Jump to content

Slika
- - - - -

Za matorce (MILF) 40+ Jolana, Musima...

• Please log in to reply
119 odgovor(a) na ovu temu

#21 sira

sira
  • Members
  • 4723 posts

Vrijeme objave: 05 Veljača 2010 - 10:22

čini mi se da je ovakav tremolo bio na mojoj Jolani telecaster...

Na Jolani iris ili ti telecaster tremolo ima oprugu, čak joj možeš i štelit tvrdoču.Taj tremolo je imitacija Fenderovog floating tremola, kao što je na Jazzmasteru, naravno bridge je ovdje floating a ne tremolo :w00t::P:001_smile:

Edited by sira, 05 Veljača 2010 - 10:24 .

#22 Gojo

Gojo
  • Members
  • 135 posts

Vrijeme objave: 05 Veljača 2010 - 10:50

evo još jedna gitara iz tog razdoblja, bjeloruska Borisov tvornica, neki hibridni model između modela formanta i solo II :w00t: i kasnije se sviralo na raznim letvama :001_smile:Posted Image

#23 legija

legija
  • Members
  • 255 posts

Vrijeme objave: 05 Veljača 2010 - 11:46

Tremolo na Jolana gitarama IMA oprugu. Kako je moj primjerak rastavljen, potrudicu se da danas okacim slike kako to ustvari izgleda. :001_smile:

#24 dusansk

dusansk
  • Members
  • 690 posts

Vrijeme objave: 05 Veljača 2010 - 12:41

neko od nas nezna:biggrin:nekuzin po kojoj logici ti mozes biti milf:lol:stvarno nevidin nikakvu poveznicu

S ovime vec idemo u off topic ali da ti objasnim pa da i s tim konacno zavrsimo:Pod prvo, za gitaristu (bez obzira na godine) se moze reci da je dobar k'o Majka, pijan k'o Majka itd...A pod drugo, mozes biti siguran da ima dosta teta 30+, 40+ (a i 50+ :tongue_smilie:) koje bi sigurno rado fu*knule gitaristu od 40+.Znaci, eto poveznica, kristalno je jasno da gitarista 40+ itekako jeste MILF u najboljem smislu tog izraza :thumbup1:Pa da se vratimo na glavni topic.

Edited by dusansk, 05 Veljača 2010 - 12:43 .

#25 Log Out

Log Out
  • Members
  • 1667 posts

Vrijeme objave: 05 Veljača 2010 - 13:11

DILF :tongue_smilie::001_wub:

#26 Fairchild

Fairchild

Recording/Mixing engineer

• Members
  • 2308 posts

Vrijeme objave: 05 Veljača 2010 - 13:14

Još uvijek u podrumu imam tu Jolanu sa "f" izrezom. Doduše, prelakiranu u crveno :tongue_smilie:

#27 sira

sira
  • Members
  • 4723 posts

Vrijeme objave: 05 Veljača 2010 - 13:17

Meni je rastavljena ispod kreveta u kutiji.

#28 dreamtheater

dreamtheater
  • Members
  • 32 posts

Vrijeme objave: 05 Veljača 2010 - 13:59

Odlična vam je tema. Baš sam se dobro nasmijao.Samo naprijed. :tongue_smilie:

#29 marlon

marlon
  • Members
  • 480 posts

Vrijeme objave: 05 Veljača 2010 - 14:56

kod nas u nekom malom gradu, kako je red u sloveniji, u osnovnoj se jasno svirala harmonika. ali u prvoj godini srednje, 1971, upoznao sam dugu kosu, prijatelje iz kopra, koji su tada več slušali beatlese, stonese, kameleone, grupu 220 itd., pa sam ubrzo avsenike i harmoniku promjenio za akustičnu gitaru (melodija) a sljedeče godine za HB kopiju LP. kupio sam je tako, da 3 mjeseca nisam platio internat i pozajmio ostatak od djeda. posljedice su bile, da su me izbacili iz doma, a tati sam se batinama odkupio za dug. onda je sve bilo lakše, prodaješ i kupuješ, ... i 77 sam u londonu kupio prvi pravi gibson: les paul signature i odličnog vibroluxa. sve sam to kroz koju godinu prodao (koja budala!!!!) i kupio u 3 godine nekoliko LP, strata i fender, vox ac30 i marshall pojačala. i opet sve prodao (koja budalax2!!!!). pao sam u "jazz vode" i 1980 naručio izradu gibson super 4ooC, dodao LP deluxe i hvala bogu dovoljno odrastao, da više ništa nisam i ne prodajem. od tu dalje je sve isto, osim, da sam u 90-tim opet postao "fender fan" koji voli clean sound. znači da mi treba samo dobro pojačalo, kabl i gitara. i toga se pridržavam jer smatram, da je sve u prstima i glavi.

hmm, ovo je prava tema za mene jer definitivno spadam među "milfere"..:001_wub::001_tt2: kvotal sam merkov topic jer vidim da je kolega bar inicijalno imal sličan razvojni put ko i ja.. naime, među nama zagorcima, kakti "alpskim hrvatima", postoji tradicionalno velika sklonost prema harmonikama, bliskim nam slovencima i naravno, avsenikima, koji su oduvijek, a posebno 60', bili jako popularni i utjecajni za zagorske muzikante. tak je i moj stari, inače primarno gitarista, došel u napast i kupil na nekakav kredit harmoniku "melodiju" (onu crvenu s pet registara), ponajviše zbog toga da i mene uvuče u svijet glazbe.moram priznat da sam harmoniku prilično brzo, mada isključivo po sluhu "polovil" i već nakon dvije-tri godine sviral sam osim domaćih pučkih/zabavnih pjesama i razno-razne evergreene, instrumentale, naravno i avsenike (errinerung, tam kjer murke cveto, na mostu, na golici itd..).. čak sam i neke svadbe bez problema odradil.naravno, stvar s harmonikom dugoročno nije prolazila pogotovo 60', u cijeloj onoj ludnici začetka rocka i gitaromanije, tak da sam harmoniku sve češće ostavljal u koferu a prihvaćal se očeve gitare.nažalost, stari je u većini tih godina svog muzikantskog staža bil prisiljen svirat na neprimjerenim, da ne velim prilično lošim gitarama. najveći je razlog bila neimaština, mada kvalitetnih intrumenata tada nije ni bilo ili nisu bili dostupni. obično su to bile nekakve gitare iz druge ruke, one konfekcijske štance od "muzičke naklade", ev, kakva mengešica, neki polu-uspjeli "ručni rad" i sl...sjećam se da je stari često znal reći kako mu je kod gitare najvažnije "da je zvučna, da štima i da se ak je ikak moguće čim lakše gazi" ..(naravno, i da je dovoljno robusna, jer trebalo je i izdržat onolike silne gaže pod svakakvim, često bizarnim, uvjetima).nažalost, sa sjetom i tugom moram zaključit da u tom smislu nije imal puno sreće i prilika i da bi danas za relativno sitne novce (1000 kunića) u svakom prosječnom music-šopu mogao nabavit gitaru koja bi u tim traženim/zadanim performansama glatko popiškila većinu onih đitri 60'..:lol::001_tongue:posebne su priče žice (nikad se nisu bacale, a stare se vrlo često krpale), trzalice (izrađival ih je od kravljeg roga) itd.ima još jedna zgodna ilustracija. sjećam se kak je stari znal ravnat iskrivljene vratove svojih ili nekih tuđih tak da ih je po nekom svom receptu, kombinirano pario (ili doslovce iskuhaval) i stavljal u "stege".. u zavisnosti od raznih okolnosti često mu je i uspjelo izravnat vrat, mada, neki primjerci na takvu terapiju i nisu najbolje reagirali.:biggrin:sve se to odnosi na akustare (stari nikad nije sviral ozvučenu ili el. gitaru).. naravno, tih ludih godina (sredinom 60') počinje prilično masovna homemade proizvodnja el. gitara odn. pokušaji elektrificiranja akustara (stavljanjem pick-up-ova), u čemu su ipak više prednjačila moja starija braća, ja sam ipak bio tada premlad klipan.vrlo brzo nakon toga po uzoru na shadowse, koralje, atome itd. osniva se i prvi toplički električarski bend (vis), "dioleni"..(čak!)ima i zanimljivih, "biblijskih", slika iz toga vremena samo bi to trebalo prvo poskenirat.. možda u nekom drugom postu.:tongue_smilie:

#30 Aly68

Aly68
  • Members
  • 22 posts

Vrijeme objave: 05 Veljača 2010 - 15:46

Bravo ! Ma tema je fantazija ! Naravno, za nas MILF-ovce ! Ne bih se nikad to sjetio tako nazvat ali :thumbup:Vidim da smo kolega Strat04 vrlo blizu u zemljopisnom smislu (i ja sam iz Osijeka) a i po godinama; ja sam još malo veći MILF !Kod mene je to išlo ovako :Negdje oko 2.razreda osnovne (1976.) ja se zainteresirao za nešto svirati ( do tad sam slušao raznu mjuzu na bakinom gramofonu i naravno na telki ili radiju kad bi što uletilo - neki šlageri i svašta nešta...). U obitelji mi se nitko nije bavio glazbom (osim ujaka i ujna kao profići u kazalištu ali to je neki drugi svijet) pa mi je bilo prilično teško za krenit. Enivej, čuo ja jednog dana neke legendarne Čolićeve pjesmuljke i odlučio svirat gitaru (tek sam puno godina kasnije shvatio da je ono što mi se tu svidjelo su bili ustvari dueti gitara u melodioznim dvoglasnim drive solažama...) i starci mi kupili - a što drugo : Melodiju Mengeš sa plastičnim žicama. Mama je jeoš pokušavala potjerat u glazbenu školu al to mi je bilo ispod časti - ja oću svirat rock. Na to mi neki lik iz kazališta održao 2-3 mjeseca neki tutorijal, ja naučio svirat "Biseru Jadranskog mora" i eto, ja sad znam svirat. Super fora, al nisam TO htio svirat. I onda malo pomalo sa radija počeo kobajage skidat stvari, slikat se u školi pred curicama... Posto sam i faca - moje MEGA znanje prenio sam i burajzu i nekim mojim frendovima. Svi su naučili svih 7,5 akorda i C dur skalu koju sam i ja znao i to je bilo ludilo. I onda smo skidali Valjak, Divlje jagode...A to je sve bilo prije električne faze:lol::tongue_smilie:

#31 Strat04

Strat04
  • Members
  • 7378 posts

Vrijeme objave: 05 Veljača 2010 - 15:57

Na Jolani iris ili ti telecaster tremolo ima oprugu, čak joj možeš i štelit tvrdoču.Taj tremolo je imitacija Fenderovog floating tremola, kao što je na Jazzmasteru, naravno bridge je ovdje floating a ne tremolo :lol::lol::001_tt2:

Uf, vidiš tog se ne sjećam... Sjećam se da je bila opruga ali ne u "ulozi" kakvu ima na normalnim Tremolima. Sjećam se da se u principu micao "flah" a kako nisam imao ručicu za njega bilo je raznih improvizacija (armatura i slične neuspjele inačice) :001_wub:

Na to mi neki lik iz kazališta održao 2-3 mjeseca neki tutorijal, ja naučio svirat "Biseru Jadranskog mora" i eto, ja sad znam svirat.

