Jump to content

Slika
- - - - -

Produkcija elektronske glazbe

• Please log in to reply
116 odgovor(a) na ovu temu

#1 Third Eye

Third Eye
  • Members
  • 1233 posts

Vrijeme objave: 20 Siječanj 2010 - 22:57

Htio sam otvoriti jednu temu u kojoj bi objedinio rasprave o produkciji elektronske glazbe i o svemu što to dotiče. Rasprave o software-u, hardware-u, tutorijali, pitanja, odgovori, vaša glazba i sve ostalo što se tiče produkcije i kreatovnosti u glazbi. Posted Image

#2 wxyz

wxyz
  • Members
  • 522 posts

Vrijeme objave: 21 Siječanj 2010 - 13:10

Mogla bi postat zanimljiva tema, samo treba krenut!Možemo počet sa recimo, što koristite od softwarea, a i što posjedujete od hardwarea! :laugh:

#3 Filip!

Filip!
  • Members
  • 2143 posts

Vrijeme objave: 21 Siječanj 2010 - 13:38

Radim u Fruity Loops aka FL Studiu neke dvije godine, ali nisam nista znacajno napravio jer sve što krenem raditi završi kao house.:glare:Ableton mi je slabo poznat te s njim radim nekih 6 mjeseci, ali polako.Cool Edit također koristim aka Adobe Audition, kad snimam nešto preko pravih instrumenata..Guitar Rig kad treba nešto na gitari nasnimiti također.. I mislim da je to to! Vi?:laugh:

#4 scorp

scorp
  • Members
  • 45 posts

Vrijeme objave: 21 Siječanj 2010 - 14:09

ja san isto poceo sa FL-om (jos kad sam imao 13 :laugh: ), to je vise bilo ulazenje u bit elektronske glazbe...kad sam dostiga neku fazu kad sam bio spreman pocet radit ozbiljne stvari, presao sam na ableton i u njemu radim vec 18 mjeseci.po meni je dosta dobar software jer ima neke svoje instrumente (operator je odlican za bass radit) i nije toliko kompliciran za shvatit osnove... (ipak je potrebno malo vise vremena za ove funkcije koje kasnije poboljsaju sve.u pocetku je bilo puno inspiracije i ideja, ali sve sta bi napravio imalo je los zvuk, tako da sam se neko vrijeme posvetio analiziranju traka, EQ-ingu i osnovama masteringa i sad nemam vise problema :biggrin: ...sad mi je dobro jer u dalmaciji ima par ljudi koji su afirmirani na sceni a dobar sam s njima pa imam dobar support, a i uvik mi mogu odradit mastering dobar.www.soundcloud.com/ivan-romaceto tu imate moje trake Feelin' Nature ---> u fazi finalizacije, izlazi na Decoded Recordsu (99%)Keep The Funk ---> izlazi na Baile Musik mixanoj kompilaciji i kasnije na jednoj unmixed :lol:Horizons ---> cekam remix i onda saljem ovom jednom label-u koji je bio zainteresiran

#5 Filip!

Filip!
  • Members
  • 2143 posts

Vrijeme objave: 21 Siječanj 2010 - 14:25

Nije baš muzika koju bi doma slušao, ali vidim da nisi neki nabrijani DJ koji pojma nema, samo naprijed, sretno s tim potpisivanjima i zelim ti sto vise svirki :laugh:

#6 Third Eye

Third Eye
  • Members
  • 1233 posts

Vrijeme objave: 21 Siječanj 2010 - 14:45

Ableton je uvijek imao karakteristican problem oko promene gain-a i problematike ditheringa na out-u i na individualnim kanalima. Istu stvar su imali i drugi software-i, Cubase do verzije 4.5, al su ga riješili. Ali je stvar riješena u novoj verziji 8.Što se tiče FL Studija, sam squencer radi svoj posao, njegova mana su njegovi problematični efekti i synthovi. Isto tako kada šaljete kanale u mixer nikad nemojte koristiti prva 5 kanala jer su blizu masteru i master pokupi halla i efekte od njih.Ja sviram i slušam od malih nogu, mislim da je večina (znači troje od nas četvorice, haha) čula kaj radim al evo nekih linkova. Ovo je sve oko godinu dana staro, kada sam zahaltao sa uploadanjima, čekam da sredim nove stvari i upakiram u neku cjelinu, a moram priznati da če biti fina. Imate iste linkove i dolje u potpisu. Listen on Soundcloud.com

Edited by Third Eye, 21 Siječanj 2010 - 16:21 .

#7 Third Eye

Third Eye
  • Members
  • 1233 posts

Vrijeme objave: 21 Siječanj 2010 - 16:30

Radim u Fruity Loops aka FL Studiu neke dvije godine, ali nisam nista znacajno napravio jer sve što krenem raditi završi kao house.:glare:Ableton mi je slabo poznat te s njim radim nekih 6 mjeseci, ali polako.Cool Edit također koristim aka Adobe Audition, kad snimam nešto preko pravih instrumenata..Guitar Rig kad treba nešto na gitari nasnimiti također.. I mislim da je to to! Vi?:laugh:

Možeš snimati direktno u FL, znam da sam ja to radio još prije dosta godina. Za beat ti preporučam NI Battery ali još važnije dobru soundbanku sampleova. Za početak ti preporučam da uzmeš neku omiljenu pjesmu i kopiraš ju. Guitar Rig je loš, nabavi si AmpliTube.

