Jump to content

Slika
- - - - -

sto treba gledati kad se kupuje nova gitara?

• Please log in to reply
50 odgovor(a) na ovu temu

#21 Doow

Doow
  • Members
  • 2647 posts

Vrijeme objave: 14 Lipanj 2008 - 17:12

Na žalost, do sada su sve gitare koje sam probao po trgovinama bile sranje. Sve su pale odmah na tom testu brenčanja.osim neka 2 Fendera američka od desetak tisuća kuna.

Hm, vjerojatno zato jer ti test i nije bas neki. Normalno je da gitara "brenči" do neke mjere. Imam kod sebe gitaru od 2tis eur pa opet zice malo brencaju. Dal je i ona sranje? Ne bi reko.Inace, u ducanima mrzim isprobavat gitare. Nikad nece sjest kak treba em zbog zica, em zbog 10 drugih razloga. U ducanu se najvise oslanjam na to kak mi gitara vizualno djeluje, dal ima kakvih fizickih nedostataka, kak mi sjeda vrat u ruci... kad bi se mjerio po tome kakav mi je osjecaj svirat neku gitaru u ducanu ne bi nikad ni jednu kupio.

#22 Strat04

Strat04
  • Members
  • 7376 posts

Vrijeme objave: 16 Lipanj 2008 - 13:14

Ja sam inače uvijek probavao gitaru svirati na suho. Ako bi bilo gdje čuo "brenčanje" (ono kad žica udara u prag i gubi ton i trajanje tona), rekao bih da je sranje. Ako gitara ne brenči s tvorničkim žicama, onda stvari mogu biti samo još bolje. I to znači da je dobro tvornički setapirana. A ako je dobro setupirana, onda je vjerovatno uložen trud u taj proizvod i na drugim mjestima. Na žalost, do sada su sve gitare koje sam probao po trgovinama bile sranje. Sve su pale odmah na tom testu brenčanja.osim neka 2 Fendera američka od desetak tisuća kuna.

Ovo što si ti naveo nema baš neke veze jel se to može vrlo jednostavno rješiti - napraviš setup i svi sretni i zadovoljni. To možeš iskoristiti jedino kod kupnje polovne gitare gdje možeš spustiti cijenu gitari zbog lošeg ili nikakvog setupa (mada ti to neće proći ako kupuješ od nekoga tko zna šta ima).

#23 REBORN OF DISASTER

REBORN OF DISASTER
  • Members
  • 4 posts

Vrijeme objave: 16 Lipanj 2008 - 13:27

po meni prvo triba pogledat na netu koja je cijena te gitare (pojacala) jer nasi trgovci cesto nemaju veze s vezom kad stavljaju cijene (moj prijatelj je nasa 1500 kn jeftinije istu gitaru nego kod zastupnika te firme u zgu...al je bas ista...3 put smo provjeravali)...drugo uzmi gitaru u ruke i ako pase to je to...u ducanu ces tesko uspit dobit gitaru sa dobrin setapon, a tesko i da ces ga sam radit u ducanu tako da neznan sta rec...ja san ima sricu da san svira prijateljevu gitaru 2 miseca i onda san uzeja istu tu gitaru novu...al san vec zna kako mi lezi, kako zvuci...proba san par stimova i sve je bilo ok...jedina zamjerka je sta su neki djelovi uhvatili ruzinu prebrzo(usprkos brisanju i svemu)...al jebiga...

#24 young

young
  • Members
  • 1986 posts

Vrijeme objave: 16 Lipanj 2008 - 13:36

Ja sam na neviđeno uzeo Godin Freeway sa http://musicshop.hr/ i gitara je došla sa odličnim setupom. Na telefon mi je lik reka da imaju čovjeka koji posebno namjesti sve malo bolje gitare. Ova moja je izašla (s torbom) 4k kn, pa sad...

#25 g.Vuk

g.Vuk
  • Members
  • 1117 posts

Vrijeme objave: 26 Lipanj 2008 - 22:20

treba vidit dal trgovac gleda i ima li kamera..

