Jump to content

Slika
- - - - -

POČETNICI BEWARE (ili ti zasto ne kupovati ampove ispod 100W)

• Please log in to reply
134 odgovor(a) na ovu temu

#41 chris_chameleon

chris_chameleon
  • Members
  • 376 posts

Vrijeme objave: 15 Svibanj 2008 - 06:18

neš sam si razmišljo i došo sam do zaključka da si odma kupim 5-15. u početku sam mislio uzet nekog fender mexikanera i samo se spajat na laptop, al čito sam o tim Vintage bassevima, pa mi je sve glupo uzet sad duplo skuplju rabljenu gitaru kad postoji nešto jeftinije. još imam veću mogučnost odabira Vitagea u dućanu, neg mexikanera po oglasnicima.

#42 once_sent

once_sent
  • Members
  • 29 posts

Vrijeme objave: 18 Srpanj 2008 - 23:18

moze sam jedno pitanjce :lol:jeli ok umjesto prek kompa na slusalice, spojit preko gitarskog pojacala na slusalice ili bi mogo sprzit nes?

#43 chombebass

chombebass
  • Members
  • 6998 posts

Vrijeme objave: 21 Srpanj 2008 - 09:32

moze sam jedno pitanjce :lol:jeli ok umjesto prek kompa na slusalice, spojit preko gitarskog pojacala na slusalice ili bi mogo sprzit nes?

Ma samo deri, nemas brige. :thumbup1:

#44 Beljki

Beljki
  • Members
  • 53 posts

Vrijeme objave: 23 Srpanj 2008 - 08:33

Problem sa slusalicama je sto nisu bas najzdravije i treba ih izbjegavati koliko je moguce. Koristim ih samo kada nema druge opcije. Inace sansamp -> zvucna (terratec 24/96) - > komp zvucnici (Logitech Z-10). I bez subwoofera Sasvim dovoljno ako se tiho svira, ali to ionako vise volim. Naravno bubrezi se ne tresu :001_tongue:Iako bih si volio nabaviti markbass mini CMD 151P combo. (500W, MKII pojacalo, moze se dodatni box pristekat, npr 210, a tezak je 18.5kg)Naravno cijena je adekvatna :001_tongue:

#45 Funk_

Funk_
  • Members
  • 2094 posts

Vrijeme objave: 23 Srpanj 2008 - 12:20

Problem sa slusalicama je sto nisu bas najzdravije i treba ih izbjegavati koliko je moguce. :

to sam čuo, nisu zdrave zatvorene slušalice. Za bass i stvari za koje se cijeli dan radi na slušalicama preporučaju se otvorene ili poluotvorene. Čitao sam o tome prije, pa ima i ljudi kojima je posao imat slušalice 8 sati dnevno na ušima. Može se izbjeć bilo kakav problem sa kvalitetnim slušalicama

#46 Beljki

Beljki
  • Members
  • 53 posts

Vrijeme objave: 23 Srpanj 2008 - 12:55

to sam čuo, nisu zdrave zatvorene slušalice. Za bass i stvari za koje se cijeli dan radi na slušalicama preporučaju se otvorene ili poluotvorene. Čitao sam o tome prije, pa ima i ljudi kojima je posao imat slušalice 8 sati dnevno na ušima. Može se izbjeć bilo kakav problem sa kvalitetnim slušalicama

ma kad se mora se mora, ali moze se fino i na komp zvucnicima (ok, ne bas neki srot) pa ne vidim potrebu osim ako se oce nabijat glasnoca da smeta susjedima, a to ionako ne volim. U stvari sto je tise to mi je draze, kad se pocne nabijat na probi, posebno u zvucno nekvalitetnim prostorima dobijem proljev :001_tongue:

#47 Phoenix13

Phoenix13
  • Members
  • 92 posts

Vrijeme objave: 30 Srpanj 2008 - 03:40

evo sto sam i ja dozivio na gaza di sam bio tonac:1. razglasno pojacalo i jedan bass bin (18" zvucnik) - zvuk mrcinski za reggae - dub, bass drito u mixer 2. 2kutije, svaka 15"z + tweeter 4Ohma 250w svaka, prištekane takdjer u neko 2 x 300W šrot razglasno pojacalo, bass spojn u DI koji je spojen u eksternu m-audio zvucnu koja je spojena u laptop koji je spojen na mixer - preverzija od efekata3. 2 razglasne kutije (obje aktivne) prva srednjetonac+visokotonac 10"+1"(izgleda ko monitor za stage) 150w, druga 300W 15", dvokanalani najeftijiji mixer, DI - full range sound da se ubijes kolko dobar...nego, sto se gaza i proba tice:mi basisti smo posebna vrsta prvenstveno sto se gaza tice, jer na 95% gaza koje cete imat bass ce vam se ozvucit preko zasebnog DI-a ili preko DI izlaza iz pojacala. a ako cete nosit to vase malo pojacalce od minornih 100W koje, brat - bratu nije neka kvaliteta tesko da cete nagovorit tonca da koristi vas DI - out sa pojacala nego ce vam on fino uvalit svoj (i treba, vjerujte mi, covjek zna sta radi).sto to sve u prijevodu znaci?1. Zvuk sa pojacala = 0bodova jer u razglas ide zvuk basa2. zvuk sa pojacala = pojacalo ce vam u tom slucaju sluzit samo da sebe cujete, a posto ste kupili mali shrot (no hard feelings plz) nece bit dovoljno jako da se cujete = odvalit cete ga = feedback(mikrofonija) = spaljeno pojacalo3. na malim gazama (citaj neozvucen bubanj) je jos ajde mozda kolko tolko moguce izvuc nesto sa malim krepi pojacalom al osobno mislim da i to treba izbjegavat....i sta sad?fino sinko (ili kceri, vidim da ima i basistica na forumu rrrrrrrrr:wink:) prvo si kupi neku postenu bas gitaru ako ju mislis svirat kak spada. drugo, ono sto je kolega napisao za slusalice je najbolja stvar za vjezbanje doma. zasto? zato sto kad vjezbas doma na svojem malom pojacalu na kojem si namjestio sebi predobar zvuk taj isti zvuk nemozes prekopirat na probu jer ti je pojacalo od 60W preslabo (i nemojte mi pricat da se cujete u sobi 2x2, a vas 6ero unutra), zato sto ne smetas nikome, i zato sto kad vjezbas komp ti je najbolji prijatelj: stimanje, guitar pro, metronom, ampeg svg itd -> sve na jednom mjestu). i naravno, onda dode vrijeme kada se useljavate u neciju garazu/supu/podrum i pocinjete svi kao bend svirati... i sta onda? pojacalo nemate, imate jedino one slusalice za 200kn sto ste kupili, relativno kvalitetan bass, kabel i torbu (nadam se)za pocetak, najjeftinija i pomeni najisplativija (i pritom provjerena) stvar je kupnja ativnog DI - boxa. kostaju oko 300-injak hrvatskih novaca i ima ih u svakom mjuzik shopu. Naime, sta oni rade? DI box (Direct inject/input) mala spravica koja pretvara nebalansiran sinale u balansirane.. oke, sta je sad pak to? TO malo djubre rijesava vas nezeljenih sumova i boosta signal basa (da ne opisujem sad detalje). I dakle prokopcate bas u DI koji ste kupili, kupite jos jedan mikrofonski XLR kabl (120 kn 10m) i ustekate ga u razglas koji vam sluzi za vokale. I to je najjeftinija i najbolja solucija za pocetak, jer na probama tako i tako necete moc nastimat svoj zvuk bassa i gitara (i svega, lol) jer ste jednostavno preglasni u premaloj prostoriji. Ako nemate dosta snage u kutijama, skinite ih sa stalaka (ili cega vec) ako su na povisenome, na pod i okrenite jednu prema sebi, drugu prema ostatku ekipe iz benda.koje su jos prednosti?1. nemoras teglit govno od 20kg okolo naokolo2. DI dobro dodje za SVE - njega koristite i za live svirke jer se jednostavno ustekate u njega, a nega ustekate u mixer za razglas (vi se cujete preko monitora), jos uz to DI je odlican za snimanje (velika vecina basista danas TRAZI da ih se snimi preko DI-a + pluginovi)mane? da da ima ih ima ih...mislim da je najveca mana to sto vam se zvuk na probama nece svidjet, i bit ce vam neprirodno sto svirate bez pojacala iza sebe... Osim toga, na manjim svirkama, gdje backline se ne ozvucuje mikrofonima zna se jako puno puta dogoditi da organizatori takovih evenata imaju razglas koji se sastoji samo od "gornjih" kutija, tj. bez bas binova (to je hvala bogu sve rijeđi i rijeđi slucaj), sto je onda banana ako nemate svoje pojacalo. Ali to se lako da rijesiti jer sigurno bendovi koji sviraju sa vama na takvoj gazi imaju svoje pojacalo i bit ce (za pivo ili dva) voljni posudit za pola sata svirke.a tek kad ste skupili dovoljno novaca, sto bi po meni bilo oko 6000 - 8000kn onda mozete razgovarati o KVALITETI i RAZLOZIMA kupnje pojacala. Pa da jos i to razjasnim pa odo krmit!Dakle kao sto sam vec i objasnio bass gitara na gazama se ozvucuje preko DI-boxa u veelikoj vecini slucajeva, sto pritom znaci da je pojacalo koje ste vi donijeli od koristi samo vama kako bi se culi na stejđu (dragi basisti zato nema smisla na tonskoj probi kopat pol sata po ekvilajzeru - nema razlike ako ste preko DI ozvuceni) a ako imate malo pojacalo necete se cuti.U slucaju 6-8000kn, takva pojacala (govorimo o glava + zvucnici ili kombo) u sebi imaju DI boxeve (tj. DI - izlaze) i to kvalitetne, kojima ovisi kakav cete zvuk na pojacalu namjestiti (tipka pre/post EQ). Osim toga imate relativno kvalitetne zvucnike sto znaci da vas je moguce i dodatno ozvuciti sa mikrofonom (najcesce ako se koristi distorzija ili slap/pop), i imate dovoljno jake zvucnike da vam sluze kao monitor (jeste li primijetili da svata skuplja pojacala imaju jaaako puno Wata??, nije to bzveze).I takodjer, rijesena stvar za male gaze.:001_cool:Primjedbe, i kritike, naravno dobrodosle.. cilj mi je detaljnije pokrenuti ovu raspravu!

