu gitaru (metalne), ako svirate klasičnu gitaru trebaju vam žice za klasičnu gitaru (plastične/najlonske), ako svirate električnu gitaru, trebaju vam žice za električnu gitaru, i ako svirate bass gitaru trebaju vam... pogodite ... žice za bass gitaru.Također trebate razmotriti debljinu žica. Ovdje do uticaja dolaze lična mišljenja, ali početnicima preporučujem da počnu sa srednjom debljinom (Medium Gauge) Dobro poznato pravilo je da deblje žice imaju bolji zvuk, ali isto tako ih je teže svirati.Ako vas je sram prvi put tražiti žice za gitaru, nemate razloga za to. Jednostavno uđite i recite t"Trebaju mi XY (Marke - npr. D'Addario, Fender, Dean Markley) žice srednje debljine please. Cijene variraju od shopa do shopa, ali set žica ne bi trebao koštati više od 8€ (par marki, kao što je Elixir koštaju više, ali zato imaju i bolje "performanse") Konačno smo došli do MIJENJANJA ŽICA Korak jedan: Počnite sa procesom mijenjanja žica tkao što ćete krenuti sa otpuštanjem šeste žice (budite sigurni da opuštate, a ne zatežete žicu) Posted ImageKorak dva: Kada ste skroz otpustili žicu skinite je se mašinice. Možda će vam biti lakše ako nakon otpuštanja žicu presiječete na dva dijela..UPOZORENJE: Skidajte samo jednu po jednu žicu! Skidanje svih šest žica odjednom bi bila dramatična promjena pritiska na vratu gitare. Pažljivo sa tim starim žicama! Ako ih ostavite da leže okolo, mogu vam završiti pod nogom, ili zapeti u usisivač. Da bi spriječili slučajne ozljede (ili skupe račune za popravke :mad:), napravite namotaj od žice i odmah je odložite.Ostavite koji momenat za čišćenje dijela vrata koji je oslobođen. (Za to će vam odlično poslužiti magična krpa)Posted ImageKorak tri: Otvorite novi set žica o pronađite šestu žicu (to će biti najdeblja u paketu) i razmotajte je.Uvođenje žica kroz gitaru razlikuje se od gitare do gitare do gitare - neke električne gitare su na principu akustičnih gdje žicu provlačite kroz Bridge (most, kobilica) Za većinu električnih gitara (kao ova u fotografiji ispod) žicu ćete provući kroz tijelo instumenta. Okrenite gitaru naopačke i nađite odgovarajuću rupu. Polako provucite žicu dok ne izađe na drugu stranu.Posted ImageKorak četiri: Nakon što ste uspješno provukli žicu kroz tijelo gitare, okrenite ju, i izvucite cijelu žicu kroz Bridge. Posted ImageKorak pet:Okrenite mašinicu tako da rupa bude pod pravim uglom sa vratom (sa vratom gitare, ne sa vašim :sad:)Zategnite žicu rukom i ocijenite okom oko 4cm od mašinice. Na tom mjestu lagano savijte žicu tako da napravi ugao od 90 stepeni (pogledaj fotografiju).Posted ImageKorak šest: Provucite žicu kroz rupu sve do one tačke gdje je savijena. Počnite sa zatezanjem žice. Kako se zateže, pogledajte od mašinice do mosta je li žica dobro "sjela".Posted ImageKorak sedam: Različiti gitaristi preferišu drugačije načine. Vaša glavna "briga" bi trebala biti da svaka žica ima više namotaja oko mašinice. Probajte da vam namotaji budu što uredniji, i budite sigurni da se ne "petljaju". Zbog drugačije debljine, šesta žica bi vam mogla biti nezgrapnija za postavljanje od ostalih.Posted ImageKorak osam: Kada ste završili odsijecite ostatke žica. Ostavite malo da vam ne bi "preskakale"Posted ImageKorak devet: Štimanje žica. To će u prvih nekoliko sati biti problem. Pošto su žice nove stalno će se raštimavati. Ali to se da lako riješiti.Do sljedećeg pisanja, Haris ;)

#37 KaOS_RCTM

KaOS_RCTM
  • Members
  • 1350 posts

Vrijeme objave: 06 Ožujak 2011 - 13:59

UPOZORENJE: Skidajte samo jednu po jednu žicu! Skidanje svih šest žica odjednom bi bila dramatična promjena pritiska na vratu gitare.

Mislim da skinuti svih 6 zica na 5 min nije tako grozno za vrat. Neki se kunu u to da se ne smije skidati sve zice odjednom, a mnogi dokazuju da se moze. Zanima me koje je misljenje ostatka foruma. Ja skidam sve zice odjednom, jer za 5 min su opet sve gore.

#38 N3ssaya

N3ssaya

Dr iur

• Members
  • 1000 posts

Vrijeme objave: 06 Ožujak 2011 - 14:05

Pošto ja žice u prosjeku mijenjam oko sat vremena, skidam jednu po jednu... Ono, promijenim jednu žicu, pa je naštimam, pa odem da jedem.. I tako jednu po jednu ;)

#39 Alekke

Alekke
  • Members
  • 1938 posts

Vrijeme objave: 06 Ožujak 2011 - 16:43

ne znam u čemu je problem? uvijek skidam sve žice, očistim gitaru i stavim gore nove žice. Gitara još uvijek svira, a ja sam i dalje živ i zdrav ;)

#40 Jibboom

Jibboom
  • Members
  • 4355 posts

Vrijeme objave: 06 Ožujak 2011 - 16:45

Pošto ja žice u prosjeku mijenjam oko sat vremena, skidam jednu po jednu... Ono, promijenim jednu žicu, pa je naštimam, pa odem da jedem.. I tako jednu po jednu :sad:

A šta dok trebaš napravit temeljito čišćenje bridgea, fretboarda...? ;) Ja u pravilu mijenjam žicu po žicu, ali radi toga što onda brže floyd uštimam. Tj. brže naštimam gitaru jer mi floyd ne sjedne u tijelo skroz. Ali recimo svako treće mijenjanje (ovisno o količini prljavštine) skinem žice skroz dole, rastavim kompletan floyd (isto tako je primjenjivo i na obični tremolo), očistim sve šarafiće, sedla, fretboard namažem limunovim uljem, očistim ga, očistim tunere...

Category 1
Important Section
O nama
Glazbeni Forum je najveća zajednica glazbenika i ljubitelja glazbe na hrvatskom internetu još od 2003. godine.
Brojimo preko 25 000 registriranih članova.
Pratite nas
facebook Twitter Youtube Feed
Copyright © 2003 - 2016 Glazbeni Forum. Sva prava pridržana.