#26 HeriP

HeriP
  • Members
  • 983 posts

Vrijeme objave: 02 Studeni 2008 - 21:23

Samo da kažem da je ovo moj pristup,ukoliko se netko ne slaže s njim,tko ga hebe:001_tt2:1.Odmah bez razmišljanja kupite crvenu(one su najbolje)lol 1.Ona koja vam je najljepša,i koju biste najrađe htjeli zato što ste:čuli da je dobrajako vam se sviđai sl.2.Na njoj provjerite ima li većih estetskih pogrešaka(iskrivljen vrat,velike ogrebotine itd. itb.(i tako dalje,i tako bliže))3.Probajte je na "suho",pa tek onda na pojačalu,ali obično pojačala ne "daju" sve od sebe ako ih ne odfrljite do kraja,onda ili zamolite neko malo pojačalo pa njega odfrljite ili zamolite da ovo veliko,ako je ikako moguće,malo više pojačate.4.Ako je ikako moguće povedite sa sobom osobu iskusniju u vezi gitara od vas.5.Obratite pozornost na prodavača,kuži li se on u opremu ili ne.Evo ovim putem ću pohvaliti Gitarski Centar i Audio Pro u Zagrebu.6. Prije kupnje ako znate koju će te gitaru isprobati,pitajte ovdje nas i provjerite službene stranici specifikacije o toj gitari.7.Ako ste početnik nemojte ići u dućan s namjerom da će te kupiti gitaru za početnike,te stvari ne postoje.Više o tome:http://www.gitarskic...id=20&Itemid=318.Ako se još ičega sjetim napisat ću9Nije baš napisano po redu ali nema veze.

#27 zohar333

zohar333
  • Members
  • 149 posts

Vrijeme objave: 02 Studeni 2008 - 21:29

evo ja potvrđujem da se i u Novim Glazbalima isto razumiju.

#28 Jibboom

Jibboom
  • Members
  • 4355 posts

Vrijeme objave: 06 Studeni 2008 - 09:58

E kad smo kod toga, pročitajte "zrnca za razgovor uz kavu" prvi dio... Za sve one koji ne žele ni čuti za rabljeni instrument nego navaljuju ko sivonje na novu gitaru...

#29 HeriP

HeriP
  • Members
  • 983 posts

Vrijeme objave: 06 Studeni 2008 - 20:29

E kad smo kod toga, pročitajte "zrnca za razgovor uz kavu" prvi dio... Za sve one koji ne žele ni čuti za rabljeni instrument nego navaljuju ko sivonje na novu gitaru...

Eo onima koji su lijeni:http://www.gitarskic...id=19&Itemid=31A evo i ovo je isto dosta korisno:http://www.gitare.in...t.php?c=kolumneima tu dosta za čitat,joj šta nam e naš strat04 vrijedan.:huh:

#30 Roxy

Roxy
  • Members
  • 298 posts

Vrijeme objave: 06 Studeni 2008 - 20:46

Pa prvo trivaš znat koliko para imaš...:huh:Par mojih kriterija kod kupovine đitre...Koji stil sviran...Od kojeg drva je rađeno tilo i vrat?Kvaliteta izrade.. ...Kako mi paše dok je držin i sviran...Jel mi vrat ugodan..Kvaliteta hardvera,da li mi zvuk pikapa odgovara...I na kraju...izgled..:huh::thumbup1:

#31 Jibboom

Jibboom
  • Members
  • 4355 posts

Vrijeme objave: 08 Studeni 2008 - 10:28

Pa prvo trivaš znat koliko para imaš...:huh:Par mojih kriterija kod kupovine đitre...Koji stil sviran...Od kojeg drva je rađeno tilo i vrat?Kvaliteta izrade.. ...Kako mi paše dok je držin i sviran...Jel mi vrat ugodan..Kvaliteta hardvera,da li mi zvuk pikapa odgovara...I na kraju...izgled..:huh::thumbup1:

Vidiš, ja se uopće s drvetom ne zamaram... Jer ako bi gledali tako, onda bi onaj washburn bt8 kojeg sam imao bio negdje pri vrhu popisa jer je bio od mahagonija (i tijelo i vrat), a imao mi je najsvjetliji i najlošiji zvuk od svih gitara koje sam imao. Dok je JEM od lipe, a gitara je izvanredna... Tako da mi je bitnije kako zvuči dok ju ukopčam u pojačalo nego od kojeg je drveta napravljena (na koncu, i Suhr od kolege je lipa) i kako mi leži vrat u ruci i pod prstima. Pogledam cjelokupni finish kako je napravljen... Na jednom drugom mjestu na forumu sam napisao kako je jedna gitara došla iz dućana i to kompletno nesetupirana (od 12 praga na više se nije moglo svirati jer su žice nalijegale na prag ispred). Dakle, na neke stvari ni u dućanu nemožeš računati i treba ih izbaciti iz popisa uvjeta pri kupnji jer netko će se možda odlučiti na gitaru koja mu se manje sviđa po zvuku, a recimo taj konkretan primjerak je setupiran od one koja mu bolje paše po zvuku, a nije napravljen setup. Ne smatram se prevelikim stručnjakom, ali sam setup napravio za pola sata (promijenio žice, podesio zategnutost vrata, podesio akciju i naštimao oktave) Nakon pola sata, to je drugi instrument.

