Jump to content

Slika
- - - - -

POČETNICI BEWARE (ili ti zasto ne kupovati ampove ispod 100W)

• Please log in to reply
134 odgovor(a) na ovu temu

#1 abroader

abroader
  • Members
  • 325 posts

Vrijeme objave: 22 Siječanj 2008 - 14:24

argumenti za i protiv teze. sad cu svoje naci i prebaciti ih ovdje.ako svirate u nekom acoustic bendu i imate iskusnog bubnjara koj zna svirat stvarno tiho, gitaristu koji svira akusticnu, i vokal s mini pojacalce zaobidite ovo. u protivnom (vas 99%) prvo ovo procitajte prije pitanja oko kupnje pojacala.svi ampovi od 0-99W su praktici neupotrebljivi na probama kak bi reko "pocetnickih bendova" a za doma je i 5W pre glasno. postoji daleko jefitnija, kvalitetnija i ugodnija alternativa.a to je slijedece.nemojte pobogu trošiti novce na pojacalo od 40W ili koliko vec W, nista vam nece pomoci, bit cete isfrustrirani time sto se ne cujete, time što cete ga gurat na max i spalit vjerojatno a onda jos 1000 problema. 1. prva stvar je bolje samo kupiti bass za pocetak ako vec nemate za bass i 100W amp (kasnije cemo o povoljnim pojacalima za tu cijenu)2. sad ide pitanje kako doma vježbat bez pojacala, e pa ima rješenje i za TO! trebaju vam prvo slušalice najbolji izbor bi bio Philips SBCHP 250Posted Imageslušalice ukopcate u izlaz iz zvucne kartice gdje su vam inace ukopcani zvucnici ili možete ako imate novije kuciste u utor za slusalice koj se obicno nalazi na prednjoj strani kucista. zelene je boje.3. sada kupite JACK i to ovakav Posted Imageon ce vam od obicnog kabla za gitaru omoguciti da bass ukopcate u komp.i sad s tim adapterom ukopcate kabl u mikrofonski ulaz na zvucnoj kartici (obicno je crvene boje). odete na volume ikonu (onaj zvucnik) i tamo odaberete onaj veci meni (mixer) , odite na advaced ili options i tamo kliknite na mic da vam ga pokaze. podignete taj ulaz na maximalno i dolje ispod njega vjerojatno ima options gdje kliknete na 20dB boost, sad malo iskorigirate da ne bude preglasno tako da smanjite po potrebi glasnocu mic out-a.konacna cijena ovoga: oko 200knimate odlicne slusalice, imate odlican setup za vježbanje doma i ionako vecina ljudi tu cifru potrosi u 2 tjedna na gluposti (bonovi, kavice, izlasci...itd itd)4. proguglajte AP tuner i naci cete odlican software štimer, ne zaboravite staviti da vam recording bude mic in. (ako vam nije jasno pitajte nekoga ko se kuzi u kompove i) prednosti su vise nego velike.a) nema ometanja ukucana i susjeda:angry: može se svirati u bilo koje doba danac) zvuk je daleko bolji od bilo kakvog pojacala manje wataže (pa cak i vjerojatno vaseg prvog pravog jaceg ampa)d) možete paralelno vježbati uz pjesme bez puno zezanjae) možete se direktno snimati dok vježbate (pomocu cool edita, cubasea ili slicnih porgrama) te onda preslusati koje greške radite. vjerujte mi, puno toga ne cujete dok svirate. sokirat ce vas vasa prva snimka. ...prolazi vrijeme....5. sada ste skupili dovoljno love (cca 1700kn) za amp i želite nešto s cim cete se cuti na probi, nesto ne pre teško i relativno kvalitetno. po meni najbolje izbor je ashdown 5-15 100W combo. 15tica zvucnik, dosta neutralan sound (znaci ne kolorira toliko jako) i nadasve glasno pojacalo! ne zavaravajte se da je 100W na jednom pojacalu identicno snazi od 100W na drugom pojacalu. nije, mnogo je tu faktora, zuvcnici, kuitja, pojacalo...no tvrdim da je taj ashdown pravi pogodak za pocetnike. cijena mu je u zagorskoj (musicshop.hr) oko 1700kn.polovno cete naci jos povoljnije.sveukupna cifra cca 2000knza tu cijenu ste potpuno opremljeni za sviranje u bendu i nastupe.iako ashdown 5-15 nije predviđen za velike nastupe (pa cak i jedva manje klubove) zapamtite da ce ta vecim gigovima ici u razglas, te vam ashdown super dodđe kao monitor, lijepo ga okrenete prema sebi i bendu da vas oni cuju a publici ionako ide zvuk iz razglasa.

