Jump to content

Slika
- - - - -

Josip Boček

• Please log in to reply
28 odgovor(a) na ovu temu

#1 Deda Pantelija

Deda Pantelija
  • Members
  • 5170 posts

Vrijeme objave: 19 Studeni 2009 - 15:44

Upravo slušam Korni grupu (konkretno, pjesmu Put za istok) i ne mogu vjerovati koja je to svirka! Prvenstveno neka na ovoj temi bude riječ o gitaristi.Slušam sound gitare, slušam svirku, kako sve to divno zvuči. Svirka je stvarno svjetska, da ne čujem tekstove na našem jeziku, ne bih nikada pogodio da je takva muzika bila stvarana na ovim prostorima i da je takav jedan gitarist djelovao tu. Po snimkama koje sam čuo, definitivno čini sveto trojstvo Juge, zajedno s Točkom i Vedranom Božićem.Boček je možda i primjer tog nečega nedefiniranog što mi fali kod velikog broja današnjih gitarista. Neka neobjašnjiva energija koja se osjeti kroz svirku. Na stranu tehnički aspekti, u tome je Boček gitarist koji i s današnjeg aspekta sviranja itekako može držati korak. Ali tu je riječ upravo o posebnoj muzikalnosti, idejama, kreativnosti. Nečem bezvremenskom.Josip Boček najpoznatiji je kao član grupe Dinamiti i Korni grupe i jedan je od gitarističkih heroja bivše Juge. Zajedno s Točkom, Vedranom Božićem i Bregovićem išao je na turneje po bivšoj nam državi, a glazbeno svjedočanstvo toga je snimka izdana pod nazivom "Kongres YU rock majstora". Nakon raspada grupe, čuo sam da je najviše radio kao studijski glazbenik i da je skladao neku muziku za filmove.Osim toga, ne znam puno a niti internet ne pomaže baš puno. Možda baš ta nedostupnost informacija i relativno teško dolaženje do snimki muzike s ovih prostora iz tog vremena daje dodatnu čar.Unatoč tome, volio bih da možda ovi stariji i eksponiraniji gitaristi na forumu ispričaju svoje dojmove i eventualno podijele kakve informacije, pogotovo ako su imali nekakvih izravnih iskustava s Bočekom.[ame][/ame][ame][/ame][ame][/ame][ame]http://www.youtube.com/watch?v=ryhpggiT880&feature=related[/ame]

#2 Dragianni

Dragianni
  • Members
  • 2561 posts

Vrijeme objave: 19 Studeni 2009 - 16:42

Poslušaj Balaševićev album "Pub"!Pravo gitarističko remek djelo iz ruku gospodina Bočeka![ame][/ame][ame][/ame][ame][/ame][ame]http://www.youtube.com/watch?v=URfJ6KJc-3k&feature=related[/ame][ame]http://www.youtube.com/watch?v=0jU7CDhfDZs&feature=related[/ame]...pjesme sa spomenutog albuma...uživajte tko čuo nije! :lol:"Na pola puta" - moj favorit,dandanas se naježim na ovaj solo!:w00t:

Edited by Dragianni, 19 Studeni 2009 - 16:49 .

#3 Deda Pantelija

Deda Pantelija
  • Members
  • 5170 posts

Vrijeme objave: 19 Studeni 2009 - 17:09

Bravo, Dragec! Hvala puno! :001_smile:Eto mi konačno dobre "isprike" da se upustim u malo intenzivnije preslušavanje Balaševića. :thumbup1:Btw Na pola puta je stvarno vrh, najbolja mi je od svih ovih koji se poslao. Volim takve balade, a ova pogotovo ima lijepu nostalgičnu atmosferu.Ali i ostale su odlične, ne samo svirka, nego i pjesme općenito. Mislim da idem uskoro u nabavku, ako ništa, tog Đokinog albuma. :001_smile:Hvala još jemput!

