Jump to content

Slika
- - - - -

Mijenjanje žica - sve vrste gitara

• Please log in to reply
95 odgovor(a) na ovu temu

#1 Jibboom

Jibboom
  • Members
  • 4355 posts

Vrijeme objave: 25 Studeni 2009 - 22:49

Jedan mali "tutorial" oko mijenjanja žica... Naime, vidio sam da je ekipa razglabala oko toga, a dobio sam i neke upite na PM, pa sam odlučio bacit koju fotku jer sam mijenjao žice na RG-u...Od alata koristim najobičniju motalicu za žice od par kuna, imbus za floyd i špicange za rezanje žica i oblikovanje vrha žice. Prvo treba maknut kuglicu ako imate floyd...Posted Imagežicu stegnemo u sedlo, provučemo kroz nut i odrežemo otprilike na ovoj udaljenosti..Posted ImageSvaku narednu žicu režem na 1-2 cm većoj udaljenosti od prethodnenakon toga uzmemo kraj žice u špicangePosted Imagei zavinemo tako da se napravi ovakva "kukica"Posted Imagenakon toga žicu umetnemo u mašinicuPosted Imageistovremeno držeći rukom žicu napetomPosted Imagenapravimo jedan namotPosted Imagevidi se da namot ne paše skroz prema gore do ovog dijela žice koji viri van pa ga prstima povučemo prema gore lagano popuštajući žicu drugom rukom da bi dobili da namot sjedne do kraja prema gorePosted Imagetako radimo za svaku žicu, i na kraju bi za prvu trebalo odrezat na otprilike ovoj udaljenosti...Posted Imagerezultat bi trebao biti otprilike ovakav... Posted Image

#2 jaggy

jaggy
  • Members
  • 3134 posts

Vrijeme objave: 26 Studeni 2009 - 07:29

ko u apoteci ! :001_smile:btw moderator bi mogal stavit ovu temu u sticky....i Jibboom, ak stavljam npr na LP-a ili strata, isto je sve samo kaj se ne reže kuglica ? mislim, nebu raštimavanja il tak nekaj? si tak na Blade-a stavljal?

Edited by jaggy, 26 Studeni 2009 - 07:56 .

#3 zvorkapic.os

zvorkapic.os
  • Members
  • 3271 posts

Vrijeme objave: 26 Studeni 2009 - 09:29

ma isto ti je, samo ne režeš.ja sam pak na floydu rezo s druge strane pa bi to ispalo kulerski ovakoPosted Image

#4 Vikend-revolucija

Vikend-revolucija
  • Members
  • 2811 posts

Vrijeme objave: 26 Studeni 2009 - 09:33

ko u apoteci ! :001_smile:btw moderator bi mogal stavit ovu temu u sticky....i Jibboom, ak stavljam npr na LP-a ili strata, isto je sve samo kaj se ne reže kuglica ? mislim, nebu raštimavanja il tak nekaj? si tak na Blade-a stavljal?

Za LP postoji i ovaj sistem (kopirano s jedne druge teme) jer on nije nigdje mehanički zaključan, pa se žica mora staviti tako da se "sama" zaključa"Posted Image

#5 Jibboom

Jibboom
  • Members
  • 4355 posts

Vrijeme objave: 26 Studeni 2009 - 12:11

Da, tak sam i na Bladea stavljal žice i Ivan je rekel da mu je gitara došla dole neraštimana. Caka je upravo u tome da kliještima napraviš kukicu i onda ona drži kao da si zaključao žicu na drugi način (čvorom ili kako već). A ako se mašinice prelagano vrte, onda treba malo stegnuti onaj šarafić gore na mašinici jer nekad i to zna bit uzrokom raštimavanja.

#6 Deda Pantelija

Deda Pantelija
  • Members
  • 5181 posts

Vrijeme objave: 26 Studeni 2009 - 17:14

Jibboom, na ovaj način na svakoj mašinici imaš isti broj namotaja, jel? Čini mi se da je bilo govora (ovdje prvenstveno govorim o gitari bez pink floyd rosea) da bi prva žica trebala imati najviše namotaja, a kako se ide prema debljim žicama, to bi broj namotaja trebao biti manji. Nešto vezano uz tenziju, debljinu žica i slično. Ima li u tome istine?

