Jump to content

Slika
- - - - -

Lampe - vodič za kupnju

• Please log in to reply
675 odgovor(a) na ovu temu

#1 sira

sira
  • Members
  • 4723 posts

Vrijeme objave: 04 Listopad 2009 - 22:56

Svako malo netko pita kakvu bi lampu kupija za kakav zvuk, pa bi bilo dobro kad bi se u ovom topicu napisala iskustva s određenim modelima i markama.Koliko sam ja upoznat (ovaj dio je teorijski) za gitarska pojačalavrh ponude su Telefunken, Philips, Mullard, Valvo, TungsolBest Buy suJJ, TeslaEi Niš je lutrija, mogu biti fenomenalne, a mogu bit i loše zbog loše kontrole kvaliteteOnda dolaze ruske lampe SED, Svetlana, Sovtek, ElectroHarmonixI najniža kvaliteta su kineske:Sino, ShuguangEvo ja ću napisat ono malo šta sam se susretao nadam se da će se iskusniji raspisat.Preamp:Sovtek 12AX7 - Nikakvih problema s njom, pristojno odradi svoj posao, ali nekako "hladnjikavo"Electro harmonix 12AX7 - pouzdana lampa, vrlo jeftina i prosječnog zvuka, sve vam zvući super dok na njeno mjesto ne stavite neku drugu, onda vam zvući kao da nešto faliEi Niš ECC83 - Vrlo topal i lijep zvuk, nekako zaobljeniji, jaći gain nego EHX, ali po pričama zna biti problematična s mikrofonijom zbog velikih rešetkiValvo EF86 - jednostavno prekrasnog zvuka, zaljubio sam se u nju :001_wub:Power Amp:Electro harmonix EL84 - Isto kao i za 12AX7 istog proizvođačaJJ EL84 - Pouzdana lampa, jeftina, ali puno ljepšeg zvuka nego EHX za rock glazbu je odličnaEto, nisam imao baš previše iskustva, sad neka se iskusni raspišu.

Edited by sira, 04 Listopad 2009 - 23:01 .

#2 bepone

bepone
  • Members
  • 2059 posts

Vrijeme objave: 05 Listopad 2009 - 09:12

dobra tema, evo da zatucen onda ovdje -fantasticni reviewi i testiranja svih vrsta popularnih pobudnih i izlaznih lampihttp://www.watfordva...com/reports.aspsve pise svakako stivo za svakoga koji ima lampasa doma

#3 bepone

bepone
  • Members
  • 2059 posts

Vrijeme objave: 05 Listopad 2009 - 09:16

I najniža kvaliteta su kineske:Sino, Shuguang

nije bas tocno, shuguang 12ax7B je odlicna lampa, usporedjivali zadnji put direktnoBrimar, TAD, Tungsram, Shuguangovako je islo po muzikalnosti, punoci zvuka, kompresiji zvuka, opcenitom dojmu1. Tungsram ECC83 (20-40 USD)2. Shuguang 12ax7B (8 USD)3. Brimar 12ax7 (50 USD na dalje)4. TAD 12ax7 (cca 20 EUR)-- katastrofa, ispravna lampa ima tako krestav ton i neke cudne pojave sa visokima da je to neslusljivo i nesvirljivoBrimar je dobra clean lampa (za Hi-Fi i bas pojacala) ali u normalnom gitarskom nema preveliku namjenu - zvuci bezveze kad je se potjera i driveTungsram najljepse drajva (kompresija, muzikalnost, harmonici) a za njom Shuguang koja je jako dobra.Moja pretpostavka je kako se kinezi razvijaju da ce Shuguang bit top class lampa za par godina / ipak kinezi to stancaju na starinskim Telefunkenovim i SIemensovim strojevima/ nema prepreke da to ne budu najbolje lampe danas

Edited by bepone, 05 Listopad 2009 - 09:19 .

#4 MaliBoo

MaliBoo
  • Members
  • 1209 posts

Vrijeme objave: 05 Listopad 2009 - 13:48

Ajde mala pomoć: U H&K Tubemanu mi je sad otišla lampa (12ax7). Dosad sam imao TAD, al bi volio da mu je Clean malo čišći i topliji... Šta da uzmem?

