Jump to content

Slika
- - - - -

sto treba gledati kad se kupuje nova gitara?

• Please log in to reply
50 odgovor(a) na ovu temu

#1 John Frusciante

John Frusciante
  • Members
  • 22 posts

Vrijeme objave: 10 Siječanj 2008 - 21:16

bok ljudi....sto treba gledati kad se kupuje nova gitara?:confused1:evo bas me zanima sta kažete...mislim na el. gitare. a sto treba kad se kupuje pojacalo? govorim o novim,a ne polovnim gitarama i ojacalima

#2 deyo

deyo
  • Members
  • 4113 posts

Vrijeme objave: 10 Siječanj 2008 - 21:54

samo da ti čestitam na otvaranju prve korisne i pametne teme na ovom podforumu u zadnjih 7-8 mjeseci. aleluja. ako bude dovoljno normalnih i korisnih postova, ovo ide pod sticky.ajde, budimo korisni

#3 dave.murray..

dave.murray..
  • Members
  • 1086 posts

Vrijeme objave: 10 Siječanj 2008 - 23:26

gitara treba biti sto laksa, mora pasat stilu koji volis npr. ja volim metal pa sam uzeo agresivnog ibaneza, gitara koja bi meni pasala za sve zanrove je fender. I kod kupnje instrumenta doista vrijedi ona stara kolko para tolko muzike

#4 deyo

deyo
  • Members
  • 4113 posts

Vrijeme objave: 10 Siječanj 2008 - 23:34

gitara treba biti sto laksa, mora pasat stilu koji volis npr. ja volim metal pa sam uzeo agresivnog ibaneza, gitara koja bi meni pasala za sve zanrove je fender. I kod kupnje instrumenta doista vrijedi ona stara kolko para tolko muzike

nisi napisao ništa vezano za naslov teme osim općepoznatih ideja

#5 felixdcat

felixdcat
  • Members
  • 192 posts

Vrijeme objave: 10 Siječanj 2008 - 23:39

bok ljudi....sto treba gledati kad se kupuje nova gitara?:confused1:evo bas me zanima sta kažete...mislim na el. gitare. a sto treba kad se kupuje pojacalo? govorim o novim,a ne polovnim gitarama i ojacalima

Uzmes ju u ruke, krenes svirat (pozeljno na vlastitom pojacalu) i jednostavno ako ti pase uzmes ju i izadjes iz ducana.P.S. Pozeljno je da ju platis prije toga, no nije nuzno. :biggrin:

#6 young

young
  • Members
  • 1986 posts

Vrijeme objave: 10 Siječanj 2008 - 23:41

samo da ti čestitam na otvaranju prve korisne i pametne teme na ovom podforumu u zadnjih 7-8 mjeseci. aleluja. ako bude dovoljno normalnih i korisnih postova, ovo ide pod sticky.ajde, budimo korisni

al ne postoje već barem 3 ovakve teme?

#7 deyo

deyo
  • Members
  • 4113 posts

Vrijeme objave: 10 Siječanj 2008 - 23:49

al ne postoje već barem 3 ovakve teme?

moguće

#8 ramstek

ramstek
  • Members
  • 734 posts

Vrijeme objave: 10 Siječanj 2008 - 23:50

za početak, nikako nemoj kupit gitaru koju nisi isprobavao barem 2 sata i to kroz 2 dana.duboko sam uvjeren da će ti taj probni period otkriti sve moguće tehničke nedostatke poput tzv dead spotova iliti gubitka sustaina na određenim poljima itd.ako je gitara teška a zvuk uzrokuje suze radostice-ipak kupuj.na "preveliki" vrat i ine nezvučne karakteristike gitare s vremenom se možeš naviknuti ako je sam zvuk toga vrijedan.e sad, problem je u tom što pitaš za gitaru i pojačalo.inače bi rekao da gitaru moraš probati na svom pojačalu i obrnuto.. ako već tražiš jedno i drugo probaj sve na svemu :biggrin:

#9 Vikend-revolucija

Vikend-revolucija
  • Members
  • 2811 posts

Vrijeme objave: 11 Siječanj 2008 - 01:10

Ovo su moja osobna iskustva i ne da mi se raspravljati o njima, ali ako netko vidi nešto s čime se ne slaže, neka slobodno napiše svoj komentar ili ispravak zbog drugih - ja neću odgovarati na te postove. Stavio sam neke primjere s kojima sam imao iskustva i također ne želim raspravljati o tim gitarama ovdje jer one služe samo kao slikoviti primjeri. Podrazumijeva se da se radi samo o mom iskustvu koje ne mora biti isto kao i nečije drugo. Navedeni rangovi cijena također nisu precizni i bogomdani, nego samo okvirni i služe za usporebu i orijentaciju. Sve usporedbe i primjedbe se odnose na tržište glazbenom opremom u Hrvatskoj jer sa ostalima nemam dovoljno iskustva:001_cool:.Rang cijena ispod 1000 - 2000 knBudući da su sve gitare u ovom rangu cijena više manje jednako loše i namijenjene početnicima s malim budžetom, paziti se može samo na stilske i estetske preferencije npr. da li je fenderolika, gibsonolika..., kakve je boje, kakvi se pickupi preferiraju (i to na osnovnoj razini: singlovi/humbuckeri) itd. Da ne bi bilo zabune, u tom rangu cijena nema vrhunskih pickupa ni općenito instrumenata tj. svi su podjednako loši i ne može se zalomiti dobra stvar.Rang cijena od 2000 - 3500 knU ovom rangu cijena može se već naći svega i svačega, precijenjenih i podcijenjenih instrumenata. Navest ću nekoliko primjera s kojima sam se susreo. Tu spadaju gitare poput Yamahe Pacifice, Squier Standard serija, ali i mnoge druge. Te gitare imaju mnogo mana, ali se može dogoditi dobar instrument. Prije svega, pickupi i hardver su prema mom iskustvu približno isti na većini ovakvih instrumenata. Neće se dogoditi da se na njima pojave neki vanserijski dobri pickupi, ali se može prilikom kupovine pripaziti na to kakav ton preferiramo (ako preferiramo Stratocaster, onda npr. Squieri nisu loš izbor u tom rangu cijena). Prilikom kupovine ovakvih instrumenata predlažem da se instrument prvo isproba "na suho" i po mogućnosti više istih modela, a tek onda onaj koji najbolje odgovara ruci (oblik vrata i osjećaj istog u ruci) i najbolje rezonira, spoji na pojačalo. Općenito je po mom mišljenju nepotrebno pretjerano dugo isprobavati gitaru na dućansko pojačalo jer to ne govori ništa o zvuku kakav će ta gitara imati na pojačalu koje vi koristite. Trgovine kod nas većinom imaju izložene upravo instrumente tog ranga cijena, Stoga je prilikom kupovine upravo njih najlakše isprobavati i raditi selekciju jer su najdostupnije.Rang cijena od 4000 - 6500U ovom rangu cijena neki proizvođači kao npr. Ibanez ili Schecter imaju sasvim solidne instrumente i prednjače u odnosu na neke druge. Npr. Fender Standard MiM Stratocaster prema mom iskustvu u mnogočemu zaostaje za navedenim instrumentima u tom rangu cijena. Izrada gitara za 4000 - 6000 kn također može jako varirati i ovisi o proizvođaču, ali nije suvišno imati na umu da za tu cijenu ne treba više prihvaćati bilo što. Na njih se već ugrađuju pickupi renomiranih proizvođača i pouzdaniji hardver. Pažnju treba također obratiti na to kakav se tip zvuka preferira, a nije loše provjeriti na Internetu od kakvih je materijala (drvo, lak, detalji izrade) određena gitara izrađena. Od gitara koje sam ja isprobao npr. Schecteri, Ibanezi ili Pacifice (412 ili 612) u tom rangu cijena su bolji instrumenti od npr. Epiphona ili meksičkih Stratocaster Standarda i to prema većini navedenih karakteristika (detaljima izrade, drvu, laku itd.). Rang cijena od 6500 - 10 000 knTu se već nalaze vrhunski serijski izrađeni instrumenti, no u našim trgovinama najčešće ne postoji mogućnost isprobavanja i kupovine upravo onog instrumenta koji nam najbolje odgovara jer trgovine ovakve instrumente naručuju tek onda ako ćemo ih mi zaista i kupiti. No, u ovom rangu cijena svi proizvođači rade jako dobre instrumente, a na nama je da se prije narudžbe detaljno interesiramo za sve: pickupe, drvo, lak, izrada, oblik i radijus vrata (koji nam je od prije uvijek najbolje odgovarao), recenzije drugih... Tu je važno pripaziti i kod kojeg dobavljača kupujemo i raspitati se (npr. na ovom forumu ili nekom poput ovog) kakva su iskustva s pojedinim dobavljačima, nude li kakve popuste, koliko se čeka na instrument itd.Rang cijena od 10 000 - 15 000 kn pa u beskonačnoOčekivati od dobavljača i proizvođača samo kraljevski tretman i osobno im zavitlati u glavu svaki kupljeni instrument koji pokazuje i najmanje defekte koje su bezobrazno prikrivali ili precijenili. U ovu kategoriju spadaju samo najbolje: serijske, custom shop, ručno izrađene ili historijske gitare. Vrijedi ona narodna - "kol'ko para, tol'ko muzike".

