Jump to content

Slika
- - - - -

naj utjecajniji basisti

• Please log in to reply
23 odgovor(a) na ovu temu

#1 Arnold Layne00

Arnold Layne00
  • Members
  • 65 posts

Vrijeme objave: 17 Siječanj 2009 - 23:14

Koji su basisti naj vise utjecali na vase sviranjeI na koji nacin su utjecali?

#2 Furnaletto

Furnaletto
  • Members
  • 3421 posts

Vrijeme objave: 17 Siječanj 2009 - 23:32

Koji su basisti naj vise utjecali na vase sviranjeI na koji nacin su utjecali?

Hm, interesantno pitanje, pa bilo je više faza u perioda i mislim da je jaaako puno njih utjecalo od početaka do danas, ali nabrojat ću najvažnije.John Francis Anthony Pastorius III - Jaco Pastorius kraće :-) . zbog njega počeo svirat bass, slušat jazz. Nije bilo lako da ti prva stvar koju sam trebao svirat sa tadašnjim bednom bude Havona...... tako da je taj period bio nužan u "slaganju" i klasifikaciji bitnog materijala za slušat od manje bitnog. Od toga dana sam se potpuno okrenuo jazzu, slušanje i proučavanje. ... A tad mi je bilo 16 godina.Kai Eghkardt CamargoDrugi virtuoz, bassist John Mclaghlina, svidilo mi se njegova melodioznost te upotrebe neparne ritmike na basssu......... genijalac.Ima njih još al kasno je, nastavit ću sutra.......:001_tt1:

#3 SUHI TITO

SUHI TITO
  • Members
  • 964 posts

Vrijeme objave: 18 Siječanj 2009 - 00:00

Godinama sam šargijao narodnjake,svatove(svadbe, pirove)po inozemstvupo Bosni pratio pjevače s estradeYU bivše! Po Jadranu sam svirao kuruzudesetak godina.Sweet Home Požega! tu upoznah Zvekija!!! pa vidjeh da se na bassu može stvarno muzicirati. U 44-oj sam počeo učiti note,sve iz početka? Ložim se na sve što zvuči mrak! ps. volim J.P. M.M. V.V. S.K. Ako mi Bog da zdravlja? želja mi je izgraditi svoj stil na bassu! rad rad .........!!!!! Bog!:001_tt1:

#4 Mate_md

Mate_md
  • Members
  • 66 posts

Vrijeme objave: 18 Siječanj 2009 - 16:46

Pa pošto slušam jako raznovrsnu glazbu, ima jako puno utjecaja, ali ja bi ipak izdvojio ljude poput Seana Malone-a, Jaca, Gary Willisa, a od ljudi koje sam upoznao izdvojit ću kao i tito zvekija, iako priznajem da zabušavam jer se nisam bacio na učenje nota, doduše imam ponekog znanja iz teorije jer sam svirao saksofon, ali to je sve bilo u violinskom ključu, bas nešto natucam malo po malo, ali eto, uz redovit rad i to će se sredit.:001_wub::thumbup1:

#5 fretless11

fretless11
  • Members
  • 1182 posts

Vrijeme objave: 18 Siječanj 2009 - 16:56

A sto ja mogu rec sa svojih 20 god.? Ali kako god zvucalo izlizano moj prvi doticaj sa bassom bio je preko Steve Harrisa,tako da mi je on prvi uzor,onda je usljedio Jaco Pastorius radi kojega sam presao na fretless! A ljudi koji me sad ocaravaju su - Alain Caron,Michael Manring,Steve Bailey,Nathan East,Abe Laboriel!!! Oni su mi spojili tu melodioznost sa novim idejama i vrhunskom virtuoznocsu!!! :thumbup1::thumbup:

#6 Karlo.kc

Karlo.kc
  • Members
  • 643 posts

Vrijeme objave: 18 Siječanj 2009 - 17:17

Eh, dok sam poćeo svirat bass, imao sam stagga, i nisam znao skoro ni jednog bassistu! E onda mi je prijatelj pokazao solo od Wootena, i to je bilo, ono, najbolje na svijetu! :thumbup1: E onda sam Pastoriusa otkrio i mjesec danas kasnije već je moj stagg prešao u fretless!!! :001_wub::thumbup::thumbup:A sada su mi najveći uzori Victor Wooten, Jaco Pastorius, Victor Bailey itd.

#7 LoBass

LoBass
  • Members
  • 1022 posts

Vrijeme objave: 18 Siječanj 2009 - 18:02

Tja, proučavo sam ih dosta, možda se nekaj i zadržalo od svih njih, al definitivno je najviše na mene utjeco Billy Gould (Faith No More). Najviše raznovrsnošću tehnika (prsti, trzalica, slap) i vrlo širokim izborom zvukova, ovisno o ugođaju. Osim toga, njegove 'lajne' nose cijelu stvar, kao kostur, a ostali instrumenti se onda nadograđuju na tom 'kosturu'. A uz sve to, uvijek je prisutna doza jednostavnosti. Eto...

