Jump to content

Slika
- - - - -

Razlika izmedu analognog i digitalnog??

• Please log in to reply
61 odgovor(a) na ovu temu

#1 JP

JP
  • Members
  • 454 posts

Vrijeme objave: 05 Ožujak 2008 - 20:57

Tek ulazim u svijet efekata i zanima me razlika izmedu analognih i digitalnih efekata??

#2 rikifeld

rikifeld
  • Members
  • 353 posts

Vrijeme objave: 06 Ožujak 2008 - 00:19

To se ne moze reci u jednom odgovoru... pokusaj malo citati po forumu razlicite teme, ili malo prosurfaj.U osnovi kod digitalije obradu zvuka radi cip, a u suprotnom slucaju neka analogna komponenta. E, tu je i konverzija analogno u digitalno i obratno kod digitalnih efekata... Opcenito, analogni efekti su (zasad) bolji od digitalnih. Opcenito. Ne uvijek.Ali tendencija je da digitalija postaje sve bolja i bolja i sve je teze cuti razliku izmedju kvalitetnih digitalnih efekata i analognih. i vjerojatno ce doci trenutak kada ce i jeftini digitalni efekti nuditi sjajan sound.

#3 Jibboom

Jibboom
  • Members
  • 4355 posts

Vrijeme objave: 06 Ožujak 2008 - 16:27

Razlika je u načinu na koji se zvuk obrađuje u samom efektu. Analogni obrađuju signal kakav je jer je signal gitare analogni, dok ga digitalni prvo pretvaraju u nule i jedinice, obrađuju i onda nazad pretvaraju u analogni signal. Problem je u tome što se kod digitalnih efekata javlja određeni gubitak u kvaliteti signala pri uzorkovanju i teže je nadoknaditi taj gubitak nego kod analognih efekata. Zato su kod digitalnih efekata najvažniji AD i DA konverteri koji vrše pretvaranje signala i samim time raste cijena samog efekta, tako da jeftiniji digitalni efekti obično ne zvuče dobro. Primjer - većina multića. Poslušaj drive s nekog od njih i probaj ga usporediti s nekom analognom pedalicom ili s drajvom lampaša.

#4 Jibboom

Jibboom
  • Members
  • 4355 posts

Vrijeme objave: 06 Ožujak 2008 - 18:28

Kakvo to digitalno pojačalo imaš? Pa trebalo bi na efektu pisat kakav je. Recimo na mom procesoru piše koje sekcije su analogne, a koje digitalne. Generalno gledano, procesor je digitalan.

#5 Marko9801

Marko9801
  • Members
  • 708 posts

Vrijeme objave: 06 Ožujak 2008 - 18:35

procitah temu pa posto nisam upucen, kako znati dali je efekat digitalna ili analogna sprava, pise li to nedje na njega mislim... ili po zvuku, il kako? i dal ima smisla za digitalno pojacalo uzimat analogne efekte?

Ima, želiš da ti zvuk pretpojačala bude što bolji, a najbolji se zvuk dobiva lampaškim pretpojačalom, zatim ti može pomoći bilo koja bolja analogna pedala...sječam se kad sam ZOOM707 zamjenio za Marshall Jackhammer, nisam mogao doći k sebi od razlike između digitalne i analogne distorzije...koje pojačalo konkretno misliš? Vjerojatno misliš na nekog tranzistorca?

#6 Marko9801

Marko9801
  • Members
  • 708 posts

Vrijeme objave: 07 Ožujak 2008 - 17:59

Mislim da sam probao tu pedalu koju hvalis, i nije mi se uopste dopala u kombinaciji sa mojim pojacalom. Ako se radi o distorziji slicnoj big muffu koja se cuje gore nego big muff na youtubeu:mellow: ako je to uopste bila originalna pedala....

ma i meni je sad grozan Jackhammer, ali nakon ZOOM simulacije distorzije to je bio predobar zvuk... Naznam previše o digitalnom procesiranju zvuka, ali mislim da tranzistor ne podrazumijeva digitalno... zapravo prilično sam siguran al ne želim previše mudrovati...