#8 scorp

scorp
  • Members
  • 45 posts

Vrijeme objave: 21 Siječanj 2010 - 21:15

Za beat ti preporučam NI Battery

na koju shemu radi taj vst uopce? imam ga ali jos mi nije koristio... zasad sam samo absynth i FM8 koristio, a sad mi se i absynth nesto "pokvario" (cim krenem editirat zvuk odmah se ugasi cijeli program)... a uz to jos koristim Kjaerhausov Golden Uni-Procesor (za sidechain).a sta se tice ove glazbe sta radis... svida mi se ovaj experimentalni đir, nije bas ono sto svaki dan slusam, ali nice je... cak ovo tvoje vuce i na chillout malo :biggrin::laugh:

#9 -enigma-

-enigma-
  • Members
  • 2840 posts

Vrijeme objave: 21 Siječanj 2010 - 22:05

o produkciji elektronske glazbe se nešto nađe i ovdje

#10 Third Eye

Third Eye
  • Members
  • 1233 posts

Vrijeme objave: 21 Siječanj 2010 - 22:47

na koju shemu radi taj vst uopce? imam ga ali jos mi nije koristio... zasad sam samo absynth i FM8 koristio, a sad mi se i absynth nesto "pokvario" (cim krenem editirat zvuk odmah se ugasi cijeli program)... a uz to jos koristim Kjaerhausov Golden Uni-Procesor (za sidechain).a sta se tice ove glazbe sta radis... svida mi se ovaj experimentalni đir, nije bas ono sto svaki dan slusam, ali nice je... cak ovo tvoje vuce i na chillout malo :biggrin::laugh:

Što se tiče absyntha, skini drugu verziju, vjerojatno imas skrekirani h20 koji podivlja nakon nekog vremena. Buduči da radiš u abletonu onda mi je najjednostavnije objasniti da radi isto što i neki drum pack samo što je močniji. Meni je u novije vrijeme potrebno da dobijem poželjni zvuk kicka potrebno izvuči ga iz 3-4 sampleova. Da ima i masti i šuma u sebi. To napraviš tako da u jedan kvadratič ubaciš iz browsera samplove koje ti pašu i onda možeš svaki sample posebno obraditi, skratiti, produžiti, utišati ili poglasniti, nakraju možeš napraviti još eq na tom kanalu (kvadratiču), napraviti kompresiju itd. Mislim da je neizostavan u trip-hopu, dnbu i sličnim pravcima. Ti pak si u drugom žarnu i ti bi beat trebao raditi drugačije, jer je tebi noise nepoželjan u večini slučajeva, dok je meni u trip hopu skoro esencialan. Tebi su potrebni glitchevi. U abletonu glitch možeš dobiti warpanjem samplova na audio kanalu. Možeš ga dobiti i iz syntha, modulara, itd. Na jednoj ableton radionici sam examinu pokazao kako da to radi i sada vjerojatno nezna bez toga. Opčenito govoreči, mislim da je najbolji postupak produciranja tehno-a (mnmla, electro, itd.) onaj koji koristi Petar Dundov. Bez obzira što on radi samo sa analogijom, postupak je isti. Svaki sample ima svoji kanal i svoji eq. Daje puno značanja tome da mu svaki sample (kick, rim, snare, hithat,..) bude čist i bez ikakvog šuma. Amon Tobin je tu valjda najbolji primjer.

#11 Third Eye

Third Eye
  • Members
  • 1233 posts

Vrijeme objave: 21 Siječanj 2010 - 23:01

o produkciji elektronske glazbe se nešto nađe i ovdje

Da, Ognjen radi odličnu glazbu, a njegovo znanje pokazuje i zašto. Danas svira sa STillnesima (zamjenio je Davora koji se je posvetio svojoj radionici i klubskoj glazbi),te ima puno svojih projekata, te izdanog matrijala.

#12 wxyz

wxyz
  • Members
  • 522 posts

Vrijeme objave: 21 Siječanj 2010 - 23:05

I sa Toboganom odnedavno :001_smile:Lijepo su ovo pisali, čitko! :laugh:

#13 Third Eye

Third Eye
  • Members
  • 1233 posts

Vrijeme objave: 22 Siječanj 2010 - 00:35

I sa Toboganom odnedavno :001_smile:Lijepo su ovo pisali, čitko! :laugh:

Smješno je da smo prije 2 godine gledali tobogan i on je bio (za razliku od mene) totalno oduševljen njihovom svirkom, i zvao ih najboljim bendom u hrvatskoj a sada svira s njima. Možda ja zasviram s Borads of canada onda, hahaha!

