Jump to content

Slika
* * * * * 1 votes

Slide gitara

• Please log in to reply
63 odgovor(a) na ovu temu

#1 Uncle_Hendrix

Uncle_Hendrix
  • Members
  • 6303 posts

Vrijeme objave: 08 Studeni 2007 - 14:32

Sigurno ste vidjeli neke gitariste kako sviraju sa nekom cijevi na ruci koja je od nekog metala ili od stakla i pritom ste čuli neke nevjerojatne zvukove, ali nikada niste pomislili da to i nije tako komplicirano kao što izgleda, a nadam se da će te u ovom članku razumjeti logiku i principe sviranja slidea, i naravno, ako imate bilo kakvo pitanje, slobodno pitajte!Krenuti ćemo od slidea, naravno. Posted ImageKao što vidite, to je jedan cijev koja se natakne na prst, ima ih raznih veličina i oblika, a rađeni su uglavnom od metala i stakla. Stakleni slide ima dosta zaobljeniji i deblji, dok se kod metalnih često čuje neko grebanje i daju oštriji zvuk. Masa slidea bitna je i o njoj ovisi koliko će glasan biti ton, a odnos glasnoće i mase je proporcionalan, dakle, teži slide-glasniji ton. Osobno imam jedan metalni slide, i do sada mi je bio OK, ali sad kužim da mi je prelagan i da mi ne izlazi ton sa debljih žica kako bi trebao i da mu fali sustaina, jer malo sam počeo svirati i lap steel(ček dis aut: Lap steel priča na akustičnoj, a tu su deblje žice dosta pristupačnije i više se koriste. Koštaju od 50-200 kuna, možda ima negdje i jeftinijih, a sve skuplje od toga je preseravanje. E sad, kupili ste slide, frendovi vas ovako gledaju :bored: :thumbup: :thumbdown: i vi bi sad trebali nešto odsvirat s time...Počnimo od pripreme instrumenta za sviranje slidea, morate napraviti dvije stvari da si dosta olakšate sviranje:1) Staviti set debljih žica da je manja vjerojatnost ako malo jače stisnete da ne dodirnete pragove i proizvedete neželjene zvukove, a debljina žica također će se odraziti i na boju tona i duži sustain, preporučam 11-ice, a može i deblje naravno. 2) Podignuti žice više, tj. povisiti action, da je manja mogućnost da će vam slide zapeti o prag i pritom proizvesti neželjene zvukove, a kako to napraviti pogledajte u topicu setupiranje gitare. Pogledajte i oktave malo.Nakon šta ste ovo napravili, počinjemo sada s štimovima za slide, štimove možete sami izmišljati, a naravno možete svirati i u standardnom štimu. Tu granica nema, jedino pazite da se ne preračunate pa da vam pukne neka žica ako ste je previše zategli. Objasnit ću vam princip otvorenih štimova na osnovnim dur akordima, a vi se onda igrajte sa kojim god akordima hoćete! Dakle, imamo 5 osnovnih oblika dur akorada:Posted ImagePoanta otvorenih štimova jest u tome da kada maknete ruku s vrata i zatrzate prazne žice dobijete neki akord. Na principu dobijanja otvorenog D štima u E obilku nadam se da ćete shvatiti kako dobiti i druge otvorene štimove. Dakle, zamislimo da vrat ima još par polja s druge strane nuta, onda bi smo D dur mogli svirati kao E dur, samo što bismo ga pomakli 2 polja ulijevo, tj. svaki ton iz E dura bi snizili da cijeli ton i dobili bismo D dur. Posted ImageE sad, vidimo da nam se na prvoj žici E pomakne u D, dakle, prvu spustimo za cijeli ton i tako je preštimamo u D, na