Jump to content

Slika
- - - - -

Ako vas zanimaju midi-fajlovi?!

• Please log in to reply
76 odgovor(a) na ovu temu

#41 midi-file

midi-file
  • Members
  • 10 posts

Vrijeme objave: 05 Studeni 2010 - 16:31

Ne, autor topica niti neće biti kažnjen, nema razloga za to, iako je prilično hodao po sivoj crti. :mad: No ovakvom topicu se može dogoditi da nestane preko noći, ovisi koliko daleko ode diskusija. :cursing: Isto kao što bih ubuduće mogao editirati svaki post u kojem se traže torrenti. Mislim stvarno, da nije svakome dostupno pretraživati preko čuvenog sitea koji počinje na G ne bih ništa rekao...

Evile, hvala ti, puno mi znaci da se ipak drzis pravila koje si sam napisao.A ovo, da ce topic mozda nestati preko noci ( ovisi koliko daleko ode diskusija ) me potsjeca na neka druga mracna vremena kada su ljudi "otisli" preko noci iako nisu mogli sami utjecati "koliko ce daleko otici diskusija".Toliko o demokraciji...svetinji kojoj se svi klanjamo.

#42 glazba

glazba
  • Members
  • 13 posts

Vrijeme objave: 05 Studeni 2010 - 16:41

Ne, autor topica niti neće biti kažnjen, nema razloga za to, iako je prilično hodao po sivoj crti. :mad:

Ej, ovo vec polako lici na cirkus ( hodanje po sivoj crti ), dobro da ne hoda po zici.Kod nas mnogi hodaju po zici, neki padnu, ali ipak ih se vecina izvuce sa laksim povredama, dok je korist koju iz svog hoda steknu visestruko veca od stete koju si nanesu ( npr. Kutle, sad Polancec, i mnogi, mnogi drugi...) a u odnosu na stetu koju nanesu drustvu i drzavi da ne pricam!:cursing:

Edited by EvilDragon, 05 Studeni 2010 - 17:05 .

#43 EvilDragon

EvilDragon

Zli moderator

• Members
  • 6401 posts

Vrijeme objave: 05 Studeni 2010 - 17:06

A ovo, da ce topic mozda nestati preko noci ( ovisi koliko daleko ode diskusija ) me potsjeca na neka druga mracna vremena kada su ljudi "otisli" preko noci iako nisu mogli sami utjecati "koliko ce daleko otici diskusija".Toliko o demokraciji...svetinji kojoj se svi klanjamo.

Ne postoji prava demokracija, valjda je to ljudima već postalo jasno nakon tolikog vremena. :cursing:

#44 gerzelj

gerzelj
  • Members
  • 45 posts

Vrijeme objave: 05 Studeni 2010 - 17:12

Ovo bi trebao biti forum u kojem se raspravlja o sviranju, a ne pritiskanju Play tipke. :cursing:

spremija sam jedan tvz midi file u klavu i umirem od smija....ovo je za retardirane.....da bar moš samo ubost ritam i da ti bass prati livu ruku dok bodeš harme ok al ovo ka da upališ radio....:lol::lol::Pneupotreblijvo...užas...zakonom zabraniti a ne distriburat i prodavat...po meni je to kažnivo dijelo prevare.....koji glazbenik to je DJ...:mad:

