Jump to content

Slika
- - - - -

Francuski rog ili horna

• Please log in to reply
55 odgovor(a) na ovu temu

#1 marina2612

marina2612
  • Members
  • 10 posts

Vrijeme objave: 23 Studeni 2007 - 16:10

Sviram francuski rog, pa zato evo malo informacija o mome instrumentu.Francuski rog je limeni puhači instrument, srednjeg i dubokog registra, poznat još i kao horna ili samo rog. Prvi rogovi bili su mnogo jednostavniji od današnjih modernih rogova. Zapravo to su bile bas tube sa raširenim zvonom, savijenih nekolik puta u krug. „Lovački“ rogovii svirali su se samo u lovu. Sredinom 18. st. Hornisti počinju koristiti desnu ruku stavljajući je u zvono. Tehniku „hand-stopping“ (zaustavljanje rukom) započeo je A.J. Hanpel oko 1750. g.Suvremeni limeni rog nastao je krajem 19. st. Nakon dugog usavršavanja (u kojem značajno mjesto ima usavršavanje ventila). Ventilni rog ima posebni mehanizam sa tri ventila koji omogućuju izvođenje svih kromatskih tonova unutar raspona instrumenta. Ukupna dužina pojedinih rogova premašuje dužinu of 5 metara.Danas se u orkestrima najčešće upotrebljava ventilni rog F koji ima realan opseg od 1H do f2. međutim, zapisuje se dvojako, u bas ključu se piše za kvartu niže od realnog zvuka, a u violinskom ključu kvintu više.Dosta čest je i rog B. Ipak najsuvremeniji rogovi su dvostruki rogovi, koji su kombinacija F i B roga. Rog je najtipičniji i najbolji u mirnom kretanju, naglašene melodičnosti i poetičnog, romantičnog izraza.Da bi ste to provjerili najbolje je poslušati Mozartov Horn Concerto No. 4 Romance ( Andante) in E-flat.

#2 mala_truba

mala_truba
  • Members
  • 56 posts

Vrijeme objave: 26 Studeni 2007 - 18:47

da, svirao sam rog jedno pola godine, iz iskustva mogu reći da je puno lakše svirati rog od trube, Dugo nisam nista taknuo jer nemam svoj lični instrument, but...Planiram ga nabaviti, vidis sad se pocinjem dvoumiti. Da li da trazim Hornu ili Trubu, hmmm:glare:javim vam kad se odlucim, hehe.

#3 marina2612

marina2612
  • Members
  • 10 posts

Vrijeme objave: 27 Studeni 2007 - 16:29

naravno ja bih preporučila rog, ali ipak ja sam previše subjektivna. truba ima svojih prednosti i mana, baš kao i rog. odlučiš se za rog odmah si u startu na dobitku jer puno više ima trubača od hornista. veća je potražnja za hornistima, jer ih ima malo. ne bih se sa tobom složila da je rog lakše svirati od trube. negovorim to iz vlastitog iskustva, jer sviram samo rog, već po kazivanju mnogih profesora i kapelnika. horna je osjetljiv instrument. tu nastaje problem, jer bez obzira što si stisnuo pravu tipku i time otvorio odgovarajući ventil, ne znači da je izašao pravi ton. kod trube se to rijeđe događa. zato se na akadeiji horna preporuča samo odličnim sluhistima. s druge strane truba se može svirati u svim prigodama i sve vrste glazbe. teško da bi se rog uklopio u rocku. dok truba je tu kao kod kuće (npr. hladno pivo, luky).bez obzira na koji se instrument odlučiš ispravno si odlučio! ipak ja navijam za rog.

#4 protegor

protegor
  • Members
  • 47 posts

Vrijeme objave: 04 Siječanj 2008 - 22:01

ja isto sviram rog pa da vam se pridružim....i da, jedna nadopuna: tehnika sviranja roga i oboe smatra se najtežima u glazbenom svijetu(andreis: atlas glazbe, oxford edition: music encyclopedia...)...jako je osjetljiv instrument

#5 glennmiller

glennmiller
  • Members
  • 20 posts

Vrijeme objave: 06 Siječanj 2008 - 19:50

ja sviram trubu, i želio bih uz to počet i francuski rog, ima predivan ton, prvo mi se ćinilo da ga je lakše svirat je je moguće brzo dobit malo veći opseg, za razilku od trube, i tak ja mislio da je lagano dok mi učitelj nije rekao da se popnem za jednu oktavu više, i kad sam to napravio, 5 puta zaredom nisam mogao pogodit isti ton, ali nije važno i dalje me taj instrument privlači, pa bi vas molio neke savjete u vezi instrumenta, ima li možda neka stranica na netu uz pomoć koje bi mogao započet učenje, mislio sam počet na starom amatijevom rogu dok ne kupim svoj, a mislio sam kupit staggov 77 FHB, dosta je jeftin, a ne treba mi nešto pretjerano, može li kakv savjet?

