Jump to content

Slika
- - - - -

eBay, PayPal, carina

• Please log in to reply
1269 odgovor(a) na ovu temu

#1 Mrmot

Mrmot
  • Members
  • 1140 posts

Vrijeme objave: 11 Rujan 2007 - 15:39

odlucih napisat mali tutorial o eBayu i PayPal-u posto jako cesto dobivam PMove bash o tome i jako cesto se postavljaju ista pitanja na forumu, pa evo.. ako nesto zaboravim/pogrijesim, napisite, pa cemo dodat da dobijemo neki korisni stickyUPOZORENJE: NE PREUZIMAM NIKAKVU ODGOVORNOST ZA IKAKVU MOGUÆU FIZIČKU, MATERIJALNU, PSIHIČKU, DUHOVNU ILI BILO KAKVU DRUGU ŠTETU NASTALU KORIŠTENJEM OVOG TUTORIALA

eBay

Kao prvo da pojasnim sto je to eBay. Ebay je samo posrednik, aukcijska kuca na kojoj mozete kupovati i prodavati sta god hocete. Znaci, ne kupujete nista "od" eBaya, vec preko eBaya (kao sto ne kupujete nesto od Plavog oglasnika nego samo preko njega nađete oglas). Da bi nesto kupili ili prodali, morate se registrirat, registracija je besplatna, daju se opći podaci, ime, prezime, adresa itd. No, to još nije sve. Morate sačekat da vam na kućnu adresu stigne potvrda o registraciji u kojoj je istovremeno i privremena šifra. Na ebayu postoje i dućani, znači pravi, registrirani dućani (odite na eBay stores) koji istovremeno imaju desetke aktivnih aukcija i feedback nekoliko tisuća npr.Nisam nikad nista prodavao preko ebaya, pa ako hoće, može netko drugi tko ima iskustva o tome pisatO feedbackuodete na ebay.com (ili neki drugi, ebay.de, ebay.it, ebay.co.uk...), odaberete kategoriju (npr. musical instruments) i potrazite sto zelite kupit, kliknete na stranicu aukcije, i kad vam se otvori, sa desne strane imate ono što vam je najbitnije - feedback prodavača. npr. :Posted Imagesa slike vidimo da ovaj korisnik ima do sad obavljenih 1150 trgovina, sto prodaja sto kupnji, i da 99.7% ljudi sa kojima je on trgovao se pozitivno izrazilo o njemu. Ova crvena zvjezdica znaci da spada u kategoriju od 1000 do 4999 trgovina. Ako kliknete na brojku "1150" (u ovom slucaju) dovest ce vas na njegov feedback profile gdje mozete procitat sav njegov feedback do sada, mozete vidjeti statistiku za zadnjih mjesec, šest i 12 mjeseci. Čak možete i direktno pogledat aukcije u kojima je sudjelovao u zadnja tri mjeseca, ima tu još dosta informacija, ali to možete i sami pogledat :001_smile:Feedback vam govori o tome koliko tom čovjeku recimo možete vjerovat. Mislim da nekome tko je do sada obavio 1150 trgovina i od toga ima svega par ljudi koji nisu bili zadovoljni možete vjerovat (ja bih). Moj neki osobni kriterij je da ako netko ima feedback manji od 100 i ima makar jedan negativan, ne razmišljam o kupovanju.Nakon svake trgovine, obavezni ste ostavit feedback. Znaci, ako ste kupac, ostavljate feedback kad vam artikl stigne, ako ste prodavač trebali biste ostavit feedback kad vam kupac plati. Uvijek prvo trebate platit i onda kad prodavaču stigne vaša lova, on vam šalje artikal. Negativan feedback je ozbiljna stvar i uvijek probajte pričat sa čovjekom prije nego mu ostavite negativan feedback, ako mislite da ima potrebe. Negativan feedback se ostavlja kad vam npr. ne stigne ono što ste kupili i platili ili vam stigne nešto drugo ili u drugačijem stanju od opisanog na aukcijskoj stranici.biddanje, aukcijeKad postavlja aukciju, prodavač određuje neke stvari vezano za tip aukcije. početna cijena - mislim da je to jasnoreserve - najniža cijena ispod koje neće prodat, znači, ako prodavač postavi reserve na 500$ a najviši bid na aukciji bude 450$, nitko ne dobiva artikal. Na aukcijama u kojima je određen reserve možete vidjet da piše "reserve not met" ili "reserve met", jasno