Jump to content

Slika
* * * * * 1 votes

Setup gitare i faktori koji utječu na zvuk

• Please log in to reply
488 odgovor(a) na ovu temu

#21 Lord Sirius

Lord Sirius
  • Members
  • 4966 posts

Vrijeme objave: 26 Rujan 2004 - 17:15

pa..niti to ne postoji. sve ovisi što tebi znači optimalno.

Pa ako je preblizu, zvuk je "zaglušen", a ti si objasnio zašto.. a ako su predaleko, onda je signal bitno slabiji.

da, ali kuzis..netko mozda zeli imati zaglusen zvuk, a netko mozda zeli imati slabiji signal, pa je njima onda (za dobiti takav zvuk) optimalna ta i ta pozicija pickupa. treba se prvo definirati sto to znaci "optimalni polozaj" da bi se moglo dalje ici.

#22 brave scotland

brave scotland
  • Members
  • 992 posts

Vrijeme objave: 26 Rujan 2004 - 17:15

ja sam sebi namjestio tako da mi je donji dio pupa malo poviseniji od gornjeg, neznam, tako mi se cini nekako bolje, kaj mislite o tome?

Meni je gornji dio pickupa malo podignut da mi "bassevi pjevaju" (kako kaže majstor)  :) a mogao bih probati i obrnuto!

ja volim da mi se cuju onak malo vise treblasti zvukovi, malo da mi gitara kresti, to mi je ok ;D

#23 Zuja

Zuja
  • Members
  • 393 posts

Vrijeme objave: 26 Rujan 2004 - 17:21

evo ja sam sad nedavno povisio žice u odnosu na vrat, i mogu reć da mi se zvuk dosta promjenio na bolje, ima više sustaina a i nekak mi je bolji filing jer volim kad osjetim žicu a ne kad je onak preblizu pa je sva neka pljugava...pickup si nisam još dirao...ima one šarafe na njemu i čuo sam da je kao neko pravilo, na debljoj žici više odšarafit šarafić, ali to isto vjerojatno ovisi o ukusu...

#24 crazy horse

crazy horse

Administrator

• Administrators
  • 2276 posts

Vrijeme objave: 26 Rujan 2004 - 17:30

da, ali kuzis..netko mozda zeli imati zaglusen zvuk, a netko mozda zeli imati slabiji signal, pa je njima onda (za dobiti takav zvuk) optimalna ta i ta pozicija pickupa.

Mislim da karikiraš. To ti je kao da ja kažem, da mi je gitara naštimana standardnim štimom, a ti kažeš kako netko možda stalno koristi drugi štim i paše mu, te je on njemu "standardan", te da prvo treba definirati standardni štim. Neka odstupanja ne znače loše, ali gitara ima najveću svirljivost kad su novi pragovi, kad je očišćena od đubriva (kako kažeš), kada su oktave naštimane i kad su pickupovi na optimalnoj visini (*quote niže*) u odnosu na žice :)

treba se prvo definirati sto to znaci "optimalni polozaj" da bi se moglo dalje ici.

Pa sam si rekao : "ako optimalno znači da ti žice titraju maksimalnom mogucom amplitudom, onda postoji i optimalna udaljenost pickupa." i ja sam potvrdio to :)

#25 Lord Sirius

Lord Sirius
  • Members
  • 4966 posts

Vrijeme objave: 26 Rujan 2004 - 17:45

Mislim da karikiraš. To ti je kao da ja kažem, da mi je gitara naštimana standardnim štimom, a ti kažeš kako netko možda stalno koristi drugi štim i paše mu, te je on njemu "standardan", te da prvo treba definirati standardni štim.

pa stvar je u tome sto standardni stim JE definiran i tocno se zna koji je. dok optimalni polozaj pickupa nije definiran uopce.

Neka odstupanja ne znače loše, ali gitara ima najveću svirljivost kad su novi pragovi, kad je očišćena od đubriva (kako kažeš), kada su oktave naštimane i kad su pickupovi na optimalnoj visini (*quote niže*) u odnosu na žice :)

mislim da svirljivost gitare nema veze sa zvukom koji izlazi iz nje, tako da niti nema veze sa pickupovima. zato se i kaze da kada kupujes gitaru, da ju prvo probas na suho da vidis kako zvuci. pickupovi onda nemaju prevelik utjecaj na svirljivost jelda? jer nece biti nicega sto ce ometati žice u njihovom titranju. a i nije da ces ti primjetiti razliku u svirljivosti ako uopce nema pickupa ili ako je skroz do zice.sustain ovisi o pickupu i snazi magnetskog polja koje on generira, a ne svirljivost :)

Pa sam si rekao : "ako optimalno znači da ti žice titraju maksimalnom mogucom amplitudom, onda postoji i optimalna udaljenost pickupa." i ja sam potvrdio to :)

pa da, to sam JA rekao. mozda nekome optimalno znaci da žica ne titra maksimalnom amplitudom, nego titra na srednjoj vrijednosti izmedu minimalne i maksimalne amplitude. nema definicije optimalnog, barem koliko ja znam.

