Jump to content

Slika
* * * * * 1 votes

Kokanov kutak - sve o žicama za bass

• Please log in to reply
3878 odgovor(a) na ovu temu

#21 Guybrush

Guybrush
  • Members
  • 954 posts

Vrijeme objave: 23 Svibanj 2005 - 08:23

Ti boga tebe treba imenovat za guardiana Groove Departmenta ovđe na forumu.Sadznamo kom ćemo uskakat za pomoć kad nešto treba.Puno fala čiča kokan!

#22 fakinka

fakinka
  • Members
  • 26 posts

Vrijeme objave: 23 Svibanj 2005 - 13:52

gdje se u zgb mogu kupiti DR žice?

#23 kokan

kokan
  • Members
  • 237 posts

Vrijeme objave: 23 Svibanj 2005 - 17:25

gdje se u zgb mogu kupiti DR žice?

"Nova Glazbala"                   "Music Land"                        " TMS Shop"  Hondlova ulica              Ivana Gorana Kovačića 4       Otvoreno Sveučilište  tel: 01/233-0005              tel: 01/ 200-5970                   tel:01/615-5767 "Music Centar"  Zagorska 60 tel:01/363-8900

#24 Hilikus

Hilikus
  • Members
  • 1126 posts

Vrijeme objave: 27 Svibanj 2005 - 15:40

e sad ste me (u)zbunili ja san mislia stavit na thumba stainless steel vjrovatno d'adario sa b-zicom 130 ... kokane kazes na granici definicije i da trese zidove ??? pa to se trazi ;D ;Dajd onda i meni nesto preporuci ;)e da iman mec-ove i wenge vrat+fretboard

#25 kokan

kokan
  • Members
  • 237 posts

Vrijeme objave: 27 Svibanj 2005 - 18:09

e sad ste me (u)zbunili ja san mislia stavit na thumba stainless steel vjrovatno d'adario sa b-zicom 130 ... kokane kazes na granici definicije i da trese zidove  ???  pa to se trazi  ;D  ;Dajd onda i meni nesto preporuci   ;)e da iman mec-ove i wenge vrat+fretboard

Kod bolt on baseva u pravilu se radi o većem basiranju samog instrumenta pa mnoge firme koriste 35" menzuru da bi H žica dobila bolju definiciju. Kod Yamahe zbog laminantne strukture vrata i 35" (TRB) menzure H žica je puno tvrđa pa u konbinaciji s dva double coila na debljini od 130 gubi definiciju.Thumb bas je s single coil magnetima vrlo konkretan u fokusu zvuka i na 34" nije previše tvrd. Možeš u izboru koristiti 130 H žicu ali bih ti onda preporučio" tapper wound" način motanja žice a to u prijevodu znači da je dio žice koji prelazi preko konjića tanak tj. taj dio nema namotani drugi debeli sloj.Excalibur ima takav set s "tapper wound" H žicom.Žica je brža i bolje štima a ne gubi se volumen. Ali bez obzira na to ja i dalje preferiram 125, prvenstveno zbog toga jer bolje svira u slap tehnici. 8)Mislim da je D'addario dobar izbor za thumba s emg magnetima ali kod mec-a nisam siguran da li ćeš biti zadovoljan s toplinom tona. Moj izbor bi bio DR LO-rider http://www.drstrings.com/LoRider1.htm  8)

#26 thule

thule
  • Members
  • 613 posts

Vrijeme objave: 27 Svibanj 2005 - 18:21

kad već svi gnajve, eto da i ja dam svoj doprinos tome.... 8) ;)radi se o yamahi trb-4 (detalje o drvu vjerovatno znaš i sam, vidio sam da si imao trb-5), sa emg pickupovima i elektronikom....sviram fingerstyle i pokoji slap, trzalica niente....sad sam upravo uzeo ghs boomers b52, a inače cijelo vrijeme uzimam nešto novo i isprobavam....što biš preporučio da slijedeće probam? (i da eventualno onda ostanem na tome)p.s. ispada da znaš nešto jedino o žicama ;D ;D ;D (ili u prijevodu - široka nam bass rubrika, a naše znanje plitko i željno dubine, hehe)

#27 kokan

kokan
  • Members
  • 237 posts

Vrijeme objave: 27 Svibanj 2005 - 19:22

kad već svi gnajve, eto da i ja dam svoj doprinos tome....  8) ;)radi se o yamahi trb-4 (detalje o drvu vjerovatno znaš i sam, vidio sam da si imao trb-5), sa emg pickupovima i elektronikom....sviram fingerstyle i pokoji slap, trzalica niente....sad sam upravo uzeo ghs boomers b52, a inače cijelo vrijeme uzimam nešto novo i isprobavam....što biš preporučio da slijedeće probam? (i da eventualno onda ostanem na tome)