#5 Un_like

Un_like
  • Members
  • 4267 posts

Vrijeme objave: 05 Listopad 2009 - 16:28

Ajde mala pomoć: U H&K Tubemanu mi je sad otišla lampa (12ax7). Dosad sam imao TAD, al bi volio da mu je Clean malo čišći i topliji... Šta da uzmem?

probaj sa 12at7, 12ay7 ili 12au7...

#6 MaliBoo

MaliBoo
  • Members
  • 1209 posts

Vrijeme objave: 05 Listopad 2009 - 16:31

probaj sa 12at7, 12ay7 ili 12au7...

Jel ima neki proizvođač koji bi se isticao u tome šta tražim?

#7 Faramir

Faramir
  • Members
  • 1736 posts

Vrijeme objave: 05 Listopad 2009 - 16:44

Mislim da bi JJ lampe to lipo odradile

#8 Un_like

Un_like
  • Members
  • 4267 posts

Vrijeme objave: 05 Listopad 2009 - 16:50

pa to ti konkretno ne znam, ja sam se igrao sa EHXovim varijantama ovih lampi i razlika se itekako osjeti, konkretno, mijenjao sam 12ax7 sa 12ay7 i igrao se sa pozicijama i zvuk se dosta ocisti, manje je gaina i glasnoce, ali clean i drive su itekako ugodniji uhu...

#9 MaliBoo

MaliBoo
  • Members
  • 1209 posts

Vrijeme objave: 05 Listopad 2009 - 16:59

Znači ovo bi bilo OK?http://www.banzaimus...2-12AU7-JJ.html

#10 kresho69

kresho69

Razbucava bandu

• Moderators
  • 1919 posts

Vrijeme objave: 05 Listopad 2009 - 17:03

Eto jedno iskustvo - JJ 6V6Lampe koje se reklamiraju kao "skoro pa kao 6L6-jaako glasne, prodorne i dosta nabrijane.-pojačalo "pili" kad ga zapneš, neugodnjikavi visoki, imaš osjećaj kao da pojačalo gori full-eventualno prednost kad ti u bendu treba "taman da se probiješ" :biggrin:Mesa Boogie 6V6Kineske, ali detaljno testirane i uparene-tiše, razlika između "2" i "3" je 50% manja nego sa JJ-toplije, smirenije zvučeGroove tubes, EHX 6V6...odrađuju posao ali nemaju dušuKod predpojačalskih lampi razlike nisu drastične, EHX zvuči sasvim ok, Imam EHX u V1, a JJ u V2 i nema sad nekog beda.Tek treba investirat u stare vojne lampe da vidim jel ta priča drži vodu.Ima nekih Jan phillipsica 6v6 za 50 dolara NOS na netu

#11 Un_like

Un_like
  • Members
  • 4267 posts

Vrijeme objave: 05 Listopad 2009 - 17:10

Znači ovo bi bilo OK?http://www.banzaimus...2-12AU7-JJ.html

pogledaj ovaj link:http://www.diyguitar...ible/patgf1.htmja bih mozda radije stavio 12ay7 ili 12at7, posto 12au7 imaju najnizi faktor pojacanja od navedenih...i nisam siguran moze li se 12ax7 mijenjati sa au7...sa at i ay se moze...bepone?valveodour?edit: ja imam iskustva sa 12ay7 i meni je to odlicna lampa, prakticki besumna i ne stvara mikrofoniju, tako da ti je to moj prijedlog...nekakva zlatna sredina...