je što to znači. Pazite se - čuo sam da nekad prodavač nakon kraja ovakve aukcije kontaktira nekog tko je bidao i onda ga pita ako hoće kupit to po nekoj nižoj cijeni, nemojte na to pristajat ako vam seller ne ponudi da to napravite preko aukcije, ako vam kaže da mu vi samo pošaljete lovu a da će vam on poslat artikal gubite sigurnost, pošto je aukcija praktički dokument o kupoprodaji, ovako nemate dokaza da ste išta kupili."obično bidanje" ili sa "Buy It Now"(BIN) - seller može odrediti da stavi "Buy it now" dugme sa određenom cifrom, ukoliko vam ta cifra odgovora, samo na nju stisnete i ne trebate čekat kraj aukcije da vidite dal ste pobijedili, već je to odmah vaše. Kod običnog bidanja, bidovi se stavljaju do kraja aukcije (i kod aukcija sa BIN-om može se biddat do kraja aukcije ukoliko je npr. BIN jako visoko pa ga nitko ne stisne)prije nego stavite bid, pažljivo pročitajte sve na aukcijskoj stranici, posebno o shippingu (poštarini) načinu plaćanja itd, da se ne bi poslije zeznuli da dobijete nešto što vam prodavač ne želi poslat u "tamo neku Croatia". sve što vas zanima o nekoj aukciji pitajte sellera! Očekujte brze i točne odgovore, komunikacija sa sellerom je iznimno bitna, i iz nje možete vidjet dosta toga. Ako netko ne odgovara po par dana, budite pažljvi. Zapamtite, iza svake te aukcije stoji neki čovjek, a sa ljudima se može pričat (e, Mrmote, koje mudrosti sipaš). Želim reći, iako netko napiše da šalje samo u npr. CONUS (continental US = 48 lower states, česta kratica :lol:), možete ga pitat dal bi on to ipak možda poslao u hrvatsku, meni je upalilo i sigurno nisam jedini. Pitajte ga koliko će koštat shipping, preko koga će slati (DHL, FedEx, UPS, USPS, itd.), koliko će putovati, potom sve to i sami provjerite na stranicama kurirske službe da vas ne bi netko oženio na shippingu. Pogledajte i koje načine plaćanja prima, imate:pay pal - više o tome poslijemoney order - npr. western union. brzo, skupo i nesigurno. unutar europe imate "međunarodnu poštansku uputnicu", preko pošte, 3-5 puta jeftinije od western uniona, ali traje 5-6-7 dana (WU stiže u roku nekoliko minuta u ameriku, npr)bank wire - transakcija sa jednog bankovnog računa na drugi (IBAN, SWIFT), cijena oko 100-150 kn(kako u kojoj banci) za slanje par tisuća kuna, mislim da traje dan-dva.kako biddanje funkcionira - pogledate koji je trenutačni vodeći bid i ako želite, stavite više. Znači, odete na "place bid" i unesete cijenu koju ste spremni platiti a koja je viša od trenutačnog najvišeg bida. To je jednostavna varijanta, ali ustvari to baš i ne ide tako.primjer.trenutačni vodeći bid neke aukcije je 100$. Ja odem na "place bid" i upišem da stavljam 500$, on će na stranici pokazat da sad ja držim vodeći bid koji je sad na 101$, znači samo za jedan dolar veći od prijašnjeg iako sam napisao da ulažem 500$. Ako mene sad netko želi prestić, mora ponudit bar 501$. U slučaju da bi netko ponudio 102$, ebay bi automatski za mene stavio bid od 103$. Fora je što se nikad ne vidi koliko je netko ustvari ponudio kao maximalan iznos, već vidite samo njegov bid uvećan za 1$ od maximalnog iznos onog prije njega. Tako možete često čut da se netko nakon aukcije žali da je popušio za jedan dolar - to nikad ne možete znat, možda je ovaj prije tebe uložio deset puta više ali je ebay za njega stavio samo onoliko koliko je potrebno da pobijedi, a to je taj 1$ više. Što se tiče ovog primjera sa početka, ja bih bio vodeći sa 101$ samo u slučaju da je ovaj prije mene stavio 100$ kao svoj max bid.Nadam se da je to jasno, stvarno nije komplicirano, pročitajte dva puta :bored:

#2 Mrmot

Mrmot
  • Members
  • 1140 posts

Vrijeme objave: 11 Rujan 2007 - 15:43

PayPal

Sa PayPal-om otvorenim u hrvatskoj ne možete primati novce na svoj račun, samo slatiPayPal je način transfera novca. Kad nešto kupite, morate nekako za to i platit i PP mi se stvarno čini najjeftiniji i najpouzdaniji servis za to. Deseci milijuna ljudi u svijetu ga koriste i većina ljudi ga preferira kao sredstvo plaćanja. Registracija je besplatna i vrlo je jednostavna, ali morate imati neku karticu, debitnu, kreditnu, mislim da je potpuno svejedno. Može bit tekući ili žiro račun, devizni ili kunski ali morate imat karticu. Ono što je još krucijalno (!) je da vaša kartica ima CVN (ili CCV, kako tko zove) broj, ovdje na slici je zaokružen taj troznamenkasti broj:Posted ImageNjega upisujete pri registraciji na PP-u, odmah na početku. Ako vaša kartica nema taj broj, zatražite od banke novu karticu i obavezno pitajte da ima taj broj. Ja imam otvoren u Erste banci kunski žiro račun.Ako nešto kupujete, za transfere do (mislim) 1000$ ne plaćate ništa, besplatno. Transakcija prolazi jako brzo. Princip je da vi „povežete“ svoju karticu sa PP računom i onda vam on skida navedeni iznos sa bankovnog računa. Za primarnu valutu možete odabrat koju god hoćete od ovih poznatijih (kune nema), ja odabrao dolar pošto ću najviše kupovat iz amerike, čini mi se. Nakon što se registrirate na PP-u, oni će vam naplatit nešto ispod 2$, skinut će vam to sa računa, ali to nije trošak registracije (pošto vam to vrate nakon nekoliko tjedana) već to služi tome da vi:Odete na banku (ili pročitate u izvješću računa) – ova transakcija će pisat nešto tipa„1234PAYPAL“, ova četiri broja na početku morate upisati na stranicu od PP-a, to vam je još dodatna verifikacija da u buduće možete plaćat više od 100$ mjesečno (mislim da je tolika cifra limit).Mislim da je to to što se tiče paypala, poprilično je jednostavno...

Carina muaaaaahahahahahahaahaahahha

E sad, vi pobijedili na aukciji, platili paypalom i što sad kad to dođe na carinu? E, to nitko ne zna.Po zakonu, na glazbene instrumente se ne plaća carina. Ali se plaća PDV! I to na vrijednost pošiljke + poštarina. Znači ako gitara od 500$ stiže iz amerike, a Pero je krenuo u školu 10 minuta nakon Ivice, a poštarina za gitaru je 100$, platit ćete još 22% poreza na 600$, te još morate platit neke carinske troškove, ležarinu itd, to je ispod 100kn…Svaki paket izvana dolazi prvo na carinu, tu se otvara i pregledava što je to unutra. Ako carinik svojim oštrim okom skuži da ne treba na to platit carinu (ili PDV ili štogod), zapakirat će to i poslat vam doma, bez ikakvih dodatnih troškova. Po slovu zakona, to vrijedi u slučaju da vam stiže poklon od fizičke osobe u vrijednosti do 300 kn. Za sve ostalo, po teoriji bi se trebalo carinit. Znači, ako naručite u američkom dućanu jednu trzalicu i ona vam stigne ovdje, vi bi trebali platit PDV i carinske troškove. Ali u praksi ima svega. Meni su tu u carini u Rijeci rekli da do recimo vrijednosti 100injak kn će mi sigurno izbjeć carinu, sve malo vrijednije, tko zna. Kupio sam polovno rack predpojačalo iz njemačke(vrijednost preko 1000kn), došlo je na carinu i očito im se nije dalo zajebavat sa time te su mi to poslali doma, bez ikakvih dodatnih troškova. To jako ovisi od carinika! Nekad to prođe, nekad ne. Kad ne prođe, oni vas pozovu da dođete na carinu i date „dodatne dokaze“, drugim riječima, iscjedak od paypala/western uniona na kojem piše koliko ste love poslali, isprintana stranica od ebay aukcije itd. Ako kažete da nemate, ide na procjenu. E, tu se tek svašta može dogodit. Ovi carinici u Rijeci su vrlo educirani što se tiče eBaya, paypala i ostalog, sve znaju tako da ih se baš i ne isplati zahebavat. Ajde, otpast će mi ruke, ako ima pitanja, pitajte.

