Jump to content

Slika
- - - - -

Ritam sekcija topic

• Please log in to reply
48 odgovor(a) na ovu temu

#21 Phoenix13

Phoenix13
  • Members
  • 92 posts

Vrijeme objave: 13 Listopad 2008 - 21:41

.. vjeruj mi da ima. U konačnici u bendu se stvori veza istkana od najfinijih niti, gdje se uloženi rad, i vrijeme, svih članova prezentira kroz projekat jedne pjesme. Prelijep je osjećaj kada cijeli posao na svoj način na kraju uvidi i nagradi oduševljena publika. Oduvijek smo svirali kao trojka, i tu nema mjesta nesigurnoj traljavosti, svaki kiks se kristalno čuje i zabode pravo u uho. :scared:

e, to je istina.. ja sam takodjer u trio- bendu pa savrseno znam sto znaci malo zakasnjela nota.... takodjer, prekrasno je kad skuzis nakon odsvirane pjesme koliko si zapravo usviran sa jos 2je ljudi i kad shvatis koliko ti je vremena trebalo da to postignes, ali nemozes rec da se neke genijalne stvari nisu dogodile pukom slucajnoscu ili improvizacijom na probama i slicno...

#22 Bassterix

Bassterix
  • Members
  • 1570 posts

Vrijeme objave: 13 Listopad 2008 - 21:59

Vidim da se malo zastranjuje u sfere ukusa... Možda je najbolje reći da je idealan spoj usviranosti i improvizacije ono šta se traži i čemu se teži u glazbi. Uf, šta san pametan! :scared:

#23 helex

helex
  • Members
  • 93 posts

Vrijeme objave: 14 Listopad 2008 - 07:44

e, to je istina.. ja sam takodjer u trio- bendu pa savrseno znam sto znaci malo zakasnjela nota.... takodjer, prekrasno je kad skuzis nakon odsvirane pjesme koliko si zapravo usviran sa jos 2je ljudi i kad shvatis koliko ti je vremena trebalo da to postignes, ali nemozes rec da se neke genijalne stvari nisu dogodile pukom slucajnoscu ili improvizacijom na probama i slicno...

.. potpisujem! :scared:

#24 -enigma-

-enigma-
  • Members
  • 2840 posts

Vrijeme objave: 16 Listopad 2008 - 06:46

mene je uvijek zanimalo da li je uvijek potrebno da su bas bubanj i bas gitara locked up? to je ono, kao nepisano pravilo i uvijek sam slušao o tome kako bas bubanj mora bit locked sa bas gitarom.šta mislite da li je to obavezno? bubnjari, da li nekada skrenete od toga pravila?

#25 salemesserschmitt

salemesserschmitt
  • Members
  • 2382 posts

Vrijeme objave: 16 Listopad 2008 - 06:51

mene je uvijek zanimalo da li je uvijek potrebno da su bas bubanj i bas gitara locked up? to je ono, kao nepisano pravilo i uvijek sam slušao o tome kako bas bubanj mora bit locked sa bas gitarom. šta mislite da li je to obavezno? bubnjari, da li nekada skrenete od toga pravila?

Sve je pitanje što se svira. Naravno da se često događa (barem kod mene) da svjesno dionica bas gitare nije "poklopljena" s bas bubnjem. Pitanje aranžmana.

