Jump to content

Slika
- - - - -

Štimanje bubnjeva - diskusija/iskustva

• Please log in to reply
697 odgovor(a) na ovu temu

#41 Ac of Sepal

Ac of Sepal
  • Members
  • 365 posts

Vrijeme objave: 25 Listopad 2005 - 21:54

vrlo zanimljivo i korisno......no, zanima me jedna druga stvar. recimo, ovdje pise kad stimas bubanj, pritezes sarafe redom (ako si zamislis bubanj kao sat, a sarafe kao oznake punih sati) 12.00, 06.00, 03.00, 09.00......a ja sam citao u Premierovom 'Reboundu' da se to radi 12.00, 06.00, 01.00, 07.00, 02.00, 08.00, itd.nadam se da ste me skuzili na kaj mislim!!! zanima me da li razlicit redoslijed sarafa pri zatezanju utjece na konacni ishod????????

ja mislim da to nije bas dobro! u biti, najbolje da se zateze onaj par serafa koji je najvise kontra onog para koji si vec zategnuo! tak se koza najpravilnije rasiri i zategne!dakle,npr: 12-6 pa 3-9 1.5-7.5 pa 4.5-10.5 ! ovo sa decimalnim tockama je tocna sredina izmedju okruglih brojeva 3,6,9, odnosno 12! i to ti vrijedi za stimanje bubnja koji ima 8 serafa! ku'is? ;)

#42 Ac of Sepal

Ac of Sepal
  • Members
  • 365 posts

Vrijeme objave: 26 Listopad 2005 - 13:35

sori, kaj ti znaci 'par sarafa'??? da li ih zatezes zajedno,pa ides par po par ili si cisto mislio na redoslijed.....vjerovatno glupo pitanje, ali pitam za svaki slucaj da ne ispadne da sam krivo shvatio.  ;D

par serafa mi znaci da su to ona 2 serafa koja su nasuprot jedan drugom,npr: 12-6, 3-9 ! zikis?a sad dal ces taj par zatezat odjedanput ili prvo jedan pa drugi ovisi kak ti je lakse ili dal imas 2 drum keya! ;D

#43 Vix

Vix
  • Members
  • 134 posts

Vrijeme objave: 30 Listopad 2005 - 20:37

E sad, tu ima i ona schema s lupkaniem po opni pored svakog sharafa...koi...ton, zvuk da hvatam? Svugdie ima hrpa raznih frekvi i onda kad mislim da sam uvatio kai treba pratit i usporedhivat, redovito ga izgubim :-[Na kraiu ga nashtimam vishe-manie 'na gluho', samo tak da nema preiako iritantnih overtoneova i da ie zvuk gladak, pudingast ;D

#44 Eres the Elessar

Eres the Elessar
  • Members
  • 491 posts

Vrijeme objave: 30 Listopad 2005 - 20:43

Oke ali dali ima neki opci stim na bubnjevima kao sto je na gitari E ? U notama molim

#45 Dad

Dad
  • Members
  • 149 posts

Vrijeme objave: 04 Studeni 2005 - 19:29

Da trebao bi se zatezat šaraf koji je suprotan 12-6, 3-9, 1-7... Ljetos sam kupio Evans Genera G2 clear i na pozadini kutije imaju uputstva kako štimati ako bubanj ima 8, 10, 12 šarafa. Ja sam to znao i prije jer sam gledao školu od Davea Weckla i on je to dosta lijepo objasnio. Pogledajte i vi ako možete nabaviti jer čovjek stvarno zna svoj posao.Pozdrav

#46 Ac of Sepal

Ac of Sepal
  • Members
  • 365 posts

Vrijeme objave: 07 Studeni 2005 - 00:26

...pudingast...