#4 Dragianni

Dragianni
  • Members
  • 2561 posts

Vrijeme objave: 19 Studeni 2009 - 17:12

Bravo, Dragec! Hvala puno! :001_smile:Eto mi konačno dobre "isprike" da se upustim u malo intenzivnije preslušavanje Balaševića. :thumbup1:Btw Na pola puta je stvarno vrh, najbolja mi je od svih ovih koji se poslao. Volim takve balade, a ova pogotovo ima lijepu nostalgičnu atmosferu.Ali i ostale su odlične, ne samo svirka, nego i pjesme općenito. Mislim da idem uskoro u nabavku, ako ništa, tog Đokinog albuma. :001_smile:Hvala još jemput!

Nema na čemu,Deda!Inače cijeli album spada u Balaševićev autorski vrh,ja sam izvukao ovih par gitarističkijih pjesama....btw. Boček je aranžer i producent ovog albuma!

#5 Fenderman

Fenderman
  • Members
  • 1713 posts

Vrijeme objave: 19 Studeni 2009 - 18:14

zar nije imao svoju temu do sada? sram nas bilo... :w00t::w00t::blushing:on je za mene najveci Jugo gitaristicki autoritet. (znate kako kad tek uzmete gitaru u ruke, posebno neku na koju niste navikli, uvjek svirate istih par strvari? jedna od takvih stvari za mene je ovaj solo sa "ilona") kako je vec receno, ima drugih sa vise znanja, tehnike, rock coolness faktora itd, ali niko sa prepoznatljivim i ukusnim stilom kao mali Joze. doduse, iz tog njegovog stila se cuje da je slusao Kleptona, Alberta Lija, Dylana, Joan Baez, a kasnije i Knopflera, ali nema veze, to sto on svira nije pusto ponavljanje njihovih fraza i trikova., njegova sola su ukusne melodije koje funkcioniraju kao integralni dio pjesme, a ne pauza u pjesmi za solo. i ja se slazem sa Dragecom da je njegov zenit bio u vrijeme rada sa Balasevicem i to bas oko ploce "Pub", mada su i "Celovecernji...", "003" i drugi krcati genijalnih stvari. cudno je kako od njihovog razlaza on vise nije dao nista znacajno. :w00t: (a i Balasevic se sasro do za vrat, svira nesto sto su u biti narodnjaci, a nekad im se rugao) ali nema veze, da vise nista ne izadje iz njega, dosta je.moj je stari jednom davno isao u Beograd da kupi onu 335-icu koju je svirao sa dinamitima, ali su joj pragovi bili pojedeni pa se nije usudio jer u ta vremena nije bilo ljudi koji bi to zamjenili kako treba. ta je gitara kasnije zavrsila u Sarajevu kod jednog tipa koji se, ajmo reci, bavio sakupljanjem gitara.evo jedan interview:Bocek

#6 Sava

Sava
  • Members
  • 996 posts

Vrijeme objave: 19 Studeni 2009 - 18:16

Drago mi je kada se neko seti da pomene neka sjajna imena, a Joška je jedan od njih. Svakako je jedan od najboljih gitarista sa prostora bivše YU države. Aktivan je i dalje, još uvek svira onaj njegov stari originalni LP kao i nekada, jedino što je stariji, nosi naoćare i malo je ćelaviji :w00t:! Joška je u penziji (mislim da je prvi rock gitarista koji je dobio državnu penziju), ali i radi, nažalost vreme je takvo da radi i na mestima na kojima verovatno nije ni sanjao sa će biti. Takođe je i član Rock misije koja bi otprilike trebalo da bude uža varijanta nekadašnje YU rock misije. U toj grupi su pored njega još i Krle ("Generacija 5"), Bata Kostić i jako poznati i dobar mladi gitarista Ranđa ("Neverne bebe"). Verujte mi da još uvek odlično svira.