#12 bepone

bepone
  • Members
  • 2059 posts

Vrijeme objave: 09 Listopad 2009 - 18:16

sve 12ax7, 12ay7, 12ay7, 12au7 su pin kompatibilne i moru se medjusobno samo ubadat, svaka ima svoju kolicinu pojacanja ("gain") i more se puno dobit samo mijenjanjem za drugi tip 12ay7 je niskosumna verzija ECC83-12ax7 sa malo manjim pojacanjem, razvijena je na nacin da injektira malu kolicinu smetnji u signalni put pa je dobro zatuc na prvu lampu (V1) apsolutni vrh je 6072, low noise 12ay7, pogotovo GE 5 star - , e ta nema suma ni mikrofonije uopce, ali nema ni njih nigdje:001_tongue: ja sam uspio 4 kom nabavit ali jako rijetko ih bude u ponudihttps://www.tubeworld.com/6072.htm

#13 toksični

toksični
  • Members
  • 1293 posts

Vrijeme objave: 10 Studeni 2009 - 21:13

koja je razlika između uparenih i neuparenih lampi?gledam cjenike music centra i dvije uparene lampe zajedno su skuplje od dvije iste ali neuparene posebno. zvao sam lika i pitao, on mi je rekao da to pitam onoga tko je slagao cjenik jer je to kao isto i ni njemu nije baš jasno. sad tu meni nešto smrdi, jel to stvarno isto ili je lik loš?

#14 kresho69

kresho69

Razbucava bandu

• Moderators
  • 1919 posts

Vrijeme objave: 10 Studeni 2009 - 21:21

lik je loš, a lampe su im preskupe.jj...dobre lampe...jebene...al bolje su EI Niš...ali pička materina onome ko ode tamo po njih...

#15 valveodour

valveodour
  • Members
  • 3335 posts

Vrijeme objave: 10 Studeni 2009 - 21:22

koja je razlika između uparenih i neuparenih lampi?gledam cjenike music centra i dvije uparene lampe zajedno su skuplje od dvije iste ali neuparene posebno. zvao sam lika i pitao, on mi je rekao da to pitam onoga tko je slagao cjenik jer je to kao isto i ni njemu nije baš jasno. sad tu meni nešto smrdi, jel to stvarno isto ili je lik loš?

razlika je slijedeća:-uparene lampe su dvije ili četri(eventualno 6) lampe potpuno sličnih električnih karakteristika.Znači unutarnji otpor,te struja kroz lampu prilikom spajanja...itd...Neuparene lampe su nesimetrične.Većina pojačala je rađena u Push pull spoju čije su glavne odrednice dvije grane od kojih svaka formira svoj dio poluperiode izlaza(dok jedna grana tvori npr pozitivnu poluperiodu,druga grana tvori negativnu poluperiodu.Tako dobivamo sinusni signal izlaza.Što su lampe sličnijih karakteristika(uparene) to je sinusoida pravilnija.Što su više nesimetrične,to je oblik izlaznog signala nepravilniji.Ta situacija nepravilnosti može toliko varirati da dođe do oštećenja nekih vitalnih dijelova kao što su izlazni trafo,pa i same izlazne lampe.)Uglavnom različite lampe se mogu staviti u isti sistem jedino u slučaju ako svaka lampa ima zasebnu regulaciju radne točke(biasa),te ih tako možemo setirati u isto radno područje.Ovaj slučaj da se svaka lampa podešava je rijedak kod tvorničkih serijskih modela.

#16 toksični

toksični
  • Members
  • 1293 posts

Vrijeme objave: 10 Studeni 2009 - 21:35

lik je loš, a lampe su im preskupe.jj...dobre lampe...jebene...al bolje su EI Niš...ali pička materina onome ko ode tamo po njih...

:wink::lol::D

razlika je slijedeća:-uparene lampe su dvije ili četri(eventualno 6) lampe potpuno sličnih električnih karakteristika.Znači unutarnji otpor,te struja kroz lampu prilikom spajanja...itd...Neuparene lampe su nesimetrične.Većina pojačala je rađena u Push pull spoju čije su glavne odrednice dvije grane od kojih svaka formira svoj dio poluperiode izlaza(dok jedna grana tvori npr pozitivnu poluperiodu,druga grana tvori negativnu poluperiodu.Tako dobivamo sinusni signal izlaza.Što su lampe sličnijih karakteristika(uparene) to je sinusoida pravilnija.Što su više nesimetrične,to je oblik izlaznog signala nepravilniji.Ta situacija nepravilnosti može toliko varirati da dođe do oštećenja nekih vitalnih dijelova kao što su izlazni trafo,pa i same izlazne lampe.)Uglavnom različite lampe se mogu staviti u isti sistem jedino u slučaju ako svaka lampa ima zasebnu regulaciju radne točke(biasa),te ih tako možemo setirati u isto radno područje.Ovaj slučaj da se svaka lampa podešava je rijedak kod tvorničkih serijskih modela.