#3 JEFF

JEFF
  • Members
  • 715 posts

Vrijeme objave: 11 Rujan 2007 - 15:56

Svaka čast majstore!:thumbup1:Puna je kapa svakome uvijek jednih te istih pitanja.Sad sve mogu naći na jednom mjestu!:lol:

#4 Traxidus

Traxidus
  • Members
  • 1645 posts

Vrijeme objave: 11 Rujan 2007 - 15:56

koliko traba da ti dodje ta potvrda od eBaya da si registriran na kuchu adresu?!hvala!

#5 Mrmot

Mrmot
  • Members
  • 1140 posts

Vrijeme objave: 11 Rujan 2007 - 16:01

koliko traba da ti dodje ta potvrda od eBaya da si registriran na kuchu adresu?!hvala!

ne sjecam se tocno, jedno dva-tri tjedna ako me sjecanje ne vara

#6 Traxidus

Traxidus
  • Members
  • 1645 posts

Vrijeme objave: 11 Rujan 2007 - 16:02

i to bash moram chekat.... :|zashto su mi onda dali da sam kreiram shifru za account na eBayu?!

#7 Mrmot

Mrmot
  • Members
  • 1140 posts

Vrijeme objave: 11 Rujan 2007 - 16:04

i to bash moram chekat.... :|zashto su mi onda dali da sam kreiram shifru za account na eBayu?!

vise se ne sjecam dal dobijes sifru ili nesto drugo na tom papiru, ali neka verifikacija je

#8 Fallen1

Fallen1
  • Members
  • 794 posts

Vrijeme objave: 11 Rujan 2007 - 16:08

Svaka cast prijatelju Ajmo sticky doktore :lol:

#9 Traxidus

Traxidus
  • Members
  • 1645 posts

Vrijeme objave: 11 Rujan 2007 - 16:11

vise se ne sjecam dal dobijes sifru ili nesto drugo na tom papiru, ali neka verifikacija je

ali svakako ne mogu nishta naruchivat prije nego shta to dobijem?!

#10 Mrmot

Mrmot
  • Members
  • 1140 posts

Vrijeme objave: 11 Rujan 2007 - 16:17

ali svakako ne mogu nishta naruchivat prije nego shta to dobijem?!

najjednostavnije ti je da probas, ili da procitas na ebayu, ne sjecam se sad bash svakog detalja

#11 StarChild

StarChild
  • Members
  • 120 posts

Vrijeme objave: 11 Rujan 2007 - 17:34

Svaka cast, dobar post, ovo treba u sticky! Btw, ako zivite u Zagrebu i spadate pod postu u Branimirovoj 4 nemojte se nadat da ce vam ista proci bez carine, naime tamo ima jedna bestija koja vec godinama zari i pali i ocarinjuje i najdebilnije stvari kao sto su pojedinacni dvd-i s Amazona i sl... Nitko joj nis nemre jer je zasticena ko licki medvjed, nekakva predstavnica sindikata... Uglavnom, oboruzajte se strpljenjem i ne gajite lazne nade.

#12 vedran17

vedran17
  • Members
  • 787 posts

Vrijeme objave: 11 Rujan 2007 - 19:17

Prvi glas mi je ovo da ti nešto mora stići na kućnu adresu od ebaya da bi se registrirao?! Mene nisu ništa tražili, doduše, ja sam se prije 6 godina registrirao...I, spadam pod Branimirovu ali nikad mi ništa nisu carinili... Doduše nikad nisam uzimao ništa skuplje od 50 dolara....