drugoj žici nam se H pomakne u A, dakle, drugu žicu također spuštamo za cijeli ton da dobijemo A, sad, treća žica se pomakne iz G# u F#, ali pošto imamo pola tona viška iz G# u G, onda nju spuštamo samo za pola tona. Četvrta žica je D i ona ostaje D, peta također ostaje A, a šestu žicu spuštamo iz E za cijeli ton u D. I tako smo dobili otvoreni D štim E oblika. Kako ćemo sada na primjer dobiti otvoreni D štim D oblika? Jednostavno uhvatite najobičniji D dur i vidite šta vam fali-fali vam D na 6. žici, A na 3. žici, D na drugoj žici i F# na prvoj žici, i onda preštimate te četiri žice i dobijete također otvoreni D štim, samo što ovaj drugačije zvuči i skriva drugačije puteve. Svaki štim ima neke svoje forice i lickove koji nisu mogući u nekom drugom, pa prema tome igrajte se, istražujte i najvažnije, uživajte. Napomena: Uzmite u obzir da kod nekih ekstremnih štimova može lako doći do pucanja žica(ne vjerujem baš da može vrat puknuti), tako da nemojte ići probavati D otvoreni štim u A obliku, jer je tenzija prevelika, nego nabavite capodaster i ako želite otvoreni D u D obliku, naštimajte gitaru u šta prihvatiljiviji bliži štim(npr. otvoreni A u A obliku) i stavite capodaster na peto polje. Evo moja iskustva s ovim štimovima na kojima se žice zatežu:Otvoreni E, oblik E-nikad ništa puklo, Duane Allman, Ry Cooder, Derek Trucks...Otvoreni G, oblik G-također ništa puklo,Otvoreni C, oblik C-isto ništa puklo,Otvoreni A, oblik A-ništa puklo.Viši tonaliteti od ovih u zadanim oblicima vam neće vjerojatno trebat, tako da uzmete ovo kao neku gornju granicu-Otvoreni X(oblik X)I još nešto, kad se kaže Otvoreni D, uglavnom se misli na otvoreni D oblik D, isto tako kad se kaže otvoreni G najčešće se misli na otvoreni G oblik A, ovi moji oblici su samo mala pomoć da shvatite koji je princip štimanja! Open G i open D su ujedno i najpopoularniji štimovi! :001_smile:Sada-kad ste preštimali gitaru i pripremili instrument i imate slide počinje tek sviranje. Sa slideom praktički svirate fretless, a "sviranje slidea bez slidea" bi bilo zapravo bendanje, samo naravno, ne možete bendati na za jednu oktavu dok sa slideom možete kliziti od G1 do G2 i više, a i manje naravno, koliko vas god volja...Slide srednje lagano naslonite žice i pazite da ne dodirujete s njime pragove, jer onda zvuči čisto i kako treba. Ako svirate na svim žicama, pritisnite ga malo jače, a ako svirate manje žica opustite pritisak na ostalima i usredotočite se na žicu koju trzate. Vibrato može biti brzi i spori, ovisi kako želite obojati ton, a radi se tako da ruka ide u smjeru paralelno s vratom lijevo-desno oko tona. Nadalje, jedna od vrlo dobrih strana slidea je šta vam nema pragova, pa vam uho mora bit na dodatnom oprezu da ne budete falš, i tako vježbate sluh. Za kraj malo majstora, da vidite kako se to radi:Rory Gallagher-Too much alcohol(Otvoreni D)Ry Cooder-Vigilante Man(Otvoreni D)Derek Trucks solo(otvoreni E)...itd.Nadam se da sam vam približio ovu veoma zanimljivu tehniku, i sad odite zadiviti vaše ukućane i prijatelje koji su vas gledali :laugh: kad ste rekli da ćete s tim čudom svirati gitaru! :blushing:

#2 newals

newals
  • Members
  • 326 posts

Vrijeme objave: 08 Studeni 2007 - 19:52

Lijep uvod i objašnjenje.Baš ću da se počastim ovim grlom boce.Ajde ako ti nije problem navedi par pjesama za početnike s kojima bi bilo zgodno početi, vjerojatno prije primjetiš slajd u pjesmi nego mi neslajdaši. Nije nužno da bude cijela pjesma na slajdu, može i kao dio sola ali da ima taj fičr. Imaj na pameti da bude lakše. Meni na prvu loptu mi pada na pamet Texas i " I don't want a lover" uvod....i ništa više.

#3 Uncle_Hendrix

Uncle_Hendrix
  • Members
  • 6303 posts

Vrijeme objave: 08 Studeni 2007 - 20:17

A čuj, naštimaj otvoreni D i probaj skinit Amazing Grace za početak! Probaj snimit pa ću ti dat neki savjet ako treba. Najbolje ti je skidat vokalne dionice da uhvatiš mot, a poslije, istražuj po ovim gitaristima: Duane Allman(Allman Brothers Band), Derek Trucks(Derek Trucks Band), Warren Haynes(Allman Bros., Gov't Mule), Rory Gallagher, Ry Cooder, Johhny Winter itd. :thumbdown:

#4 newals

newals
  • Members
  • 326 posts

Vrijeme objave: 08 Studeni 2007 - 22:08

Još jedno...Smislio sam uzeti stakleni, srednje debljine. Gledam cijenike kad ono ima i različitih dužina. Koji veličinu kupiti za allround sviranje?Evo klik na link pa na 4 strani od ovih staklenih koji da uzmem...http://www.musicshop.../dunlop web.pdf

#5 Uncle_Hendrix

Uncle_Hendrix
  • Members
  • 6303 posts

Vrijeme objave: 08 Studeni 2007 - 22:34

Mislim da će ti 215ka biti ok :thumbdown:

#6 Uncle_Hendrix

Uncle_Hendrix
  • Members
  • 6303 posts

Vrijeme objave: 13 Studeni 2007 - 20:07

More štiky?:)

#7 Uncle_Hendrix

Uncle_Hendrix
  • Members
  • 6303 posts

Vrijeme objave: 13 Studeni 2007 - 20:39

a neznaš ni note čitat...:)

Hmmm...NOT?I da, ne želim uopće biti to šta si nabrojao jer ovaj forum je ipak samo forum, ja se volim ponekad pravit važan, ali nisam jedan od onih koji strogo za sebe čuva svoje znanje.

#8 Loki

Loki
  • Members
  • 772 posts

Vrijeme objave: 13 Studeni 2007 - 21:01

Marko, pa zasto si tako pohlepan?Pa ti bi htio biti sve:Najbolji gitarist na forumu, najveći muzičar/umjetnik na forumu, mudriji od Lorda Siriusa, najbolji playingskills savjetnik na forumu, najpopularniji forumaš...itd.a neznaš ni note čitat...:)

Da, ostavi nesto i za Mr. Briana, vidis da ce popizdit ako ne bude, makar na silu, jedan od ovih nabrojanih :laugh:

#9 vedran17

vedran17
  • Members
  • 787 posts

Vrijeme objave: 13 Studeni 2007 - 21:22

Ovo se treba podržat... Osoba dijeli svoje znanje i iskustvo na fin način... To je rijetkost među ovom hoću internet generacijom... Je, Ujac je znao i trabunjat, al evo isto tako je ovim i doprinio forumu... Zato hvala mu. Doduše, dovraga, moram ić kupit slajd i povisivat action, a ne da mi se... ili da kupim posebnu gitaru za slajd... :)

#10 IZIDOR

IZIDOR
  • Members
  • 1027 posts

Vrijeme objave: 13 Studeni 2007 - 21:49

Hm, ja eto imam slide već jedno godinu dana s tim da sam sa njme svirao dvaput (odma kada sm ga kupio i sada prije 5 min), no nešto mi je čudno kod sviranja sa slide-om. Kad sviram, stalno čujem neko zujanje žica po slideu, kako to spriječiti?

#11 Uncle_Hendrix

Uncle_Hendrix
  • Members
  • 6303 posts

Vrijeme objave: 13 Studeni 2007 - 21:50

Ako misliš na struganje slidea o žicu, to je normalno. Sa metalnim slideom je primjetnije, sa staklenim i keramičkim ga manje ima. :)

#12 Loki

Loki
  • Members
  • 772 posts

Vrijeme objave: 13 Studeni 2007 - 21:53

Ja se prinudno koristim stamplicom za rakiju :)

#13 Uncle_Hendrix

Uncle_Hendrix
  • Members
  • 6303 posts

Vrijeme objave: 13 Studeni 2007 - 21:54

Ovo se treba podržat... Osoba dijeli svoje znanje i iskustvo na fin način... To je rijetkost među ovom hoću internet generacijom... Je, Ujac je znao i trabunjat, al evo isto tako je ovim i doprinio forumu... Zato hvala mu. Doduše, dovraga, moram ić kupit slajd i povisivat action, a ne da mi se... ili da kupim posebnu gitaru za slajd... :)

:001_wub:Probaj napravit ili nabavi nešto ovakvo, samo šta ćeš trebat malo otpustit žice prije. Za po doma OK, ali za live svirke i nije baš praktično.http://www.stewmac.c...ension_Nut.html

#14 Mr. Brian

Mr. Brian
  • Members
  • 2321 posts

Vrijeme objave: 13 Studeni 2007 - 22:03

Da, ostavi nesto i za Mr. Briana, vidis da ce popizdit ako ne bude, makar na silu, jedan od ovih nabrojanih :)

Vid'ga, pogodio iz prve!:laugh:

#15 mapache

mapache
  • Members
  • 2066 posts

Vrijeme objave: 13 Studeni 2007 - 23:41

Ajde konačno nešto konstruktivno od te Ankle Hendriksče!Bravo!

