Jump to content

Slika
- - - - -

Dragan Gužvan-misterij bijelog Humbuckera

• Please log in to reply
73 odgovor(a) na ovu temu

#41 baaab

baaab
  • Members
  • 1279 posts

Vrijeme objave: 26 Siječanj 2011 - 20:53

kontaktirao...tnx :tongue_smilie:

#42 LevLavLov

LevLavLov
  • Members
  • 4 posts

Vrijeme objave: 19 Siječanj 2012 - 02:44

dragan.guzvan1@pu.t-com.hr

DA li je ovo i dalje aktuelni mail koji radi?Poslao sam mail gosp. Guzvanu oko Nove Godine (2012) ali mi jos uvek nije odgovorio?! :lol:Mozda zato sto je prethodni thread vec godinu dana star?:lol:Da li neko mozda zna broj telefona na koji se moze kontaktirati Gsn Guzvan a voljan je proslediti mi na PP?Zahvalan unapred!

#43 holy fire

holy fire
  • Members
  • 4361 posts

Vrijeme objave: 21 Siječanj 2012 - 15:17

Bok,prilikom preuzimanja pojačala osobno sam boravio kod Mr. Gužvana i u odličnim smo odnosima.Što se tiće njegovog strata iz čini mi se 1979 godine, nebi baš rekao da mu se iskrivio vrat, strat je poteži, maple neck, sa skinutim vodilicama žica na glavi a zbog tremola koji je odlično naštelan i Mr. Gužvan ga (je) dosta rabio.Osobno sam imao priliku čuti kako svira termolom a ne sere i prtlja kao večina s napomenom da je mu ton nije tipa Shadowsi i takvo što nego prava Heavy tončina.Što se tiče pickupa nisam ga pitao al sam gotovo siguran da se radi o singlovima sa keramičkim magnetima i to po bobinama bi reč da su rađeni iz Shaller kita ali ako vas baš jako zanima mogu ga pitat.Znam da je njegova filozofija tona: pickup sa jačim outputom (10 i više khoma), bez pedala koje nije nikada ni koristio osim chorusa u rijetkim stvarima, drito u pojačalo i to u rifu distortion a u solu overdrive što se u stvari i čuje na njegovim radovima.Ako negog nešto posebno zanima nek pita ima toga dosta a i može se upitati

#44 holy fire

holy fire
  • Members
  • 4361 posts

Vrijeme objave: 27 Travanj 2012 - 21:30

Eto da se malko ne zaboravi, mr. Gužvan na svom stratu ima sljedeču konfiguraciju pu
Neck i middle pickup njegove izrade , sa 3OP keramičkim magnetima , i Fe
polnim nastavcima promjera 5 mm odžarenim / opuštenim na cca 600°C polako
hlađenim cca 8 sati, a sve u svrhu da se dobiju bolja feromagnetna svojstva, i iste je napravio davne
1971 god. jer mu niti jedan komercijalni pick-up nije odgovarao
Sve je radio sam i ručno a alat je bila rezbarska pilica stalak i bušilica.
Motalicu sa brojačem također je bila njegove izrade
Neck ima 9000 ohm , middle 11400 ohma i motani su lak žicom promjera 0,05 mm , a voskani su
45 minuta
Što se tiče bridge pick up-a to je ustvari premotani keramički DI Marzio SDS1 ,i ima 9400 ohma.
Neke detalje oko prematanja i izvedbe pickupa mr. Gužvana zasada bih ipak zadržao za sebe jerbo bi se mnogi mogli zamislit, ali mogu slobodno napisat da je to tada davne 70 zaštitio mnogi PU bi bili pod njegovom "zastavom", jerbo tada nije bilo ni spomena o takvoj konstrukciji singl coila.
E sad ja pitam sebe i mnoge poklonike alnico pu, ko to kaže da keramika nije dobra s napomenom da je
Gužvan napravio 100-tinjak svojih singlova, i da je radio i sa alnico magnetima a ipak svirao i snimao sa
navedenim keramičkim, također je motao "nekvalitetnom" Elkinom žicom 0,05 mm, i voštio PU 45 minuta
u što bi se mnogi kleli da je "receptura" lošeg singla i tona općenito :biggrin:

#45 holy fire

holy fire
  • Members
  • 4361 posts

Vrijeme objave: 28 Travanj 2012 - 09:18

Njegov singl je dosta je manje podložan smetnjama i ima jači
signal , strat mu je oduvjek bio ljepog tona ali "pretanak" za
trio / živa svirka , tako da je u to vrijeme svirao na Les Paul-u ,a
eksperimentirao sa single coil-om.
Dok je mr. Gužvan motao prve pick-up-e Di Marzio, i mnogi drugi nisu ni
postojali ,magnete je vadio iz dinama bicikla , a žicu je odmotavao
automobilskih bobina , koje je vječito tražio po otpadu,

Napravio je master volumen prije pok. Marshalla,
Današni Preamp volumen nazvao je "Jačina ulaz" , a Master Volumen,
"Jačina izlaz", a par komada napravio je i sa trečim volumenom ,a naziv je bio
" Jačina sredina " , tako da sumnjam da je imao problema sa tjeranjem gitare u drive
A ovo o ekv. 9,5 k i 6 k bi se dalo raspravljat i u tu teoriju ne vjerujem jerbo sam siguran
da jačina signala između ostalog ovisi i o broju namota (oni namoti najbliži magnetu) tako da
nije isto dal je namot rađen debljom ili tanjom žicom bez obzira na konačni otpor

#46 Sava

Sava
  • Members
  • 1232 posts

Vrijeme objave: 30 Travanj 2012 - 10:16

Leslie, svo ono što si gore napisao meni je savršeno logično. Sa druge strane čitao sam na stranicama nekih svetski poznatih proizvođača pickupa da je mnogo teže i skuplje napraviti dobar keramički pickup. Lično sam se susretao uglavnom sa jeftinom keramikom pa je to zvučalo bez veze, ali sam imao na vintage Peavey gitari keramiku i to je davalo jako interesantan i dobar ton. A da je Gužvan imao dobar ton to je istina. Da li je za to zaslužan pickup, pojačalo ili prsti meni nije bilo od značaja.

#47 holy fire

holy fire
  • Members
  • 4361 posts

Vrijeme objave: 07 Svibanj 2012 - 23:59

Naravno da je tajna Gužvanovog tona u njemu samom, također su veliku ulogu u njegovom tonu imala
i nemalobrojna pojačala također njegove "konstrukcije", od orginalnih Marshalla jedino je 4x12 g12h red cabinet, ostalo je sve njegovo (i ono što je u Marshall head kutijama), , al jednom prigodnom sam svirao
njegovog strata sa tim pu ubodenog u jmp 50 , debeo ton, šum minimalan gotovo nikakav, karakter naginje na les paul-a a koloritet strata sačuvan što je rijetko za dobit sa kojekakvim singl size humbuckerima od rail do vertikalne kombinacije kojih sam se nalemio po gitarama i svi bili "super" dva dana nakon čega lete van.
Jedino mi Dimarzio area 58 jako sliče njegovim pu, hm kad malo bolje pogledaš taj pu i "tehnički" liči na Gužvanove singlove.
Eto malih naznaka u misteriji Gužvanovog tona

#48 MarshallHendrix

MarshallHendrix
  • Members
  • 1043 posts

Vrijeme objave: 08 Svibanj 2012 - 12:08

Ne znam kako izgleda taj hum, ali budući da imam 54 godine :biggrin: , bio sam nazočan promjenama u zahjtevima gitarista prij 30 godina. Daklem, krajem 70-tih i početkom 80.-tih svaki gitarist koji je u YU držao do sebe je kupio Di Marzio Super Distortion! I gotova priča! Nema veze što je Gibson iz neke danas cijenjene godine, jer se onda nije gledalo, a i sve gitare su bile manje više nove. Tražio se pikap koji je davao najbolji kranč a i solo zvuk, a Di Marzio SD to je tada sasvim zadovoljavao, pa ga je ekipa masovno ugrađivala. Da je to zapravo vrlo pogođen pikap pokazuje i to što je dan-danas vrlo tražen.
Po meni, puno je stvari vrlo jednostavno :)