#13 Sretamsap

Sretamsap
  • Members
  • 145 posts

Vrijeme objave: 11 Rujan 2007 - 19:30

Kolko ja znam prije je bilo da treba čekati da stigne pismo sa registracijom. Sada se registriraš i traže broj tvoje kartice (Master, Visa American itd ) za provjeru i to je to.

#14 Marko9801

Marko9801
  • Members
  • 708 posts

Vrijeme objave: 12 Rujan 2007 - 08:57

Ja sam se registrirao samo koristeći internet, nije bilo ništa na kućnu adresu, pretpostavljam da je kreditne kartica pokrila sve provjere...Bravo za ovaj thread...

#15 Pepy the Killer

Pepy the Killer
  • Members
  • 3104 posts

Vrijeme objave: 12 Rujan 2007 - 09:08

ja se isto registirao prije skoro 3 godine i sve preko neta,ništa na adresu nije stizalo

#16 Frets

Frets
  • Members
  • 2629 posts

Vrijeme objave: 12 Rujan 2007 - 13:34

Jel ima kakve veze koliko je stvar teska i da me zbog toga opale na carini (znam da je glupo pitanje, i sumnjam da ima veze, ali da ne napravim zajeb :001_wub:)

#17 Marko9801

Marko9801
  • Members
  • 708 posts

Vrijeme objave: 12 Rujan 2007 - 13:55

Na carini ne, al je cijena dostave mnogo veća ako je paket težak... Neke zemlje imaju čak i restrikcije što se dimenzija tiče... Al na carini brijem da ne gledaju težinu, možda ekstremno teške pakete...

#18 zvincic

zvincic
  • Members
  • 8164 posts

Vrijeme objave: 12 Rujan 2007 - 14:08

„1234PAYPAL“, ova četiri broja na početku morate upisati na stranicu od PP-a, to vam je još dodatna verifikacija da u buduće možete plaćat više od 100$ mjesečno (mislim da je tolika cifra limit).

samo mala ispravka, nije mjesecno $100 vec ukupno...znaci bez verifikacije mozete potrositi $100 i nema vise, dok se kartica ne verificira!

Ovi carinici u Rijeci su vrlo educirani što se tiče eBaya, paypala i ostalog, sve znaju tako da ih se baš i ne isplati zahebavat.

ovi nasi u splitu su zakon, pogotovo kad dodjes oko 14-15h kad im je vise pun kurac svega :001_wub:

#19 Mrmot

Mrmot
  • Members
  • 1140 posts

Vrijeme objave: 12 Rujan 2007 - 14:25

Jel ima kakve veze koliko je stvar teska i da me zbog toga opale na carini (znam da je glupo pitanje, i sumnjam da ima veze, ali da ne napravim zajeb :001_wub:)

njih ne zanima koliko je paket tezak, osim ako je recimo u paketu zlato :lol:

samo mala ispravka, nije mjesecno $100 vec ukupno...znaci bez verifikacije mozete potrositi $100 i nema vise, dok se kartica ne verificira!

ah, zo. nisam to znao. ali, pametno je smisljen taj paypal...

ovi nasi u splitu su zakon, pogotovo kad dodjes oko 14-15h kad im je vise pun kurac svega :lol:

ovi kod nas su uvijek raspolozeni.. mislim, ok su oni, pristojni i sve, ali carinik se ful kuzi i u ebay i u paypal.. sve on zna, mamu mu njegovu:closedeyes:

#20 Fairchild

Fairchild

Recording/Mixing engineer

• Members
  • 2308 posts

Vrijeme objave: 12 Rujan 2007 - 14:35

Mrmot, svaka čast za ovaj topic! Ionako sam se mislija registrirati na eBay i ostala čuda zbog kupovine; a sa ovim si olakšao proces i meni i ostalim kolegama s foruma. Hvala :001_wub:

Category 1
Important Section
O nama
Glazbeni Forum je najveća zajednica glazbenika i ljubitelja glazbe na hrvatskom internetu još od 2003. godine.
Brojimo preko 25 000 registriranih članova.
Pratite nas
facebook Twitter Youtube Feed
Copyright © 2003 - 2016 Glazbeni Forum. Sva prava pridržana.