Pretpostavljam da se radi o J/J magnetima a onda tu nema dvojbe bez obzira na vrstu materijala. Sve svoje baseve s J/J magnetima svirao sam isključivo sa stainless steel žicama, a debljina je ovisila o konstrukciji vrata. Stari jazz Fenderi ispod 70-te godine fizički ne podnose deblje žice od 40-60-80-100 i tu baš nema nekog izbora. Osobno preferiram 45-65-85-105 i zbog toga rađe sviram starog Precisiona. Puno ovisi o osobnom ukusu pojedinca i stilu glazbe ali siguran sam da je stainless steel najbolji izbor.(J/J) 8)

p.s. ispada da znaš nešto jedino o žicama  ;D ;D ;D (ili u prijevodu - široka nam bass rubrika, a naše znanje plitko i željno dubine, hehe)

Nema problema......ako postoji dovoljno interesa rado ću još ponešto napisati! ;D 8)

#28 thule

thule
  • Members
  • 613 posts

Vrijeme objave: 27 Svibanj 2005 - 21:20

Pretpostavljam da se radi o J/J magnetima a onda tu nema dvojbe bez obzira na vrstu materijala. Sve svoje baseve s J/J magnetima svirao sam isključivo sa stainless steel žicama, a debljina je ovisila o konstrukciji vrata. Stari jazz Fenderi ispod 70-te godine fizički ne podnose deblje žice od 40-60-80-100 i tu baš nema nekog izbora. Osobno preferiram 45-65-85-105 i zbog toga rađe sviram starog Precisiona. Puno ovisi o osobnom ukusu pojedinca i stilu glazbe ali siguran sam da je stainless steel najbolji izbor.(J/J) 8)

da, radi se o J/J kombinaciji....eh, a taman sam stavio nickel.... ma nema veze, drugi put se vraćam na stainless steel....također preferiram 45-105 komplet....znači koje god da žice uzmem (mislim na proizvođača) neću pogriješit?! onda ću se vjerovatno vratit na ebs-ove žice.... ili probat te DR koje vidim da su dosta hvaljene....hvala

#29 Furnaletto

Furnaletto
  • Members
  • 3421 posts

Vrijeme objave: 28 Svibanj 2005 - 08:41

hm...... ovo glede zica.....sve navedeno sigurno ima smila, ali ja sam primjtio da meni moj bass jednako dobro radi sa supim i jeftinim zicama.... e sad.. mozda se ne zelim zajebavat sa ultra podesenjima svake djinjde na bassu ali osobno bilo koja zica koja je bila nova je jebno radila dobo.... ocito da bass obro reagira na zicu..... sto ima posljedicu da ne trebam troit lovu na ultra skupe zice..... mdjutim... proba sam jako puno zica koje se daju kod nas kupit i zadnje koje su mi se jako svidjele su Rittrove kod Delača i Tomastick Bass neke zioce...... eto.. pa sad neznam... nazlasto nemam toliko gaza da bi moga kupovat ultra skupe zice.. a vani su one smijesno jeftine u odnosu na standard zivota.... bas smo jadan zemlja :)mozda se sitim jos neceg posli pa napisem.... ;)

#30 kokan

kokan
  • Members
  • 237 posts

Vrijeme objave: 28 Svibanj 2005 - 10:05

hm...... ovo glede zica.....sve navedeno sigurno ima smila, ali ja sam primjtio da meni moj bass jednako dobro radi sa supim i jeftinim zicama.... e sad.. mozda se ne zelim zajebavat sa ultra podesenjima svake djinjde na bassu ali osobno bilo koja zica koja je bila nova je jebno radila dobo.... ocito da bass obro reagira na zicu..... sto ima posljedicu da ne trebam troit lovu na ultra skupe zice....

Probaj bas i treble elektroniku staviti na neutral poziciju(flat position).Tek onda možeš realno čuti kako žica svira na basu i kako je magneti čuju. ;) Kada otvoriš elektroniku, podigao si (umjetno) u širokom pojasu bas i treble za +15 db.Kod takve eqvalizacije razlika između seta žica je daleko manje prepoznatljiva a pogotovu ako još dodatno eqvaliziraš na pojačalu. Ako još uz to imaš i dobar box mislit češ da si spreman za dobru svirku ili snimanje jer sve zvuči močno i široko. No tu si tek uletio u zamku koje večina glazbenika nije svjesna, a komentari najčešće završavaju s: tonac je gluh ko top, razglas ništa ne valja, akustika prostora je koma, sve je dumilo vani a meni je sound na bini bio odličan,--- studio ništa ne valja, snimao sam s novim žicama a sada bas zvuči ko jolana, ne mogu prepoznati svoj vlastiti instrument, tonac je sigurno gitarista itd. ;D