#6 protegor

protegor
  • Members
  • 47 posts

Vrijeme objave: 06 Siječanj 2008 - 22:12

naravno da može, uvijek pozdravljamo novog kolegu....prvi savjet: PJEVAJ!!!!! nemoj se oslanjat na usnice, nego na svoj glas....to bi trebalo bit nešto na što bi uvijek trebao paziti...e da, što se tiče roga- jel imaš možda priliku početi vježbati na nekom kvalitetnijem instrumentu...mislim, i amati je uredu za početnike,ali bilo bi bolje odmah krenut na kvalitetnom instrumentu...najbolje alexander ili paxman...yamaha, ne...šta god trebaš samo pitaj

#7 protegor

protegor
  • Members
  • 47 posts

Vrijeme objave: 06 Siječanj 2008 - 22:14

e da...ako misliš kupit svoj...nemoj kupavati te, ako možeš uzet nešto malo bolje...probaj yamahu, možda polovnu...nije nešto posebno, ali je dobra za početak....ili možda heinz holliger

#8 glennmiller

glennmiller
  • Members
  • 20 posts

Vrijeme objave: 06 Siječanj 2008 - 22:32

znam da amati i stagg nisu baš nešto, ali ja to sviram vatrogasnom, dvd mi je jedini mogući izvor instrumenata, a oni imaju pretežno amatijeve instrumente, uz to, tražim nešto što ima nižu cijenu, a ne znam di da nabavim polovne, novi od yamahe mi se čine malo preskupi, isto tako ne znam di da nabavim paxman, ni koja mu je cijena, počinjem polako razmišljat o e bayu

#9 protegor

protegor
  • Members
  • 47 posts

Vrijeme objave: 06 Siječanj 2008 - 23:12

evo nekih linkova koji bi ti mogli pomoći..:http://webusers.siba...k/Teknikae.html http://www.hornarticles.com/ ovo je još jedan link, doduše stranica još nije gotova,ali kad bude pročitaj si malo jer taj čovjek ti je najbolji hornist danas i zasigurno jedan od najboljih u povijesti:http://radovan-vlatk...?page=biography

#10 glennmiller

glennmiller
  • Members
  • 20 posts

Vrijeme objave: 07 Siječanj 2008 - 10:00

hvala na linkovim, zanima me kad budem uzimao svoj rog, ima ono single horn, double horn itd... ja sam mislio uzet single horn, jer su jeftiniji, sad me zanima u kojem ključu da uzmem u B ili F, koji bi bio bolji, mene nekako vuče na ovaj B jer sviram B trubu, i još nešto, u kojoj trgovini u hrvatskoj se može nabaviti paxman i koji model bi bio najbolji?

#11 glennmiller

glennmiller
  • Members
  • 20 posts

Vrijeme objave: 07 Siječanj 2008 - 12:57

evo donio sam doma francuski rog od firme Weltklang, nešto me zanima, gdje se nalazi waterkey, znači tipka za ispuhivanje vode, jel uopće postoji ili se voda ne nakuplja u rogu? i još nešto, kako da podmažem ventile?

#12 protegor

protegor
  • Members
  • 47 posts

Vrijeme objave: 07 Siječanj 2008 - 18:20

pa naravno da se voda nakuplja, pa cijev je duga barem 5 metara! waterkey bi ti se trebo nalazit negdje dolje sa strane bliže tebi, ali ako je stariji model onda ga možda nema. Ventile podmazuješ tako da izvučeš sve cijevi i onda kroz njih staviš ulja. Paxmana bi morao naručivati in Velike Britanije preko neke naše trgovine ali on ti je isto jako skup jer su Paxman i Alexander najkvalitetniji proizvođači. Mislim da ti je prosjek oko 4000 funti.

