Jump to content

Slika
- - - - -

Razlika izmedu analognog i digitalnog??

• Please log in to reply
61 odgovor(a) na ovu temu

#21 Sergio

Sergio
  • Members
  • 107 posts

Vrijeme objave: 09 Travanj 2008 - 12:40

Digitalni efekt = sex s prezervativom. Proizvodjaci te uvjeravaju da se ni ne osjeti razlika, ima cak i brdo dodatnih opcija za ,kakti pojacavanje dozivljaja a ti i dalje to volis analogno tj. bez prezrvativa.Jel tko kad usporedjivao gramofonsku plocu ( ne jednu od onih kretenskih "digitally remasterd" ) s CD-om? Meni je razlika nebo zemlja u korist ploce. Zvuci prirodnije, toplije, izravnije, stvarnije.... Tak vam je i s efektima

#22 ZliPatak

ZliPatak
  • Members
  • 489 posts

Vrijeme objave: 14 Srpanj 2008 - 01:22

Razlika (općenita) izmedju digitalnog i analognog uređaja, nije bitno je li to sat, pedala, cd-player etc. jest:Analogni uređaj mjeriDigitalni uređaj brojiDakle, iz digitalnog uređaja "izlazi" prebrojiva količina informacija ( na CD-u se kompletna glazba-sadržaj može prebrojiti količinom nula i jedinica.) Koliko je to dovoljno za ljudsko uho da ne "primijeti" "rupe" u informacijama kojih nema to je problem na koliko je uzoraka ( sample-ova ) je nešto rastavljeno.Informacija iz analognog uređaja je neprebrojiva-kontinuirana

#23 ivicap

ivicap
  • Members
  • 212 posts

Vrijeme objave: 30 Srpanj 2008 - 15:08

Sve vazno je vec receno ali evo i moj nevjerovatno pametan prilog diskusiji:digitalni ima samo "da" ili "ne" dok kod anlagnog ima osim toga i "mozda" i "ko zna zasto".

#24 Axis_

Axis_

night visioc

• Members
  • 3800 posts

Vrijeme objave: 07 Prosinac 2009 - 16:42

ako je ton kugla ...analogno je krug, a digitalno n -terokut :001_wub:

#25 TEO

TEO
  • Members
  • 327 posts

Vrijeme objave: 19 Siječanj 2010 - 23:31

a najbolje mi je sta se ploce jos izdaju u manjim nakladama i sad bi ja ka triba kupit plocu jer sam audiofil, a oni snimaju album na pro tools i taj master prebacuju na plocu buahahahhahahahahaha. audiofile bi tribalo tretirat ko pedofile :lol:

#26 sira

sira
  • Members
  • 4730 posts

Vrijeme objave: 20 Siječanj 2010 - 00:42

Ploča se izdaje da bi kupac mora poslušat cijeli album jer mu se ne da micat ručku ako mu se ne svidi uvod. :lol:Mislim da je tu najmanje audiofilstva, kad kupiš ploču, ona ima i omot i velike slike i povijest, za razliku kad kupiš CD, a ipak se analogno urezuje na ploču pa nema A/D konvertora.Osim toga, kako ti znaš je li nešto snimljeno u pro toolsu, možda je i na Sculli-u ili Studeru, a čisto sumnjam da bi na blind testu prepozna šta je smiksano i snimljeno analogijom a šta digitalijom da ti puste s gramofona

Edited by sira, 20 Siječanj 2010 - 00:46 .

#27 TEO

TEO
  • Members
  • 327 posts

Vrijeme objave: 27 Siječanj 2010 - 17:13

Mislim da je tu najmanje audiofilstva, kad kupiš ploču, ona ima i omot i velike slike i povijest, za razliku kad kupiš CD, a ipak se analogno urezuje na ploču pa nema A/D konvertora.

sta ima veze kako se urezuje ako su u jednoj fazi (snimanje miksanje mastering bilo sta) koristili digitalu

Osim toga, kako ti znaš je li nešto snimljeno u pro toolsu, možda je i na Sculli-u ili Studeru, a čisto sumnjam da bi na blind testu prepozna šta je smiksano i snimljeno analogijom a šta digitalijom da ti puste s gramofona

znam tako sta se nikom neda zajebavat miksat analogno kad mogu isprogramirat miks. cast iznimkama ali malo ih je. u svitu. u nas ih nema.