#49 holy fire

holy fire
  • Members
  • 4361 posts

Vrijeme objave: 08 Svibanj 2012 - 13:41

To stoji, dosta ljudi je ugradilo dimarzio sd na svoje tambure, ja sam malo skrenuo od teme Bijelog Humbuckera, pišem o setupu njegovog strata i njegovoj izvedbi singla koji je po meni obzirom ga je
"napravio" 70-tih jebena stvar, "Bijeli Hum" se nije dugo zadržao u njegovim rukama, a ni les paul (prvo
kopija, onda orginal Gibson) također nije "daska" njegovog života, les paula mi je opisao
kao "dosadnog" bez dinamike sa dosta šturim mogučnostima virtuoznosti, što je u stvari djelomično točno
Zanimljivo je što sam Gužvan "nikada" nije bio zadovoljan tonom, valjda je to cijena koju svi plačamo
pa i "veliki", iako se nikada nije eksponirao kao "gitarist", po meni je odradio vituozne stvari što se u stvari
i čuje, tko ne vjeruje i misli da čuje "jednostavne " stvari nek proba odsvirat njegove dionice.Ton, jaja, a posebice dinamika su na vrhuncu (extrauterina recimo)

#50 virtuoso

virtuoso
  • Members
  • 9964 posts

Vrijeme objave: 08 Svibanj 2012 - 13:46

Ajde kad si već u tome,znaš li na čemu je snimao pjesme "ne cvikaj generacijo" i "mrav"?

#51 Axis_

Axis_

night visioc

• Members
  • 3800 posts

Vrijeme objave: 08 Svibanj 2012 - 14:07

To stoji, dosta ljudi je ugradilo dimarzio sd na svoje tambure, ja sam malo skrenuo od teme Bijelog Humbuckera, pišem o setupu njegovog strata i njegovoj izvedbi singla koji je po meni obzirom ga je
"napravio" 70-tih jebena stvar, "Bijeli Hum" se nije dugo zadržao u njegovim rukama, a ni les paul (prvo
kopija, onda orginal Gibson) također nije "daska" njegovog života, les paula mi je opisao
kao "dosadnog" bez dinamike sa dosta šturim mogučnostima virtuoznosti, što je u stvari djelomično točno
Zanimljivo je što sam Gužvan "nikada" nije bio zadovoljan tonom, valjda je to cijena koju svi plačamo
pa i "veliki", iako se nikada nije eksponirao kao "gitarist", po meni je odradio vituozne stvari što se u stvari
i čuje, tko ne vjeruje i misli da čuje "jednostavne " stvari nek proba odsvirat njegove dionice.Ton, jaja, a posebice dinamika su na vrhuncu (extrauterina recimo)

samo da ovo demantiram :)

#52 holy fire

holy fire
  • Members
  • 4361 posts

Vrijeme objave: 09 Svibanj 2012 - 21:13

Mrav je odsviran stratom a Ne cvikaj...na ariji na kojoj je premotao humove, a od polačala koja je koristio
točno vjerovatno ni sam Mr. Gužvan više ne pamti.U svoje "vrijeme" bio je dosta raskošan na svirkama jerbo je na svirke nosio nekoliko svojih pojačala a vračao se bez ijednog,jer ih je dobro prodao.Oostatak benda mu jebo sve po spisku jer poslije odrađenih koncerata nije imao na čemu svirat probe pa je i sam kupovao kako on kaže kojekakve Fendere i Marshalle.
Eto danas sam premotao dva singla i složio ih po recepturi Mr. Gužvana, konstrukcija i alnico V je od Fendera, a žica, način motanja i "mala tajna velikog majstora" je moj uradak, moram priznat da sam bio malo
skeptičan u "malu tajnu",al nakon montiranja na strata i probe osmjeh i sad ne skidam sa lica.
Nazovem ga iste sekunde i kažem mu "Stari pa ti si genije" a on meni "pa to ja pričam ljudima več 30 godina i
ne vjeruju mi, kažu ma pusti ga laže ko zna šta on to ima.
Ton rockerski do jaja, nema visokih(radi se o bridge poziciji) a nemoš se načudit kako radi jebeno otvorenom ili zatvorenom ton blendom, :biggrin:

#53 holy fire

holy fire
  • Members
  • 4361 posts

Vrijeme objave: 11 Svibanj 2012 - 22:23

Danas sam namotao drugi singl po identičnoj receptupi i doradio sam prvi, montirao ovaj drugi i oduševljenje još veče, Predvidi sam jednu sitnu pizdariju i sad je u potpunosti kako treba bit, Napravio sam ap tap
usporedbu sa klasičnim fender pu(premotanim od strane znalca),dimarzio area 58 na drugom stratu i telcom (premotanim također na 9,5 khoma koji je meni i ujedno vrh bridge coila koje sam imao a i imam ih po ladicama pun k.To je to i najsličnije je teletini ali puno definiraniji i jasniji ton, grize ko morski pas a ujedno
mekan kao duša.Ja sam se do sada nalemio duncana,dimarzia,fendera,premotanih ovih i onih i nisam bio
u potpunosti zadovoljan sa ničim od navedenog, također sam bio i vlasnik stratova od 72 na ovamo i
naprobavao se tuđih more i u bridge poziciji nikad osmjeha, ovo radi za popizdit.Također imam frenda koji ima "bolest" na pickupe i mijenja ih ko čarape i rijetko kojeg da nisam probao.Da ne bude zabune ja sam oduvijek "vintage" frik sa postavkama "hard" svirke, žešćeg tona te tako i uspoređujem Gužvanov singl (ako to mogu nazvat singlom)ima 9,5 khoma i motao sam "orginalnom" 0,05 žicom a ton debeo za popizdit.Od bridge pu mene su zadivili jedino leslijev broadcaster bridge bez lima i seymour duncan seath lover a ovome se ne prestajem čudit.Jedva čekam da namotam midl pu i čujem kako radi predzadnja pozicija na stratu(naravno fender 75+evm12l+proco rat sa malko nkt fuzza
Gužvan je genije

#54 virtuoso

virtuoso
  • Members
  • 9964 posts

Vrijeme objave: 11 Svibanj 2012 - 23:21

Ajd snimi nešto da čujemo to.

#55 holy fire

holy fire
  • Members
  • 4361 posts

Vrijeme objave: 12 Svibanj 2012 - 21:32

Najiskrenije, ja sam "informatički idijot" al danas sam "teoretski" naučio kako se to radi i stavit ću čim stignem, jebi ga, ja po danu :wink: radim,popodne lovim svoja "dva mala divljaka" po dvorištu a kralj sam tek kad svi zaspu.

#56 Gnjus

Gnjus
  • Members
  • 1636 posts

Vrijeme objave: 12 Svibanj 2012 - 22:20

Gužvan jest genije

#57 Axis_

Axis_

night visioc

• Members
  • 3800 posts

Vrijeme objave: 12 Svibanj 2012 - 23:47

to stoji...i svirachki i tonski..sviro odmala jednog modanog jmp-a s njegove strane...mmm

#58 geritt

geritt
  • Members
  • 478 posts

Vrijeme objave: 12 Svibanj 2012 - 23:52

Najiskrenije, ja sam "informatički idijot" al danas sam "teoretski" naučio kako se to radi i stavit ću čim stignem, jebi ga, ja po danu :wink: radim,popodne lovim svoja "dva mala divljaka" po dvorištu a kralj sam tek kad svi zaspu.

Gužvan jest genije

koliko je vremena trebalo proci da bi se shvatilo tko je Guzvan ..............
ovaj topik zaista ima pravi naziv ------- misterij bijelog hambakera

#59 holy fire

holy fire
  • Members
  • 4361 posts

Vrijeme objave: 13 Svibanj 2012 - 10:56

Žao mi je što je Gužvan "skroman" čovijek i zamolio me da ne stavljam slike njegovih radova, ljudi moji
to trebate vidjet, prije par dana završio je par glava sa 2xel34 i 3x12at7 konceptom, po izgledu i blendama jako mi nalikuju na njegove stare glave iz 80-tih, jedna glava otišla je u zg Braci Radoviću i to prije 2 dana,
ekipa ju nije vjerovatno ni danas ugasila. Takvu glavu "staru" svirao sam prije dosta godina i taj ton je strava,
imam dva pojačala od kojih je njegov kombo 4xel84 i stvarno nemam potrebe za još jednim ampom al me stalno kopa baš takva glavurda.

#60 holy fire

holy fire
  • Members
  • 4361 posts

Vrijeme objave: 24 Travanj 2014 - 11:47

da malo obnovimo temu a?

fcjgjd.jpg

Topic Led By

Category 1
Important Section
O nama
Glazbeni Forum je najveća zajednica glazbenika i ljubitelja glazbe na hrvatskom internetu još od 2003. godine.
Brojimo preko 25 000 registriranih članova.
Pratite nas
facebook Twitter Youtube Feed
Copyright © 2003 - 2016 Glazbeni Forum. Sva prava pridržana.