#2 abroader

abroader
  • Members
  • 325 posts

Vrijeme objave: 22 Siječanj 2008 - 14:52

mislim da bi bilo super kada bi mod ovo stavio pod sticky ako se ostali slažu...

#3 abroader

abroader
  • Members
  • 325 posts

Vrijeme objave: 22 Siječanj 2008 - 14:54

još nešto, bolje je uzeti i rabljeno od 100W nego novo od 60W.ne zavaravajte se s time da je novo bolje! instrumenti nisu carape da se nakon 10 puta nošenja istrošepa bio i fender (iako fender USA 70te i pojacala ova sta rade nemaju veze s vezom) oragne ili šta ja znam, necete se cuti na probi, samo cete probleme imat i plakat radi bacenih novaca

#4 riba2233

riba2233

Pimp

• Members
  • 4666 posts

Vrijeme objave: 22 Siječanj 2008 - 16:02

pa uglavnom se slažem, ali mislim da 5W nije premalo za po doma. ne znam dal si probo al 5W je stvarno malo. čak i 10. I moraš uzet u obzir da netko možda nema ni namjeru svirat u bendu; ikad ili za neko duže vrijeme a želi da od bassa da mu malo protrese bubrege, pa će si kupit neko pojačalo od 30-50W.

#5 zvone

zvone
  • Members
  • 870 posts

Vrijeme objave: 22 Siječanj 2008 - 17:08

ne znam dal si probo al 5W je stvarno malo. čak i 10.

zapravo, 5W je jako glasno ako se radi o pravih 5W tako da ono što piše na etiketi nije nikakvo mjerilo jer i 500W (kao na većini jeftinih zvučnika, pogotovo za kompove) može biti tiho :sleep:

#6 zulufer

zulufer
  • Members
  • 27 posts

Vrijeme objave: 22 Siječanj 2008 - 19:25

Sviram bass nešto više od godinu dana, dakle početnik sam. Prvo sam kupio 30w pojačalo i slažem se sa svime. Kod kuće sam ionako svirao preko kompa sa slušalicama, za probe mi pojačalo nije bilo dovoljno glasno dok za sobu preglasno, a sada ga ne mogu prodati:laugh: Prije mjesec dana kupio sam si ashdown 5-15 za nekih 1500 kn sa popustom i uistinu preporodio sam se :sleep: zvuk je odličan, ima snage i šusa i na probama rasturam. Za početnike najbolje!!! ( moje iskustvo )

#7 Faramir

Faramir
  • Members
  • 1736 posts

Vrijeme objave: 22 Siječanj 2008 - 19:37

Kako možete svirat preko slušalica to je debilno .Mogu svatit one koji nemaju ništa love pa im je to jedini izbor ali govorit da je jadnako dobro ka pojacalo ili jos bolje to je glupo.Kao prvo sami zvucnici koji se stavljaju u slušalice nisu frekvencijski namjenjeni tome.Svaki zvucnik ima svoju namjenu gitarski je za gitaru , bas zvucnik je za svirat bas , zvucnik za klavijature ima najveci frekvencijski odaziv stoga se moze koristi i za bas i za gitaru .To što sam sad reka za zvucnike vridi i za pojacala .