#28 dusansk

dusansk
  • Members
  • 690 posts

Vrijeme objave: 31 Siječanj 2010 - 12:23

Da pridjemo blize nazad na temu.Kod mene na podu ima kojecega, i analognog i digitalnog, ali ovako se otprilike iskristalisala situacija u kombiniranju analognog i digitalnog:Drive izvlacim iskljucivo iz analogne pedale, i to lampaske. Svasta sam koristio i probao, trenutno je to Akai Shred-O-Matic. Koristim i jedan klon Tubescreamer-a sa originalnim Maxon/Ibanez JRC4558D chipom. Vozim overdrive i distortion do odredjene granice. Fuzz ne volim i prekidam prije nego sto dodje rizoto.To je kada sviram na 5W lampasu. Kada koristim JCM-800 50W onda drive vadim iz pojacala a samo ga po potrebi malo poslepam pedalom, jednom ili drugom, ako je potrebno.Digitalna procesora imam 2, Zoom i Digitech. Koristim ih tako kao da u njima ne postoje distorzije, njih potpuno ignoriram. Digitech ima odlicnu Noise Reduction. Iz njega je dobar jos i Phaser i Reverb. Samo to i on je vec isplativ. Zoom ima prilicno dobro iskoristive ostale efekte, pre svega Delay i Compressor, a posto ima expression pedalu i upotrebljiv shifter i harmonic shifter mogu se iz njega izvuci dosta funkcija koje ima Whammy.EQ i Wah imam zasebne, analogne, ni to ne uzimam iz digitalaca.Cesto jos eksperimentiram sa medjusobnim rasporedom pedala jer svaka varijanta ima svojih i dobrih i losih strana. Uglavnom je pametnije da je lapaski drive ispred digitalca jer u tom slucaju digitalac procesira kao signal i sum kojeg pravi drive.

#29 sira

sira
  • Members
  • 4730 posts

Vrijeme objave: 31 Siječanj 2010 - 12:38

sta ima veze kako se urezuje ako su u jednoj fazi (snimanje miksanje mastering bilo sta) koristili digitalu

Naravno da ima veze, jer su oni u nekom zajebanom studiju sigurno koristili kvalitetniji A/D i D/A pretvarać pri snimanju i produkciji nego šta ti imaš u svom CD playeru, s tim šta imaš snimku na ploći preskačeš zadnji pretvarač koji je sigurno najlošiji u cijelom lancu, ali opet ako imaš smeće od gramofona i loše pojačalo i zvučnike za kurac ti sve i ako je sve bilo analogno.

znam tako sta se nikom neda zajebavat miksat analogno kad mogu isprogramirat miks. cast iznimkama ali malo ih je. u svitu. u nas ih nema.

Pa mislim da su dobici veči od gubitaka, pogotovo jer analogni uređaji isto imaju svoje mane kao i digitalni, na svakom dosnimavanju se gubi kvaliteta zvuka i pojačava šum, magnetofonske trake su osjetljivije i teže za pohranjivanje, glave su skupe i treba ih redovito čistit, održavat i kalibrirat, za razliku u zvuku koju će osjetit možda 1-5 % slušatelja se jednostavno ne isplati :crying:

#30 TEO

TEO
  • Members
  • 327 posts

Vrijeme objave: 18 Veljača 2010 - 20:09

ali cim imas u BILO KOJOJ fazi konvertere, to po meni nebi smili prodavat kao analogni proizvod bez obzira na urezivanje. cisto iz postovanja prema cinjenici da to matematicki nije to iako ce malo koje uho to cut.pogotovo moje, ja muziku sad slusam uglavnom s malo bolje ripanog mp3 tako da...al evo recimo dobre stvari i znaka da se jos uvik pazi koliko toliko na zvuk:Them Crooked Vultures ploca zvuci sto iljada puta bolje od cd-a jer je cd naravno 'napucan' zbog radio stanica. vjerovatno tisi mastering standard i na njoj stvarno cujes puno vise nijansi sta u samim frekvencijama sta u dinamici.

