Jump to content

Slika
* * * * * 1 votes

Slide gitara

• Please log in to reply
63 odgovor(a) na ovu temu

#21 ZliPatak

ZliPatak
  • Members
  • 489 posts

Vrijeme objave: 20 Studeni 2007 - 15:05

Moraš mi nešto pojasniti.Otvoreni štim E-oblik,spušten na D?Znači otvoreni D,zar ne?Zar ima više oblika otvorenih štimova?Koliko sam ja prčkao ima otvoreni E,D,G,A,i Cštim.

Dakle, uzmeš štimalicu i naštimaš žice na:D(šesta žica),A,D,Fis,A,DTo, de facto znači slijedeće: ako bi uzeo normalan štim na gitari ( E,A,D,G,H,E) i preštimao ( "nategnuo" ) žicu A na H, D na E i G na Gis dobio bi kada zvekneš po svim praznim žicama krasan E dur. To ti je otvoreni štim na E dur.E sad, obzirom da si povećao tenziju triju žica , a još k tome si stavio i deblje žice koje su pogodnije za slide,sve to skupa spustiš za ton i dobiješ: D,A,D,Fis,A,D, kao što je gore i navedeno.

#22 ZliPatak

ZliPatak
  • Members
  • 489 posts

Vrijeme objave: 20 Studeni 2007 - 15:18

Blueseri iz delte često koriste i DADFAD ( otvoreni D-mol ).Ako lupite po pragovima koji put, to je cool, ipak je to blues.Samo nemojte fulavati intonaciju slide-om ( točno IZNAD praga uz lagani vibrato lijevo-desno sa slideom), pratite glasovnu liniju sa slideom i koji puta tužno uzdahnete, to daje na autentičnosti....Evo dobar link za slide tabove:http://www.slidingzo...GZONE/tabs.html

#23 rocker_287

rocker_287
  • Members
  • 39 posts

Vrijeme objave: 27 Prosinac 2007 - 02:19

...slide gitara...jedna od meni najzescih stvari...lijepo je to znat svirat...svaka cast za temu...ja vise volim metalne slide-ove...bar ih nemos razbit...hehe...

#24 ZliPatak

ZliPatak
  • Members
  • 489 posts

Vrijeme objave: 29 Prosinac 2007 - 22:46

Poslušaj malo lika koji se zove Hans Theessink ( čini mi se da je iz Nizozemske ), bijelac a rastura slide, za ne vjerovati.....isto tako, Jorma Kaukkonen, uglavnom fingerpicker, ali opere slide povremeno...Ja preferiram stakleni slide, nekada sam ih radio od vrha pivske boce, uzmeš vunu i čvrsto stegneš na grliću ( boce ), natopiš vunu petrolejom i zapališ lagano okrečući bocu da zadržiš plamen oko prstena od vune, nakon što izgori, lagano udariš i na tom mjestu staklo fino pukne. Uspijeva u jednom od tri pokušaja.........Nakon toga pokušaš izbrusiti rubove jerbo ćeš inače iskrvariti za blues..no i to ostavlja dobar dojam na slušačice, ti sviraš a krv lipti...Moj setup za slide:Washburn N2 sa Pearly Gates+ pickom na bridgeu i Ibanez Super58 na necku.-gitara ima samo volume pot ( odlično za blues ), reži...-konjić na vratu podignut za 2mm-Floyd podignut tako da je razmak između žice i praga na 12-tom polju 5mm-Seymour Duncan LavaBox pedala ispred koje je Ibanez TubeScreamer-Roland CUBE 30 pojačalo na clean soundu (Roland JazzChorus)-Elixir žice, desetke

#25 Uncle_Hendrix

Uncle_Hendrix
  • Members
  • 6303 posts

Vrijeme objave: 29 Prosinac 2007 - 23:57

bijelac a rastura slide, za ne vjerovati...

:thumbup: Meni najbolji slide gitaristi su svi redom bijelci-Derek Trucks, Duane Allman, Warren Haynes, Ry Cooder, Bob Brozman, Rory Gallagher, Johhny Winter :thumbup1:

#26 cabron

cabron
  • Members
  • 1753 posts

Vrijeme objave: 30 Prosinac 2007 - 02:27

:biggrin: Meni najbolji slide gitaristi su svi redom bijelci-Derek Trucks, Duane Allman, Warren Haynes, Ry Cooder, Bob Brozman, Rory Gallagher, Johhny Winter :D

e onkel onkel...mene su optužili da sam heretik al ti si čisti rasista:laugh:, a di su crnci brate:laugh::thumbup::thumbup1:

#27 Uncle_Hendrix

Uncle_Hendrix
  • Members
  • 6303 posts

Vrijeme objave: 30 Prosinac 2007 - 12:02

A jebiga stari, tako je. :thumbup1:

#28 dr.feelgood

dr.feelgood
  • Members
  • 2611 posts

Vrijeme objave: 06 Siječanj 2008 - 21:48

:biggrin: Meni najbolji slide gitaristi su svi redom bijelci-Derek Trucks, Duane Allman, Warren Haynes, Ry Cooder, Bob Brozman, Rory Gallagher, Johhny Winter :thumbdown:

Bogme vidiš vraga,nisam o tome razmišljao ali istina živa.I Chris Rea se tu ubraja.