Aly, jel to riječ o tipu iz kazališta što svira gitaru? Ne mogu se sad sjetiti kako se zove ali dosta često planinari sa "Zanatlijom" ? I da, blizu smo po zemljopisu a možda se i znamo, tko zna... :tongue_smilie:

#32 Aly68

Aly68
  • Members
  • 22 posts

Vrijeme objave: 05 Veljača 2010 - 15:58

U električnu fazu smo stupili kad je burajz donio od nekog neki Shadow pickup za akustaru i skužio da ga možemo zalijepiti na Melodiju a uštekat u neki češki kasetaš, pa onda stisneš play+rec i - eto električne gitare i pojačala !!!!To smo poslije nosili po rođendanima i svirali iste one 4 pjesme koje smo znali...A onda sam čuo Sultans of swing 1978. To je bilo nešto... I to neku singlicu koja je izašla prije one longplejke. Na njoj je PUNO bolja verzija... Sound tog strata me je obilježio zauvijek. U to smo se vrijeme rajcali Jolana Solist stratom. Mislili smo da je to isti strat samo puno jeftiniji. I neki frend je to i kupio (stari mu je bio nafilovan lovom pa eto ) a mi smo samo gledali u gitaru i ono Uaaaauuuuu !:laugh:Tada sam napredovao. Starci su mi kupili neku polovnu jazz musimu i meni je to tada bio kraj svijeta.Uštekao sam je u radio (neka Danica ili tako nešt ) ali pravi sound je dobio moj frend - lampaški radio kojem je dodao mali zvučnik handmade (koji je trebao služiti da radio bude glasniji ali smo dobili DRIVE !!!!

#33 Aly68

Aly68
  • Members
  • 22 posts

Vrijeme objave: 05 Veljača 2010 - 16:00

Moram se sad isključit, ali da Strat04, to je Janc Franjo, ako se ne varam, legenda...Oni svi u obitelji nešta sviraju....

#34 Strat04

Strat04
  • Members
  • 7378 posts

Vrijeme objave: 05 Veljača 2010 - 16:10

Moram se sad isključit, ali da Strat04, to je Janc Franjo, ako se ne varam, legenda...Oni svi u obitelji nešta sviraju....

Tako je !!! Sad sam se i ja sjetio kad sam pročitao, živa legenda a svira ko' zmaj...

#35 deyo

deyo
  • Members
  • 4113 posts

Vrijeme objave: 05 Veljača 2010 - 16:25

stvarno sam očekivao nešto drugo od ovog topica :tongue_smilie:

#36 dusansk

dusansk
  • Members
  • 690 posts

Vrijeme objave: 07 Veljača 2010 - 22:14

'Ajde da se i ja vratim na početak:Pocelo se davno, nemam pojma koje godine, možda 1977, 78. Sviranje hitića za društvo iz kvarta na jednoj Mengeš cutaway gitari sa f rupama i ravnim vratom koju je stari ko zna otkud nabavio. House of the Rising Sun je bio vrhunac gitarske virtuoznosti :laugh: Nakon 2-3 godine se prilično uznapredovalo u muzičkom smislu jer me primjetila nastavnica muzičkog iz škole i angažovala da pratim školski hor.Tu otprilike sam se zbližio sa frendom koji je imao sličan početak i s kojim sam kasnije godinama svirao po raznim grupacijama, kako smo napredovali pa prelazili na sledeći nivo. Odmah smo se našli, on je bio super ritam gitarista jer je imao malo muzičke škole pa je fino slagao harmonije a ja sam već onda znao i durske i molske skale a otkrio sam i bending. Naravno, bili smo svetlosne godine daleko od nečeg smislenog. Uglavnom, pod hitno smo našli basistu i bubnjara i formirali band. Ja sam na svoju Mengešicu postavio Shadow pickup kojeg se jedino moglo tada nabaviti legalnim putem a frend je imao neku bugarsku gitaru sa 4 magneta i 2 prekidača ala Gorenje štednjak. Basista je imao Musimu sa krivim vratom. Bubnjar, naravno, nije imao bubnjeve ali je zato u muzičkom magazinu kupio 2 para palica :PSad nastupaju kvaliteti nekih davno prošlih vremena. Kada sam rekao nastavnici sa kojom sam i dalje svirao uz hor da imam grupu i da nemamo gdje da vežbamo, za 2 minuta nam je sredila da 3 puta sedmično imamo po cjelo popodne dostupnu salu mesne zajednice i razglas koji oni imaju a škola je imala neki mali komplet bubnjeva koje nam je dala da koristimo !!!U tom trenutku to je bilo ravno 7-ci na lotu.Prašili smo i vježbali uz stvarno puno volje i energije. To što smo pola pjesama svirali pogrešno nije bilo ni od najmanjeg značaja. Cijela škola, a i šire je znala da imamo probe u MZ pa nam je društvo redovno dolazilo na probe i svaka proba je bila i mini koncert. Povremeno nam je gore pomenuta nastavnica čak i organizovala svirke u sali MZ ili u fiskulturnoj sali. Gledalište puno a mi sviramo 5 ili 6 pjesama u krug, do iznemoglosti: House..., Knocking..., Krivo je more..., ACDC Live Wire i Shadows Apache kao šlag.Tu smo već stagnirali jer smo se više zajebavali i glumili celebritije po školi nego vježbali :cool:Tad je stupio na scenu moj stari koji je doveo nekog svog starog pajtaša iz kafane da nas čuje. Za tog lika smo znali jer je imao već afirmiranu grupu koja je rasturala po Subotici i Vojvodini i čak su bili i snimili ploču. Naravno singlicu.Tip nam ponudio da im budemo predgrupa kad nastupaju u Subotici uz uslov da par stvari navježbamo perfektno.Do kraja života ću pamtiti kada smo prvi put ušli u njihovu prostoriju za probe u jednoj staroj kući na periferiji. Živi smo se usrali, bez preterivanja. U velikoj prostoriji stoje Gibson 335 i Les Paul, Rickenbacker bas, 2 halfstack Maršala, jedan crni, jedan crveni, Laney bas pojačalo od 2 metra, Tama metalik bubnjevi i još gomila toga što nemamo pojma šta je. Žica i kablova ko u priči. Čova mi dodaje Gibsona a meni se tresu ruke, bojim se da ga dotaknem :crying:Uglavnom svirali smo uz njih, na njihovoj opremi i putovali s njima možda čak i godinu dana i naučili za to vrijeme nevjerovatno mnogo i prešli iz klinaca koji se zajebavaju u prave muzičare. Ima i kvaka: mi smo im bili i roudiji tako da moja kičma još i sada dobro zna zašto je bolji 2x12 nego 4x12 i razliku između 50W i 100W Marshall glave. A ko nije nosio Orange bas kabinet 2x18 + 2x15 + horna taj nije upoznao bol :cursing:.Matorci su se raspali zbog alkohola a mi zbog prelaska u srednju školu.

Edited by dusansk, 07 Veljača 2010 - 22:16 .

#37 dusansk

dusansk
  • Members
  • 690 posts

Vrijeme objave: 07 Veljača 2010 - 22:17

Jbt, stvarno matorim.Čitam svoj post i sam sebi zvučim kao Broj 1 :cursing:

#38 Sava

Sava
  • Members
  • 1232 posts

Vrijeme objave: 08 Veljača 2010 - 11:47

čini mi se da je ovakav tremolo bio na mojoj Jolani telecaster... Jel imao kakvu oprugu ? Kod mene je to bilo vezano nekim kvazi limom pa se u biti on savijao...

Izvini, tek danas sam video tvoje pitanje. Nažalost, to je bilo pre zaista mnogo godina tako da se opruga ne sećam. Dobro se sećam da je navoj na ručici stradao pa smo gurali neke papiriće da bi ručica držala. Takođe se prisećam da je otpadao onaj štift koji se vidi na preklopniku magneta pa je stalno morao da se zavrće. Takođe se odlično sećam da šrafovi na polepiecisima kada se otpuste mogli su da se guraju po prorezu napred-nazad, a šta se tada događalo sa zvukom ne sećam se. U to vreme sam malo znao o gitarama pa sam svirao za razliku od danas kada sve češće zagledam da li je nešto dobro setovano ili nije :P!P.S. Upravo sam se setio da Iris ima ispod onog šrafa za podešavanje tvrdoće tremola jednu debelu spiralnu oprugu. Verovatno je i Star IV imao isto rešenje jer po slikama bi to trebalo da je isto ili vrlo slično.