#48 LoBass

LoBass
  • Members
  • 1022 posts

Vrijeme objave: 31 Srpanj 2008 - 07:41

Da ne quoteam sad cijeli post.... Manje više sve stoji, samo ja sam ipak drukčijeg stava.Uvijek sam prednost davao pojačalu pred bassom. Naime, mladi nadobudni basist će puno više koristi imat od kolko-tolko dobrog pojačala nego od isto takvog bassa. Ovo sa ozvučavanjem je OK, ali dok mladi basist dođe do stagea gdje se sve ozvučava odsvirat će puno svirki po kojekakvim birtijama/malim klubovima gdje se niš ne ozvučava. A svaki put posuđivat pojačalo il petljat sa razglasom :lol:. Sa svojim pojačalom bar znaš gde si sa zvukom i koje su ti mogućnosti u zadanim uvjetima. Dakle, stava sam - skupit što više love za pojačalo i kupit nekaj od min. 150W, a ak ima i D.I., onda si rešil i ovo sve iz prethodnog posta. Kaj se bassa tiče, za 1500-2000 kn se već može nać čist solidan polovni bass (za početnika) koji će sa dobrim set upom i uvijek novim (ili na bilo koji način očišćenim) žicama vlasniku pružit mnoge sate uživanja u svirci. Pojačalo > bass :lol:

#49 HolyPotato

HolyPotato
  • Members
  • 4 posts

Vrijeme objave: 07 Kolovoz 2008 - 16:26

Imam jedno pitanjce. Na stranici musicshop.hr, na cjeniku pishe da ashdown 5-15 100W combo dodje 2210kn. Jel to neka stara cjena il si ti nas zaje**?:thumbup:

#50 drug

drug
  • Members
  • 1194 posts

Vrijeme objave: 07 Kolovoz 2008 - 20:32

Imam jedno pitanjce. Na stranici musicshop.hr, na cjeniku pishe da ashdown 5-15 100W combo dodje 2210kn. Jel to neka stara cjena il si ti nas zaje**?:thumbup:

Za keš daju oko 15 % popusta, ako ne i više!