#26 bocidrummer

bocidrummer
  • Members
  • 527 posts

Vrijeme objave: 16 Listopad 2008 - 08:45

Ja trenutno radim sa bandom u kojem basista nije basista po cijelozivotnoj vokaciji, vec gitarista koji je presao na bas prije par godina. Na samom pocetku rada sa ovim bandom imao sam problem, jer casual gitaristi nemaju onaj osjecaj za klasicnu dobu, tj. prostor izmedju bas bubnja i snera. Dakle fali im taj puls tzv. kontre u ritmu (bas bubanj-sner) i osjecaj za takt. Pravi basisit to imaju pa onda jednostavno drze temelj, a ako su virtuozni i setaju izmedju taktova (vidjeti pod pok. Bojan Pecar- EKV). Uglavnom, trebalo je neko vrijeme da basist "uhvati puls".Takodjer, dragi su mi basisti jasnog i puch tona, gdje se svaki ton glasno cuje, a ne volim "mrljatore" koji sviraju prljavi bas i samo im je bitno da su uboli ton pa sad "G" ili "E" a notna ritmika im nula. Mislim da sam prilicno stabilan bubnjar i imam razradjen rad nogu, tako da kad se ukopi dobar basista, nastane groov da se samo to moze slusati. Medjutim, kao sto postoje gitaristi kompleksasi (likovi sa lajt motivom "tonac daj me pojacaj") i obicno na toj liniji dolazi do sukoba sa bubnjarima, postoje i basisiti komplexasi koji su u stilu daj me pojacaj (svako kome je Z.Redzic, bivsi basista "B.Dugmeta" radio na razglasu kao tonac, i pravio balans zvuka, znat ce o cemu se radi). Takodjer, problem basista je cesto u tome sto im je slusni aparat fokusiran na tocno odredjen spektar zvuka u bas liniji, pa obicno ne primjecuju zvucne bravure koje su u srednjim i visim tonovima i onda tu ne budu u skladu sa bendom, ako je neka muzicka bravura sa akcentom na cinelama i sl. i na tome ih vecina treba raditi.:001_wub:

#27 drabotic

drabotic
  • Members
  • 41 posts

Vrijeme objave: 16 Listopad 2008 - 09:04

mene je uvijek zanimalo da li je uvijek potrebno da su bas bubanj i bas gitara locked up? to je ono, kao nepisano pravilo i uvijek sam slušao o tome kako bas bubanj mora bit locked sa bas gitarom.šta mislite da li je to obavezno? bubnjari, da li nekada skrenete od toga pravila?

kao što je netko već napisao, ovisi kaj se svira...u nekim, pjesmama je neophodno da budu kao jedno i da se ne razilaze, ali isto tako u nekima i ne...

#28 Abarth

Abarth
  • Members
  • 393 posts

Vrijeme objave: 16 Listopad 2008 - 11:45

Ako već nije bilo, mislim da je sve vidljivo iz ovoga, simbioza ritam sekcije ! Flea and Chad

#29 sira

sira
  • Members
  • 4730 posts

Vrijeme objave: 16 Listopad 2008 - 12:21

Ako ne valja ritam sekcija, cijeli bend je u kurcu, ne mogu gitarist i vokal popravit ako ritam sekcija nije kako treba, to je temelj sve ostalo je samo nadogradnja.

#30 MARCOS

MARCOS
  • Members
  • 1222 posts

Vrijeme objave: 16 Listopad 2008 - 12:22

pa lijepo bi bilo kad bi bas bubanj i bas gitara bili saveznici. To po meni znaći da bubnjar mora imati smisla za pocrtavanje bitnih akcenata u pjesmi. Ako kreneš svirat jako gusto na bas bubnju (ne govorim o metalu) onda ubiješ bas gitari svaki prostor za gruv. Isto tako, ako ko basist muljaš po tonovima umjesto da konkretno u simbiozi sa bas bubnjem drmaš, ode sve u kurac. A da moraš biti locked, to ne vjerujem da je obavezno. Ima ritam sekcija (npr. Aston i Carlton Barret) koju su stalno bili malo unazad (pogotovo bas prema bubnju) i to zvući legendarno. Stvarno, ovisi o stilu.

#31 ex-sonus

ex-sonus
  • Members
  • 226 posts

Vrijeme objave: 16 Listopad 2008 - 12:31

Sve je pitanje što se svira. Naravno da se često događa (barem kod mene) da svjesno dionica bas gitare nije "poklopljena" s bas bubnjem. Pitanje aranžmana.

Zavisi od vrste muzike i konkretno uloge bas gitare u pjesmi.Ne mora i bas bubanj uvijek biti "locked".Recimo u nekim latino stvarima, noge drze ostinato, dok recimo na snareu pratis akcente klavira i sl.Ovisi sve o pjesmi...