#7 Deda Pantelija

Deda Pantelija
  • Members
  • 5170 posts

Vrijeme objave: 19 Studeni 2009 - 19:13

Odaziv je brži i bolji nego sam očekivao! Svaka čast, dečki! :w00t:@Fenderman hvala za intervju. Koliko sam shvatio, Boček je s Balaševićem surađivao i na albumima "Celovečernji The Kid" i "003" ili sam nešto krivo shvatio?Kad si spomenuo Dinamite, je li uopće moguće nabaviti ikakve njihove snimke? CD, vinyl, nije bitno....@Sava izgleda da si se naslušao Bočeka pod njegove stare dane. :w00t: Po ovome što pišeš, pretpostavljam da živi u Beogradu ili negdje drugdje u Srbiji, jel? Ima li kakve mogućnosti da dođu i u Hrvatsku ili nemaju tih ambicija?

#8 Fenderman

Fenderman
  • Members
  • 1713 posts

Vrijeme objave: 19 Studeni 2009 - 20:04

Odaziv je brži i bolji nego sam očekivao! Svaka čast, dečki! :w00t:@Fenderman hvala za intervju. Koliko sam shvatio, Boček je s Balaševićem surađivao i na albumima "Celovečernji The Kid" i "003" ili sam nešto krivo shvatio?Kad si spomenuo Dinamite, je li uopće moguće nabaviti ikakve njihove snimke? CD, vinyl, nije bitno....@Sava izgleda da si se naslušao Bočeka pod njegove stare dane. :w00t: Po ovome što pišeš, pretpostavljam da živi u Beogradu ili negdje drugdje u Srbiji, jel? Ima li kakve mogućnosti da dođu i u Hrvatsku ili nemaju tih ambicija?

nema na cemu. Bocek je sa Balasevicem radio sve do (i na) "003". za dinamite ti ne bi znao rec nista osim onog ociglednog, a to je da pronjuskas po antikvarijatima. ne znam cak ni koliko su i da li su snimili ista. ali moj stari ih je gledao u zivo i kaze da su u to vrijeme svirali cover-e od Cream-a i ostalih bendova toga doba i tipa (solacije po 15 min and stuff).inace, Boceka mozes cut i na novijim izdanjima, samo ne vjerujem da ce ti se svidit jer to seže od najcrnjih narodnjaka tipa "juzni vetar" do kojekakvih komercijalnih ljigavih zabavnjaka srpsko-crnogorske produkcije. jebiga, zakon trzista je nemilosrdan. ali nije bitno, on je ostavio svoj trag.

#9 piky

piky
  • Members
  • 2785 posts

Vrijeme objave: 20 Studeni 2009 - 11:25

Ne znam zašto, ali ja ga puno više povezujem sa prog-rock Korni grupa fazom, nego sa suradnjom s Balaševićem. U tom kontekstu oduvijek sam imao jednu poprilično neodrživu usporedbu - ulogu kojeg svjetskog ili kojih svjetskih gitarističkih heroja tog vremena igra neki od ex-yu majstora. Točak bi bio Blackmore i Page, Božić bi bio Clapton i Hendrix, Stefanovski naravno Di Meola i McLaughlin. Za Bočeka nikad nisam mogao napraviti takvu usporedbu u glavi, a da mi ima smisla bar na sekundu...:w00t:

Edited by piky, 20 Studeni 2009 - 11:28 .

#10 Deda Pantelija

Deda Pantelija
  • Members
  • 5170 posts

Vrijeme objave: 20 Studeni 2009 - 12:13

inace, Boceka mozes cut i na novijim izdanjima, samo ne vjerujem da ce ti se svidit jer to seže od najcrnjih narodnjaka tipa "juzni vetar" do kojekakvih komercijalnih ljigavih zabavnjaka srpsko-crnogorske produkcije. jebiga, zakon trzista je nemilosrdan. ali nije bitno, on je ostavio svoj trag.