#7 Strat04

Strat04
  • Members
  • 7380 posts

Vrijeme objave: 26 Studeni 2009 - 17:20

Jibboom, na ovaj način na svakoj mašinici imaš isti broj namotaja, jel? Čini mi se da je bilo govora (ovdje prvenstveno govorim o gitari bez pink floyd rosea) da bi prva žica trebala imati najviše namotaja, a kako se ide prema debljim žicama, to bi broj namotaja trebao biti manji. Nešto vezano uz tenziju, debljinu žica i slično. Ima li u tome istine?

Nije stvar u tenziji nego u tome da više namotaja stvara više raštimavanja pogotovo prilikom ekstremnijeg bendanja ili ekstremnije upotrebe tremola.U principu je neki optimum po dva, tri navoja za bas žice i četiri, pet za ostale.

#8 Deda Pantelija

Deda Pantelija
  • Members
  • 5181 posts

Vrijeme objave: 26 Studeni 2009 - 17:23

Odlično, hvala ti puno! :thumbup1:

#9 Jibboom

Jibboom
  • Members
  • 4355 posts

Vrijeme objave: 26 Studeni 2009 - 17:31

Ja na tanjim žicama stavljam više namota iz drugog razloga - u slučaju da mi pukne žica u pol svirke (a u 99% slučajeva puca na bridgeu), samo otpustim top lock i sedlo i ponovo zašarafim žicu u sedlo i napnem ju i nastavim svirku u roku minute, već sam se ispraksal za to! A kod gitara s fiksnim mostom mi se pokazalo da više namotaja drži štim, tj. smanjuje raštimavanje. Samo žicu treba dobro nategnuti da sjedne u sedlo pošteno, znači ili ju par puta bendati najjače moguće ili jednostavno primiti i dobro iznatezat, tako uvijek radim prije zatezanja top locka i finalnog štimanja. Isto vrijedi i za ne-floyd gitare i nema raštimavanja. Eno, dok sam slao Bladea dole u Omiš (ako se ispravno sjećam) dečko je rekao da je stigla naštimana, a treba uzet u obzir temperaturne promjene i drmesanje po HP express kombiju...

#10 leslie

leslie

ommadawn

• Members
  • 17636 posts

Vrijeme objave: 26 Studeni 2009 - 17:33

Strat vintage(bez locking nuta) -tri namota bas žice,-4-5 namotaja- 4 žica-treća dokraja(all the way up),-pet,šest namota nebitno-druga i prvato je sve otprilike.malo namota, neće držat(proklizavanje)mašinice rade na principu čekrka (vitlo).

Edited by leslie, 26 Studeni 2009 - 17:37 .

#11 Jibboom

Jibboom
  • Members
  • 4355 posts

Vrijeme objave: 26 Studeni 2009 - 17:39

Strat vintage(bez locking nuta) -tri namota bas žice, -treća dokraja(all the way up),-pet,šest namota nebitno-druga i prva

Baš brojim na RG-u kolko namota ima ovo kaj sam jučer mijenjao - od šeste prema prvoj žici namoti idu ovako - 3, 4, 4.5, 5, 6, 6

#12 Strat04

Strat04
  • Members
  • 7380 posts

Vrijeme objave: 26 Studeni 2009 - 17:39

Strat vintage(bez locking nuta) -tri namota bas žice, -treća dokraja(all the way up),-pet,šest namota nebitno-druga i prva

A zašto treća žica do kraja? To nisam nikada probao. To mi djeluje kao jako puno namotaja (to je barem osam do deset namotaja) ako misliš na cijelu dužinu žice...

Ja na tanjim žicama stavljam više namota iz drugog razloga - u slučaju da mi pukne žica u pol svirke (a u 99% slučajeva puca na bridgeu), samo otpustim top lock i sedlo i ponovo zašarafim žicu u sedlo i napnem ju i nastavim svirku u roku minute, već sam se ispraksal za to!

Eh druže, radim to i ja na gitarama sa Floydom iz istih razloga ali sam ja naveo za gitare bez Double Locking Tremola. :thumbup1:

#13 uProlazu

uProlazu
  • Members
  • 297 posts

Vrijeme objave: 26 Studeni 2009 - 17:42

ja bih samo nadodao da postupak moze biti jos brziumjesto da se zica reze kod masinica i radi ona mala kukica dovoljo ju je samo provuci na zeljenu udaljenost i namotatikada zavrsim sa time samo uzmem ostatke koji vire van i vrtim ih u krug odmah kod rupe na masinici...zica lako pukne, a i sve skupa ljepse izgleda :thumbup1:

#14 leslie

leslie

ommadawn

• Members
  • 17636 posts

Vrijeme objave: 27 Studeni 2009 - 07:33

A zašto treća žica do kraja? To nisam nikada probao. To mi djeluje kao jako puno namotaja (to je barem osam do deset namotaja) ako misliš na cijelu dužinu žice...