#31 Furnaletto

Furnaletto
  • Members
  • 3421 posts

Vrijeme objave: 28 Svibanj 2005 - 10:13

ok... mislim da je to nekakva middle pozicija na potovima, jer mi potovi nemaju onaj klik... ok.. budem to danas na probi... ;)e koki... daj ti meni reci jednu stvar.... zasto zice otupe u saundu nakon jedne jako zadimljen, vruce i vlazne svirke.... :)koliko ja znam, stvar je pora na povrsini zice koje kupe svu prljaštinu.... naravno zica i sama radi.. ali mi je nevjerojatno da nitko nije pored tolike tehnologije i legura slozija zicu koja moze zadrzat ton jako dugi da zvoni., da zice imaju zonkast prizvuk....... mozda je ritter isa najdalje u tome... :)jebiga... naravno da je i njima u interesu da se zice kupuju svaku malo... alo ipak.....;)

#32 kokan

kokan
  • Members
  • 237 posts

Vrijeme objave: 28 Svibanj 2005 - 10:58

Zvonkost žice ovisi o njenoj brzini(žilavosti) i čistoći.Kada staviš novi komplet, prvo što primječuješ je da je žica tvrđa i teža za bendanje. Nakon par sati svirke omekšaju i počinju bolje svirati. Što se tu događa?Najveće mehaničke promjene događaju se na drugom debelom sloju namotaja.Prilikom svakog trzaja žice dolazi do trenja između(ringova) namotaja i to na mjestu gdje se profili dodiruju. Nakon nekog vremena dodirna točka se povečava (troši) a sama žilavost smanjuje. Kada još k tome dodaš prljvštinu i znoj koji ulaze u strukturu žice (a pogotovu nakon jedne jako zadimljen, vruce i vlazne svirke....) i talože se na prvi tanki sloj imaš dobitnu konbinaciju za tupu žicu.Nakon kuhanja žica je čista ali s nepovratno potrošenim profilom pa je zbog toga mekša i brže padne do sljedećeg kuhanja. To je mehanički proces trošenja koji se danas pokušava usporiti s što tvrđim legurama ali takve opcije najćešče su pogubne za zvuk same žice.Fast fret nije samo u funkciji čiščenja nego i podmazivanja pa zbog toga proizvođač i preporučuje korištenje prije i poslije svirke.(lihvar prokleti) ;D

#33 doox

doox
  • Members
  • 990 posts

Vrijeme objave: 31 Svibanj 2005 - 21:59

Fast fret nije samo u funkciji čiščenja nego i podmazivanja pa zbog toga proizvođač i preporučuje korištenje prije i poslije svirke.(lihvar prokleti) ;D

je, ali jedino tako i djeluje... ja ga koristim otkako sam zadnji put stavio novi set žica (prije skoro pola godine) i još i dan danas izgledaju i zvuče skoro kao nove... nemaju ni onaj mrtvi feeling ni loš zvuk ni ona zatamnjenja na prvih par pragova, što bi mi se inače prije događalo već nakon mjesec-dva... :-\fast fret je stvarno super stvar, po mom mišljenju nije ni skup... mislim da se isplati jer uštediš na kupovini žica... bez njega bih već sad tražio novi set žica, ali čini mi se da će ovaj set izgurati čak i do kraja ljeta... 8) ;) :)

#34 AjsParadajs

AjsParadajs
  • Members
  • 48 posts

Vrijeme objave: 01 Lipanj 2005 - 17:38

Evo, baš san se vratia iz Music metropolisa, tamo od žica imaju samo ghs trenutno, a razmišlja san da uzmen Flea signature žice. Ima ko kakva iskustva s njima?? Jesu dobre za slap? tribale bi bit ako Kokan kaže da su dobre za trzalicu??? E, da, taj set je 45-105, a ima i obični ghs 40-105. Mene više privlači 45-105. I koštaju 200 kn... u stvari 199 ;D ;D da van ostane za žvaku ;D ;D ;D.Respekt!

#35 kokan

kokan
  • Members
  • 237 posts

Vrijeme objave: 01 Lipanj 2005 - 21:08

Ako su žice Flea signature onda ne bi trebalo biti dileme da li su dobre za slap, ali to najviše ovisi o tvom basu. ;)

#36 AjsParadajs

AjsParadajs
  • Members
  • 48 posts

Vrijeme objave: 02 Lipanj 2005 - 19:19

Evo uzea ja ghs flea signature 45-105, i prilično san zadovoljan, ka šta san i očekiva, najveća je razlika u slappanju, dok se u sviranju prstima dobiva totalno drukčiji, razgovjetniji zvuk. Ma uglavnom pravo osviježenje nakon oriđiđi žica sa Yamahinog basa.Respekat!