#45 djandjer

djandjer
  • Members
  • 29 posts

Vrijeme objave: 06 Studeni 2010 - 21:53

ej decki ovako, buduci da je pojednostavljeno receno " midi = skup naredbi kako ce klavijatura odsvirati " a ne originalna izvedba pjesme, znaci ne podlijeze zakonu o autorskim pravima jer se sve originalne i inje izvedbe biljeze i za njih autori dobivaju lovu. U midiju su zapravo instrukcije kako klavijatura da osvira odredeni ton, a to vec ovisi i o kvaliteti odnosno vrsti klavijatura.Sto onda zapravo znaci , da bi npr. vlasnik licence korgovih klavijatura - tamo neki "gazda korga" morao imati ugovor sa drzavnim zakladama za autorska prava da se na njihovim klavijaturama i njihovim soundovima mogu izvoditi odredeni midiji (pjesme ). "Mali covjek" npr. midi-glazba je samo vlasnik odredene klavijature u ciju cijenu kad ju je kupio vec je platio kvalitetu soundova ( a ako kupuje nove soundove - semplove placa pri kupnji istih ), a autori tih instrukcija ( citaj : onaj koji je napravio midi ) najprije bi morao imati ugovor i dozvolu sa autorima originalnih pjesama, zatim ugovor i dozvolu sa svim tim proizvodacima klavijatura ( korg, yamaha, solton/ketron ....,), a tek onda imati pravo da svoje "instrukcije " prodaje. A priznali vi to ili ne, malo njih to ima.( istina, ne znam za spomenuti cro-midi , ali pretpostavljam da vecinu tih midija nema sve te dozvole pa je upitna i njihova legalnsot).Ako uzmete , sve to skupa u obzir, onda je u cijeloj toj prici najmanja i najmanje vazna karika - onaj zadnji koji kupuje taj, vrlo vjerojatno, ilegalni sadrzaj.

#46 @ndrej

@ndrej
  • Members
  • 962 posts

Vrijeme objave: 06 Studeni 2010 - 23:26

ej decki ovako, buduci da je pojednostavljeno receno " midi = skup naredbi kako ce klavijatura odsvirati " a ne originalna izvedba pjesme, znaci ne podlijeze zakonu o autorskim pravima jer se sve originalne i inje izvedbe biljeze i za njih autori dobivaju lovu. U midiju su zapravo instrukcije kako klavijatura da osvira odredeni ton, a to vec ovisi i o kvaliteti odnosno vrsti klavijatura.Sto onda zapravo znaci , da bi npr. vlasnik licence korgovih klavijatura - tamo neki "gazda korga" morao imati ugovor sa drzavnim zakladama za autorska prava da se na njihovim klavijaturama i njihovim soundovima mogu izvoditi odredeni midiji (pjesme ). "Mali covjek" npr. midi-glazba je samo vlasnik odredene klavijature u ciju cijenu kad ju je kupio vec je platio kvalitetu soundova ( a ako kupuje nove soundove - semplove placa pri kupnji istih ), a autori tih instrukcija ( citaj : onaj koji je napravio midi ) najprije bi morao imati ugovor i dozvolu sa autorima originalnih pjesama, zatim ugovor i dozvolu sa svim tim proizvodacima klavijatura ( korg, yamaha, solton/ketron ....,), a tek onda imati pravo da svoje "instrukcije " prodaje. A priznali vi to ili ne, malo njih to ima.

Prvi dio ... nije baš tako, na MIDI možeš gledati ko i na software (skup instrukcija kako da radi hardware) ili nekad kao na note i podliježe pod intelektualno vlasništvo ili kako god da se to zove.

( istina, ne znam za spomenuti cro-midi , ali pretpostavljam da vecinu tih midija nema sve te dozvole pa je upitna i njihova legalnsot).Ako uzmete , sve to skupa u obzir, onda je u cijeloj toj prici najmanja i najmanje vazna karika - onaj zadnji koji kupuje taj, vrlo vjerojatno, ilegalni sadrzaj.

Drugi dio ... tu si već na nekom tragu i ima puno istine u tome.Nego, ovdje se ne bune zbog ovih detalja, već principa i organiziranja preko ovog foruma nešto što može mirisati na nelegalno.Tako da najaći argument ako krenemo za tim "mirisom krvi" je da i mnogi YouTube klipići koji se ovdje pojavljuju na forumu su jednako tako nelegalni i postavljanje link na njih je jednako tako loše. Pošto ljudi su poznati po sljepoći ili kratkovidnosti, lako se desi da se okome na jedno a drugo prešutno odobravaju (pogotovo kad njima to odgovara) i zato "hodaš po žici" i iritiraš neke likove :cursing:))

Edited by @ndrej, 06 Studeni 2010 - 23:47 .