#16 vedran17

vedran17
  • Members
  • 787 posts

Vrijeme objave: 14 Studeni 2007 - 00:16

http://www.stewmac.c...ension_Nut.html

Haaaaaaa! Nu ga đava nosa! :laugh: Ko bi reka šta sve postoji... :w00t: A izgleda baš zgodno... Jer svako može povisit akciju na bridgeu, al na nutu ne možeš....Daklem, imam ja stakleni slajd.. I probo ja svirat... Al brzo odusto... Traži dosta pedancije i mnogo vježbe. Zvecaju žice, i brenče, šušur na sve strane, a i kao da prejako stisnem žice (pogotovo lupanje slajda o rub pragova :laugh:). Onda sam nakon 5 minuta odusto.Ali svako malo mi se vraća, pa jebemu, nemoš odustat nakon pet minuta, da tako razmišljaš ne bi nikad pojeba ništa... :laugh:Stvar je dakle pristupa :) I probat ću opet... Džaba mi zaklinjanje u blues kad osnove slajda ne znam...

#17 Uncle_Hendrix

Uncle_Hendrix
  • Members
  • 6303 posts

Vrijeme objave: 14 Studeni 2007 - 01:24

Pa ne zna ni BB King, on je rekao da je njegov vibrato u biti pokušaj imitiranja sviranja slidea. :)

#18 ZliPatak

ZliPatak
  • Members
  • 489 posts

Vrijeme objave: 19 Studeni 2007 - 10:33

Prije petnaestak godina odlučih "skinuti" Paris-Texas od Coodera. Ako hoćete naučiti dobro svirati slide, napravite isto.Savjet: držite slide na malom prstu lijeve ruke, ostalim prstima prigušite žice sa lijeve strane slide-a jerbo ćete imati hrpu nepoželjnih tonova. Mnogi preferiraju prstenjak ili srednji prst, ovako, na malom prstu možete koristiti i naprednije tehnike kada sa ostalim prstima pritisnite ( na prag) žice koje NE želite čuti jer ih slide ne dodiruje.Savjet: manji slide je bolji jerbo bi trebali nastojati voziti slide samo po žicama koje i trzateSavjet: koristite najčešći i najbolji otvoreni štim: DADF#ADJa koristim desetke, visoko podignute na konjiću, otvoreni štim E-dur oblik, sve skupa sniženo na D (D,A,D,Fis,A,D) zbog tenzije žica i "tamnog" blues tona. "Feelin' Bad Blues" iz filma "Crossroads" je dobar primjer el. slide-a na Telecasteru u tom štimu.Za slide sam na taj način preuredio jedan WASHBURN N2 sa SD PearlyGates+ pickom na bridgeu i Ibanez Super58 na necku.Također sam, obzirom da je gore Floyd, podignuo konjić na VRATU , jer je dosta veliki problem svirati slide na prva četiri praga ( tu su žice najniže).Savjet : slide na akustici je mnogo lakše kotrolirati, ne brinite ako čujete lupanje slide-a po pragovima, poslušajte Cooder-a na "Dark Is The Night"

#19 dr.feelgood

dr.feelgood
  • Members
  • 2611 posts

Vrijeme objave: 20 Studeni 2007 - 00:19

Moraš mi nešto pojasniti.Otvoreni štim E-oblik,spušten na D?Znači otvoreni D,zar ne?Zar ima više oblika otvorenih štimova?Koliko sam ja prčkao ima otvoreni E,D,G,A,i Cštim.

#20 Uncle_Hendrix

Uncle_Hendrix
  • Members
  • 6303 posts

Vrijeme objave: 20 Studeni 2007 - 00:21

Da!

Category 1
Important Section
O nama
Glazbeni Forum je najveća zajednica glazbenika i ljubitelja glazbe na hrvatskom internetu još od 2003. godine.
Brojimo preko 25 000 registriranih članova.
Pratite nas
facebook Twitter Youtube Feed
Copyright © 2003 - 2016 Glazbeni Forum. Sva prava pridržana.