Uf, da, ovo je ipak malo too much za mene. Mislim da će dovoljno o Bočeku govoriti snimke s Korni grupom i Balaševićem, ovu Južni vetar fazu ne planiram istraživati. :biggrin:S jedne strane mi je to pomalo i tužno da jedan takav gitarist mora takva čuda svirati da bi preživio. Mislim, nije da mora, može se ići i drugim putem (npr. vidjeti Točka), ali njegov izbor i životni put. I to je u redu. :w00t:

#11 astonik

astonik
  • Members
  • 210 posts

Vrijeme objave: 20 Studeni 2009 - 14:43

On je vjenčani kum Balaševiću.Upoznao sam ga u Puli davne 1974 izuzetan gitarista.

#12 nikkkola

nikkkola
  • Members
  • 22 posts

Vrijeme objave: 20 Studeni 2009 - 20:10

[ame][/ame]evo nešto što vrijedi pogledati, majstori na jednom mjestu :lol:

#13 Sava

Sava
  • Members
  • 996 posts

Vrijeme objave: 21 Studeni 2009 - 10:02

@Sava izgleda da si se naslušao Bočeka pod njegove stare dane. :lol: Po ovome što pišeš, pretpostavljam da živi u Beogradu ili negdje drugdje u Srbiji, jel? Ima li kakve mogućnosti da dođu i u Hrvatsku ili nemaju tih ambicija?

Sada da sam se naslušao baš i nisam, ali da sam ga slušao i gledao jesam. Živi i radi u Beogradu, a da bi neko došao u Hrvatsku morao bi neko da ga pozove pa da mu organizuje svirku, to ne rade muzičari onako solo. Baš bih voleo da vi u Hrvatskoj čujete Rock misiju, siguran sam da bi otišli zadovoljni kućama nakon koncerta.

Boceka mozes cut i na novijim izdanjima, samo ne vjerujem da ce ti se svidit jer to seže od najcrnjih narodnjaka tipa "juzni vetar" do kojekakvih komercijalnih ljigavih zabavnjaka srpsko-crnogorske produkcije. jebiga, zakon trzista je nemilosrdan. ali nije bitno, on je ostavio svoj trag.

Da, na to sam i mislio kada sam rekao da radi i ono o čemu sigurno nije ni sanjao da će da radi.

S jedne strane mi je to pomalo i tužno da jedan takav gitarist mora takva čuda svirati da bi preživio. Mislim, nije da mora, može se ići i drugim putem (npr. vidjeti Točka), ali njegov izbor i životni put. I to je u redu. :lol:

Naravno da je tužno. Ima dosta gitarista "koji se nisu prodali" pa žive nekako (Točak, Duda Bezuha, Krle...), ali situcija je takva da im ne treba zameriti jer se ipak živi od novca. Hrvatska je uradila jednu dobru stvar za razliku od Srbije, a to je da je sačuvala svoje "stare" umetnike i da oni i dalje nastupaju i žive od svog umetničkog rada. Ovde je nažalost svako prepušten sebi i snalazi se kako zna i ume u skladu sa svojim sposobnostima.Postoji jedan sjajan mladi gitarista Sale Sedlar koji radi sve i svašta i siguran sam da mu se povraća na neke sa kojima mora da radi, ali šta će, on je odabrao taj put da solidno živi od gitare.

#14 leslie

leslie

ommadawn

• Members
  • 15940 posts

Vrijeme objave: 21 Studeni 2009 - 10:23

moj je stari jednom davno isao u Beograd da kupi onu 335-icu koju je svirao sa dinamitima, ali su joj pragovi bili pojedeni pa se nije usudio jer u ta vremena nije bilo ljudi koji bi to zamjenili kako treba. ta je gitara kasnije zavrsila u Sarajevu kod jednog tipa koji se, ajmo reci, bavio sakupljanjem gitara.

Hehe, zanimljivo je ovo čuti šta si napisao jer je upravo ta 33petica bila prvotno vlasništvo V.Božića.Pa čuj sad ovo...Vedran mi je pričao da je on prodao jer je imao kvar na neck pikapu koji bi malo radio malo ne a nije znao majstora kome je to mogao povjeriti (niti se puno znalo o tome) pa je se on riješio, danas mu žao isto kao i za LP sa soapbarima za kojeg je mislio da je inferiorniji jer nema prave humbuckere....

