Jump to content

Slika
* * * * * 1 votes

Setup gitare i faktori koji utječu na zvuk

• Please log in to reply
488 odgovor(a) na ovu temu

#41 Lord Sirius

Lord Sirius
  • Members
  • 4966 posts

Vrijeme objave: 29 Rujan 2004 - 19:30

@ mejk:koliko se ja kužim, mislim da vrat ne bi trebao biti skroz ravan nego ipak malo kokavan....za drop C naravno da bi trebalo što deblje žice....nakon tog dvoje - podizanje bridge-a do te mjere da nigdje ne zujinakon toga - namještanje oktava

ta konkavnost mora biti jako jako malena, gotovo neprimjetna ljudskom oku :)podizanje bridgea do mjere gdje ne zuji nije rjesenje, jer i sa 13icama ce ti zujati i da action podignes na 1 cm od fretboarda.neznam zasto je thule naveo stimanje oktava, to uopce nema veze sa ovom pricom.

@wrath:jesu ti oktave dobro podešene (na 12. pragu da je isti ton kao i slobodna žica)?mala odstupanja na 24. pragu su moguća, ali MALA odstupanja....inače, meni na bassu je i na 24. pragu isti ton.... valjda jer su žice deblje....

ponavljam - na debljim zicama su manji razmaci.i kada je apsolutno sve podeseno, ukljucujuci vrat, oktave, nut itd. gitara ce na tankim zicama na 12tom pragu imati 100% točan ton ako je vrat obrađen do savršenstva, što znaci da su svi pragovi u mm podeseni, da je vrat tocno u mm izmjeren itd.za gitaru su ta odstupanja normalna stvar.

#42 Guest_primax_*

Guest_primax_*
  • Guests

Vrijeme objave: 03 Listopad 2004 - 10:23

Evo da se nadovezem na raspravu o udaljenosti pick-upa od zica - nasao sam jedan link, doduse radi se o Stratocasteru, ali valjda ce pomoci.http://members.tripo.../~AFH/Tips.html

#43 ROGI_bannan

ROGI_bannan

banned

• Banned
  • 1779 posts

Vrijeme objave: 17 Listopad 2004 - 22:51

lorde da bi slozio oktave ne treba imati najgitaru nego jednostavno moras birdge pomicatnaprijed ili nazat s obzirom kak ti odstupa ako sam ja na jednom frendovom škart basu sloziooktave da su 100% štimale mozes i ti na svojojgitarijer tak cudilo me da nitko nije to znao rec ka kse oktave štimaju

#44 Lord Sirius

Lord Sirius
  • Members
  • 4966 posts

Vrijeme objave: 18 Listopad 2004 - 00:00

lorde da bi slozio oktave ne treba imati najgitaru nego jednostavno moras birdge pomicatnaprijed ili nazat s obzirom kak ti odstupa ako sam ja na jednom frendovom škart basu sloziooktave da su 100% štimale mozes i ti na svojojgitarijer tak

da ponovimo - gitara i bass gitara nisu isti instrumenti.CINJENICA je da tanje zice teže zadržavaju oktave od debljih.Nisam to ja izmislio, nego prenosim informacije iz raznoraznih knjiga/casopisa, a i iz vlastitog iskustva stimanja nekoliko desetaka gitara i basseva.i nismo pricali o stimanju oktava vec laganom odstupanju tonova od vrijednosti koju bi trebali imati kada su oktave nastimane.da bi se zadrzali tonovi na tocno 440Hz, pragovi moraju biti postavljeni u nanometar tocno - nesto sto samo (kako ti kazes) najgitare imaju.

cudilo me da nitko nije to znao rec ka kse oktave štimaju

nitko nije nista rekao o stimanju oktava jer se o tome raspravilo vec na 2 ili 3 topica.