#31 @ndrej

@ndrej
  • Members
  • 962 posts

Vrijeme objave: 03 Prosinac 2010 - 23:05

ANALOGNI SIGNAL : To je vremenski kontinuiran signal, može se reći derivabilan. To bi značilo da se amplituda (jačina) signala mijenja kontinuirano u vremenu i ne prekida. Takav signal izlazi iz pickupa gitare.DIGITALNI SIGNAL: To je vremenski diskretan signal, on se dobije da se uzme analogni signal i postupkom uzorkovanja (eng. Sampling) zapišu stanja analognog signala u određenim vremenskim koracima čija duljina ovisi u učestalosti uzorkovanja (sampling rate). To se može zamisliti kao da npr imaš taster (tipkalo) i kroz njega pustiš signal i taster se pritišće određeni broj puta u vremenskoj jedinici, te svaki put kad se taster pritisne zabilježi amplituda tog signala. Iz toga se zaključuje da signal više nije kontinuiran po vremenu. Također je i diskontinuiran po amplitudi. Da bi računalo odnosno čip mogao nešto s tim takav signal potrebno je kodirati u binarni a to je posebna vrsta digitalnog signala kojem je amplituda 1 ili 0 (odnosno npr +5 i -5V, 12V i 0V ovisi o izvedbi sklopa)Posted ImagePRETVORBAAnalogno -> DigitalnoImaš npr analogni signal iz gitarskog pickupa, on prvo ide u sklop za prilagodbu signala (tu se pojača na potrebni naponski nivo i prilagodi za ulaz u sljedeći krug), tada se signal uzorkuje te se kodira binarno i tada se dalje radi s njim što se treba.Digitalno -> AnalognoDigitalni signal je akustički neupotrebljiv te ga treba pretvoriti u analogni, dakle prvo ga treba odkodirati, onda ide na zadržavanje vrijednosti te na prilagodbu.Na skici se lijepo vidi da zeleni (analogni signal) ne odgovara crvenom (isto analogni! ali pretvoren sa digitalnog), te se može zaključiti da će crveni signal biti točniji i bliži zelenom što je kraće i učestalije vrijeme uzorkovanja. Posted ImageTo je ono kad ljudi pričaju da digitalne stvari nemaju sound. Zato čim je veći sampling time, vjernija je reprodukcija sounda. Postoji Shannonov teorem koji govori da za uspješno vjerno ''prevođenje'' analognog signala u digitalno potrebno ga je samplirati dvostruko većom frekvencijom od najveće frekvencije signala. (To ima smisla jer su CD-i samplirani u 44.1 kHz, a ljudi čuju negdje do 18kHz)

Lijepo napisano, jedino ovo podcrtano ima malu greškicu kako je primjetio Ujko :)Zato čim je veći sampling rate(veća količina uzoraka u jedinici vremena), vjernija je reprodukcija sounda

#32 Lord Sirius

Lord Sirius
  • Members
  • 4966 posts

Vrijeme objave: 04 Prosinac 2010 - 18:56

Kad se već greškice spominju, eto još jedna manja: u prvoj rečenici, "vremenski kontinuiran signal, može se reći derivabilan."Ne može - derivabilno i kontinuirano nije isto. Npr. clippani signal je kontinuiran, ali nije derivabilan (nije derivabilan u onim točkama gdje clipping počinje i završava).

#33 PRC

PRC
  • Members
  • 958 posts

Vrijeme objave: 03 Travanj 2012 - 12:21

Digitalno triba imat beskonačan sampling rate/kolićinu podataka da bi se dostigla kvaliteta analognog signala recimo vala.http://www.google.hr...s:0&tx=44&ty=53Dok digitalno može bit dovoljno dobro da ljudsko ufo nečuje razliku.Inače meni se uvik draže saget i okrenit par potova nego programirat.A na kraju dana razlika se čuje..Kod mene jedino digitalno igra delay.Da je bit, dobar koristija bi ga Landau i sl...Svakome svoje.

