Jump to content

Slika
- - - - -

sto treba gledati kad se kupuje nova gitara?

• Please log in to reply
50 odgovor(a) na ovu temu

#41 VB.

VB.
  • Members
  • 1328 posts

Vrijeme objave: 15 Veljača 2011 - 15:46

Evo par savjetića za početnike s kojima bi se čak i uvaženi kolega Steinway sigurno složio, da ne ispada da samo trollam:1. Pomno biraj tip gitare koju kupuješ. Nemoj kupit gitaru samo zato što ti "izgleda" dobro. Šta ti vrijedi neka bolesno dizajnirana sjekira od Jacksona ili B.C. Richa sa aktivom ako naprimjer sviraš Blues ili Rock. Pogotovo ako taj dizajn masno plaćaš a ni "s" od svirljivosti.2. Gitara ti mora dobro ležati i zvučati. Skoro u svakom cijenovnom rangu se može naći gitara koja kolko-tolko dobro leži u ruci i ima kolko-tolko dobar sound. Znači opet se vraćamo na pomno biranje pod broj 1. Ako smatraš da nemaš dovoljno iskustva kod isprobavanja, nije tako teško pronaći osobu s više iskustva koja će biti voljna pomoći.3. Kolko para tolko muzike. Za ovo će me mnogi popljuvati ali to je živa istina, i vrijedi za rabljene kao i za nove instrumente. Iako kod rabljenih treba pripazit na muljaže...

#42 Superhik

Superhik
  • Members
  • 3 posts

Vrijeme objave: 14 Veljača 2012 - 20:57

Veoma važan momenat je i "resell value" : kod kupovine gitare treba misliti i na to kako je i za koliko moći prodati kasnije kad poželimo nešto drugo.Dvije trećine Gibson i Fender gitara ne vrijede novaca koliko nove koštaju, al za njih će uvijek biti neko zainteresovan i uvijek će moći vratiti dobar dio uloženog. E, ajd probajte za solidne novce prodati najskuplju Yamahu pacificu, ili recimo nekog skupljeg Cort-a koji su svi redom bolji od Ibaneza istog cjenovnog ranga, al se nikad neće moći prodati kao "Ajbanezi".Oženjeni takođe trebaju obavezno voditi ženu sa sobom i pustiti nju da prva bira (vodite računa da u radnji ne budu vidno izložene cijene instrumenata !!!). Iz mog iskustva ona će odabrati vizuelno najupečatljiviji instrument, a to je redovno neka od gitara iz cjenovnog ranga od 1000+€:biggrin:. Poslije (dok budete dizali zajedničku ušteđevinu :-) možete se vaditi na fazon - ne bih ja ni kupio tako skup instrument, al kad se tebi sviđa, a ti znaš da bi ja sve za tebe uradio:001_rolleyes:

#43 kresho69

kresho69

Razbucava bandu

• Moderators
  • 1922 posts

Vrijeme objave: 14 Veljača 2012 - 21:04

Po meni je najbitnije da ti gitara legne dobro, da ti je vrat ugodan i da te tjera da sviraš. Ako to stoji, onda ide zvuk na suho. Ako gitara nova zvuči tanko i za kurac ili mutno i za kurac, onda neće bolje zvučat ni sa boljim setupom i novijim žicama. Ako akustično zvuči super, balansirano i pouzdano, onda ide kontrola vrata i mrtvih polja. Ako to sve bude ok, obavezno prespavat i doć za dan - dva, ako i onda bude dobra - kupi je . Ako su pickupi škart, stavićeš bolje. Nažalost, prečesto sam uletio već nakon pola prvog koraka haha:laugh:

#44 MaliBoo

MaliBoo
  • Members
  • 1209 posts

Vrijeme objave: 15 Veljača 2012 - 20:24

Dvije trećine Gibson i Fender gitara ne vrijede novaca koliko nove koštaju

A koji je to bio reprezentativni uzorak?

#45 Andrej Growl

Andrej Growl
  • Members
  • 8 posts

Vrijeme objave: 26 Travanj 2012 - 14:35

Neću ubacivati fensi izraze nego prtavo seljački:
Što se tiče Gitare kao prvu stvar što ćeš napraviti pogledati jeli ravan vrat !!!! lol :tongue_smilie:
Sljedeća stvar je naravno uključiti gitaru u pojačalo i upaliti isto :drool:
E sad dolazi onaj zajebaniji dio!!! Trba počet svirati, ne pjesme koje si pomno uvježbao
nego odradiš par skala, odsviraš malo blusa Bendaš koju žicu da provjeriš zapinjeli koja
žica za koji prag jar današnje gitare ne rade se sve po narudžbi
nego kao na traci!!! Ako ti odgovara akcija na gitari ili ti razmak izmedju pragova i žica gitare,
Prelaziš na drugi dio gdje provjeravaš rade li svi magneti na istoj ( neću koristiti rječ Pickup).
Sad Ujključiš željeni efekt i probaš kak se gitara glasa :blink: lol.
Usput dok si izvršio sve ove operacije vidio si dali se gitara brzo raštima usred sviranja!!!