;D ;D ;Da hebo te koji opis! :)

#47 Krasta

Krasta
  • Members
  • 832 posts

Vrijeme objave: 07 Studeni 2005 - 15:12

E sad, tu ima i ona schema s lupkaniem po opni pored svakog sharafa...koi...ton, zvuk da hvatam? Svugdie ima hrpa raznih frekvi i onda kad mislim da sam uvatio kai treba pratit i usporedhivat, redovito ga izgubim :-[Na kraiu ga nashtimam vishe-manie 'na gluho', samo tak da nema preiako iritantnih overtoneova i da ie zvuk gladak, pudingast ;D

pa ka prvo mjutaj suprotnu opnu od one koju stimas , a onda se skoncentriraj i dosta lagano lupkaj pored sarafa vidjet ces razliku , samo budi dosta skoncentriranp.s.ako san tocno uspia svatit opis pudingast:)) probaj da ti gornja opna bude manje zategnuta od donje

#48 Vix

Vix
  • Members
  • 134 posts

Vrijeme objave: 11 Studeni 2005 - 23:40

pa ka prvo mjutaj suprotnu opnu od one koju stimas , a onda se skoncentriraj i dosta lagano lupkaj pored sarafa vidjet ces razliku , samo budi dosta skoncentriranp.s.ako san tocno uspia svatit opis pudingast:)) probaj da ti gornja opna bude manje zategnuta od donje

Yep, to san skuzhia...stavin dobosh na kolina tako da se totalno mjuta suprotna opna i onda tuckan dok ne pochnen psovat boga i svemir :oProsichno dvaput misechno potroshin po 4 sata na shtimanie dobosha, iebate...A eto, per aspera ad astra, ilitiga, pien pivo, iebe mi se zhivo, nashtimavachu ga kad si kupin novu mrizhicu...

#49 drummerboy

drummerboy
  • Members
  • 238 posts

Vrijeme objave: 04 Prosinac 2005 - 23:04

Po kojen se tonu stimaju bubnjevi? Cuja san neku spiku da idedobosh najvisi, a bas najnizi ton, pa sad u kojen tonaliteut stimati bubnjeve? Po gitari ili kako ? E I kako onda ubacit cinele? valjda su i one neki tonovi?

#50 kejcastis

kejcastis
  • Members
  • 827 posts

Vrijeme objave: 04 Prosinac 2005 - 23:16

Po kojen se tonu stimaju bubnjevi? Cuja san neku spiku da idedobosh najvisi, a bas najnizi ton, pa sad u kojen tonaliteut stimati bubnjeve? Po gitari ili kako ? E I kako onda ubacit cinele? valjda su i one neki tonovi?

činele brijem nisu...ali tomove možeš (a i snare) naštimati po nekom štimu...to nije bed.

#51 Krasta

Krasta
  • Members
  • 832 posts

Vrijeme objave: 04 Prosinac 2005 - 23:16

Yep, to san skuzhia...stavin dobosh na kolina tako da se totalno mjuta suprotna opna i onda tuckan dok ne pochnen psovat boga i svemir :PProsichno dvaput misechno potroshin po 4 sata na shtimanie dobosha, iebate...A eto, per aspera ad astra, ilitiga, pien pivo, iebe mi se zhivo, nashtimavachu ga kad si kupin novu mrizhicu...

ako dobro zaključujem doboš misliš sner?? ako je tako štimanje ti tu nema neke velike svrhe jedino ti je klica koliko ćeš zategnit kožu na kojoj je mrežica , možeš postić razne efekte , a gornja po kojoj klepaš se obično štima na zategnutost na kojoj ti odgovara da se palice odbijaju

#52 Krasta

Krasta
  • Members
  • 832 posts

Vrijeme objave: 04 Prosinac 2005 - 23:21

a štimaš ih prema tonalitetu u kojemu su bas i gitara (znači najčešće E)negdje sam naletia na info da dosta melodično zvuči naštimat tomove u tercama ili kvartama (s time da ti je jedan tom naštiman u E neka referentna točka po kojima ćeš štimat druge).

#53 drummerboy

drummerboy
  • Members
  • 238 posts

Vrijeme objave: 05 Prosinac 2005 - 00:09

činele brijem nisu...ali tomove možeš (a i snare) naštimati po nekom štimu...to nije bed.

Meni se cini ko da je jer kad pogledas notni zpis za bubnjeve onda vidis da su cinele negdi pri vrhu, znaci najvisi tonovi, a i kad sviram ili cujen neke bubnjeve vidin da im cinele nekako ne pasu, ono pre visoke su ili se previse odvajaju od zvuka bubnja, ali i cinele imaju neki svoj tonalitet (cini mi se ::o ;D ) dakle koliko san skuzija bas bi truba bute e eli tako?E i jos jedno pitanje ako se bubanj zateze nasuprotno (ono 12-6, 3-9) kako stimas bubanj sapet sarafa?

