Jump to content

Slika
- - - - -

kod veselog R6TAVOR21

• Please log in to reply
112 odgovor(a) na ovu temu

#101 Kontraefekt_basist

Kontraefekt_basist
  • Members
  • 214 posts

Vrijeme objave: 23 Siječanj 2011 - 21:48

Da se bacimo na nešto konkretno, imam problema s bolovima u (lijevom) dlanu; nisam uspio naći kako bi se taj mišić/dio dlana zvao pa evo jedna paint edited slika:Posted ImageE sad, do problema dolazi pretpostavljam zbog palca; čak i kad ga pomaknem prilikom vježbanja od vrata osjećam da grčim taj dio. E sad, dok uvježbavam opuštenije sviranje, znate li kakvu vježbu koja bi mogla pomoći?

#102 Funk_

Funk_
  • Members
  • 2094 posts

Vrijeme objave: 23 Siječanj 2011 - 22:55

jesi ti svjestan sto pises...........

?naravno. Ekonomika pokreta. Zašto se grčit ako nije potrebno? Meni to grčenje izgleda loše. Pa kolko znam kontrabasisti treći prst jako malo koriste - samo na vrlo visokim pozicijama.

#103 pmakar

pmakar
  • Members
  • 634 posts

Vrijeme objave: 23 Siječanj 2011 - 23:09

?naravno. Ekonomika pokreta. Zašto se grčit ako nije potrebno? Meni to grčenje izgleda loše. Pa kolko znam kontrabasisti treći prst jako malo koriste - samo na vrlo visokim pozicijama. i prof koji je sviro ebass i kontrabas mi je reko da se 1-2-4 koristi kod kontrabasa jer je prstenjak najslabiji prst.

kontrabas se do 10te pozicije svira islljucivo 1-2-4, ali to je radi skale koja je enormna. 1-2-4 recimo u prvoj poziciji na g žici sviraju g# a a#, a lakše je rastegnuti prvi i drugi prst pola tona nego treci i cetvrti prst pola tona. zato se 3 notes per string dur ljestvica na bass gitari svira 1 - 2 -4; 1 - 2 - 4; 1 - 2, a ne 1 - 3 - 4; 1 - 3 - 4 etc.Ja sviram oktave također 1 - 4 iz prakticnog razloga što mi onda 3 ostane za kvintu. Dosta često sviram i oktavu 2 - 4 jer tako mi u poziciji ostane kompletna dur ljestvica (zapravo svi tonovi osim m3 i m6) + vodjica (maj7). Al da u svom ovom trekeljanju ne smetnemo nešto s uma... Tehnika je tu radi glazbe, a ne obrnuto...

#104 Furnaletto

Furnaletto
  • Members
  • 3421 posts

Vrijeme objave: 23 Siječanj 2011 - 23:16

pa o tome ja govorim. i na kraju dodjemo do zaključak da je sve jendo ....al petre, kontrabas je priča za sebe, prstometi se razliku zbog skale i to je več poprilično svoj svijet koji trazi pravilno sviranje jer je priroda instrumenta drugačija, znas i sam.... al ovo ok obasa, puno lakse je svirat sa 1-3 i2 -4 oktave ili 1- 4 ovisno o frazi i situaciji, ja to tako radim, alli mlims da smo bespotrebno usli u neke nebuloze koje su rjesive u jendoj minuti.

#105 pmakar

pmakar
  • Members
  • 634 posts

Vrijeme objave: 23 Siječanj 2011 - 23:31

pa o tome ja govorim. i na kraju dodjemo do zaključak da je sve jendo ....al petre, kontrabas je priča za sebe, prstometi se razliku zbog skale i to je več poprilično svoj svijet koji trazi pravilno sviranje jer je priroda instrumenta drugačija, znas i sam.... al ovo ok obasa, puno lakse je svirat sa 1-3 i2 -4 oktave ili 1- 4 ovisno o frazi i situaciji, ja to tako radim, alli mlims da smo bespotrebno usli u neke nebuloze koje su rjesive u jendoj minuti.

slažem se.

#106 Funk_

Funk_
  • Members
  • 2094 posts

Vrijeme objave: 23 Siječanj 2011 - 23:57

Naravno da ovisi o situaciji, nekad treba i 5-6 polja stretch napravit. Al u većini slučajeva nema potrebe za rastezanjem pa je 1-4 bolja opcija IMO. (prima, kvarta, kvinta i oktava su jako česte kod bas linija tj dobra broj linija se bazira na tim intervalima)Što se tiče kontrabasa - točno si reko. Nije baš najbolji primjer jer nije tolko sličan ebasu

Edited by Dr. Funk, 23 Siječanj 2011 - 23:59 .

#107 Sida

Sida
  • Members
  • 2039 posts

Vrijeme objave: 24 Siječanj 2011 - 08:56

zato se 3 notes per string dur ljestvica na bass gitari svira 1 - 2 -4; 1 - 2 - 4; 1 - 2, a ne 1 - 3 - 4; 1 - 3 - 4 etc.

Ja sam stvarno izgubljen na ovom topicu :thumbup: Mene su učili u pokretu ekonomičnosti pokreta (lol) da se pozicija mijenja samo kad je nužno pa bi po tome 1 - 3 - 4 ispalo logičnije?

Ja sviram oktave također 1 - 4 iz prakticnog razloga što mi onda 3 ostane za kvintu. Dosta često sviram i oktavu 2 - 4 jer tako mi u poziciji ostane kompletna dur ljestvica (zapravo svi tonovi osim m3 i m6) + vodjica (maj7).

Pa ostanu ti i m3 i m6, osim na prvih 5 polja di bi morao egzibicije radit da ih dosegneš, tj. ja bih, možda neko prst-at ne bi + zašto si posebno naveo maj7?

