Jump to content

Slika
- - - - -

Štimanje bubnjeva - diskusija/iskustva

• Please log in to reply
697 odgovor(a) na ovu temu

#1 Free_eye

Free_eye
  • Members
  • 1388 posts

Vrijeme objave: 04 Listopad 2004 - 22:40

Imam jedno pitanje ... koliko treba napeti opne ? Pogotovo sto se tomova tice, koliko treba napeti gornju a koliko donju opnu ? Nikak da ih namjestim kak spada, a jedno vrijeme su bili ali sam ja onda nesto prckao pa sam sve poremetio ;D .. jel treba napeti jako, kolko ide ? ili opustenije ? koliko donju i gornju ... moram do dovest u red :) , bas i snare sam si sad dobro ustimao, sner mi je napet do kolko ide, a bas je nesto opusteniji jer inace postaje previsok ... e da .. znate onaj zvuk kada je sner jako napet, nekaj se cuje poslije udarca, neki visoki piskutavi ne znam kak da to nazovem, to sam eliminirao tak da sam stavio maramicu na opnu unutra ;D i dobro zvuci moram priznat ! :Dmolim vas da pokusate objasnit malo koliko bi trebalo napest opne i tako .. mozda ako netko moze snimit svoje tomove u mp3 ::) da cujem kak vasi zvuce i tako ... :)hvala unaprijed ...

#2 shulio

shulio
  • Members
  • 201 posts

Vrijeme objave: 05 Listopad 2004 - 09:09

Po mom mišljnju, ne postoji neki univerzalni princip štimanja bubnja, to je stvar ukusa ali ako ti pomaže meni su donje kože na tomovima ful napete a gornje opuštenije, bez denfera tako da dosta zvone a duboko su štimane, dosta ti ovisi i debljini kože, kvaliteti....itd.Ali kako sam prije rekao, ne moj se ograničavati, to je stvar ukusa, neko čak i skida donje kože, najbolje ti je probati razne kombinacije pa vidjeti što ti se najviše sviđa. Pozdrav. :)

#3 Jojo The Bandit

Jojo The Bandit
  • Members
  • 555 posts

Vrijeme objave: 05 Listopad 2004 - 11:56

Ja sam isto prije tražio sve te pizdarije, i uglavnom je sve stvar ukusa i vlastitog uha...Al ima par schema koje ce ti pomoc...Prvo nastimas gornju opnu(onu za mlacenje), al tak da zaustavis donju nekako, da ona ne vibrira(i da, ova ide za svaki element), i onda donju(sad bez gornje), dakle prvo napravis da su odvojeno opne ustimane, a onda ih kombiniras...E sad bi mogo fulat jer se ne sjecam tocno al nekaj ovak je bilo, ak ustimas gornju i donju jednako onda brijem da sam dobijes taj zvuk samo intenzivan, dok kad ih fulas u nastimavanju mos dobit raznorazne efekte...Ak je donja dublja onda ti dode ko do nbekog laganog delaya u zvuku, a ak je donja visa onda se "pokrate" pa je zvuk ful "brz"...Al probaj sve...Ja imam nastimane tomove tak da su mi ful opustene gornje, a donje tak tak... i jos su mi svi tomovi denfani inznutra spuzvicom...

#4 Rango

Rango
  • Members
  • 964 posts

Vrijeme objave: 05 Listopad 2004 - 13:19

vazno ti je da ti svi sarafi na jednoj opni budu jednako zategnuti. to provjeravas tako da lupkas ful blizu sarafa i slusas visinu tona, dok svi ne budu isto zvucali!tak nastimas jednu opnu pa drugu, pa onda ih zatezes jednu u odnosu na drugu, obicno je donja malo zategnutija, no to nije pravilo!

#5 Free_eye

Free_eye
  • Members
  • 1388 posts

Vrijeme objave: 05 Listopad 2004 - 19:47

Hvala na savjetima, probat cu :)

#6 Free_eye

Free_eye
  • Members
  • 1388 posts

Vrijeme objave: 06 Listopad 2004 - 19:20

Najbolje se pokazao shuliov savjet :) to je bas ono kaj sam htio ... Hvala covjece, sad konacno mogu uskladit tomove ... :) Ako nekog zanima ... ja sam svoj sner namjestio tak da mi je donja opustenija, a gornja je ful zategnuta i zdenfana s maramicom zaljepljenom ;D i jebeno zvuci , isto tako dobro i u kombinaciji s onako nastimanim tomovima :(pozdrav .. :)

#7 shulio

shulio
  • Members
  • 201 posts

Vrijeme objave: 07 Listopad 2004 - 08:45

Nema na čemu, bitno da si našao ono što ti se sviđa...pozdrav... :)

#8 Chad

Chad
  • Members
  • 4635 posts

Vrijeme objave: 18 Listopad 2004 - 18:32

Treba naći tzv. sweet spot bubnja (frekvencija na kojoj bubanj najbolje rezonira). Obično (u skladu s drvom i vrstom koži) se to dobi kad su gornja i donja koža tonalno jednako uštimane. No, mogu i sve ostale kombinacije dobro zvučat. Ak hoćeš da ti zvoni onda gornju opusti, a donju zategni. Ak hoćeš imati bolji feedback (da zvuk više ide k bubnjaru) onda donju otpusti, a gornju zategni (zvuči više zademfano).