#47 m@x

m@x
  • Members
  • 382 posts

Vrijeme objave: 07 Studeni 2010 - 01:42

djandjer,Čini mi se da nisi baš najbolje shvatio logiku zaštite autorskih prava. 'Pojednostavljivanjem' si samo postigao to da "promašiš ceo fudbal".Naime, ovdje se govori o MIDI datotekama kao autorskom dijelu, a ne o samoj muzičkoj izvedbi. Dakle onaj tko je napravito "skup narebi kako će klavijatura odsvirati" (neku pjesmu) je utrošio svoje znanje i trud i samim tim stvorio autorsko dijelo na koje se odnose autorska prava koja se krše kopiranjem tih fajlova.Nadalje, nema nikakve potrebe da 'vlasnik korga' (ili bilo koje druge klavijature) sklapa ugovore sa organizacijama vlasnika autorskih prava kako bi kupci tih klavijatura mogli reproducirati prethodno spomenute MIDI fajlove (jer bi po toj logici i Sony, Panasonic i ostali morali uraditi isto to za svoje uređaje za reprodukciju glazbe), jer nije potrebna dozvola za samu proizvodnju zvuka (bilo to iz digitalnog zapisa zvuka ili 'skupa naredbi'). Plaća se samo javno izvođenje ili reproduciranje.Što to znači. To znači otprilike slijedeće:- tebi ne treba dozvola autora (i izvođača) neke pjesme da okupiš grupu i sviraš njihovu pjesmu do mile volje, naravno pod uvjetom da to nije na javnom mjestu- to znači, da isto tako možeš i bez grupe izraditi MIDI fajl koji će manje ili više vjerno reproducirati istu tu pjesmu, za što to ti također ne treba dozvola autora pjesme - taj MIDI fajl možeš reproducirati na nekoj klavijaturi (ili kompjuteru) bez potrebe za plaćanje ikome (sve dok to ne radiš na javnom mjestu)- ako taj isti MIDI fajl reproduciraš na javnom mjestu (npr. u nekom kafiću, na nekoj zabavi i sl.) onda si dužan platiti autorska prava kompozitoru i izvođaču, isto kao što bi to bio dužan da si sa nekom grupom izveo istu tu pjesmu- ukoliko se odlučiš prodavati taj MIDI fajl drugim 'ljubiteljima keksa' oni su tebi dužni platiti cijenu koju tražiš i ta se cijena odnosi na tvoje autorsko dijelo izrade MIDI fajla (a ne na samu pjesmu koja se iz njega reproducira)- ako se njih deset dogovori i kupi jedan MIDI fajl od tebe, iskopiraju ga i koriste na svadbama, onda su te pokrali (bez obzira što to njima izgleda kao rezanje troškova)Dakle kada kupuješ MIDI fajlove ne kupuješ ništa ilegalno.Što se tiče tvog zaključka, ne zaboravi da lopov ostaje lopov krao on nešto što je pošteno zarađeno ili nešto već ukradeno. ;-)

#48 Deny(s)

Deny(s)
  • Members
  • 729 posts

Vrijeme objave: 07 Studeni 2010 - 01:51

Evo ovi su radili sa MIDI fajlovima pa od mene završili u novinama :mad:http://www.jutarnji....e-kuna-/742563/Šala, naravno. Nisu sa MIDI-ima radili :cursing:

#49 gerzelj

gerzelj
  • Members
  • 45 posts

Vrijeme objave: 07 Studeni 2010 - 09:40

je.ali vas midi file-ovi naučite svirat ako se želite bavit muzikom...neš ti baze naučit šta pritisnit da ti svira instrument....kvazi midi muzičari....po meni uzimate iz usta unima koji sviraju prevarom...midiima,matricama....još neki voice procesor da ti tonski ispravi glas i da boju orginala i može kupit opremu i mlatit lovu ko oče....najobičnije varalice......:cursing:

#50 glazba

glazba
  • Members
  • 13 posts

Vrijeme objave: 07 Studeni 2010 - 09:57

Evo ovi su radili sa MIDI fajlovima pa od mene završili u novinama :lol: http://www.jutarnji....e-kuna-/742563/ Šala, naravno. Nisu sa MIDI-ima radili :mad:

Dobro, zavrsili su u novinama, ali sankcije nema.A ne zaboravi - svaka reklama je reklama ( bez obzira dobra ili losa).Dobar glas daleko se cuje a los jos i dalje.Dakle, sve to ide na ruku onima koji se zele time baviti.:cursing:

#51 @ndrej

@ndrej
  • Members
  • 962 posts

Vrijeme objave: 07 Studeni 2010 - 12:46

- ukoliko se odlučiš prodavati taj MIDI fajl drugim 'ljubiteljima keksa' oni su tebi dužni platiti cijenu koju tražiš i ta se cijena odnosi na tvoje autorsko dijelo izrade MIDI fajla (a ne na samu pjesmu koja se iz njega reproducira)- ako se njih deset dogovori i kupi jedan MIDI fajl od tebe, iskopiraju ga i koriste na svadbama, onda su te pokrali (bez obzira što to njima izgleda kao rezanje troškova)

Ovo je diskutabilno i nisam siguran 100% ali mislim da analogiju mogu naći u slikarstvu.Ako prodaješ neautorizirani midi jednako spadaš u sivu zonu, kao da ga i javno izvodiš i po logici nema razlike.Kao u slikarstvu, ne možeš kopirati nešto i izdati pod svoje i prodavati, bez naznake i suglasnosti originalnog autora (to znam iz osobnog iskustva).Niste mi jasni, većina vas ovdje, da gledate midi isključivo kao nešto što se koristi "za svadbe". Iz midi file-a, ako je dobar, možeš jako puno naučiti, da li skidati tu kompoziciju, pretvoriti u notni zapis dio koji vježbaš, učiti o aranžmanu kako je izveden ili experimentirati i mijenjati midi da dobiješ sliku kako aranžmani mjenjaju dojam o nekoj kompoziciji i sl.Da me interesiraju domaći uradci i ja bi se udružio u kupovini midi fileova, kao što sam već rekao i mnogi YouTube klipići koji se pojavljuju ovdje su jednako tako nelegalni i nikome ništa.

#52 mojkarma

mojkarma
  • Members
  • 947 posts

Vrijeme objave: 07 Studeni 2010 - 12:57

Youtube je - ovisno o gledištu - malo specifičan.Gledanje clipa na youtubeu nije ilegalno. Postavljanje sadržaja može biti ilegalno. Skidanje sadržaja zaštićenog autorskog djela s youtube jest ilegalno. Zato youtube ne nudi mogućnost skidanja.Pregledavanje bilo kakvih sadržaja na internetu nije ilegalno. Njihovo skidanje i posjedovanje (te daljnje širenje) može biti ilegalno.Usporedbe kako negdje ima i gorih kršenja bolje je uopće ne unositi u raspravu.To što je susjed ukrao tele, meni ne daje za pravo da otuđim nečiju kokoš. A sve pod isprikom da je moj susjed gori...

#53 @ndrej

@ndrej
  • Members
  • 962 posts

Vrijeme objave: 07 Studeni 2010 - 13:42

Znači kad pogledaš piratizirani film na internetu nije ilegalno???Malo mi je ovo nategnuto, ili kad ilegalni sadržaj širiš internetom sa linkom??? i ovo mi je nategnuta teorija.Ovdje se teško može govoriti o ovom slučaju kao kradji (teleta) prije bi analogija bila da se udruži više njih i kupe piratski DVD sa softwarom (u kojem autor te DVD kompilacije je isto uložio svoj trud u smislu menija, crack materijala i sl.)i ono na kraju najvažnije, tko od vas nije instalirao barem jedan takav program?!?!? ili skinuo MP3 sa neta?!?! i ovaj slučaj više liči na tako neštoZato repliciram ne u smislu prikazivanja ove ideje kao legalne, nego mi je čudna vaša reakcija pljuvanja, zgražanja .... meni izgleda licemjerno?Vama?