#51 Wolverine

Wolverine
  • Members
  • 107 posts

Vrijeme objave: 12 Rujan 2008 - 22:24

ne kuzim zake bi uopce spajal prek kompa ak imas pojacalo, kaj ne bi svako pojacalo trebalo imat nekakav utor za slusalice?nisam znal da slusalice mogu bit lose za sluh kad pretjerujes, hvala na savjetu

#52 mitchbuchannon

mitchbuchannon
  • Members
  • 6 posts

Vrijeme objave: 03 Siječanj 2009 - 22:38

imam još nešto novaca pa bi uzimao pojačalo da imam i za po doma i za manji gig bez bubnjeva, dakle: gitara + bas + laptop. Dobio sam nekoliko ponuda:1. Laney RB4 (combo) (ova mi je i najzgodnija jer nemoram ići na svirku s kombijem ;)2. Laney RB9 (+ dogovaranje da nas na svirkama čeka neki 410/115 box/ovi3. nešto drugo........:lol::thumbup::confused1:amily:"Arial"; font-size:x-small } -->

#53 miso

miso
  • Members
  • 51 posts

Vrijeme objave: 16 Veljača 2009 - 04:01

e ovako ja imam fender BXR sixty kojeg koristim samo za probe i nikad mi nije falilo zvuka iz njega niti ga treba vele pojačat.

#54 Rogi

Rogi

banned

• Banned
  • 4514 posts

Vrijeme objave: 16 Veljača 2009 - 09:02

ne kuzim zake bi uopce spajal prek kompa ak imas pojacalo, kaj ne bi svako pojacalo trebalo imat nekakav utor za slusalice?nisam znal da slusalice mogu bit lose za sluh kad pretjerujes, hvala na savjetu

zato sto prvo i osnovno dok si spojen na komp sa slusalicama možes paralelno vježbati uz stvari. mp3, guitar pro (iskljucis bass liniju) itd itda da ne pricam da se možes odma i snimati i cuti gdje grijesis i opcija poprilicno dobrih tunera ne gine na kompu (APtuner)

#55 kerrrec

kerrrec
  • Members
  • 29 posts

Vrijeme objave: 28 Ožujak 2009 - 09:49

3. sada kupite JACK i to ovakav Posted Image on ce vam od obicnog kabla za gitaru omoguciti da bass ukopcate u komp..

Kako se zove taj jack?? di ga mogu kupit??

#56 bonus

bonus
  • Members
  • 741 posts

Vrijeme objave: 28 Ožujak 2009 - 11:36

Kako se zove taj jack?? di ga mogu kupit??

Adapter. Sa muskog malog na zensku veliku :crying:Pogledaj u neki audio/electronic shop.

#57 Rogi

Rogi

banned

• Banned
  • 4514 posts

Vrijeme objave: 12 Svibanj 2009 - 08:39

neee, to je jack shirnker :001_tongue: pretvara veliki muški jack u mali muški jack.a na sebi ima velik ženski utor i mali muški utor... ajme...

#58 Delph

Delph
  • Members
  • 2256 posts

Vrijeme objave: 17 Svibanj 2009 - 14:26

jack(sh)it!

#59 Panzer

Panzer
  • Members
  • 12 posts

Vrijeme objave: 04 Srpanj 2009 - 21:13

Priključio sam bas na komp kao što je to opisano na prvoj strani. Na komp je spojena linija. Kada sviram jako se tiho čuje, moram liniju odvrnuti do kraja da bi se nešto čulo (volume na basu je na max i na kompu u Volume controlu mi je sve podešeno na max). Također kad stavim slušalice, jako tiho se čuje i kad ih priključim u liniju i kad ih direktno uključim u zvučnu karticu.Problem se javlja kad npr. pustim neku pjesmu sa kompa, onda se prodere (jer je linija na max) a bas se jedva čuje. Zanima me da li je to normalno ili sam ja nešto krivo namjestio?

Edited by Panzer, 05 Srpanj 2009 - 08:23 .

#60 cfr_force

cfr_force
  • Members
  • 21 posts

Vrijeme objave: 05 Srpanj 2009 - 12:55

normalno je jer je output basa slab za ulaze na uredjajima siroke potrosnje, tj nema pretpojacala obicno. imas jednu foru ako je nisi vec ukljucio - u postavkama zvucne kartice, tj. zvuka opcenito nadji stvar koja se zove microphone boost i probaj to ukljucit.

Category 1
Important Section
O nama
Glazbeni Forum je najveća zajednica glazbenika i ljubitelja glazbe na hrvatskom internetu još od 2003. godine.
Brojimo preko 25 000 registriranih članova.
Pratite nas
facebook Twitter Youtube Feed
Copyright © 2003 - 2016 Glazbeni Forum. Sva prava pridržana.