#8 dubo

dubo
  • Members
  • 391 posts

Vrijeme objave: 18 Siječanj 2009 - 19:24

Na mene su najviše otjecali moj profesor i http://www.youtube.com/user/MarloweDKOd ostalih: Larry Graham, Louis Johnson, Marcus Miller, Francis Rocco Prestia, Bernard Edwards, Nate Philips.

#9 MARCOS

MARCOS
  • Members
  • 1222 posts

Vrijeme objave: 18 Siječanj 2009 - 20:05

Flea, Lemmy, Jaco Pastorius, Aston "Family Man" Barret, Francis Rocco Prestia, Josh Homme, Saturnino, Scott Reeder, Marcus Miller i stara Soul R&B škola......svi su posebni i originalni i dokaz da se bas može doživjeti na sto različitih načina

#10 Furnaletto

Furnaletto
  • Members
  • 3421 posts

Vrijeme objave: 18 Siječanj 2009 - 20:44

Ma ja mogu reč da je meni svaki muzičar utjeca na svoj način, nebitno koji instrument svira.............. mislim da treba bit otvorenih stavova jer je po meni na neki način stupidno sebe ograničit na nekoliko izvođača kad je tooooliko dobre glazbe i muzičara oko nas.......... inspiraciju i utejaje treba tražit u životu.eto.:thumbup1:

#11 bass 4

bass 4
  • Members
  • 485 posts

Vrijeme objave: 18 Siječanj 2009 - 20:51

Kod mene je presudnu ulogu odigrao "Japanac" i albumi Olivera Madica,nesto se je i skidalo, ali to su bila bolja vremena dok su prsti slusali mozak.Danas vise nije tako,mozak bi i mogao ali prsti bas ne slusaju.

#12 vesoxx

vesoxx
  • Members
  • 308 posts

Vrijeme objave: 18 Siječanj 2009 - 21:21

Ukratko; Kad sam prije dosta godina u Zurichu u Cotton club-u uzivo cuo sta mr. Jasen Wilber radi na bassu od tog trena mi je glazba nesto sasvim drugo,sve prije toga sto sam svirao,vidio i cuo je bilo quratz

#13 LoBass

LoBass
  • Members
  • 1022 posts

Vrijeme objave: 18 Siječanj 2009 - 21:28

Ma ja mogu reč da je meni svaki muzičar utjeca na svoj način, nebitno koji instrument svira.............. mislim da treba bit otvorenih stavova jer je po meni na neki način stupidno sebe ograničit na nekoliko izvođača kad je tooooliko dobre glazbe i muzičara oko nas.......... inspiraciju i utejaje treba tražit u životu. eto.:thumbup1:

ma naravno! Samo, pitanje je najutjecajniji, pa ako postoji takav... Moglo bi se inače stvarno svašta nabrojat :001_wub: ali sve je to zdravo, što više to bolje!

#14 Furnaletto

Furnaletto
  • Members
  • 3421 posts

Vrijeme objave: 18 Siječanj 2009 - 21:34

ma naravno! Samo, pitanje je najutjecajniji, pa ako postoji takav... Moglo bi se inače stvarno svašta nabrojat :thumbup1: ali sve je to zdravo, što više to bolje!

je, al pitanje u prvom postu kaže najutjecajniji bassist na pojedinca osobno.ako generalno gledamo u širem opsegu onda su to definitivno jaco pastorius i james jamerson.......... njih dvoje su od stare garde između stotine drugih, evo po meni ljudi koji su postavili temelje za dalje, i to toliko dobro i kvalitetno da mi se nekako čini da je sve danas što se svira na bassu samo blaga derivacija njihovih revolucionarnih ideja i pristupa sviranju.:thumbup:eto. :-)

#15 big.fish

big.fish
  • Members
  • 89 posts

Vrijeme objave: 18 Siječanj 2009 - 22:02

Ja sam i nakon 10 godina i dalje zadrt za Les Claypoolom, njegovom tehnikom i budalastinama opcenito koje izvodi na bass-u, prakticki sam naucio svirati bass skidajuci Primus!