#10 J@ckson

J@ckson
  • Members
  • 310 posts

Vrijeme objave: 14 Siječanj 2008 - 13:14

Što ja gledam kad kupujem:1. Prvo uvijek provjerim "centriranost" vrata u odnosu na bridge tj. da li žice idu po sredini vrata (ovo glupo zvuči al neznam bolje objasnit)2. Pređem cijeli vrat svaki prag sve žice da ne bi negdje gutala tonove tj da nisu sfušali pragove.3. Ako je floating tremolo (floyd i sl.) provjerim iza kod federa gdje stupići ulaze u tijelo da nije puklo drvo kad su ih stavljali (to sam našao kod tri gitare i to istog proizvođača neču imenovat.)4. s komadićem papira provjerim koliko vrat "zijeva" sa svih strana (spoj sa tijelom)5. I naravno fizička oštečenja i opče stanje (ovo je zvučalo medicinski)

#11 Nick The Divljak

Nick The Divljak
  • Members
  • 505 posts

Vrijeme objave: 14 Siječanj 2008 - 15:14

1. Zvuk na suho2. Kakav je vrat i kako se svira po svim pragovima, nema veze je je deblji il tanji jer ako je dobar za sviranje to je najmanji problem3. Zvuk u pojacalo - elektronika4. Detalji - binding, boja, top gitare.....

#12 JohnLennon

JohnLennon
  • Members
  • 457 posts

Vrijeme objave: 15 Siječanj 2008 - 15:37

najvažnije je NE kupovat na prvu loptu.točno znam kako to ide jer sam s frendom išao tako kupovat, naravno on prije toga pojma nije imao o električnim gitarama...dakle moj savjet za početnike je da uzmu sa sobom nekoga tko se ipak malo više od njih razumije u gitare.jer što je; u prodavači čim nanjuše neiskusnog kupca uvalit će mu svašta a da se ni ne snađe, a čim vide da se nešto kužiš odmah umuknu i maknu se od tebe i ostave te da isprobavaš. svi ovi savjeti da se gleda izrada gitare, pa zvuk na suho, intonacija, itd....su dobri, ali zar mislite da početnik zna to prepoznat dobro?nekad se desi da i veći znalci fulaju s time, tako da....i naravno, treba znati što ti ustvari želiš od gitare, kakav zvuk želiš dobit, što želiš svirat. a klinci od 16-18 godina su u toj prelaznoj fazi pa slušaju sve i svašta, a i tako slično nešto bi htjeli i svirat...ja sam srećom dugo svirao na akustari i tek kad sam znao što želim svirat kupio električnu gitaru (a slušao sam u tim godinama stvarno svašta, pa čak i metal).da sam onda recimo inzistirao na kupnji električne gitare, vjerojatno bi kupio nekog jacksona pa kasnije lupao glavom u zid. (neam ništa protiv jacksona hehe)