Edited by Sava, 08 Veljača 2010 - 11:50 .

#39 mikeguitars_ex_homeless

mikeguitars_ex_homeless
  • Members
  • 918 posts

Vrijeme objave: 08 Veljača 2010 - 12:10

Jbt, stvarno matorim.Čitam svoj post i sam sebi zvučim kao Broj 1 :P

Pozdrav, ako ono "MILF" ili kak se već piše znači pretpotopno vrijeme, onda sam ja sa svojih +50 prava tema za to.Davne 1964, tada sam bio 2 srednje frend imao akustaru neku Melodiju Mengeš, i u Trstu je nabavio neki Pickup, sa kojeg je visjela neka onak debela žica oklopljena.Lemilicu naravno nismo imali, pa smao je na sound whole zabilia 2 veća čavla i jednostavno žice spojili sa običnom žicom od telefona jer druge nije bilo..U školi je postojao razglas u svim učionicama zvučnik.Domar je to sve poskidao i složio dvadesetak tih zvučnika bog zna kakav spoj u gimnastičkoj dvorani.Pojačalo je bilo ISKRA ogromni lampaš.E..sad ono sa čime ima ovaj topic veze.Jedan učenik maturant imao je Jolanu hollow body lijepu crvenu ofarbanu.Mi smo u to čudo buljili jer naravno do tada smo samo u Zagrebu U teslinoj ulici kod Tadeja ili u Mesničkoj kod Muzičke naklade vidjeli kako izgleda električna gitara.Frend je imao nekakav kabel crni za gitaru i da bi ispao frajer, jer tada su bili u modi spiralni kablovi a s običnim si bio nula.Da bi dobio spiralu on je namotao cijeli kabel na komad drva i pošto su mu starci imali kolinje u kotao je to umočio i skuhao.Kabel je naravno bio "spiralan" onako ko da si razvezao komad debele žice koja ti se sva ispreplela.Usput popio je batine od staroga jer se u kotlu trebala ispeći mast i čvarci.Da ne okolišam, kad je zaštekao tu Jolanu u pojačalo a bilo je odfrljeno do kraja jer naš pickup baš nije bio nešto, to se dvoranom prolomio toliki brum i krčanje da su se svi uplašili i pobjegli.Jolana je neslavno završila a mi smo SATISFACTION izveli na akustari i palicama po nekoj papirnatoj kutiji. Ta Jolana je poslije prošla i sito i rešeto, i tek ju je jedan stručnjak za elektroniku u JNA u Zagrebu uspio složiti.Bila je super gitarica. Još i danas imam jedan pickup od Jolane, naravno ne te iste, ali mi nijedan nije ravan po soundu. Bila su to vremena entuzijazma, koji je danas potpuno isčeznuo..

#40 sira

sira
  • Members
  • 4723 posts

Vrijeme objave: 08 Veljača 2010 - 12:27

Uf, vidiš tog se ne sjećam... Sjećam se da je bila opruga ali ne u "ulozi" kakvu ima na normalnim Tremolima. Sjećam se da se u principu micao "flah" a kako nisam imao ručicu za njega bilo je raznih improvizacija (armatura i slične neuspjele inačice) :P:

Vidiš ovu srednju vidu kraj rupe za ručicu, na njoj je opruga koja je povezana sa flah-om na koji se hvataju žice, ako stegneš vidu do kraja izgubi se tremolo, šta je više opustiš opruga može više raditPosted ImageOvo je fenderov, ista stvar je i na ovom jolaninom, samo naravno puno ružnije :lol::lol::P:lol:Posted Image

Category 1
Important Section
O nama
Glazbeni Forum je najveća zajednica glazbenika i ljubitelja glazbe na hrvatskom internetu još od 2003. godine.
Brojimo preko 25 000 registriranih članova.
Pratite nas
facebook Twitter Youtube Feed
Copyright © 2003 - 2016 Glazbeni Forum. Sva prava pridržana.