#34 fusion0306

fusion0306
  • Members
  • 367 posts

Vrijeme objave: 07 Lipanj 2012 - 13:24

Koristim i jedan klon Tubescreamer-a sa originalnim Maxon/Ibanez JRC4558D chipom.

Ne postoji originalni Maxon/Ibanez JRC4558D. Postoji samo JRC4558D. Korišteni su iz jednog razloga: mala nabavna cijena, mala potrošnja struje i dulje trajanje baterije. Specifični su po izraženom midrangeu (ali taj midrange pojačava i tubescreamer circuit), po čemu su i tubescreameri i tubescreamer-ish pedale postale popularne - dobro se probijaju kroz mix. Ali to sa originalnim ili vintage čipovima su bedastoće. Ima na ebayu čipova po 30 dolara, ali garantiram da nema razlike. U biti, lažem. Ima, ovi noviju su novi i zbog toga malo pouzdaniji. Nisu to lampe da su vintage bolje. Ali da, ak nekome veliš da imaš originalni vintage chip iz 70ih unutra, za tvoju pedalu se automatski povećava desireability level.

Kad sam već kod toga, u klonu tubescreamera mi je prdnul jrc4558D, a budući da drugi nisam imal doma, stavil sam obični tl072 iz prve prodavaonice el. komponentama. Zvučnu razliku nisam ni ja, pa ni ko god je uspoređival (usporedno, doma sam imal još jednog klona - ista pločica, isto ožičenje, isti switch, isti jackovi, isti potovi, sa jrc4558d) nije čul razliku. Na puno pojačala isprobano, u puno različitih prostorija

Evo jedan dobar filmić koji bi svaki ljubitelj gitarskih efekata trebal pogledati http://www.youtube.com/watch?v=bpTv2jAree8&feature=relmfu

T bi se mogla povući paralela: stari chip/novi chip - analogno/digitalno. Sve ovisi kaj koga veseli i kolko penez ima. Mislim, puno ljudi kenja po digitalnom, a dole na pedalboardu digitalni reverb ili tak nekaj. On isto mora konvertirati signal u digitalno. Al evo, meni digitalni reverb koji sam napravil (klon hermide sa belton brickom) ima puno bolji zvuk od recimo reverba koji sam čul u fender blues deluxu sa accutronics reverb tankom. Dal je do tanka ili ostale elektronike za reverb, ne znam. Ali mi se moj više sviđal, makar je imal ad/da konverziju, znači da ne mora značiti ak je digitalno da je loše. Ima super stvari, bilo digitalno ili analogno (isto tak i loših...)

#35 Jibboom

Jibboom
  • Members
  • 4355 posts

Vrijeme objave: 07 Lipanj 2012 - 21:56

Izvanredan je onaj video o true bypassu! Makar je OT, ali isplati se pogledati!

#36 Mr.Top

Mr.Top
  • Members
  • 2084 posts

Vrijeme objave: 08 Lipanj 2012 - 00:36

Koliko komplikacije oko nečeg vrlo jednostavnog

#37 frus

frus

Piho Dojac

• Members
  • 7397 posts

Vrijeme objave: 08 Lipanj 2012 - 06:39

Ne postoji originalni Maxon/Ibanez JRC4558D. Postoji samo JRC4558D. Korišteni su iz jednog razloga: mala nabavna cijena, mala potrošnja struje i dulje trajanje baterije. Specifični su po izraženom midrangeu (ali taj midrange pojačava i tubescreamer circuit), po čemu su i tubescreameri i tubescreamer-ish pedale postale popularne - dobro se probijaju kroz mix.