#13 Komarac

Komarac
  • Members
  • 77 posts

Vrijeme objave: 03 Ožujak 2008 - 15:50

za početak, nikako nemoj kupit gitaru koju nisi isprobavao barem 2 sata i to kroz 2 dana.duboko sam uvjeren da će ti taj probni period otkriti sve moguće tehničke nedostatke poput tzv dead spotova iliti gubitka sustaina na određenim poljima itd.ako je gitara teška a zvuk uzrokuje suze radostice-ipak kupuj.na "preveliki" vrat i ine nezvučne karakteristike gitare s vremenom se možeš naviknuti ako je sam zvuk toga vrijedan.e sad, problem je u tom što pitaš za gitaru i pojačalo.inače bi rekao da gitaru moraš probati na svom pojačalu i obrnuto.. ako već tražiš jedno i drugo probaj sve na svemu :thumbup:

nemam nista za rec nego da se slazem.............

#14 Fic

Fic
  • Members
  • 341 posts

Vrijeme objave: 31 Ožujak 2008 - 00:52

Ja bi se nadovezao na piky-ja s tim sto bi dodao: ako netko kupuje gitaru od 1500 eur na više ozbiljno treba razmislit o tome dal da da radit gitaru kod nekog od naših majstora, proći će jeftinije, a dobit bolji instrument...s tom razlikom da bi odprilike trebao znat što hoće (al za taj novac ljudi uglavnom i znaju što hoće) mana je u tome što nemoš bit siguran u to kakav će točno zvuk imat gitara

#15 Yo momma...

Yo momma...
  • Members
  • 30 posts

Vrijeme objave: 05 Svibanj 2008 - 18:48

Zadnja tvrdnja prije mojeg posta ne stoji za hollowbody i semihollow gitare.Nit se majstorima (uglavnom) da zajebavati s izradom takvih gitara, nit se baš može "samo tako" naručiti zvuk koji želiš.No, da budem ontopic, ali za HB i SH gitare:- osim standardne provjere (ne)zakrivljenosti vrata*, actiona, kvalitete HW, finiširanja pragova**, krčanja potenciometara*** i džekova, obavezno probati odmatanje i namatanje žice - pogotovo na noname mašinicama, a da o sviranju "na suho" da i ne govorim- osobno, svaku gitaru, a SH i HB pogotovo, poslušam i tako da naslonim uho direktno na nju, osluhnuvši sustain (a i eventualno zujanje ili brenčanje žica)- isto tako, svejedno jel vrat našarafljen ili u komadu s tijelom, provjerim koliko se izvija u smjeru napinjanja žica (od tijela svirača), te koliko to utječe na opuštanje žica tj. zvuk i štim- pomno provjerim rubove laka oko pinova u potrazi za znakovima pretezanja ili razmrdanosti- pregledam otvore i provjerim nema li u sebi neku srh (drvenu ili metalnu, svejedno), te malo prodrmam, da to čujem, te da čujem da li su interni kabeli potova i PUPova nategnuti ili opušteno lupkaju u unutrašnjosti- i tak... :sneaky2:*o standardnim lukovima vrata Stagga nećemo, jelda? :vidiga:**nepažnjom se porezao na rub jednog jeftilen Epifon Juniora :confused:***naletio ja već i na skroz odšarafljene (loher) potove na gitari koja se izvorno prodavala za preko 3500 kn, da bi se na kraju u istom dućanu prodala za 1300 (a ja je nisam kupio, grrr)

#16 Fic

Fic
  • Members
  • 341 posts

Vrijeme objave: 01 Lipanj 2008 - 21:55

[quote name='Yo momma...']Zadnja tvrdnja prije mojeg posta ne stoji za hollowbody i semihollow gitare.Nit se majstorima (uglavnom) da zajebavati s izradom takvih gitara, nit se baš može "samo tako" naručiti zvuk koji želiš.Ovisi kod kojeg majstora, a sto se tice zvuka, majstor te moze savjetovat a u ducanu moras kupit sto ima ili se mozda varam? Naravno da odprilike moras znat sto trazis...

#17 nasumfan

nasumfan
  • Members
  • 918 posts

Vrijeme objave: 11 Lipanj 2008 - 11:07

Ja sam inače uvijek probavao gitaru svirati na suho. Ako bi bilo gdje čuo "brenčanje" (ono kad žica udara u prag i gubi ton i trajanje tona), rekao bih da je sranje. Ako gitara ne brenči s tvorničkim žicama, onda stvari mogu biti samo još bolje. I to znači da je dobro tvornički setapirana. A ako je dobro setupirana, onda je vjerovatno uložen trud u taj proizvod i na drugim mjestima. Na žalost, do sada su sve gitare koje sam probao po trgovinama bile sranje. Sve su pale odmah na tom testu brenčanja.osim neka 2 Fendera američka od desetak tisuća kuna.