#8 Andrija

Andrija
  • Members
  • 892 posts

Vrijeme objave: 22 Siječanj 2008 - 21:04

Kako možete svirat preko slušalica to je debilno .Mogu svatit one koji nemaju ništa love pa im je to jedini izbor ali govorit da je jadnako dobro ka pojacalo ili jos bolje to je glupo.Kao prvo sami zvucnici koji se stavljaju u slušalice nisu frekvencijski namjenjeni tome.Svaki zvucnik ima svoju namjenu gitarski je za gitaru , bas zvucnik je za svirat bas , zvucnik za klavijature ima najveci frekvencijski odaziv stoga se moze koristi i za bas i za gitaru .To što sam sad reka za zvucnike vridi i za pojacala .

Dragi kolega molio bi da se suzdrzite od kategorizacija poput "debilno" i povezivanja istih s praksom drugih clanova foruma. Hrvatski jezik je dovoljno bogat pridjevima i vrlo lako se mogu izbjeci nepotrebne karakterizacije. Ako vec imate nesto nadodati i idete odgovarati ljudima u topicu onda se barem potrudite biti konstruktivni u svojoj kritici. Kolega abroader se potrudio i napisao je vrlo konstruktivan post i vrlo argumentirano predstavio svoje rjesenje problema vjezbanja kod kuce, ta tematika mislim da zanima mnoge sadasnje i potencijalne clanove ovog foruma koji su pocetnici. Vas post ima naznake nekakvih argumenata ali su nezamjetljivi jer se vise bavite podcjenjivanjem tudjeg misljenja nego argumentiranjem vlastitog. Andrija(u slucaju da niste primjetili, moderator bass sekcije)

#9 Chef

Chef
  • Members
  • 224 posts

Vrijeme objave: 22 Siječanj 2008 - 21:37

Ja sviram na maloj liniji preko kompjutera (M-audio Audiophile 24/96 - solidna zvučna kartica u mini liniju od 40W) i to mi super radi..

#10 gunslinger

gunslinger
  • Members
  • 96 posts

Vrijeme objave: 22 Siječanj 2008 - 21:51

Slažem se sa većinom izrečenog, ali ako postoji mogućnost ipak bih u prostor između računala i 100W pojačala pogurnuo otrovnog patuljka kalibra 30W, čisto zbog toga da se čovjek prije prelaska na mrcinu kalibra 100W i više počne trenirati za korištenje takvih naprava.

#11 Faramir

Faramir
  • Members
  • 1736 posts

Vrijeme objave: 22 Siječanj 2008 - 22:13

Slažem se sa većinom izrečenog, ali ako postoji mogućnost ipak bih u prostor između računala i 100W pojačala pogurnuo otrovnog patuljka kalibra 30W, čisto zbog toga da se čovjek prije prelaska na mrcinu kalibra 100W i više počne trenirati za korištenje takvih naprava.

Ja iman jedno pojacalo od 30w tocnije laney rb2 i dosta se glasno cuje.Ako bubanj nije ozvucen i 30w pojacalo je dovoljno za svirat u bendu a i moze se ukljucit u razglas tako ti ne triba jace pojacalo .

#12 child_of_bodom

child_of_bodom
  • Members
  • 742 posts

Vrijeme objave: 23 Siječanj 2008 - 09:30

Slazem se da svaki zvucnik ima svoju namjenu, ali postoji caka. Dobri zvucnici za komp (pogotovo oni sa dodatnim subwooferom) pokrivaju dosta siroko frekv. podrucje, ali ne podnose bas dobro velike oscilacije u amplitudi signala koji izlazi iz bass gitare. Znaci nije toliko problematicna frekv. pokrivenost, nego amplituda signala. Zato je dobro koristiti neki preamp s kompresorom izmedu i moze se dobiti jako dobar sound, cak i preko slusalica.Moj setup tu u Zagrebu je bass => Behringer Bass V-amp => Labtec 2.1 zvucnici za komp. Bez obzira kaj vamp farba zvuk ko mutav, vjeruj mi da iz ovoga mogu izvuci bolji sound od bilo kojeg 15-30w prdez pojacala. Za sobne uvjete idealno, a ne pretjerano skupo

#13 LoBass

LoBass
  • Members
  • 1022 posts

Vrijeme objave: 23 Siječanj 2008 - 23:06

Hehe, ne ustajem iz kreveta bez 1000 W :angry: :crying: Dobro ajd, svi smo nekad bili početnici.... al sve se na kraju svodi na proklete Wate :angry: Nemojte štedit na watima - NIKAD!