#32 Decadentor

Decadentor
  • Members
  • 168 posts

Vrijeme objave: 11 Studeni 2008 - 22:32

Koliko vam god ovo zvucalo jadno i smatrali me pocetnikom po meni gotovo svaka gitara ima isti zvuk. Po meni na zvuk najvise utjece pojacalo i papucica.Sviro sam Jacksona, Squier, Yamahu, Peavy, Bc Rich i Washburn i gotovo i nema razlike osim sto gitare sa floydom imaju "tvrdje" zice, a na ostalim ih spustim do jaja pa bude mekane:001_wub:Ali u zvuku nema razlike

#33 Jibboom

Jibboom
  • Members
  • 4355 posts

Vrijeme objave: 11 Studeni 2008 - 23:11

Koliko vam god ovo zvucalo jadno i smatrali me pocetnikom po meni gotovo svaka gitara ima isti zvuk. Po meni na zvuk najvise utjece pojacalo i papucica.Sviro sam Jacksona, Squier, Yamahu, Peavy, Bc Rich i Washburn i gotovo i nema razlike osim sto gitare sa floydom imaju "tvrdje" zice, a na ostalim ih spustim do jaja pa bude mekane:001_wub:Ali u zvuku nema razlike

Tebi je slon prdnuo u uho... Newsflash - "mekoća" nema veze s bridgeom nego s debljinom žica i actionom...

#34 MaliZeleni

MaliZeleni
  • Members
  • 72 posts

Vrijeme objave: 26 Prosinac 2009 - 19:55

1. Kvalitetu izrade i boju. (Da, ozbiljno! one gitare koje su oštećene u procesu izrade lakiraju se neprozirnom bojom, a one boje drva i bojane prozirnim lakom su kvalitetnije rađene.)2. Zvuk na "suho" tj kako se čuje kad nije upaljena. Ako je lijep zvonki zvuk dobro je drvo.3. Čivije. Squieri, epiphoni... imaju užasne čivije koje se teško vrte i jako su tvrde te rasklimane. Nekvalitetne čivije će biti uzrok raštimavanju gitare u budućnosti..4. Hardver. Zna se naletit na humbuckere koji imaju napuknute nosače kod vidica nosača..5. Jednostavnost izrade. Početnik treba izbjegavat gitare sa puno mogućnosti, to zbunjuje: npr: kod gibson les paul-a postoje 2 tone i 2 volume kontrole, ali u određenim pozicijama, te kontrole se međusobno pobijaju pa se dobije gitara koja na toj poziciji ne daje zvuk. 1 volume i 1 tone je sasvim dovoljno, ostalo se dobije mijenjanjem pozicija pickupa i štelanjem kontrola na samome pojačalu.6. Izbjegavat preporuke tipa: lijepa je, valjda je dobra!7.Traži se low action setup tj gitara kojoj su žice na 12. pragu ili dalje prema tijelu čim bliže pragovima, a da ne zuje!8. Opredjeljenje. Ako sviraš uzmi gitaru za određeni stil koji ti leži ili neku koja ima vrlo široke mogućnosti glede raznih žanrova, ali ni jedna gitara nemože sve, neke bolje sviraju rock, druge nešto drugo..9. Širina vrata. Iako često previdimo, to je dosta važna stvar, jer se ljudi nejčešće opredjeljuju za uski fender ili za široki gibson, nešto između je ibanez. Nakon navikavanja na određenu širinu teško se naviknut na nešto drugo.10. Ruzina. Nebiste vjerovali koliko gitara ima po izlozima koje imaju ruzinavi tremolo, a to jako uništava zvuk i sustain!11. Težina. Nakon početničkih mjeseci trebat će početi svirati stojećki, a tu ne prolazi lako gitara od 10 ili više kila! Tu je važno napomenut da su metal gitare rađene od tvrdoga i teškog drva, a all round gitare od mekšeg i lakšeg drva. Ima i dobrih kombinacija, npr JEM ibanez od Steve Vai-a, ali onaj original, a ne neke korejske, original je japanski.12. Dužina vrata. Nisu sve gitare jednako dugačke ni jednako lake za savladati, fender telecaster je dobar za djecu jer ona nemaju veliki doseg, a one su kraće i užeg vrata.13. Zvuk. Ako vam ne odgovara njezin zvuk, onda sve pada u vodu.. Radi zvuka se kupuje instrument!14. Magneti. Postoje pasivni i aktivni magneti, aktivni imaju više metal sound, (metallica..) Pasivni nemaju bateriju, pa su dobri za klasični rock.. Aktivni imaju malu bateriju koja se stavlja u kućište gitare i pojačava glasnoću i jačinu signala unutar magneta.. Ako tko zna bolje objasnit, nek pomogne..Ima toga još, ovo je samo okvirno..:lol:

#35 MaliZeleni

MaliZeleni
  • Members
  • 72 posts

Vrijeme objave: 26 Prosinac 2009 - 20:12

Tu je dobro reć da loša gitara zvuči loše na svakom pojačalu, ali i najbolja gitara zvuči jednako loše na lošem pojačalu! Ako želiš probati gitaru, učini to propisno! Odi do nekog benda, i probaj njihove gitare na njihovim pojačalima, a ne na nekoj kanti iz podruma.Epiphone, squier, yamaha, marshall i njima slične nisu gitare, to je govno.:lol: Osim možda nekih modela yamaha koje su jako skupe, i imaju loše drvo a dobru elektroniku.Ako govorimo o gitarama, onda je tu: Gibson, Ibanez, Jackson... Fender nije po meni u tom rangu jer odavno ne ulažu u razvoj, npr, neznaju za smanjenje šuma, uzemljenje signala, uredno lemljenje, kvalitetu.. Milijon puta sam naletio na ruzinave potove original od fendera.. Ali ja cijenim samo ručni rad, domaće izrade ili neke tvornice, svejedno. Ali opet.. to sam samo ja..Floyd ko takav isto može biti tvrd ili mekan, ako ga tako naštimaš. Čak se i prodaju u 3 nivoa tvrdoće.Ako želiš, probaj JEM na pravom pojačalu, pa probaj squier na isto pojačalo. Ako ti zvuči isto, neznam.. možda da pređeš na slikarstvo?:lol:

#36 grizzly

grizzly
  • Members
  • 129 posts

Vrijeme objave: 15 Veljača 2011 - 12:46

1.uvjek moraš gledat zavrsnu izradu ( lak ...) 2.moraš detaljno pregledat vrat jer kod nekih jeftinijih gitara pragovi znaju iskocit 3.moraš gledat jel se gitara rastimava jer kod jeftinih gitara nut je nikakav i iako napravis set up opet će ti se rastimavat (manje al opet oce ) 4.zemla podrijetla dosta govori o gitarai 5. Drvo od kojeg je gitara napravljena 6. Magneti (iako ih mos poslje promjenit)7.najvaznije je da ti vrat pase 8.da vridi novce koje das za nju a ne neki novi jacksaon koji dođe 1000e a ne vridi ni 500e TO TI JE PRAKTICKI SVE nadam se da san bar nekome pomoga.:thumbdown:

#37 Steinway

Steinway
  • Members
  • 2706 posts

Vrijeme objave: 15 Veljača 2011 - 13:18

Bože sačuvaj, što ostade od foruma...Ovo nam je naša borba dala, na forumu stotine "maršala" :thumbdown:

#38 VB.

VB.
  • Members
  • 1328 posts

Vrijeme objave: 15 Veljača 2011 - 13:25

Tako je druže Steinway, jedan je Tito :thumbdown:

#39 Steinway

Steinway
  • Members
  • 2706 posts

Vrijeme objave: 15 Veljača 2011 - 13:27

Da..stari kenjac Šaban :thumbdown:

#40 Dudo

Dudo
  • Members
  • 597 posts

Vrijeme objave: 15 Veljača 2011 - 15:28

Bože sačuvaj, što ostade od foruma...Ovo nam je naša borba dala, na forumu stotine "maršala" :thumbdown:

jel' ti to vidiš ? :)

Category 1
Important Section
O nama
Glazbeni Forum je najveća zajednica glazbenika i ljubitelja glazbe na hrvatskom internetu još od 2003. godine.
Brojimo preko 25 000 registriranih članova.
Pratite nas
facebook Twitter Youtube Feed
Copyright © 2003 - 2016 Glazbeni Forum. Sva prava pridržana.