#18 Manjana

Manjana
  • Members
  • 160 posts

Vrijeme objave: 12 Lipanj 2008 - 20:53

Ja sam inače uvijek probavao gitaru svirati na suho. Ako bi bilo gdje čuo "brenčanje" (ono kad žica udara u prag i gubi ton i trajanje tona), rekao bih da je sranje. Ako gitara ne brenči s tvorničkim žicama, onda stvari mogu biti samo još bolje. I to znači da je dobro tvornički setapirana. A ako je dobro setupirana, onda je vjerovatno uložen trud u taj proizvod i na drugim mjestima. Na žalost, do sada su sve gitare koje sam probao po trgovinama bile sranje. Sve su pale odmah na tom testu brenčanja.osim neka 2 Fendera američka od desetak tisuća kuna.

Vazno je da posmatramo odvojeno na stvar kad se kupuje gitara. Profesionalci obicno znaju sto da potraze i da kupe, no za amatere i pocetnike je malo teze pogoditi pravu stvar.Hendrix je pustao pojacalo do daske i pratio kako se gitara ponasa. Pratio je feedback, jeli moze kontrolirati i sl. Kad isprobavam novosklopljenu gitaru,dok jos nije lakirana, ukljucim svoj stari Marshall 100,1959- sa originalnim 4x Celection 12" jos od sesdesetih, za cudo u odlicnom stanju, odvrnem sve pot`s-ove do kraja. Ako gitara na"C" ne pokazuje foniju, znaci da je nijesam dobro napravio triming, te je vracam na doradu.Vazno je da se fonija kontrolira, odnosno po zelji, izaziva i smiruje.Lak moze prigusiti gitaru, barem za ono vreme dok se lak ne osusi 100%, i ako je nanet u malim porcijama, nece imati previse utjecaja da afektira tonove i vise harmonike.

#19 Juda_KC

Juda_KC
  • Members
  • 73 posts

Vrijeme objave: 13 Lipanj 2008 - 08:27

Na žalost, do sada su sve gitare koje sam probao po trgovinama bile sranje. Sve su pale odmah na tom testu brenčanja.osim neka 2 Fendera američka od desetak tisuća kuna.

Mislim da test brenčanjem nije najobjektivniji. U trgovinama su zice obicno nenastimane (po mojim iskustvima) , a moze bit i da je action preniski. Moj Slammer XP-1 koji u rainbowu kosta priblizno 1400 kn, ima dobar action, cak bolji od frendovog B.C.Rich assasina koji dodje oko 3500kn, a nema problema s brencanjem. Trebalo bi znaci pogledat da zice nisu prespustene.

#20 1986

1986
  • Members
  • 556 posts

Vrijeme objave: 14 Lipanj 2008 - 00:25

Opcenito u shopovima je setup redovito los i upravo je zato brencanje relativno los nacin selekcije.Recimo, nedavno je u Fender shopu u Vlaskoj bio (mozda jos uvijek je) Gretsch Electromatic sa dva pupa za 2200 kn koji je imao ogavan setup, apsolutno na svakom polju je bilo fretbuzza (prenizak action), ali je gitara imala takav zvuk da sam se najezio. Da sam imao 2200 kn, kupio bi bez daljnjeg razmisljanja.Opcenito treba gitarama dati nekoliko mjeseci usviravanja kako bi se dobio optimalni dojam. Nastojim ne recenzirati novu gitaru ako ju nisam barem 2-3 mjeseca imao u rukama.

Category 1
Important Section
O nama
Glazbeni Forum je najveća zajednica glazbenika i ljubitelja glazbe na hrvatskom internetu još od 2003. godine.
Brojimo preko 25 000 registriranih članova.
Pratite nas
facebook Twitter Youtube Feed
Copyright © 2003 - 2016 Glazbeni Forum. Sva prava pridržana.