#14 Third Eye

Third Eye
  • Members
  • 1233 posts

Vrijeme objave: 22 Siječanj 2010 - 02:08

ja san isto poceo sa FL-om (jos kad sam imao 13 :laugh: ), to je vise bilo ulazenje u bit elektronske glazbe...kad sam dostiga neku fazu kad sam bio spreman pocet radit ozbiljne stvari, presao sam na ableton i u njemu radim vec 18 mjeseci.po meni je dosta dobar software jer ima neke svoje instrumente (operator je odlican za bass radit) i nije toliko kompliciran za shvatit osnove... (ipak je potrebno malo vise vremena za ove funkcije koje kasnije poboljsaju sve.u pocetku je bilo puno inspiracije i ideja, ali sve sta bi napravio imalo je los zvuk, tako da sam se neko vrijeme posvetio analiziranju traka, EQ-ingu i osnovama masteringa i sad nemam vise problema :biggrin: ...sad mi je dobro jer u dalmaciji ima par ljudi koji su afirmirani na sceni a dobar sam s njima pa imam dobar support, a i uvik mi mogu odradit mastering dobar.www.soundcloud.com/ivan-romaceto tu imate moje trake Feelin' Nature ---> u fazi finalizacije, izlazi na Decoded Recordsu (99%)Keep The Funk ---> izlazi na Baile Musik mixanoj kompilaciji i kasnije na jednoj unmixed :lol:Horizons ---> cekam remix i onda saljem ovom jednom label-u koji je bio zainteresiran

Koristiš sidechaining u produkciji?

#15 wxyz

wxyz
  • Members
  • 522 posts

Vrijeme objave: 22 Siječanj 2010 - 10:46

Smješno je da smo prije 2 godine gledali tobogan i on je bio (za razliku od mene) totalno oduševljen njihovom svirkom, i zvao ih najboljim bendom u hrvatskoj a sada svira s njima. Možda ja zasviram s Borads of canada onda, hahaha!

Što ti fali u njihovoj svirci? Meni su super!BoC nesviraju uživo! haha, ali svjedno, zovi me na feat kad se to dogodi:biggrin:

#16 Filip!

Filip!
  • Members
  • 2143 posts

Vrijeme objave: 22 Siječanj 2010 - 13:49

Meni je Tobogan isto jedan od najboljih hrvatskih bendova, a Ognjen super radi i sa St!llnessima koji su mi odlican bend te sa Toboganom. Tobogan je pravi prikaz benda kakvu bi ja muziku radio, sve gdje se Janko našao tamo bi se i ja našao. Bilk,Tobogan i još k tome svira u TBFu što mu je više kao posao, ali opet bolje tamo nego u Majkama, a da ne brojim u koliko još kvalitetnih jazz skupina svira. No on ipak ima ogromno znanje jer je završio KUG (jazz akademiju u Grazu).

#17 scorp

scorp
  • Members
  • 45 posts

Vrijeme objave: 22 Siječanj 2010 - 14:44

Koristiš sidechaining u produkciji?

da, sta je tu cudno? ... hm... ubacim ga na bassline, hat i synth (ako je potrebno)... da se dobije nekakav flow i pumpajuci efekt u nekim stvarima...a ono sta si za battery govorio... zahvaljivan, moga bi mi sad biti koristan :thumbup1: , inace naravno da svaki zvuk stavljam posebno...

#18 Third Eye

Third Eye
  • Members
  • 1233 posts

Vrijeme objave: 22 Siječanj 2010 - 18:36

BoC je svirao uzivo i imas peal seesion ep koji je napravljen live. Tobogan je primamljiv zbog načina na koji rade itd. al opet kada usporedim sa stvarima koje inače slušam, nije u konkurenciji.Pitam za sidechanining čisto jer me zanima, jer ti moze jako koristiti.

#19 scorp

scorp
  • Members
  • 45 posts

Vrijeme objave: 22 Siječanj 2010 - 18:45

Pitam za sidechanining čisto jer me zanima, jer ti moze jako koristiti.

aha, mislio sam da ti je bilo cudno... ofc da ga koristim, sastavni dio svake trake (na bass i hat ga uvijek stavljam)

#20 Filip!

Filip!
  • Members
  • 2143 posts

Vrijeme objave: 22 Siječanj 2010 - 19:00

Tobogan je primamljiv zbog načina na koji rade itd. al opet kada usporedim sa stvarima koje inače slušam, nije u konkurenciji..

Da, ali to je ona muzika koju JA volim :wink: ta neka eksperimentalna elektronika, live drum and bass, ma divota, ali razumijem ja tebe, ti si više BoC tip!:thumbup1:

Category 1
Important Section
O nama
Glazbeni Forum je najveća zajednica glazbenika i ljubitelja glazbe na hrvatskom internetu još od 2003. godine.
Brojimo preko 25 000 registriranih članova.
Pratite nas
facebook Twitter Youtube Feed
Copyright © 2003 - 2016 Glazbeni Forum. Sva prava pridržana.