#54 m@x

m@x
  • Members
  • 382 posts

Vrijeme objave: 07 Studeni 2010 - 15:10

Ovo je diskutabilno i nisam siguran 100% ali mislim da analogiju mogu naći u slikarstvu.Ako prodaješ neautorizirani midi jednako spadaš u sivu zonu, kao da ga i javno izvodiš i po logici nema razlike.

Kad javno izvodiš MIDI fajl (bio on autoriziran ili ne) dužan si platiti ZAMP-u naknadu za javno izvođenje i tada ni po kojoj logici ne možeš biti u sivoj zoni.

Kao u slikarstvu, ne možeš kopirati nešto i izdati pod svoje i prodavati, bez naznake i suglasnosti originalnog autora (to znam iz osobnog iskustva).

Teško je povući paralelu sa slikarstvom, jer u slučaju MIDI fajlova ti ne prodaješ tuđu sliku kao svoju, nego tuđu kompoziciju prilagođavaš za reprodukciju na način na koji se ne može reproducirati originalno djelo (jer MIDI player 'ne razumije' audio zapis). Sam proces prilagodbe je dovoljno zahtjevan da se smatra autorskim dijelom i to je ono što se plaća kod kupnje istih.Ovo ne možeš poistovjetiti sa slikarom koji naslika kopiju slike nekog poznatijeg slikara pa istu prodaje pod original.

Niste mi jasni, većina vas ovdje, da gledate midi isključivo kao nešto što se koristi "za svadbe"...

Za ostale ne znam, ali što se mene tiče, na MIDI fajlove ne gledam isključivo na gore spomenuti način, nego, isto kao i ti, i kao na sredstvo za vježbanje i učenje, ali ako ćemo pošteno, ogromna većina ljudi koja traži MIDI fajlove po forumima, traži ih upravo za 'izvođenje na svadbama'.Ne misliš valjda da su to revni početnici koji traže materijal za učenje sviranje?! Pa većini od njih teško je i pročitati uputstva, a kamoli što drugo. :-)

#55 m@x

m@x
  • Members
  • 382 posts

Vrijeme objave: 07 Studeni 2010 - 15:23

Ovdje se teško može govoriti o ovom slučaju kao kradji (teleta) prije bi analogija bila da se udruži više njih i kupe piratski DVD sa softwarom (u kojem autor te DVD kompilacije je isto uložio svoj trud u smislu menija, crack materijala i sl.)

Zar ti još uvijek nije jasno da za razliku od pirata, koji ulaže svoj trud, znanje i vrijeme da bi napravio 'crack' i time financijski oštetio vlasnika autorskog prava (programa), pa mu se zbog toga taj uloženi trud i znanje ne može uvažiti kao autorsko dijelo (jer radi na štetu drugoga autora), onaj tko napravi MIDI fajl nije oštetio vlasnika autorskog prava (pjesme) nego mu je upravo suprotno, priskrbio moguću dodatnu zaradu (ukoliko MIDI fajl bude javno reproduciran).

i ono na kraju najvažnije, tko od vas nije instalirao barem jedan takav program?!?!? ili skinuo MP3 sa neta?!?! i ovaj slučaj više liči na tako neštoZato repliciram ne u smislu prikazivanja ove ideje kao legalne, nego mi je čudna vaša reakcija pljuvanja, zgražanja .... meni izgleda licemjerno?Vama?

Što svatko od nas privatno radi, da li koristimo legalne ili ilegalne programe, i da li slušamo legalne ili ilegalne mp3 fajlove, sasvim je irelevantno. Nema ničega licemjernog u poštivanju propisa foruma. Forum je javan, a u javnosti je zabranjeno obavljati, reklamirati ili poticati ilegalne radnje kao što je krađa autorskog djela.