#7 Roman

Roman
  • Members
  • 106 posts

Vrijeme objave: 07 Ožujak 2008 - 20:50

u sustini razlika ti je u tome ... da je analogni signal KONTINUIRAN, a digitalni DISKRETAN ... da bi digitalni signal bio jednak analognome trebali bi beskonacno mnogo memorijskih stanja, a to nije moguce .. zato su gubici veci kod digitalne obrade ...

#8 Mat

Mat
  • Members
  • 1102 posts

Vrijeme objave: 07 Ožujak 2008 - 21:16

ANALOGNI SIGNAL : To je vremenski kontinuiran signal, može se reći derivabilan. To bi značilo da se amplituda (jačina) signala mijenja kontinuirano u vremenu i ne prekida. Takav signal izlazi iz pickupa gitare.DIGITALNI SIGNAL: To je vremenski diskretan signal, on se dobije da se uzme analogni signal i postupkom uzorkovanja (eng. Sampling) zapišu stanja analognog signala u određenim vremenskim koracima čija duljina ovisi u učestalosti uzorkovanja (sampling rate). To se može zamisliti kao da npr imaš taster (tipkalo) i kroz njega pustiš signal i taster se pritišće određeni broj puta u vremenskoj jedinici, te svaki put kad se taster pritisne zabilježi amplituda tog signala. Iz toga se zaključuje da signal više nije kontinuiran po vremenu. Također je i diskontinuiran po amplitudi. Da bi računalo odnosno čip mogao nešto s tim takav signal potrebno je kodirati u binarni a to je posebna vrsta digitalnog signala kojem je amplituda 1 ili 0 (odnosno npr +5 i -5V, 12V i 0V ovisi o izvedbi sklopa)Posted ImagePRETVORBAAnalogno -> DigitalnoImaš npr analogni signal iz gitarskog pickupa, on prvo ide u sklop za prilagodbu signala (tu se pojača na potrebni naponski nivo i prilagodi za ulaz u sljedeći krug), tada se signal uzorkuje te se kodira binarno i tada se dalje radi s njim što se treba.Digitalno -> AnalognoDigitalni signal je akustički neupotrebljiv te ga treba pretvoriti u analogni, dakle prvo ga treba odkodirati, onda ide na zadržavanje vrijednosti te na prilagodbu.Na skici se lijepo vidi da zeleni (analogni signal) ne odgovara crvenom (isto analogni! ali pretvoren sa digitalnog), te se može zaključiti da će crveni signal biti točniji i bliži zelenom što je kraće i učestalije vrijeme uzorkovanja. Posted ImageTo je ono kad ljudi pričaju da digitalne stvari nemaju sound. Zato čim je veći sampling time, vjernija je reprodukcija sounda. Postoji Shannonov teorem koji govori da za uspješno vjerno ''prevođenje'' analognog signala u digitalno potrebno ga je samplirati dvostruko većom frekvencijom od najveće frekvencije signala. (To ima smisla jer su CD-i samplirani u 44.1 kHz, a ljudi čuju negdje do 18kHz)