#32 spashtoot

spashtoot
  • Members
  • 3178 posts

Vrijeme objave: 16 Listopad 2008 - 16:23

Ako već nije bilo, mislim da je sve vidljivo iz ovoga, simbioza ritam sekcije ! Flea and Chad

što više vrijeme prolazi to su mi ova dvojica dosadniji.i sve me manje fasciniraju.s tim da sam flea-u skidao (i to dosta), a chad (kojeg bi trebao skidati) mi uopće nije zanimljiv...uglavnom, da se nadovežem na raspravu - sve se mijenja od pjesme do pjesme.ali činjenica je da mora postojati čvrsta poveznica između bass i bubnja.da li će to biti tako rješeno da na svaki udarac kase legne i ton na basu ili dr., to ovisi o mjuzi.ali kada se bubnjar i basista dovoljno upoznaju i usviraju o takvim se stvarima ne razmišlja - one se jednostavno dešavaju.

#33 Phoenix13

Phoenix13
  • Members
  • 92 posts

Vrijeme objave: 17 Listopad 2008 - 10:43

jer casual gitaristi nemaju onaj osjecaj za klasicnu dobu, tj. prostor izmedju bas bubnja i snera.

Ooooooo da... :001_wub:

#34 g.Vuk

g.Vuk
  • Members
  • 1117 posts

Vrijeme objave: 02 Studeni 2008 - 21:59

Ja sam uvidio koliko je basisti bitan bubnjar da bi se basista razvijao.... vjerujem da je i obratno. Bubanj i bas su simbioza koja mora skupa rasti da bi utažila svoje apetite. Čim jedan od ova dva počne da parazitira na drugom, crpi mu energiju i usporava daljnji napredak u muziciranju.. Također je vrlo bitno da ova dva imaju donekle slične poglede na glazbu tj. da se mogu u budućnosti vidjeti zajedno i živjeli su sretno do kraja života.

#35 Mađa

Mađa
  • Members
  • 306 posts

Vrijeme objave: 05 Prosinac 2008 - 01:50

mada se mozda moglo malo vise pricat o odnosu basista i bubnjara, uglavnom su pricali sta tko od njih radi za sebe, ali trebao sam to tamo napomenut, nisam mislio. a gle bubnjar i basist ak znaju svirat netreba im puno da se usklade i meni je glupo da se to opce spominje kad se o tom sve zna....jedan bez drugog NE MOGU i kada zasviraju moraju bit jedno..mislim ako znaju svirat njihova uskladenost dode di izrazaja za 10min....izmedu ostalog ima o tome tu tema pa se tam moze o tom tipkatdrugi put ces imat priliku pitat nadajmo se da ce je biti

#36 g.Vuk

g.Vuk
  • Members
  • 1117 posts

Vrijeme objave: 05 Prosinac 2008 - 16:24

mada se mozda moglo malo vise pricat o odnosu basista i bubnjara, uglavnom su pricali sta tko od njih radi za sebe, ali trebao sam to tamo napomenut, nisam mislio. a gle bubnjar i basist ak znaju svirat netreba im puno da se usklade i meni je glupo da se to opce spominje kad se o tom sve zna....jedan bez drugog NE MOGU i kada zasviraju moraju bit jedno..mislim ako znaju svirat njihova uskladenost dode di izrazaja za 10min....izmedu ostalog ima o tome tu tema pa se tam moze o tom tipkatdrugi put ces imat priliku pitat nadajmo se da ce je biti

ma nije fazon u ritmičkom usklađivanju toliko. Imaš dinosaurusa koji sviraju miljon dolara ali si međusobno ne pahaju vibrom. Ja mislim da je tema više nego konstruktivna jer produbljuje razumijevanje odnosa i nameće pitanje ''kak je onom drugom i kaj njega pere'' da se ne potencira impotencija među dva dugouška koji super sviraju (ali svaki za sebe).