#56 midi-file

midi-file
  • Members
  • 10 posts

Vrijeme objave: 07 Studeni 2010 - 15:31

Kad javno izvodiš MIDI fajl (bio on autoriziran ili ne) dužan si platiti ZAMP-u naknadu za javno izvođenje i tada ni po kojoj logici ne možeš biti u sivoj zoni. E pa ljudi, ja kad sam trazio istomisljenike, nisam nigdje rekao da cu taj midi koristiti za javno izvodenje, a kad bih ga koristio naravno da bih platio ZAMP-u za javno izvodenje. Teško je povući paralelu sa slikarstvom, jer u slučaju MIDI fajlova ti ne prodaješ tuđu sliku kao svoju, nego tuđu kompoziciju prilagođavaš za reprodukciju na način na koji se ne može reproducirati originalno djelo (jer MIDI player 'ne razumije' audio zapis). Sam proces prilagodbe je dovoljno zahtjevan da se smatra autorskim dijelom i to je ono što se plaća kod kupnje istih.:thumbup: Nisam siguran da je prilagodba dovoljno zahtjevna da bi se smatrala autorskim djelom jer svaki aranzer klavijatura ima svoj spektar ritmova, svoj spektar soundova a onda bi zapravo trebalo placati tvorcima aranzera, a ne tvorcima midija. Posebno mi je fora "dovoljno zahtjevan proces prilagodbe" ako npr. pjesmu iz tonaliteta F treba prilagoditi u npr. A tonalitet. Svaka klavijatura vise/manje ima transpose +/-. Dakle, nema govora o zahtjevnom radu.:mad: Ovo ne možeš poistovjetiti sa slikarom koji naslika kopiju slike nekog poznatijeg slikara pa istu prodaje pod original.:lol: Zašto ne bih mogao, ako se autor midija trudi da mu stvar bude sto slicnija originalnom uradku?!:cursing: Za ostale ne znam, ali što se mene tiče, na MIDI fajlove ne gledam isključivo na gore spomenuti način, nego, isto kao i ti, i kao na sredstvo za vježbanje i učenje, ali ako ćemo pošteno, ogromna većina ljudi koja traži MIDI fajlove po forumima, traži ih upravo za 'izvođenje na svadbama'. Ne misliš valjda da su to revni početnici koji traže materijal za učenje sviranje?! Pa većini od njih teško je i pročitati uputstva, a kamoli što drugo. :-)

Sa ovime se uglavnom slazem.:lol:

#57 midi-file

midi-file
  • Members
  • 10 posts

Vrijeme objave: 07 Studeni 2010 - 15:37

Što svatko od nas privatno radi, da li koristimo legalne ili ilegalne programe, i da li slušamo legalne ili ilegalne mp3 fajlove, sasvim je irelevantno. Nema ničega licemjernog u poštivanju propisa foruma. Forum je javan, a u javnosti je zabranjeno obavljati, reklamirati ili poticati ilegalne radnje kao što je krađa autorskog djela.[/quote] Da, samo je pitanje tko i na koji nacin to objavljuje, reklamira ili potice ilegalne radnje?! Ja to nisam ni u jednom dijelu do sada to radio.:cursing:Trazim istomisljenike i sasvim nista drugo...ostalo je u topicu sve proizvod vizije drugih a ne mene.:cursing:

#58 @ndrej

@ndrej
  • Members
  • 962 posts

Vrijeme objave: 07 Studeni 2010 - 15:50

BRAVO M@x!Užitak je pročitati tvoje postove imaju rep i glavu i promišljeni su. Možeš slobodno i zanemariti ovo što sad pišem jer se prilično mogu složiti sa tobom ali ...ali da diskusiju sagledamo sa svih strana :)Onaj primjer sa slikama je dobar jer (iz iskustva) likovi su izradjivali kalendare sa mojim slikama, bile su jako popularne, čak i danas me neki mole ako imam još koji kalendar da bi uokvirili te slike ili staklari kad sam odnio prozor na ostakljivanje, nedavno i rekao prezime, pitali su me dali mi je taj slikar nešto u rodu jer u životu su se najviše uokviravali tih slika iz kalendara, malo se hvlišem :mad: ali u smislu relevantnosti rasprave i kao netko tko je na svom primjeru nešto saznao o toj "sivoj zoni".Znači kad netko radi kalendar sa tudjim slikama isto ima cijeli proces u kojem mora upotrijebiti i svoju kreativnost i prilagoditi slike tom mediju (kalendaru) i to je KAŽNJIVO!!! bez odobrenja autora.... zato sam povukao analogiju. Kupiti takav kalendar (piratizirani) i umnožiti (bilo je i toga :cursing:))) je manje strašno, skoro pa zanemareno u odnosu na onog prvog u lancu.Ovdje gdje spominješ, privatnost i javnost na forumu, upravo zato dajem primjer YouTube klipiće i nelegalnosti koja se u našim očima nekako podrazumijeva i neprimječujeili ako baš hoćeš primjer licemjernosti, već sam dao link u jednom drugom postuhttp://www.glazbeni-...hlight=pianoteqjavno na forumu se otvori niz gdje se daje link na piratizirani i crackirani program i pročitaj reakciju nekih sadašnjih "dušebrižnika".Meni je to licemjerno, neznam kako ti to vidiš?"OK odakle je ovo iskopano?! Jer ja tražim to stoljećima XDSad još da se nađu sve one ekspanzije... :lol:Svaka čast, dragi čovječe!"vidi ovo, traži stoljećima i ovo tepanje "dragi čovječe"i pazi sad, taj administrator kako priča ....Zato kažem da po meni ova reakcija zgražanja i usporedjivanja sa zločinačkom organizacijom sada je neprimjerena i nije mi jasna.Shvaćam da administrator mora upozoriti i to je korektno ovdje napravljeno ali ovo ostalo .....

#59 mojkarma

mojkarma
  • Members
  • 947 posts

Vrijeme objave: 07 Studeni 2010 - 17:54

Znači kad pogledaš piratizirani film na internetu nije ilegalno???

Nije kazneno djelo sve dokle god ti taj film gledaš izravno u web pregledniku i sve dokle god se sadržaj ne sprema na tvoje računalo. U suprotnom, po istoj logici bi činio kazneno djelo kad god pogledaš nešto na youtube-u što je tamo stavljeno mimo dozvole nosioca autorskih prava. A isto tako bi bilo apsurdno da te se može kazniti za slušanje "ilegalne" glazbe. Primjerice, sjediš u kafiću u kojem DJ pušta piratiziranu glazbu. Kaznit će se njega za posjedovanje i distribuciju. Ali ne tebe za slušanje i gledanje.

Malo mi je ovo nategnuto, ili kad ilegalni sadržaj širiš internetom sa linkom??? i ovo mi je nategnuta teorija.

Kad ilegalni sadržaj širiš linkom, sudjeluješ u distribuciji. Za to sam rekao da je ilegalno.

Ovdje se teško može govoriti o ovom slučaju kao kradji (teleta)...

Samo sam htio reči da nema nikakvog smisla opravdavati postupak svog činjenja time da je netko drugi gori od nas. Ovdje se spominju apsurdni razlozi kao to da mi nismo Švicarska ili da su nam plaće manje i slično. Uz dužno poštovanje, takvim opravdanjima samo sebe sramotimo. To što Švicarac zaradi automobil za 5 mjeseci, dok ja moram za isti auto raditi 15 ili 20 mjeseci, meni ne daje pravo da taj auto ukradem, i pritom još velim, "eh, kad kod nas budu plaće kao u Švicarskoj, onda ću ja platiti za auto".

#60 @ndrej

@ndrej
  • Members
  • 962 posts

Vrijeme objave: 07 Studeni 2010 - 18:34

"Kad ilegalni sadržaj širiš linkom, sudjeluješ u distribuciji. Za to sam rekao da je ilegalno."Pa o tome i pričamo o slučaju YouTube klipića ovdje na forumu, zar ne? ako želimo biti precizni.Za sve ostalo rečeno se mogu složiti.

Category 1
Important Section
O nama
Glazbeni Forum je najveća zajednica glazbenika i ljubitelja glazbe na hrvatskom internetu još od 2003. godine.
Brojimo preko 25 000 registriranih članova.
Pratite nas
facebook Twitter Youtube Feed
Copyright © 2003 - 2012 Glazbeni Forum. Sva prava pridržana.