#108 pmakar

pmakar
  • Members
  • 634 posts

Vrijeme objave: 24 Siječanj 2011 - 09:38

Ja sam stvarno izgubljen na ovom topicu :thumbup: Mene su učili u pokretu ekonomičnosti pokreta (lol) da se pozicija mijenja samo kad je nužno pa bi po tome 1 - 3 - 4 ispalo logičnije?

pošto nakon durskog heksakorda dolazi lokrijski, ako sviramo 1 - 3 - 4 morat cemo mijenjati prstomet. G --------------------------------4--5--7------D -----------------------4--5--7---------------A -------------3--5--7-------------------------E ----3--5--7----------------------------------Pa -- 1--2--4--1--2--4--1--2--4--1--2--4-----Pb -- 1--3--4--1--3--4--1--2--4--1--2--4----- pa - ovo je 4. pozicija zapravo sama po sebi, samo je na E i A žici F.S. (finger strecth) da bi mogli odsvirati g i c. za ovaj pb neznam što bi to trebalo biti, al prirodno nije (barem meni).

Pa ostanu ti i m3 i m6, osim na prvih 5 polja di bi morao egzibicije radit da ih dosegneš, tj. ja bih, možda neko prst-at ne bi + zašto si posebno naveo maj7?

Govorio sam u poziciji, one finger per fret. Naravno da možeš razvlačiti prste, al nije to poanta sad. Maj7 sam posebno naveo jer je kao 7 stupanj u ljestvici posebno bitan radi gomile stvari, al to je tema za neku drugu raspravu. Mislim na onaj maj7 ispod tona od kojeg pocinjemo svirati ljestvicu dur ljestvicu. Ako dur ljestvicu pocinjemo sa drugim prstom onda nam tocno prvi prst pada na taj maj7.

Edited by pmakar, 24 Siječanj 2011 - 09:46 .

#109 Gordel

Gordel
  • Members
  • 872 posts

Vrijeme objave: 24 Siječanj 2011 - 10:51

ajde malo lakse i check this.... pa se nadite i ljubite :laugh::thumbup:[ame][/ame]

#110 Rogi

Rogi

banned

• Banned
  • 4514 posts

Vrijeme objave: 26 Svibanj 2011 - 14:02

a ovako?[ame][/ame]:sad: seronja jedan, bio sam stol do tebe a nisi me ni pozdravio!

#111 DiabQ

DiabQ
  • Members
  • 1006 posts

Vrijeme objave: 26 Svibanj 2011 - 18:59

Da se bacimo na nešto konkretno, imam problema s bolovima u (lijevom) dlanu; nisam uspio naći kako bi se taj mišić/dio dlana zvao pa evo jedna paint edited slika:Posted ImageE sad, do problema dolazi pretpostavljam zbog palca; čak i kad ga pomaknem prilikom vježbanja od vrata osjećam da grčim taj dio. E sad, dok uvježbavam opuštenije sviranje, znate li kakvu vježbu koja bi mogla pomoći?

Najvjerojatnije ti ne odgovara profil vrata (vjerojatno je pretanak). Koliko sam ja uspio iz osobnog iskustva shvatiti, nema tu baš previše pomoći. Ja npr. nemam takvih problema kada je vrat malo deblji i masivniji.A inače postoje dvije stvari:1) Probaj svirati i uvježbati prstomet da uopće ne koristiš palac, inače izvrsna vježba za snagu, brzinu, dexteriti i feeling prstiju lijeve ruke,a i na taj način ćeš nesvjesno manje pritiskati palcem.2)Ako ti to po skali dozvoljava, mijenjaj češće pozicije lijeve ruke i polje na kojima sviraš isti ton. Recimo npr: nekad otovrenu D žicu, nekada na A žici, a nekada na E žici.

#112 Kontraefekt_basist

Kontraefekt_basist
  • Members
  • 214 posts

Vrijeme objave: 27 Svibanj 2011 - 12:23

Najvjerojatnije ti ne odgovara profil vrata (vjerojatno je pretanak). Koliko sam ja uspio iz osobnog iskustva shvatiti, nema tu baš previše pomoći. Ja npr. nemam takvih problema kada je vrat malo deblji i masivniji.A inače postoje dvije stvari:1) Probaj svirati i uvježbati prstomet da uopće ne koristiš palac, inače izvrsna vježba za snagu, brzinu, dexteriti i feeling prstiju lijeve ruke,a i na taj način ćeš nesvjesno manje pritiskati palcem.2)Ako ti to po skali dozvoljava, mijenjaj češće pozicije lijeve ruke i polje na kojima sviraš isti ton. Recimo npr: nekad otovrenu D žicu, nekada na A žici, a nekada na E žici.

Budem probao, hvala :thumbup:

#113 g.Vuk

g.Vuk
  • Members
  • 1117 posts

Vrijeme objave: 27 Svibanj 2011 - 12:25

Jazz standardi by Maruszczyk: Oleo, Black orpheus, Blue Bossa. Evo čovek se potrudio pa je ove standarde obradio harmonijski, melodijski, solistički... znači imate analizu kompletne stvari pa čak i tabove ako kome škripi s notama. Ja sam ovo samo frknul u .pdf da bude bolje složeno za print. čirz! http://www.megaupload.com/?d=24A8U49C

Category 1
Important Section
O nama
Glazbeni Forum je najveća zajednica glazbenika i ljubitelja glazbe na hrvatskom internetu još od 2003. godine.
Brojimo preko 25 000 registriranih članova.
Pratite nas
facebook Twitter Youtube Feed
Copyright © 2003 - 2016 Glazbeni Forum. Sva prava pridržana.