ok, znači u svakom slučaju je bolje kupiti uparene lampe, iako bi bilo logično za pretpostaviti da su sve lampe istog tipa i proizvođača zapravo- iste.ok, kad ne znam bolje je i da pitam (makar izvalio i neku glupost) nego da šutim i skurim si pojačalo: jel postoji onda kakva razlika između istih tipova lampi različitih proizvođača? na konkretnom primjeru- u pojačalu imam TAD EL34 lampe od kojih je jedna riknula i sad idem kupiti dvije uparene JJ EL34. jesu li potrebne kakve modifikacije na tim lampama/pojačalu ili ih mogu samo piknuti u pojačalo?

#17 kresho69

kresho69

Razbucava bandu

• Moderators
  • 1919 posts

Vrijeme objave: 10 Studeni 2009 - 21:41

Ako stavljaš uparene lampe u ispravno pojačalo, nećeš imati problema. Bias je tvornički poštelan i ne treba ga dirati, osim ako "moraš ekperimentirati sa hot biasom" :wink:

#18 toksični

toksični
  • Members
  • 1293 posts

Vrijeme objave: 10 Studeni 2009 - 21:47

dečki, hvala na pomoći :wink:

#19 Mithrandir

Mithrandir
  • Members
  • 355 posts

Vrijeme objave: 11 Studeni 2009 - 00:05

Zamjenio 4 EHX el34 power lampe sa JJ Teslama i napredak u svakom pogledu, zvuk zaokruženiji, topliji, manje kreštav na visokima i bolje kontrolirani midlovi. U svakom slučaju relativno jeftin mod za svako pojačalo, koje ga preporodi.

#20 leslie

leslie

ommadawn

• Members
  • 17628 posts

Vrijeme objave: 11 Studeni 2009 - 00:17

:wink::lol::lol:ok, znači u svakom slučaju je bolje kupiti uparene lampe,

Ne, uparene lampe zvuče sterilno i bez širine.Blago rasparene su tonski najbolje za gitarska pojačala.

:D:lol::loliako bi bilo logično za pretpostaviti da su sve lampe istog tipa i proizvođača zapravo- iste.

Zaboravi tu logiku, ne živimo u vrijeme kvalitetne kontrole proizvoda ,osim ako kupuješ u renomiranim dućanima gdje vrše ispitivanja i dodatne usluge poput tubedepot-a, tubestora i sl.

ok, kad ne znam bolje je i da pitam (makar izvalio i neku glupost) nego da šutim i skurim si pojačalo: jel postoji onda kakva razlika između istih tipova lampi različitih proizvođača? na konkretnom primjeru- u pojačalu imam TAD EL34 lampe od kojih je jedna riknula i sad idem kupiti dvije uparene JJ EL34. jesu li potrebne kakve modifikacije na tim lampama/pojačalu ili ih mogu samo piknuti u pojačalo?

možeš koristiti i različite firme (evo ja konkretno sviram na dvije el84 lampe od kojih je jedna General Electric a druga Tesla) no potrebno je biasirati pojačalo odnosno odnijeti meštru da pogleda dali plate žari i namjesti struje/napone u optimum

Category 1
Important Section
O nama
Glazbeni Forum je najveća zajednica glazbenika i ljubitelja glazbe na hrvatskom internetu još od 2003. godine.
Brojimo preko 25 000 registriranih članova.
Pratite nas
facebook Twitter Youtube Feed
Copyright © 2003 - 2016 Glazbeni Forum. Sva prava pridržana.