Jump to content

Slika
- - - - -

Lampe - vodič za kupnju

• Please log in to reply
675 odgovor(a) na ovu temu

#661 leslie

leslie

ommadawn

• Members
  • 17636 posts

Vrijeme objave: 12 Rujan 2016 - 10:55

Pozdrav društvo- pošto sam laik u elektronici, trebam jedno pojašnjenje. Kupio sam za po doma Vox vt15 koji ima jednu 12AX7 lampu u predpojačalu. Kad upalim pojačalo, lampa ne svijetli, što vjerojatno znači i da ne radi, a pojačalo radi normalno? Da li lampu mogu promijeniti i sam i koliko košta? hvala

koliko sam shvatio pojačalo http://www.voxshowro.../vt15_hood.html tebi je lampa u izlazu i samim time pojačalo nebi radilo ako lampa ne radi, signal ne bi mogao kroz trafo do zvučnika. kad pojačala nisu cijela izvedena u lampaškoj tehnologiji ona rade na niskim naponima a tada i lampa ne svjetli jako. skužit ćeš u mraku

#662 frus

frus

Piho Dojac

• Members
  • 7397 posts

Vrijeme objave: 12 Rujan 2016 - 11:30

plus na nekim lampama je grijac uvucen i ne vidi se bas da svijetli

ne brini, radi to

#663 kizo3

kizo3
  • Members
  • 47 posts

Vrijeme objave: 12 Rujan 2016 - 12:43

Tako je- kad sam zamračio sobu, vidim da lampa malo svjetluca. Hvala mladići :thumbup1:

#664 holy fire

holy fire
  • Members
  • 4361 posts

Vrijeme objave: 05 Listopad 2016 - 21:40

#665 fabe

fabe
  • Members
  • 295 posts

Vrijeme objave: 05 Listopad 2016 - 21:48

:-( :-( ...

#666 virtuoso

virtuoso
  • Members
  • 9963 posts

Vrijeme objave: 06 Listopad 2016 - 08:59

Alo šišmiši, malo žice u staklenki i to je to !

#667 markom

markom
  • Members
  • 223 posts

Vrijeme objave: 13 Studeni 2016 - 18:59

Pozdrav.

Treba mi komplet od četiri 6l6 gc lampe(nove) .Zanimaju me JJ.

Znali tko gdje je kod nas najpovoljnije za kupiti?Gledao sam na Banzai-u (cca 115 kn, komad) i Music centru( cca. 200 kn komad).

Ne znam za Banzai, koliko im treba da stigne do Hr...da li  se plati samo poštarina ili ima još kakvih nameta

#668 Strat04

Strat04
  • Members
  • 7380 posts

Vrijeme objave: 13 Studeni 2016 - 19:21

Ja sam naručivao sa Euro Tubes i bome su me naši drkavci dobro oderali. Lampe su koštale ako se dobro sjećam 110$ a sve zajedno me koštalo 1250kn. Porez i poštarina... Carina nije uzela svoje nekim čudom.

Što se tiče Music centra naslušao sam se već slučajeva gdje su lampe bile jako loše pa bi ih izbjegavao. U Audio pro ti upare lampe preko onog Orange testera za lampe pa probaj i njih kontaktirati. 

#669 markom

markom
  • Members
  • 223 posts

Vrijeme objave: 13 Studeni 2016 - 20:14

Hvala na informaciji,raspitati ću se..

#670 Begster

Begster
  • Members
  • 54 posts

Vrijeme objave: 13 Studeni 2016 - 20:17

Pozdrav.

Treba mi komplet od četiri 6l6 gc lampe(nove) .Zanimaju me JJ.

Znali tko gdje je kod nas najpovoljnije za kupiti?Gledao sam na Banzai-u (cca 115 kn, komad) i Music centru( cca. 200 kn komad).

Ne znam za Banzai, koliko im treba da stigne do Hr...da li  se plati samo poštarina ili ima još kakvih nameta

Naručil sa ja sa Banzai-a (tj. rototubes je stranica ali to bi trebalo biti jedno te isto) došlo je kroz tjedan dana i bez ikakvih dodatnih troškova.