#9 Jibboom

Jibboom
  • Members
  • 4355 posts

Vrijeme objave: 08 Ožujak 2008 - 00:08

Recimo, ako bih ja necemu sto moze da obradi istovremeno i paralelno 128 bitova slao bitove sa necega sto ima beskonacn bitova - sa necega ANALOGNOG, doslo bi do konverzije beskonacnog u 128 - do istog onog do cega bi doslo i da sam necemu sto prima i obradi 128 bitova u taktu slao sa necega sto ima 128 bitova za slanje. U situaciji sa pojacalima i pedalama, Zvuk bi ni kriv ni duzan bio neodgovoran za to sto je za njega 128 isto sto i beskonacno. Tranzistori ili ti digitalno je valjda isti kur*ac? Da, da, jeste ako se dobro secam. Onda bi to bilo besmisleno, a jos i destruktivno, posto bi se dio energije trosio na otpor pri knverziji A u D. Ima li nesto sto ja neznam a sto umesto te besmislenosti stavlja smisao neki? Amatersko skroz Imam pojacalo tranzistorsko Roland MicroCUBE od 2W. Da ja znam tranzistorsko je, i pise da ima neke killer boss efects, nevidim nidje "®" na kraju k. b. efects, znaci: ko zna sta je to:) ja to zovem "digitalno" jel mi se cinjelo da je lampa vise nesto analogno, Na tranzistorska sam mislio. Izvinjavam se za mozda kriv izraz, nisam stigo da editujem juce. Mislim da sam probao tu pedalu koju hvalis, i nije mi se uopste dopala u kombinaciji sa mojim pojacalom. Ako se radi o distorziji slicnoj big muffu koja se cuje gore nego big muff na youtubeu:mellow: ako je to uopste bila originalna pedala....

Kao prvo, analogni signal nema bitove. Kao drugo, ako je tranzistor, to ne znači da je digitalno. I nema tu trošenja, tj. gubitka energije zbog pretvorbe, nego zbog načina na koji se analogni signal pretvara u digitalni. Taj niz uzoraka je isprekidan po amplitudi u odnosu na originalni analogni signal i kod pretvaranja nazad u analogni se praznine između uzoraka po nekim algoritmovima nadopunjavaju da bi signal opet bio kontinuiran. Mat ti je lijepo objasnio, pogledaj grafove i trebalo bi ti sve biti jasno.

#10 Mat

Mat
  • Members
  • 1102 posts

Vrijeme objave: 08 Ožujak 2008 - 11:15

umije li iko nacrtat sta tacno radi distorzija od signala? i objasnit?

Nadam se da znaš engleski!http://users.sa.char...ts/ampovdrv.htmhttp://en.wikipedia....erdrive_(music)http://en.wikipedia....wiki/Distortion:001_tongue:

#11 Nčić

Nčić
  • Members
  • 75 posts

Vrijeme objave: 08 Ožujak 2008 - 11:44

E kolege, imam jedno pitanje i bio bih zahvalan na odgovoru. Imam ZOOM driver 5000. I sad, na kutiji mu pise da je analog distortion, a ima u sebi neki digitalni cip. Pa ja ne znam sto je tu digitalno, a sto analogno. Hvala na pomoci.Evo slike, ako ce pomoc.http://www.chrisguit...m5000driver.jpg

#12 Jibboom

Jibboom
  • Members
  • 4355 posts

Vrijeme objave: 08 Ožujak 2008 - 12:38

Jaki si ti programer ako misliš da tranzistor radi samo s digitalnim signalima. To su valjda ovi "novokomponovani" elektroničari koji znaju samo za bitove, pošto ne znaš kako distorzija funkcionira. Pojednostavljeno rečeno, radi se o pojačavanju signala (najbolje analognog) i rezanju (clipanju) vrhova. I tko bi rekao. Probaj pojačati lampaša na clean kanalu do jaja, i prikopčaj mu neku gitaricu s humom i lupi pa ćeš čuti taj famozni clipping koji mi gitaristi zovemo crunch. Ne znam kako ga programeri zovu, analogno nema u vašem riječniku valjda. E sad, prava distorzija ti je isto to, ali u većem obimu, dakle, jače se režu vrhovi signala.Nčić, probaj pogooglat malo, nađe se svega. Tako na harmony centralu piše da je ta pedala hibridna, dakle imaš i analognog i digitalnog. Ima ZNR (Zoom noise reduction) i to ti je garant digitalno. A i pošto ima više drajvova u jednom, vjerojatno se sam clipping odvija analognim putem, a bojanje zvuka da odgovara određenom tipu drajva je pretpostavljam digitalno.

#13 Nčić

Nčić
  • Members
  • 75 posts

Vrijeme objave: 08 Ožujak 2008 - 13:03

.Nčić, probaj pogooglat malo, nađe se svega. Tako na harmony centralu piše da je ta pedala hibridna, dakle imaš i analognog i digitalnog. Ima ZNR (Zoom noise reduction) i to ti je garant digitalno. A i pošto ima više drajvova u jednom, vjerojatno se sam clipping odvija analognim putem, a bojanje zvuka da odgovara određenom tipu drajva je pretpostavljam digitalno.