#29 dr.feelgood

dr.feelgood
  • Members
  • 2611 posts

Vrijeme objave: 07 Siječanj 2008 - 18:35

Blueseri iz delte često koriste i DADFAD ( otvoreni D-mol ).Ako lupite po pragovima koji put, to je cool, ipak je to blues.Samo nemojte fulavati intonaciju slide-om ( točno IZNAD praga uz lagani vibrato lijevo-desno sa slideom), pratite glasovnu liniju sa slideom i koji puta tužno uzdahnete, to daje na autentičnosti....Evo dobar link za slide tabove:http://www.slidingzo...GZONE/tabs.html

Ispravak krivog navoda-otvoreni D je DAD F#AD a ne F.

#30 Uncle_Hendrix

Uncle_Hendrix
  • Members
  • 6303 posts

Vrijeme objave: 07 Siječanj 2008 - 18:54

Ispravak krivog navoda-otvoreni D je DAD F#AD a ne F.

Jest, ali on govori o otvorenom D-molu, ovo tvoje je otvoreni D-dur! :thumbdown:

#31 dr.feelgood

dr.feelgood
  • Members
  • 2611 posts

Vrijeme objave: 07 Siječanj 2008 - 19:21

ekskjuz mi.

#32 Phero

Phero
  • Members
  • 236 posts

Vrijeme objave: 06 Ožujak 2008 - 22:17

E Uncle Hendrix jesi kad slušao malo White Stripese, imaju dosta stvari u otvorenim štimovima i dosta se od tog može naučit.:thumbup1:I što općenito misliš o Jacku White-u?

#33 Uncle_Hendrix

Uncle_Hendrix
  • Members
  • 6303 posts

Vrijeme objave: 16 Ožujak 2008 - 21:59

A čuj, Jack ti uglavnom radi šta i većina bluesera, postoje puno bolji od njega u slideu, ali Stripesi su mi zakon bend, slušao sam ih dosta prije, Jacka je više glazbenik nego gitarist, šta je i bolje. :001_cool:

#34 devilhimself222

devilhimself222
  • Members
  • 96 posts

Vrijeme objave: 08 Svibanj 2008 - 13:30

svaka čast na topicu, puno korisnih savjeta. htio bih pitati ako imate kakve tabove koji bi mi malo mogli pomoći u kontroliranju trajanja nota. sviram dugo ali tek sam se susreo sa slajdom pa bih volio da mi se note ne "disperziraju" ako shvaćate što želim reći. evo video primjer:znam da je nerealan baš primjer jer sam početnik u ovome ali čisto da se vidi da se note kreću po cijelom vratu ali da se ne razmazuju (jbt kak nemogu nać adekvatnu riječ) :biggrin: to bi mi trebalo neko štopanje što je netko gore rekao,ali ako možete malo dublje u tu temu bio bih zahvalan. eto :thumbup:

#35 Uncle_Hendrix

Uncle_Hendrix
  • Members
  • 6303 posts

Vrijeme objave: 08 Svibanj 2008 - 15:53

Koliko sam shvatio ti imaš problem da ti se ne čuje jasno onaj ton koji želiš, već mu se pridružuju tonovi i sa ostalih žica te mu "smetaju"? To ćeš najlakše riješiti tako da sviraš s prstima da s jednim prstom trzaš ton, a ostalim su ti naslonjeni na one žice koje ti smetaju i tako ih guše. Trzalicom je to nemoguće dobit kao s prstima, ali stvar je u tome što jače trzaš ton, pa se ostale žice čuju dosta tiše od one glavne, to Gallagher npr. jako dobro čini! :wink:Pogledaj i ovdje, stavljao sam ja neke lessone, nisu baš neki finjak, ali možda ćeš i tu nešto naučiti:http://www.youtube.c.../markomatijevic:biggrin:

#36 devilhimself222

devilhimself222
  • Members
  • 96 posts

Vrijeme objave: 08 Svibanj 2008 - 16:46

e to je taj rad! čuje se moj ton ok, ali zajebavaju i ostale žice. to prigušivanje što si rekao pali. hvala ministre :biggrin:

#37 Uncle_Hendrix

Uncle_Hendrix
  • Members
  • 6303 posts

Vrijeme objave: 08 Svibanj 2008 - 17:46

Nema na čemu! :biggrin:

#38 Uncle_Hendrix

Uncle_Hendrix
  • Members
  • 6303 posts

Vrijeme objave: 28 Svibanj 2008 - 19:46

Evo u sigu jedna slide minijaturica, pa ako hoćete poslušajte, mislim da je otvoreni D štim, herc više-manje! :thumbup1:

#39 easter

easter
  • Members
  • 575 posts

Vrijeme objave: 21 Kolovoz 2008 - 11:14

Slide i malo štimanja po običaju a rijetko prođe da žica izdrži...

#40 Uncle_Hendrix

Uncle_Hendrix
  • Members
  • 6303 posts

Vrijeme objave: 01 Rujan 2008 - 23:17

aH-1ySVriwIEvo malo posudio box za maršala i snimio nešto.

Category 1
Important Section
O nama
Glazbeni Forum je najveća zajednica glazbenika i ljubitelja glazbe na hrvatskom internetu još od 2003. godine.
Brojimo preko 25 000 registriranih članova.
Pratite nas
facebook Twitter Youtube Feed
Copyright © 2003 - 2016 Glazbeni Forum. Sva prava pridržana.