#9 Rango

Rango
  • Members
  • 964 posts

Vrijeme objave: 07 Studeni 2004 - 23:51

D.[].[]v[].[]D. ] Ak hoćeš imati bolji feedback (da zvuk više ide k bubnjaru) onda donju otpusti, a gornju zategni (zvuči više zademfano).

ne kuzim bas ovo sa zvukom da ide vise bubnjaru... no dobro..sve koje zanima stimanje i generalno shvacanje kako bubanj to jest kanta uopce funkcionira, umjesto surfanja preporucio bih da odu na linkove pod bubnjevi i ritmom i pogledaju tuning bible link

#10 Chad

Chad
  • Members
  • 4635 posts

Vrijeme objave: 08 Studeni 2004 - 00:03

D.[].[]v[].[]D. ] Ak hoćeš imati bolji feedback (da zvuk više ide k bubnjaru) onda donju otpusti, a gornju zategni (zvuči više zademfano).

ne kuzim bas ovo sa zvukom da ide vise bubnjaru... no dobro..sve koje zanima stimanje i generalno shvacanje kako bubanj to jest kanta uopce funkcionira, umjesto surfanja preporucio bih da odu na linkove pod bubnjevi i ritmom i pogledaju tuning bible link

Baš čitam Tuning Bible... zbilja detaljno.

#11 Rango

Rango
  • Members
  • 964 posts

Vrijeme objave: 08 Studeni 2004 - 00:08

bar netko ;) thumbs up!

#12 Free_eye

Free_eye
  • Members
  • 1388 posts

Vrijeme objave: 17 Studeni 2004 - 11:41

bar netko ;) thumbs up!

I ja cu sad !!!!!!!!!!Samo nisam dugo na netu bio ;P

#13 Free_eye

Free_eye
  • Members
  • 1388 posts

Vrijeme objave: 21 Prosinac 2004 - 18:33

....a da se ne rade one rupe, ne zelim eksperimentirat pa ak je neko voljan malo objasnit :)

#14 Zule of Sonor

Zule of Sonor
  • Members
  • 650 posts

Vrijeme objave: 21 Prosinac 2004 - 22:31

E, stvarno ne znam kako da ti odgovorim na ovo. Lol :(Zajebancija, jel tak? ;D

#15 Free_eye

Free_eye
  • Members
  • 1388 posts

Vrijeme objave: 21 Prosinac 2004 - 22:56

ma nee .. nego, ne kuzis ... zanima me fakat, za sto dublji ton, znas da kad previse otpustis da se rade one rupe ! ::(jer nije mi jasno, imam dosta velike tomove a neki koji imaju manje dimenzije dobiju dublji ton ... to mi nejde u glavu ... kaj bi trebo kupit coated rezonantnu opnu ?!?!

#16 Zule of Sonor

Zule of Sonor
  • Members
  • 650 posts

Vrijeme objave: 21 Prosinac 2004 - 23:00

Nemam pojma. Prouči drum bible, jer tebi "opuštenost" opne na većem tomu ne bi trebala biti nužna za dublji ton (zvuk). Cilj je da je jednako zategnuta i na većem i manjem. Probaj se igrat sa rezonantnim. Btw, koje su opne, a koje kante?

#17 Jojo The Bandit

Jojo The Bandit
  • Members
  • 555 posts

Vrijeme objave: 22 Prosinac 2004 - 00:15

Jel ti kad kazes "rupe" mislis mozda na nabore??

#18 Free_eye

Free_eye
  • Members
  • 1388 posts

Vrijeme objave: 22 Prosinac 2004 - 14:29

mislim na udubine :)

#19 Ac of Sepal

Ac of Sepal
  • Members
  • 365 posts

Vrijeme objave: 10 Veljača 2005 - 18:37

da,ali zasto svaki dan mijenjati koze i sve to? mislim,nije to nis lose,ali mislim da rijetki to rade! al dovoljno je par mjeseci da se vec malo to sve "formira"! to sam skuzio kad sam kupio novi snare, koji je onak malo delikatniji i super reagira na stimanje,ali je zato i osjetljiviji sto se tice toga

#20 Dad

Dad
  • Members
  • 149 posts

Vrijeme objave: 04 Svibanj 2005 - 19:16

Reko je Dave Weckl u školi bubnjanja da kad zatežeš kože uvijek zateži dva suprotna šarafa i dok zatežeš stišći rukom kožu u sredini tako da dobro usjedne na bubanj. Donja koža ti treba bit malo više zategnuta od gornje, al' sve je stvar ukusa. POZDRAV!

Category 1
Important Section
O nama
Glazbeni Forum je najveća zajednica glazbenika i ljubitelja glazbe na hrvatskom internetu još od 2003. godine.
Brojimo preko 25 000 registriranih članova.
Pratite nas
facebook Twitter Youtube Feed
Copyright © 2003 - 2016 Glazbeni Forum. Sva prava pridržana.