Ah sorry zaboravio naglasit da kad nema string tree(string guide) na trećoj(vintage 50-60's style) da je naglasak na pokušaju dobivanja večeg kuta za G žicu jer zna zunzit kad je skoro vodoravna...

#15 VB.

VB.
  • Members
  • 1328 posts

Vrijeme objave: 27 Studeni 2009 - 10:07

Kako imam gitaru sa Gotoh Locking Tunerima, moram napomenuti da ti tuneri imaju jako, ali baš jako malo mjesta za više od jednog ili dva namota. Kod 5te i 6te (A i E) žice možeš zaboraviti čak i jedan puni namot. Ako se ide forsirati, žica se nasloni na svoj batrljak koji viri iz rupe (užasno zvuči :thumbup1:) i onda iz iskustva mogu reći da možeš zaboraviti štim.Iz prakse mogu reći da je za njih to dosta, gitara super drži štim. Evo uputa za one koji imaju Gotohove locking tunere:http://www.andersong....com/gotoh.html

#16 Jibboom

Jibboom
  • Members
  • 4355 posts

Vrijeme objave: 27 Studeni 2009 - 13:32

Locking tuneri su nešto sasvim drugačije, nešto divlje... :thumbup1:

#17 jaggy

jaggy
  • Members
  • 3134 posts

Vrijeme objave: 27 Studeni 2009 - 22:24

Locking tuneri su nešto sasvim drugačije, nešto divlje... :001_wub:

:thumbup::thumbup::lol::001_unsure::thumbup::)

#18 frus

frus

Piho Dojac

• Members
  • 7397 posts

Vrijeme objave: 28 Studeni 2009 - 00:14

Strat vintagemalo namota, neće držat(proklizavanje)mašinice rade na principu čekrka (vitlo).

nebi reko, vintage strat ima one raspolovljene masinice ko bass, tak da ce drzati i pola namota. osim trece, koju treba fakat do kraja namotat zbog ovog kaj si reko. ja ih namotam 1-2 namota sve osim trece

#19 D.B.

D.B.
  • Members
  • 1500 posts

Vrijeme objave: 28 Studeni 2009 - 23:55

Ja na tanjim žicama stavljam više namota iz drugog razloga - u slučaju da mi pukne žica u pol svirke (a u 99% slučajeva puca na bridgeu), samo otpustim top lock i sedlo i ponovo zašarafim žicu u sedlo i napnem ju i nastavim svirku u roku minute, već sam se ispraksal za to! A kod gitara s fiksnim mostom mi se pokazalo da više namotaja drži štim, tj. smanjuje raštimavanje. Samo žicu treba dobro nategnuti da sjedne u sedlo pošteno, znači ili ju par puta bendati najjače moguće ili jednostavno primiti i dobro iznatezat, tako uvijek radim prije zatezanja top locka i finalnog štimanja. Isto vrijedi i za ne-floyd gitare i nema raštimavanja. Eno, dok sam slao Bladea dole u Omiš (ako se ispravno sjećam) dečko je rekao da je stigla naštimana, a treba uzet u obzir temperaturne promjene i drmesanje po HP express kombiju...

istina,meni tako dugo drzi na les paulu...:thumbup:pohvala za temu:thumbup1:

#20 Hollowman

Hollowman
  • Members
  • 714 posts

Vrijeme objave: 29 Studeni 2009 - 15:38

Ja koristim jedanaeske za D standard štim, i 6. žica mi ima 2 namotaja, jer mi se više od toga čini previše,5. žica ima 3 namotaja4. žica 4 namotaja3. žica 4 namotaja2. žica 4 namotajai 1. žica 5 namotajaTako stavljam žice otkad sviram gitaru :001_unsure:

Category 1
Important Section
O nama
Glazbeni Forum je najveća zajednica glazbenika i ljubitelja glazbe na hrvatskom internetu još od 2003. godine.
Brojimo preko 25 000 registriranih članova.
Pratite nas
facebook Twitter Youtube Feed
Copyright © 2003 - 2016 Glazbeni Forum. Sva prava pridržana.