#37 danko

danko
  • Members
  • 723 posts

Vrijeme objave: 03 Lipanj 2005 - 09:05

Znam da je thread "sto preporucate", ali ima nesto sto NE preporucam, a to su D'Addario Prism zice. Celik. Smece. Za tjedan dana su krepale. Nakon kuhanja su trajale cetiri dana. Nakon drugog kuhanja tri. Te zice su najprije zavrsile u smecu od svih zica koje sam ikad imao. (ne nisam imao fenderice, one bi vjerojatno zavrsile jos prije)Sad vec preko pola godine D'Addario nickel XL-ke koje rade super. Ok treba ih mijenjati sad jer su na zadnjoj svirci odradile samo prvi set. Ah. demit kad moram prvo skupit za Spirocorke.Danko

#38 doox

doox
  • Members
  • 990 posts

Vrijeme objave: 03 Lipanj 2005 - 13:13

Znam da je thread "sto preporucate", ali ima nesto sto NE preporucam, a to su D'Addario Prism zice. Celik. Smece. Za tjedan dana su krepale. Nakon kuhanja su trajale cetiri dana. Nakon drugog kuhanja tri. Te zice su najprije zavrsile u smecu od svih zica koje sam ikad imao. (ne nisam imao fenderice, one bi vjerojatno zavrsile jos prije)Danko

ne znam o čemu govoriš, ali d'addario prism žice su dosad najbolje žice koje sam ikad imao... imam ih već pola godine i još uvijek imaju odličan zvuk... :-\možda zato jer koristim fast fret?meni te žice stvarno odlično odgovaraju, imaju odličan response i dosta su mekane...dosad sam imao i Ernie Ball i Yamaha i masu drugih, ali ove su daleko najbolje dosad...ostao sam šokiran ovim tvojim postom... ??? ;) ???

#39 Jason

Jason
  • Members
  • 200 posts

Vrijeme objave: 03 Lipanj 2005 - 13:52

pozdrav svima, evo sma se malo kasnije ukljucio pa nisam stigao sve procitati, sorry for that. ono sto sam vidio je jako pocuno te imam jedno pitanje:sviram yamahu rbx760A dosad vecinom na yamahinom setu 45-105, stainless steel. bass ima dva humbuckera, drvo je 'Alder with Ash veneer cap', 34". razmisljam da stavim nickel wound set, koje zice bi bile idealne za mene? trazim nesto sta bi davalo sta bolji zvuk a bilo sto udobnije za vrat i pragove  ;D

#40 kokan

kokan
  • Members
  • 237 posts

Vrijeme objave: 04 Lipanj 2005 - 14:50

pozdrav svima, evo sma se malo kasnije ukljucio pa nisam stigao sve procitati, sorry for that. ono sto sam vidio je jako pocuno te imam jedno pitanje:sviram yamahu rbx760A dosad vecinom na yamahinom setu 45-105, stainless steel. bass ima dva humbuckera, drvo je 'Alder with Ash veneer cap', 34". razmisljam da stavim nickel wound set, koje zice bi bile idealne za mene? trazim nesto sta bi davalo sta bolji zvuk a bilo sto udobnije za vrat i pragove  ;D

Probaj s DR ili SIT nickel wound žicama.Unutar ponude možeš birati između "round core" ili "hexagonal" core načina motanja. Ako želiš više vintage sound onda preporučam "round core" koje su i mekše, a za power sound s dominantnijim basem i visokim "hexagonal core" koje su tvrđe i dinamički malo speglane. :DNickel wound minimalno troši pragove kod bendanja, a kod slapa brzina trošenja je ista u odnosu na stainless steel.S obzirom da se radi o 34"menzuri bas će ti biti jako ugodan za sviranje.;DAko želiš jaku tenziju onda nemaš puno za razmišljat: Ernie Ball ili GHS s malim natpisom na drugoj strani kutije(negdje pri dnu) "sjebimo vrat zajedno" ;D

Category 1
Important Section
O nama
Glazbeni Forum je najveća zajednica glazbenika i ljubitelja glazbe na hrvatskom internetu još od 2003. godine.
Brojimo preko 25 000 registriranih članova.
Pratite nas
facebook Twitter Youtube Feed
Copyright © 2003 - 2016 Glazbeni Forum. Sva prava pridržana.