U tom kontekstu oduvijek sam imao jednu poprilično neodrživu usporedbu - ulogu kojeg svjetskog ili kojih svjetskih gitarističkih heroja tog vremena igra neki od ex-yu majstora. Točak bi bio Blackmore i Page, Božić bi bio Clapton i Hendrix, Stefanovski naravno Di Meola i McLaughlin. Za Bočeka nikad nisam mogao napraviti takvu usporedbu u glavi, a da mi ima smisla bar na sekundu...:lol:

Probaj sa Jan Akermanom[ame][/ame]

#15 Pedja

Pedja
  • Members
  • 108 posts

Vrijeme objave: 21 Studeni 2009 - 10:40

Joj ja sam slušao Korni Grupu Live,Čovjek sa Belom Zastavom.To nije moguće koje je to rasturanje,ubijanje instrumenata,Zlatko Pejaković u naponu snage.Boček melje.J:blush:a jesam mlad,ali sam totalno retro po pitanju svirke.To Deda Kralju.

#16 Dragianni

Dragianni
  • Members
  • 2561 posts

Vrijeme objave: 21 Studeni 2009 - 12:41

Hrvatska je uradila jednu dobru stvar za razliku od Srbije, a to je da je sačuvala svoje "stare" umetnike i da oni i dalje nastupaju i žive od svog umetničkog rada. .

Hrvatska je što se toga tiče čak i predaleko otišla!:lol:

#17 Fenderman

Fenderman
  • Members
  • 1713 posts

Vrijeme objave: 21 Studeni 2009 - 13:49

Hehe, zanimljivo je ovo čuti šta si napisao jer je upravo ta 33petica bila prvotno vlasništvo V.Božića.Pa čuj sad ovo...Vedran mi je pričao da je on prodao jer je imao kvar na neck pikapu koji bi malo radio malo ne a nije znao majstora kome je to mogao povjeriti (niti se puno znalo o tome) pa je se on riješio, danas mu žao isto kao i za LP sa soapbarima za kojeg je mislio da je inferiorniji jer nema prave humbuckere....

nemoj zezat, nisam to znao... stari kaze da mu je sad zao sto je nije kupio, ali ja smatram da je pravilno postupio jer je umjesto nje uzeo novog strata (to je bilo neke 1970-1971 ili tako), and the rest is history... :biggrin:ajd, bas cu mu ispricat ovo.

Hrvatska je što se toga tiče čak i predaleko otišla!:lol:

ahahahahaha :lol:

#18 Uncle_Hendrix

Uncle_Hendrix
  • Members
  • 6230 posts

Vrijeme objave: 21 Studeni 2009 - 15:11

Joj ja sam slušao Korni Grupu Live,Čovjek sa Belom Zastavom.To nije moguće koje je to rasturanje,ubijanje instrumenata,Zlatko Pejaković u naponu snage.Boček melje.J:blush:a jesam mlad,ali sam totalno retro po pitanju svirke.To Deda Kralju.

Jel to onaj live snimak na kojem je neki blues i tu ga Zlatko jednostavno ubije?

#19 Sava

Sava
  • Members
  • 996 posts

Vrijeme objave: 22 Studeni 2009 - 09:14

Evo originalnog intervjua sa Vedranom na temu njegovog 335. Ceo intervju je i objavljen ovde negde na forumu, pronađite i pročitajte, interesantno je:Posted Image

#20 Log Out

Log Out
  • Members
  • 1667 posts

Vrijeme objave: 22 Studeni 2009 - 12:12

dobar članak!:lol:

Category 1
Important Section
O nama
Glazbeni Forum je najveća zajednica glazbenika i ljubitelja glazbe na hrvatskom internetu još od 2003. godine.
Brojimo preko 25 000 registriranih članova.
Pratite nas
facebook Twitter Youtube Feed
Copyright © 2003 - 2012 Glazbeni Forum. Sva prava pridržana.