#671 How_Yes_No

How_Yes_No
  • Members
  • 33 posts

Vrijeme objave: 23 Veljača 2017 - 04:39

Čitao sam malo ovu temu od početka i tamo negdje se na par mjesta spominje isprobavanje raznih lampi i mjenjanje njihovih pozicija u svrhu poboljšanja zvuka. Imam par pitanja vezano za to na koja je možda kasnije i odgovoreno... ali trebat će mi vremena da pročitam sve te silne stranice, a malo mi se žuri.
Tek sam ušao u svijet lampi pa mi je još puno toga nepoznanica.

1. znači, kad se mijenjaju lampe, koliko sam shvatio, treba obavezno napraviti bias da bi pojačalo zvučalo kako treba. Ako je tako, logika mi govori da bi ga trebalo napraviti prilikom svakog napikavanja (isprobavanja) raznih lampi što mi djeluje jako neisplativo, osim ako bias znam napraviti sam. Ali ako pojačalo moram nositi meštru ...

2. npr. promjenim lampe, sve nove, koje nisu iste i napravi se bias. Da li bias moram raditi ponovo ako tim lampama samo mijenjam pozicije? Npr. bias je napravljen sa V1-EHX, V2-EHX, V3-JJ, a poslije probam V1-EHX, V2-JJ, V3-EHX, pa V1-JJ, V2-EHX, V3-EHX.

3. imam 100W pojačalo sa 4 izlazne lampe. Čuo sam negdje da ako izvadim 2 lampe (ne znam kojim redom i ima li redoslijed kakve veze) da to onda postaje cca. 50W pojačalo. Dolazi li onda i do promjene ohmaže. Konkretno, na pojačalu su 4 i 8 ohma izlazi, a box mi je 2x12 sa 8 ohmskim zvučnicima koji mogu biti u paraleli 4 ohma ili u seriji 16 ohma. Ako se mijenja ohmaža kako bi trebao spojiti?

#672 frus

frus

Piho Dojac

• Members
  • 7397 posts

Vrijeme objave: 23 Veljača 2017 - 06:23

1. normalno da trebas znati napraviti sam  :biggrin:

2. bias se radi samo na izlaznim lampama, osim u jako rijetkim slucajevima na pojacalima kakvo ti sigurno nemas  :biggrin:

3a. ako izvadis 2 lampe, onda preostale hoce duplo vecu impedanciju nego sta pise, znaci spojis 8-ohmski izlaz sa 16-ohmskim boxom

3b. imas dvije lijeve lampe i dvije desne. izvadis uvijek tako da ostane bar jedna lijeva i jedna desna. ne smiju ostati dvije lijeve ili dvije desne

3c. ovo sve nema smisla radit ako stvarno ne odvrnes pojacalo do ibera

#673 How_Yes_No

How_Yes_No
  • Members
  • 33 posts

Vrijeme objave: 23 Veljača 2017 - 08:55

Oo hvala ti Frus. Gdje god da postavim pitanje ti mi prvi odgovoriš :)

A ima li kakve veze (smisla) mijenjati pozicije na izlaznim lampama? Ako da, treba li raditi bias ako se radi o već postojećim lampama?

#674 frus

frus

Piho Dojac

• Members
  • 7397 posts

Vrijeme objave: 23 Veljača 2017 - 09:05

izlazne bi teoretski trebale biti uparene, tj ucetvorene u tvom slucaju

ako nisu, onda imas par mogucih kombinacija, ali nije da ces bogznasta dobit s njima

sto se tice biasa, to nije egzaktna vrijednost, nego prilicno siroki interval vrijednosti koje funkcioniraju (znaci ne prehladno i ne prevruce). uglavnom, najvise ces cuti razliku kad sviras tiho. ako pitas za vadjenje lampi i slicno, pretpostavljam da ne sviras na tiho  :biggrin:

#675 How_Yes_No

How_Yes_No
  • Members
  • 33 posts

Vrijeme objave: 23 Veljača 2017 - 09:30

OK, hvala ti još jednom.

#676 How_Yes_No

How_Yes_No
  • Members
  • 33 posts

Vrijeme objave: 23 Veljača 2017 - 10:16

Na kojim vojnim uređajima su se koristile (ili se koriste još uvijek) lampe koje mogu ići u gitarska pojačala?

Category 1
Important Section
O nama
Glazbeni Forum je najveća zajednica glazbenika i ljubitelja glazbe na hrvatskom internetu još od 2003. godine.
Brojimo preko 25 000 registriranih članova.
Pratite nas
facebook Twitter Youtube Feed
Copyright © 2003 - 2016 Glazbeni Forum. Sva prava pridržana.