#45 Pkiller

Pkiller
  • Members
  • 57 posts

Vrijeme objave: 22 Listopad 2004 - 21:42

A što se tiče actiona-dali niži action mora obavezno značiti zujanje 5. i 6. žicedok se na svom RG-u570 prebacim na single coil il se to može nekak drugačije riješit(možda ispravljanje vrata il neš takvo)

#46 gogothegogo

gogothegogo
  • Members
  • 3913 posts

Vrijeme objave: 22 Listopad 2004 - 23:12

A što se tiče actiona-dali niži action mora obavezno značiti zujanje 5. i 6. žicedok se na svom RG-u570 prebacim na single coil il se to može nekak drugačije riješit(možda ispravljanje vrata il neš takvo)

prvo moras ustanovit jel zujanje stavarno zbog zica...odnosno jel zuji i na suho...onda moras ustanovit jeli zuji samo na suho ili i na pojacaloako je na oba pitanja odgovor da onda idi to rjesavatmoze ti zujat zbog vise stvari...zbog losih/izlizanih pragova (jel' pragovi imaju udubljenja od istrosenosti?)zbog iskrivljenog vrata (pogledaj ga iz perspektive masinica i pogledaj jel ravan)zbog pre niskog actiona itd...prvo bi bilo fino ispravit vrat pomocu sipke (truss rod) ali to nemoj radit ako neznas jer mozes shebat sipku i onda cheap vrat bye bye..nakon toga tek idi povisivat action ako jos zuji

#47 gogothegogo

gogothegogo
  • Members
  • 3913 posts

Vrijeme objave: 22 Listopad 2004 - 23:26

Gitara je praktički nova-prijašnji vlasnik je promjenio žice prije neg šta sam je kupio(navodno prvi put jer je nije svirao) i čini mi se da je možda to napravio traljavo(ibanezov edge bridge)

e onda je potrebno napravit cijelo ustimavanje gitare...izravnat vrat, namjestit action po tvom ukusu a da ne zuji, namjestit oktave i nastimat zice :)

#48 kekec

kekec
  • Members
  • 1175 posts

Vrijeme objave: 27 Studeni 2004 - 13:54

neznan jal ovo pripada ovom topicu al nisan zna di stavit pa :-\:jel mi mozete rec koje su zice za el. gitaru najrastezljivije i jel rastezlijvost ovisi o debljini zica ???

#49 Uncle_Hendrix

Uncle_Hendrix
  • Members
  • 6303 posts

Vrijeme objave: 27 Studeni 2004 - 14:21

neznan jal ovo pripada ovom topicu al nisan zna di stavit pa :-\:jel mi mozete rec koje su zice za el. gitaru najrastezljivije i jel rastezlijvost ovisi o debljini zica ???

Pa naravno da rastezljivost žica ovisi o debljini žica, tj. što je žica tanja, više se može zatezat ili zavijat ili 'bendat'.Postoje različite debljine žica koje odgovaraju ukusima milijunima svirača diljem svijeta, ja svoram na 0.10 mm debelim žicama, a najtanje su 0.08 , dok su najčešće žice debljine 0.09 , najdeblje su 0.13 , naravno govorim o prvoj E žici, jer ako je prva E žica deblja i ostale će biti deblje, tj. postoji nekakva konstanta zadebljenja žica ;)

#50 kekec

kekec
  • Members
  • 1175 posts

Vrijeme objave: 27 Studeni 2004 - 14:25

ond cu se ipak drzat devetki ;) jer mi osmice paraju prste a to stvarno boli :'( a ima san B.B. King model od Gibsona 4. 5. 6. su 11. ke, a 1. 2. 3. su 10. ke i malo su mi pretvrde

#51 Uncle_Hendrix

Uncle_Hendrix
  • Members
  • 6303 posts

Vrijeme objave: 27 Studeni 2004 - 14:35

Ma pazi, ne mogu prve tri žice biti iste debljine ? Pa zar nije logično ? A gornje tri samo 0.11 ?? Pa to ti je 0.01 mm razlike :;) ;) . Evo probaj ovaj pokus pa ćeš shvatiti:Odštimaj prvu E žicu na treću G žicu, pa ćeš vidjeti koliko je ova prva postala mekša. Eh pošto se tako ne može svirati, podebljali su ostalje žice, jer sto je žica tanja, titranjem proizvodi tonove viših frekvencija, čista fizika ! ;)