Ma googlao sam ja i nasao sam harmony central pa me jos vise zbunilo to hibrid. jeli to onda znaci da ima lampu? hvala na odgovoru Jibboom.

#14 Jibboom

Jibboom
  • Members
  • 4355 posts

Vrijeme objave: 08 Ožujak 2008 - 13:12

Ma googlao sam ja i nasao sam harmony central pa me jos vise zbunilo to hibrid. jeli to onda znaci da ima lampu? hvala na odgovoru Jibboom.

Ne, ne znači da ima lampu, nego da je kombinacija dvije tehnologije, analogne i digitalne. Hibrid označava da se upotrebljavaju dvije tehnologije. Za pojačala su to lampe i tranzistori, kod drajva mogu biti analogna i digitalna, kod auta (valjda neću opet dobit ban :001_tt2:) su to pogon na fosilna goriva i baterije recimo. Si skužio sad kaj hibrid znači? :001_tongue:

#15 Nčić

Nčić
  • Members
  • 75 posts

Vrijeme objave: 08 Ožujak 2008 - 14:45

Ne, ne znači da ima lampu, nego da je kombinacija dvije tehnologije, analogne i digitalne. Hibrid označava da se upotrebljavaju dvije tehnologije. Za pojačala su to lampe i tranzistori, kod drajva mogu biti analogna i digitalna, kod auta (valjda neću opet dobit ban :001_tt2:) su to pogon na fosilna goriva i baterije recimo. Si skužio sad kaj hibrid znači? :001_tongue:

Jesam. Hvala lijepa na pomoci.

#16 Uncle_Hendrix

Uncle_Hendrix
  • Members
  • 6303 posts

Vrijeme objave: 12 Ožujak 2008 - 18:16

ANALOGNI SIGNAL : To je vremenski kontinuiran signal, može se reći derivabilan. To bi značilo da se amplituda (jačina) signala mijenja kontinuirano u vremenu i ne prekida. Takav signal izlazi iz pickupa gitare.DIGITALNI SIGNAL: To je vremenski diskretan signal, on se dobije da se uzme analogni signal i postupkom uzorkovanja (eng. Sampling) zapišu stanja analognog signala u određenim vremenskim koracima čija duljina ovisi u učestalosti uzorkovanja (sampling rate). To se može zamisliti kao da npr imaš taster (tipkalo) i kroz njega pustiš signal i taster se pritišće određeni broj puta u vremenskoj jedinici, te svaki put kad se taster pritisne zabilježi amplituda tog signala. Iz toga se zaključuje da signal više nije kontinuiran po vremenu. Također je i diskontinuiran po amplitudi. Da bi računalo odnosno čip mogao nešto s tim takav signal potrebno je kodirati u binarni a to je posebna vrsta digitalnog signala kojem je amplituda 1 ili 0 (odnosno npr +5 i -5V, 12V i 0V ovisi o izvedbi sklopa)Posted ImagePRETVORBAAnalogno -> DigitalnoImaš npr analogni signal iz gitarskog pickupa, on prvo ide u sklop za prilagodbu signala (tu se pojača na potrebni naponski nivo i prilagodi za ulaz u sljedeći krug), tada se signal uzorkuje te se kodira binarno i tada se dalje radi s njim što se treba.Digitalno -> AnalognoDigitalni signal je akustički neupotrebljiv te ga treba pretvoriti u analogni, dakle prvo ga treba odkodirati, onda ide na zadržavanje vrijednosti te na prilagodbu.Na skici se lijepo vidi da zeleni (analogni signal) ne odgovara crvenom (isto analogni! ali pretvoren sa digitalnog), te se može zaključiti da će crveni signal biti točniji i bliži zelenom što je kraće i učestalije vrijeme uzorkovanja. Posted ImageTo je ono kad ljudi pričaju da digitalne stvari nemaju sound. Zato čim je veći sampling time, vjernija je reprodukcija sounda. Postoji Shannonov teorem koji govori da za uspješno vjerno ''prevođenje'' analognog signala u digitalno potrebno ga je samplirati dvostruko većom frekvencijom od najveće frekvencije signala. (To ima smisla jer su CD-i samplirani u 44.1 kHz, a ljudi čuju negdje do 18kHz)