#16 Mate_md

Mate_md
  • Members
  • 66 posts

Vrijeme objave: 18 Siječanj 2009 - 22:13

Ma ja mogu reč da je meni svaki muzičar utjeca na svoj način, nebitno koji instrument svira.............. mislim da treba bit otvorenih stavova jer je po meni na neki način stupidno sebe ograničit na nekoliko izvođača kad je tooooliko dobre glazbe i muzičara oko nas.......... inspiraciju i utejaje treba tražit u životu.eto.:thumbup1:

+1:thumbup::001_wub:

#17 Delph

Delph
  • Members
  • 2256 posts

Vrijeme objave: 18 Siječanj 2009 - 23:10

Evo da se i ja dotaknem teme.Poceo sam svirati bass negdje kada sam zacuo prve tonove "Bullet in the head" kultnog benda Rage against the Machine.Taj osjecaj za manje je bolje u pravo vrijeme na pravom mjestu bassista W.Tim K. ili Tim C. me uveo u svijet bassa.Zatim tu ulijece Primus i allmighty Les Claypool koji me na moje tada minorno znanje o bassu bombardirao zvukovima koje nisam bio svjestan da se mogu proizvesti na istom.Takodjer usko vezano sa Les Claypoolom tu je i kolega Mario Radan, odnosno big.fish s foruma koji me u to vrijeme odusevljavao svojim izvedbama Les Claypoolovih dionica, te me dosta toga naucio, poglavito o slapu, na primjeru Primusa.Poslije toga dosao je Sean Malone, covjek koji je genijalac u svijetu niskih frekvencija i progresivnog nacina razmisljanja u glazbi. Predivne fretless melodije sa bendom Aghora, te raznorazne instrumentalne akrobacije u svom Gordian Knot-u.Tu negdje dolazi i Stanley Clarke sa svojim School Days i odusevljava me na prvo slusanje, te sam se zapitao; zasto ovo nisam prije cuo? Naravno, logicni slijed dalje je bio;Marcus Miller, po meni jedan od najutjecajnijih bassista danasnjice, ima zvuk, tehniku i style. Album M2 me odusevio produkcijom/zvukom bass gitare, takodjer me zbunjivao taj double thumbing jer nisam imao pojma sto je to do tada (citaj: samouk, nije bash da ti u nasicama ima netko previse za pokazati) trazio po netu, hvala bogu, i skuzio o cemu se radi. od tada neizostavna tehnika.Ima tu jos puno bassista i utjecaja koji su mi potpomagali da se razvijam, ali trenutno se samo ovoga mogu sjetiti, pa je to valjda najvaznije.Nadam se da cu u buducnosti imati jos puno uzora od kojih cu od svakoga nauciti ponesto i time "uglađivati" svoju tehniku sve više i više. Još sam mlad, sviram nekih 6-7g, sto ce biti za 20 :thumbup1:

#18 Arnold Layne00

Arnold Layne00
  • Members
  • 65 posts

Vrijeme objave: 19 Siječanj 2009 - 17:30

mnogo odlično sročeno :thumbup1: potpuno se slažem, meni su recimo velika inspiracija koliko basisti tako i bubnjari, uglavnom fusion tipa Chambers ili Weckle no i drugi, mnogi gitaristi također...ukratko rečeno, glazba kao glazba mi je najveća inspiracija, and the way it makes me feel :001_wub: pa i da se radilo o usnoj harmonici ili benđu hehe ako dobro zvuči, inspirirat će me...

Pa slazem se s tobom ali bi svakak htio cut koji glazbenici su te ispirirali

#19 Arnold Layne00

Arnold Layne00
  • Members
  • 65 posts

Vrijeme objave: 19 Siječanj 2009 - 19:23

pa ako baš želiš hehe onda bi to najviše bili Gary Willis, Sean Malone, Steve DiGiorgio, Jaco Pastorius, Randy Coven, Jeroen Paul Thesseling, to su što se tiče fretlessa, onda recimo Victor Bailey, Marcus Miller, Abe Laboriel, Flea itd.. onda recimo od bubnjara volim poslušati Chambersa, Dave Weckla, Sean Reinert, Vinnie Colaiuta, Kirk Covington itd.. eto toliko od ritam sekcije, jer ima zbilja puno ostalih glazbenika no kog briga za njih :thumbup1:

malo mi je cudno kaj nisi pod fretless napisal Tony Franklin si ga kad slusal? meni je on zakon:thumbup1:

#20 SUHI TITO

SUHI TITO
  • Members
  • 964 posts

Vrijeme objave: 10 Veljača 2009 - 22:00

:lol::lol::):):):):laugh::lol::wink::):lol::):lol::):tongue_smilie::tongue_smilie::tongue_smilie::tongue_smilie::tongue_smilie::tongue_smilie::tongue_smilie:

hmm, da budem iskren i nisam baš, čuo za njega jesam, pogledao par filmića njegovih na youtube-u no nije mi se baš svidio... e sad sam se sjetio da nisam napisao Davora Črnigoja, baš sam prije par mjeseci poslušao live album od Josipe Lisac na kojem je svirao i odličan je, i ima onaj Jaco sound hehe i zaboravio sam spomenuti Zvekija :thumbup1:

Category 1
Important Section
O nama
Glazbeni Forum je najveća zajednica glazbenika i ljubitelja glazbe na hrvatskom internetu još od 2003. godine.
Brojimo preko 25 000 registriranih članova.
Pratite nas
facebook Twitter Youtube Feed
Copyright © 2003 - 2016 Glazbeni Forum. Sva prava pridržana.