#54 kejcastis

kejcastis
  • Members
  • 827 posts

Vrijeme objave: 05 Prosinac 2005 - 00:13

Meni se cini ko da je jer kad pogledas notni zpis za bubnjeve onda vidis da su cinele negdi pri vrhu, znaci najvisi tonovi, a i kad sviram ili cujen neke bubnjeve vidin da im cinele nekako ne pasu, ono pre visoke su ili se previse odvajaju od zvuka bubnja, ali i cinele imaju neki svoj tonalitet (cini mi se ::o ;D ) dakle koliko san skuzija bas bi truba bute e eli tako?E i jos jedno pitanje ako se bubanj zateze nasuprotno (ono 12-6, 3-9) kako stimas bubanj sapet sarafa?

što se tiče pozicioniranja nota za činele u notnom zapisu, to je stvar dogovora. one možda jesu frekvencijski viši tonovi, ali nemaju štim.koji to bubanj ima 5 šarafa?

#55 Krasta

Krasta
  • Members
  • 832 posts

Vrijeme objave: 05 Prosinac 2005 - 00:19

kad bi bio neparni broj sarafa onda jedna strana nikad ne bi bila nastimana kao drugo odnosno bubanj se ne bi moga dobro naštimat , barem tako mislim , a možda sam skroz u krivu:)

#56 kejcastis

kejcastis
  • Members
  • 827 posts

Vrijeme objave: 05 Prosinac 2005 - 00:23

kad bi bio neparni broj sarafa onda jedna strana nikad ne bi bila nastimana kao drugo odnosno bubanj se ne bi moga dobro naštimat , barem tako mislim , a možda sam skroz u krivu:)

moglo bi se # # # # #otprilike...možda možeš razaznati ovaj stilizirani crtež...važno jest samo da su šarafi na jednakoj udaljenosti...pošto je opna okrugla, znači ima 360 stupnjeva, to dijeliš sa 5...360 : 5 = 72znači, šaraf na 0, 72, 144, 216, 288 i 360 stupnjeva od sredine opne...sada, mene zanima da li tako nešto postoji. moguće jest, ali neznam šta bi to bilo...

#57 drummerboy

drummerboy
  • Members
  • 238 posts

Vrijeme objave: 05 Prosinac 2005 - 00:51

Ima yamaha , tomovi od osam incha imaju pet sarafa.

#58 kejcastis

kejcastis
  • Members
  • 827 posts

Vrijeme objave: 05 Prosinac 2005 - 10:57

na 0 i na 360? nije li to isto?? ;D ;D ;D......valjda ih zato imas sest a ne pet! :o

taj na 0 i 360 je jedan te isti, samo zbog računanja sam napisao.ako ih imaš 6, onda su na 60 stupnjeva razlike. ja ih na snareu, npr, imam 10 i ful su blizu jer su samo 36 stupnjeva razlike.

#59 clutch

clutch
  • Members
  • 3 posts

Vrijeme objave: 05 Prosinac 2005 - 12:52

http://home.earthlink.net/~prof.sound/biblija štimanja profesora Zvuka. ;D

#60 drži ritam

drži ritam
  • Members
  • 91 posts

Vrijeme objave: 07 Prosinac 2005 - 00:12

Da bi mogli vaš bubanj naštimati on mora kotirati.Ako ne znate što toznači pitajte vašeg gitaristu ili basistu.Ako vam instrument ne kotira treba ga servisirati.To vam je npr. kao na autu poštelati ventile ili pumpu.Ide ali trokira.Što je veći broj šarafa instrument se može preciznije naštimati.Štimanje u terci ili kvarti ili seksti?Što je veći tonalni razmak između elemenatato je instrument veći(kao gitara sa sedam žica ili klavir s više oktava)ali za to je jako bitna konstrukcija instrumenta i vrsta drva.Neparan broj šarafa ne znači i problematično štimanje.Ako šarafi otpuštaju preko mjere to je problem(kao loše mašinice na gitari)

Category 1
Important Section
O nama
Glazbeni Forum je najveća zajednica glazbenika i ljubitelja glazbe na hrvatskom internetu još od 2003. godine.
Brojimo preko 25 000 registriranih članova.
Pratite nas
facebook Twitter Youtube Feed
Copyright © 2003 - 2016 Glazbeni Forum. Sva prava pridržana.