#52 kekec

kekec
  • Members
  • 1175 posts

Vrijeme objave: 27 Studeni 2004 - 15:08

ma prva je 0.10 druga 0.13 treca 0.17 cetvrta 0.32 peta 0.45 sesta 0.54 (kuzin ja to nego san mislija iz seta jedanaestki i desetki) kuzis

#53 gogothegogo

gogothegogo
  • Members
  • 3913 posts

Vrijeme objave: 27 Studeni 2004 - 15:09

da razjasnim neke krivo recene stvari...nema konstante zadebljanja zica ;Dima nekih standardnih paketa zica (razlicitih za razlicite proizvodjace) ali mozes i slagat sam svoje kombinacije...ovo sto kekec kaze

B.B. King model od Gibsona 4. 5. 6. su 11. ke, a 1. 2. 3. su 10. ke i malo su mi pretvrde

4.5.6. su iz paketa .11 (prva zica .11) a 1.2.3. iz paketa .10 (gdje je prva zica .10)...i to pitaj boga koja marka i koji "model"najlakse ti je (posto si pocetnik) isprobavat te najcesce kombinacije...ako su ti ove kombinacije .10 i .11 predebele nemora znacit da ce ti neke 10tke bit pre debele...

#54 kekec

kekec
  • Members
  • 1175 posts

Vrijeme objave: 27 Studeni 2004 - 15:13

ma nasa san ja jednu genijalnu kombinaciju 1, 2, 4, 5, 6, su devetke, a na misto 3. san stavija cetvrtu iz paka 8. ki tako da su mi 3. 4. 5. i 6. sa onin navojima.

#55 kekec

kekec
  • Members
  • 1175 posts

Vrijeme objave: 27 Studeni 2004 - 15:27

evo i slike tog paket za hendrixa pa ce ti bit jasnije o cemu san ja prica ;)

Attached Thumbnails

• Yice2.jpg

#56 Legolas

Legolas
  • Members
  • 1571 posts

Vrijeme objave: 27 Studeni 2004 - 17:40

ma nasa san ja jednu genijalnu kombinaciju 1, 2, 4, 5, 6, su devetke, a na misto 3. san stavija cetvrtu iz paka 8. ki tako da su mi 3. 4. 5. i 6. sa onin navojima.

Pa ne moras se tako gnjavit. Postoje paketi koji imaju G wound zicu tj. ta treca ima namotaje.

#57 kekec

kekec
  • Members
  • 1175 posts

Vrijeme objave: 27 Studeni 2004 - 18:00

znan da vox proizvodi ili je proizvodija takve zice ali ih nema bas ode nabavit pa mi molin te kazi di ima takve nabavit koje su marke i koja je cjena

#58 zvincic

zvincic
  • Members
  • 8164 posts

Vrijeme objave: 28 Studeni 2004 - 20:25

Postoje različite debljine žica koje odgovaraju ukusima milijunima svirača diljem svijeta, ja svoram na 0.10 mm debelim žicama

ne sviras

#59 Uncle_Hendrix

Uncle_Hendrix
  • Members
  • 6303 posts

Vrijeme objave: 28 Studeni 2004 - 21:01

Postoje razlièite debljine žica koje odgovaraju ukusima milijunima sviraèa diljem svijeta, ja svoram na 0.10 mm debelim žicama

ne sviras

Ne razumin? Sviram na tzv. ' desetkama ', nisi valjda mislio na to da sam ja mislio da su mi sve žice desetke ? ;)

#60 zvincic

zvincic
  • Members
  • 8164 posts

Vrijeme objave: 29 Studeni 2004 - 09:39

Ne razumin? Sviram  na tzv. ' desetkama ', nisi valjda mislio na to da sam ja mislio da su mi sve žice desetke ?  ;)

sviras na "desetkama" ali to nije 0.10 mm kako si napisa vec 0.10 inca

Category 1
Important Section
O nama
Glazbeni Forum je najveća zajednica glazbenika i ljubitelja glazbe na hrvatskom internetu još od 2003. godine.
Brojimo preko 25 000 registriranih članova.
Pratite nas
facebook Twitter Youtube Feed
Copyright © 2003 - 2016 Glazbeni Forum. Sva prava pridržana.