#14 chombebass

chombebass
  • Members
  • 7021 posts

Vrijeme objave: 24 Siječanj 2008 - 10:34

Hehe, ne ustajem iz kreveta bez 1000 W :angry: :crying: Dobro ajd, svi smo nekad bili početnici.... al sve se na kraju svodi na proklete Wate :angry: Nemojte štedit na watima - NIKAD!

Ja s 400w prelazim na 200w.:crying: Ali sa tranzića na 100% lampu s 2 kanala (drugi je drive).:crying:

#15 Furnaletto

Furnaletto
  • Members
  • 3421 posts

Vrijeme objave: 24 Siječanj 2008 - 10:49

mene doma gleda 2x400w + glava 500w. milina!:=)

#16 none

none
  • Members
  • 762 posts

Vrijeme objave: 24 Siječanj 2008 - 10:58

Ja s 400w prelazim na 200w.:angry: Ali sa tranzića na 100% lampu s 2 kanala (drugi je drive).:angry:

:crying: koji je plan?

#17 chombebass

chombebass
  • Members
  • 7021 posts

Vrijeme objave: 24 Siječanj 2008 - 11:06

:angry: koji je plan?

Ma dao sam radit pojačalo. (Easter)Tipa stari bassman, samo 200w, sa dodanim drive kanalom.Boxove imam SWR workingpro 210+115Mislio sam kupovat novo pojačalo, al u obzir mi dolaze samo 3 stvari koje su po 2000 eura, pa mi je isplatljivije radit ga. Tim bolje kaj ga prije završetka probavam sa svojim boxovima, svojim bassom, i sve se modificira po mojim željama.:angry:

#18 LoBass

LoBass
  • Members
  • 1022 posts

Vrijeme objave: 24 Siječanj 2008 - 12:15

Ma dao sam radit pojačalo. (Easter)Tipa stari bassman, samo 200w, sa dodanim drive kanalom.Boxove imam SWR workingpro 210+115Mislio sam kupovat novo pojačalo, al u obzir mi dolaze samo 3 stvari koje su po 2000 eura, pa mi je isplatljivije radit ga. Tim bolje kaj ga prije završetka probavam sa svojim boxovima, svojim bassom, i sve se modificira po mojim željama.:angry:

Hebeno!Jedva čekam :angry:

#19 chombebass

chombebass
  • Members
  • 7021 posts

Vrijeme objave: 24 Siječanj 2008 - 12:39

Hebeno!Jedva čekam :angry:

Bum ti ga dal na jednu gažu, znam da voliš publici protresti bubrege.:angry:

#20 Delph

Delph
  • Members
  • 2256 posts

Vrijeme objave: 18 Veljača 2008 - 18:27

Najbolje rjesenje koje sam ja pronasao u svojih 7godina sobosviracke karijere je ovaj: Bass-kabl-mini jack-racunalo- AMPEG SVX standalone program-Zvucna kartica integrirana od laptopa, driveri ASIO4ALL, phillips slusalice velike.Ampeg SVX je program koji simulira valjda sve moguce ampegove glave i boxove, ima brdo efekata tipa phaser, delay, overdrive, reverb, chorus.. ako ste imalo sposobni namjestit cete si genijalan zvuk, daleko bolji i puniji nego da samo provucete bass cisto kroz zvucnu.Imam Celeron M1300, 256mbDDR1, integrirana zvucna AC97 driveri,Asio drivere instalirao..Meni radi bez greske, ako vama ne radi onda se zabrinite!!

Category 1
Important Section
O nama
Glazbeni Forum je najveća zajednica glazbenika i ljubitelja glazbe na hrvatskom internetu još od 2003. godine.
Brojimo preko 25 000 registriranih članova.
Pratite nas
facebook Twitter Youtube Feed
Copyright © 2003 - 2016 Glazbeni Forum. Sva prava pridržana.