ma otkuda ti to :confused1:
operacijsko pojacalo je totalno linearno u daleko sirem freq opsegu nego sto je to relevantno za gitarski signal

inace, nasao sam po netu informacije da su navedeni cipovi dobri za TS "zato sto imaju dobar recovery iz overdrajva"
al ja neznam nikoga (osim sebe) da boosta ulazni signal tolko da zaista OP ulazi u overdrajv
i naravno, usporedba na ovom videu ne usporedjuje taj aspekt konkretnog OP-a tako da bas i nema onda smisla

btw, meni moj TS9 sa JRC chipom (valjda "novim" iako faca u videu tvrdi da su isti) zvuci dobro kad se baci u drajv, ali nisam probo nijedan drugi da usporedim

#38 fusion0306

fusion0306
  • Members
  • 367 posts

Vrijeme objave: 08 Lipanj 2012 - 09:13

ma otkuda ti to :confused1:
operacijsko pojacalo je totalno linearno u daleko sirem freq opsegu nego sto je to relevantno za gitarski signal

Moja greška :blushing:

i naravno, usporedba na ovom videu ne usporedjuje taj aspekt konkretnog OP-a tako da bas i nema onda smisla

btw, meni moj TS9 sa JRC chipom (valjda "novim" iako faca u videu tvrdi da su isti) zvuci dobro kad se baci u drajv, ali nisam probo nijedan drugi da usporedim

Velim, imal sam dva identična TS klona, prvo su oba imala jrc4558d unutra, spojil sam slučajno ac adapter u jednoga pa je otišel čip. Stavil sam tl072 i razlike nema. Ako i ima, opet ulazi u sferu par posto sim tam odstupanja el komponenti, kolko bi valjda i s 4558.

Sorry na OT, videl sam da je dusansk napisal o jrc4558 pa mi se dalo pisat :thumbup1:

#39 frus

frus

Piho Dojac

• Members
  • 7397 posts

Vrijeme objave: 08 Lipanj 2012 - 09:41

Velim, imal sam dva identična TS klona, prvo su oba imala jrc4558d unutra, spojil sam slučajno ac adapter u jednoga pa je otišel čip. Stavil sam tl072 i razlike nema. Ako i ima, opet ulazi u sferu par posto sim tam odstupanja el komponenti, kolko bi valjda i s 4558.

a ja velim opet, jesi probao stavit booster ispred i okinut TS sa ogromnim signalom? KAZU da je u tome razlika (ja nisam isprobavao, pa neznam)

#40 Suspiria

Suspiria
  • Members
  • 2158 posts

Vrijeme objave: 08 Lipanj 2012 - 10:33

Kad ste se već dotakli tih čipova, evo vam jedan usporedni test ovih momaka: LF353, NE5532, TL072 i TLC2272.
http://www.box.com/s...eku8d5o26c6ct9f
http://www.box.com/s...nqxdn7ynps8q59s
http://www.box.com/s...56yl3k0agc8bnqe
http://www.box.com/s...5vr6qm9mi21xee1
Test sam snimio zato jer se naravno povela rasprava kako koji zvuči, a te čipove sam dobio uz pedalu koju sam naručio, pa da si stavim koji mi najbolje odgovara ( :D). Bilo je vrlo jednostavno odlučiti, u pedali je onaj koji je nakon testiranja ostao zadnji.
Sve sam ih snimio koristeći istu pedalu (booster), istu gitaru, pojačalo, kabele i sve iste postavke. Doslovno nakon svakog snimljenog primjera, izvadio sam čip i stavio sljedeći. Redoslijeda se više ni ne sjećam, no iskreno, obzirom da zvuče isto (ko 'čuje' razliku nek onda i dalje uživa u mitologiji i prodavanju magle), tak je svejedno. :biggrin:
Hvala CaptainFXu

Category 1
Important Section
O nama
Glazbeni Forum je najveća zajednica glazbenika i ljubitelja glazbe na hrvatskom internetu još od 2003. godine.
Brojimo preko 25 000 registriranih članova.
Pratite nas
facebook Twitter Youtube Feed
Copyright © 2003 - 2016 Glazbeni Forum. Sva prava pridržana.