Stari-jeben post! Svaka čast! Mogao bi se otvorit i neki FAQ gdje bi se premještali ovakvi postovi! Mislim da ti se zalomila ova boldana greškica ako sam dobro sve skužio, valjda bi trebao biti što manji, kao što si već prije napisao(ovo plavo).

#17 Mat

Mat
  • Members
  • 1102 posts

Vrijeme objave: 12 Ožujak 2008 - 20:08

Fala Hedrix, neznam na koju greškicu misliš, inače grafove sam iskopirao iz predavanja od prof. Branka Novakovića (aka Einstein, tako ga zovemo jer fakat izgleda ko on!), a predmet se zove Upravljanje i regulacija, što i nema puno veze sa soundom, ali ipak u suštini to je to!

#18 sira

sira
  • Members
  • 4723 posts

Vrijeme objave: 12 Ožujak 2008 - 20:31

Ako netko želi znati zašto su "digitalni" čipovi u analognim pedalama to vam je zato jer "čip" u stvari ne mora biti konstruiran da radi digitalno, "Čip" je samo minimizirani sklop koji se sastoji od večeg broja tranzistora, i ostalih pratečih komponentiLaički rečeno: Tranzistor je Analogno pojačalo, ali ima i dva rubna područja gdje ne vrši pojačavanje, za analognu tehnologiju ova dva područja su neiskoristiva, za digitalnu su ona "izmišljena" jer u biti predstavljaju rad tranzistora kao sklopke, odnosno poznatih digitalnih 1 i 0. Tako da o konstrukciji sklopa ovisi hoće li tranzistor ili čip biti korišten digitalno ili analogno

#19 Mat

Mat
  • Members
  • 1102 posts

Vrijeme objave: 12 Ožujak 2008 - 22:29

Ako netko želi znati zašto su "digitalni" čipovi u analognim pedalama to vam je zato jer "čip" u stvari ne mora biti konstruiran da radi digitalno, "Čip" je samo minimizirani sklop koji se sastoji od večeg broja tranzistora, i ostalih pratečih komponentiLaički rečeno: Tranzistor je Analogno pojačalo, ali ima i dva rubna područja gdje ne vrši pojačavanje, za analognu tehnologiju ova dva područja su neiskoristiva, za digitalnu su ona "izmišljena" jer u biti predstavljaju rad tranzistora kao sklopke, odnosno poznatih digitalnih 1 i 0. Tako da o konstrukciji sklopa ovisi hoće li tranzistor ili čip biti korišten digitalno ili analogno

Da, u suštini je tako, ali u pedalama su operacijska pojačala koja rade analogno. Kao što je ranije rečeno potreban je A/D i D/A da bi nešto bilo digitalno pošto je prostor-vrijeme analogno odnosno kontinuirano, ali ni to nije sasvim točno- prema kvantoj mehanici je energija diskretizirana pa se opet može smatrati digitalna. sorry nisam mogao odolit!:thumbup:

#20 ZB

ZB
  • Members
  • 1454 posts

Vrijeme objave: 13 Ožujak 2008 - 07:24

Dobar je lik sam sto su mu predavanja monotona i dosadna. Tj. takav mu je glas.:thumbup:

Promijeni mu konverter i malo isprocesiraj, pa možda zazvuči kao Cobain........ZB

Category 1
Important Section
O nama
Glazbeni Forum je najveća zajednica glazbenika i ljubitelja glazbe na hrvatskom internetu još od 2003. godine.
Brojimo preko 25 000 registriranih članova.
Pratite nas
facebook Twitter Youtube Feed
Copyright © 2003 - 2016 Glazbeni Forum. Sva prava pridržana.