#37 -enigma-

-enigma-
  • Members
  • 2840 posts

Vrijeme objave: 07 Siječanj 2009 - 13:37

da dignemo malo topic; promišljanja vinniea colaiute o ritam sekciji

RF: To you, playing with a good bass player is really important.VC: Yeah, it is.RF: What do you look for in a bass player?VC: Someone who is just comfortable to play with. The bass player and the drummer have to have a communication. It's one thing to have a bass player who'll play to try to make the drummer sound good. But if the bass player and the drummer share a similar concept of the way they play time, if that's happening, if you both individually have good time to begin with and you can fit together, it's great. It's funny; because there are a lot of bass players and drummers who have great time, but for some reason, they just don't mesh. Like Stube and I, when we play, it's second nature. I know the way he plays and he knows the way I play and it fits perfectly: There's a communication there and that's just magic. When you have players that are real competent, or more than just competent, you never know what's going to happen as far as spontaneity, the magic and the energy. Jeff Berlin and I play a lot of gigs and we just go for it. Some of the things that happen are just great. At any given moment, something magical could happen. A lot of times, I play gigs like that and I wish I had a little tape recorder going. I used to get together with this sax player and we'd just get together on sax and drums. But in a regular rhythm-section context, the bass player is real important. It's definitely the bottom line to making a track happen.

#38 varichello

varichello
  • Members
  • 3637 posts

Vrijeme objave: 17 Rujan 2009 - 08:10

Odlična tema za ritam sekciju, ali mislim da bi se i ostali svirači koji sviraju po bendovima tribali uključit, jer se i njih ovo tiče:biggrin:Moje iskustvo ka basiste je da mogu svirat sa samo 3 bubnjara na cilome svitu, i to odma bez probe, bez ičega. Njih troje znan u dušu i oni mene znaju. Kad vidimo jedno drugo znamo kad će koji prnit, počešat jaja ili rutnit. Oću reć, da se dosta dobije poznavanjen čovika, naravno uz određenu dozu usviranosti. Jer nije bitno samo bit usviran do bola, ritam sekcija triba imat "ono nešto". Recimo mi kad sviramo neke obrade, promjenimo ritam kako nama odgovara. Ne sviramo groove original, ako mislimo da "je bolje ovako".A kad još "slušamo gitartistu", onda ovaj svršava.A ima i tih gitarista ajme. Sviramo nešto ala ZZ Top, a on solira 20 tonova u sekundi, mi smo tu da ga poklopimo:thumbup1:

#39 alexa.

alexa.
  • Members
  • 2782 posts

Vrijeme objave: 17 Rujan 2009 - 13:09

Ja sam uvidio koliko je basisti bitan bubnjar da bi se basista razvijao.... vjerujem da je i obratno. Bubanj i bas su simbioza koja mora skupa rasti da bi utažila svoje apetite. Čim jedan od ova dva počne da parazitira na drugom, crpi mu energiju i usporava daljnji napredak u muziciranju.. Također je vrlo bitno da ova dva imaju donekle slične poglede na glazbu tj. da se mogu u budućnosti vidjeti zajedno i živjeli su sretno do kraja života.

e pa baš to. mene prošli bubnjar nije slušao, nit je sudjelovao. slušao je primarno gitaru. a tak mi je žao, bend je bio tako jeben. baš neki dan svirah naše stvari i puca me nostalgija :crying:osobno, ne volim bubnjare tehničare, iako znam jednog koji je stvarno zakon i s njim se skoro uvijek poklopim, sam kaj mi zna bit pre oštar kak da kažem. ipak, groove je groove, suha je pjesma bez toga.ak se bas i bubnjevi ne razumiju u prvih 5-6 proba, mislim da moraju il rait zajedno, il nikaj od toga. jer fkt postoji jedna kemija bez koje nejde..

#40 spashtoot

spashtoot
  • Members
  • 3178 posts

Vrijeme objave: 17 Rujan 2009 - 23:44

. Oću reć, da se dosta dobije poznavanjen čovika, naravno uz određenu dozu usviranosti.

a koliko se tek dobije nepoznavanjem čovjeka?

Category 1
Important Section
O nama
Glazbeni Forum je najveća zajednica glazbenika i ljubitelja glazbe na hrvatskom internetu još od 2003. godine.
Brojimo preko 25 000 registriranih članova.
Pratite nas
facebook Twitter Youtube Feed
Copyright © 2003 - 2016 Glazbeni Forum. Sva prava pridržana.