To bi bilo to, netreba previše filozofirati i praviti se pametan i najbolji gitarist zvuči najbolje na najlošijoj gitari!!!

:cursing:

#46 Metalni

Metalni
  • Members
  • 799 posts

Vrijeme objave: 26 Travanj 2012 - 15:13

Sto ljudi, sto ćudi...

Pod uslovom da znam šta hoću- otprilike koji tip gitare, tijela i elektronike, način sviranja, zvuka itd.
Ja bih prvo pregledao gitaru na brzaka i odprašio malo na suho... Ako mi sve odgovara, ako je fino svirljiva, fino rezonuje i ne umara truke- onda test na pojačalo (clean&drive) i konačni detaljni pregled tijela, vrata i hardvera.
Neke stvari ne gledam previše kao što je setup- koji na najviše individualan.
I loše žice, jer ionako ću kupiti nove koje meni odgovaraju.

Onda odem kući, prespavam pa se vratim i sve to ponovim još jednom.
Ali još bolje pregledam sve.
Ako je i tada sve ok, to je onda to- i mogu je nekome preporučiti ili kupiti za sebe ili nekoga.

#47 BaklavaMetal

BaklavaMetal

Kralj Dijamant

• Members
  • 3331 posts

Vrijeme objave: 26 Travanj 2012 - 19:42

rade li svi magneti na istoj ( neću koristiti rječ Pickup).

hrvatska riječ za pickup je osjetnik

#48 Metalni

Metalni
  • Members
  • 799 posts

Vrijeme objave: 26 Travanj 2012 - 22:07

hrvatska riječ za pickup je osjetnik

Ili pokupilac.

#49 virtuoso

virtuoso
  • Members
  • 9963 posts

Vrijeme objave: 27 Travanj 2012 - 03:31

Sto ljudi, sto ćudi...

Pod uslovom da znam šta hoću- otprilike koji tip gitare, tijela i elektronike, način sviranja, zvuka itd.
Ja bih prvo pregledao gitaru na brzaka i odprašio malo na suho... Ako mi sve odgovara, ako je fino svirljiva, fino rezonuje i ne umara truke- onda test na pojačalo (clean&drive) i konačni detaljni pregled tijela, vrata i hardvera.
Neke stvari ne gledam previše kao što je setup- koji na najviše individualan.
I loše žice, jer ionako ću kupiti nove koje meni odgovaraju.

Onda odem kući, prespavam pa se vratim i sve to ponovim još jednom.
Ali još bolje pregledam sve.
Ako je i tada sve ok, to je onda to- i mogu je nekome preporučiti ili kupiti za sebe ili nekoga.

Ti ne kupuješ,ti izradjuješ.

#50 Kikos7

Kikos7
  • Members
  • 1147 posts

Vrijeme objave: 27 Travanj 2012 - 06:44

Neću ubacivati fensi izraze nego prtavo seljački:
Što se tiče Gitare kao prvu stvar što ćeš napraviti pogledati jeli ravan vrat !!!! lol :tongue_smilie:
Ako ti odgovara akcija na gitari ili ti razmak izmedju pragova i žica gitare,

Zakrivljenost vrata i akcija se podesi po želji vrlo lako, tako da ovo ne stoji niti malo. Ostalo stoji, ali triba još nadodat stvari. Najvažnije se postavit u trgovini i dat prodavaču do znanja da je on tu radi tebe, a ne ti radi njega

#51 Metalni

Metalni
  • Members
  • 799 posts

Vrijeme objave: 27 Travanj 2012 - 06:45

Jednog dana ću biti bogat i slavan, pa ću sa guštom ušetati u dućan i kupiti Gibsona.... i to kao od šale. :D

Category 1
Important Section
O nama
Glazbeni Forum je najveća zajednica glazbenika i ljubitelja glazbe na hrvatskom internetu još od 2003. godine.
Brojimo preko 25 000 registriranih članova.
Pratite nas
facebook Twitter Youtube Feed
Copyright © 2003 - 2016 Glazbeni Forum. Sva prava pridržana.