#13 protegor

protegor
  • Members
  • 47 posts

Vrijeme objave: 07 Siječanj 2008 - 18:22

e da...što se tiče F ili B roga...ja kombiniram F i B, a to je preporuka najboljih svjetskih hornista, pa bi ti bilo bolje uzet double, ali to je tvoj izbor... na B rogu ti je lakše visine svirat, a na F rogu su lakše dubine i prstomet...

#14 glennmiller

glennmiller
  • Members
  • 20 posts

Vrijeme objave: 07 Siječanj 2008 - 21:10

uzet ču F rog onda, imam sad opet problem,kolko vidim nema waterkey taj weltklangov rog, kako da vodu izbacim? i u vezi rotora, jel na njima svi vijci moraju bit do kraja pričvršćeni? usput, puno hvala na svakoj pomoći

#15 protegor

protegor
  • Members
  • 47 posts

Vrijeme objave: 07 Siječanj 2008 - 22:25

vodu izbacuješ tako da ju istreseš iz svake cijevi, a ako trebaš brže istreš vodu onda samo iz onih glavnih, znači s one strane bliže tebi te iz cijevi trećeg ventila...u njima ti se uglavnom nakuplja voda, a u ovim ostalima češ ju nać samo nakon dužeg sviranja...a za vijke- oni moraju uvijek bit dobro učvršćeni...preporučam ti da ih barem jednom mjesečno sve pregledaš i učvrstiš da ti nebi poispadali, a onda ih je teško naći

#16 glennmiller

glennmiller
  • Members
  • 20 posts

Vrijeme objave: 07 Siječanj 2008 - 23:13

jel postoji neku posebno ulje ili se može korisiti ono za trubu?

#17 protegor

protegor
  • Members
  • 47 posts

Vrijeme objave: 07 Siječanj 2008 - 23:34

postoje posebna ulja, ali možeš koristiti ona univerzalna

#18 glennmiller

glennmiller
  • Members
  • 20 posts

Vrijeme objave: 08 Siječanj 2008 - 11:13

postoje posebna ulja, ali možeš koristiti ona univerzalna

negdje sam pročitao da se koristi i motorno ulje, jel to istina?

#19 protegor

protegor
  • Members
  • 47 posts

Vrijeme objave: 08 Siječanj 2008 - 15:38

negdje sam pročitao da se koristi i motorno ulje, jel to istina?

ja to nisam čuo....ne preporučujem

#20 marina2612

marina2612
  • Members
  • 10 posts

Vrijeme objave: 13 Siječanj 2008 - 15:21

Vidim ja da su se momci raspisali dok mene nije bilo. E, sad da i ja dam svoj kratki komentar. Za početak preporučujem F rog, jer ga je najlakše svirati u limenim orkestrima. B rog se češće koristi u orkestrima na sjeveru Europe. Kod nas je ipak najprimjereniji F, ali savršeno bi bilo imati duble (dvostruki) rog. Motorno ulje se ne koristi za podmazivanje rotora i cijevi. Za rotor i cijevi koristi se različito ulje, nećeš pogriješiti ako koristiš isto ako i za trubu. Zapravo ne smije se pretjerivati sa podmazivanjem. Zbog velikog broja cugova moraš paziti da su uvijek svi podmazani i da možeš cijev izvući bez većh poteškoća. Za cijevi najbolje je koristit mast. U svakom boljem dućanu glazbene opreme može se kupiti ili naručit. Za mašinu ili rotor dovoljno je nanjeti samo kap ulja na vrh i par puta stisnuti tipku.Osobno imam yamahin sigle F rog, i nisam baš zadovoljna. Dobila sam nov instrument prije 2 godine i svake godine mora na generalnu, jer tipke štopaju. Ali ipak to je moje subjektivno mišljenje. Što se tiče prstometa on je drugačiji nego kod truba i krilnica.

Category 1
Important Section
O nama
Glazbeni Forum je najveća zajednica glazbenika i ljubitelja glazbe na hrvatskom internetu još od 2003. godine.
Brojimo preko 25 000 registriranih članova.
Pratite nas
facebook Twitter Youtube Feed
Copyright © 2003 - 2012 Glazbeni Forum. Sva prava pridržana.