#26 bpitesa

bpitesa
  • Members
  • 79 posts

Vrijeme objave: 26 Rujan 2004 - 17:52

Ljudi svatko ko se razumi u gitaru naštimaje je prema sebi kako mu je lakše svirat da mu izvaredno zvući, a ne neke rasprave poćetnika ćemu to? Ljudi ako neznate pitajte ove starije gitariste kako oni to rade a nemojte nagađat tek tako samo da bi poslali 1 post tolko od mene!

#27 crazy horse

crazy horse

Administrator

• Administrators
  • 2276 posts

Vrijeme objave: 26 Rujan 2004 - 18:14

mislim da svirljivost gitare nema veze sa zvukom koji izlazi iz nje, tako da niti nema veze sa pickupovima.

Kako nema? Pa ako staviš pickupove odmah do žica, gitara će zvučati loše, i tako podešena nije u potpunoj formi i automatski je manje svirljiva nego da su pickupovi "optimalno podešeni". A ako mislis da pod optimalno mislim na jednu izračunatu brojku, ne mislim. Mislim da "prava" udaljenost pickupa od žica koja može varirati od *neznamkoliko" mm-a i u toj maloj granici može biti stvar ukusa. Ali mislim da postoji određeni "korak" koji pickup može napraviti od mjesta gdje "žica titra maksimalnom mogućom amplitudom" a da zvuk nebude "ugrožen"...

zato se i kaze da kada kupujes gitaru, da ju prvo probas na suho da vidis kako zvuci.

Ne, to se radi da se "vidi" kakvo je drvo, i sustain... jer ako je drvo odlično, tu gitaru možeš napraviti izvrsnom ako staviš odlične pickupe i podesiš kako spada.

sustain ovisi o pickupu i snazi magnetskog polja koje on generira, a ne svirljivost :)

Pa to je povezano! Meni ima gitara ima najbolju svirljivost (osjećaj pod rukama) kad ima nove pragove, a to ujedno i znači bolji sustain. Gitara mi ima najbolju svirljivost kad su podešene oktave i kad su žice podešene kako meni odgovora (neki srednji action) i pickupovi prema žicama, da mi nebude preslabi signal a nit da zaglušuje... s tim da "hod" koji moj pickup ima od njegove pozicije kad je bio "savršeno" namješten je dizanje donjeg dijela pickupova radi "pjevanja basseva"  :) Visina pickupa utječe na sustain, ne onaj sustain koji čuješ na suho, nego onaj kad sviraš kroz amp!

#28 gogothegogo

gogothegogo
  • Members
  • 3913 posts

Vrijeme objave: 26 Rujan 2004 - 18:42

Visina pickupa utječe na sustain, ne onaj sustain koji čuješ na suho, nego onaj kad sviraš kroz amp!

nije...magnet u pickupu privlaci metalne zice i tako im koci titranje...sto je blize to je sila veca i kocenje jace...cista fizika...dakle utjece na sustain i na suho

#29 Lord Sirius

Lord Sirius
  • Members
  • 4966 posts

Vrijeme objave: 26 Rujan 2004 - 19:08

...

necu dalje..ne vidis razliku izmedu subjektivne i objektivne optimalnosti, a oko toga se sve vrti, i pojma svirljivosti gitare i zvucanja te iste gitare kroz pojacalo :)btw. ako stavis pickupove odma do zica ne znaci da ce lose zvucati. sve i dalje ovisi o tipu pickupa, prvenstveno ako je on aktivan ili pasivan, te onda o njegovoj izlaznoj snazi.

#30 gogothegogo

gogothegogo
  • Members
  • 3913 posts

Vrijeme objave: 26 Rujan 2004 - 19:15

opet filozofije ::)postoji optimalni polozaj pickupa u smisli sustaina...u smislu glasnoce je bolje blizei to je to, nema ftu neke filozofije

#31 crazy horse

crazy horse

Administrator

• Administrators
  • 2276 posts

Vrijeme objave: 26 Rujan 2004 - 19:23

ne vidis razliku izmedu subjektivne i objektivne optimalnosti

??? Pa napisao sam da postoji određeni "hod" pickupa koji se može shvatiti kao subjektivna stvar, a zvuk nebude "ugrožen", ali postoje i objektivna pravila - ono što gogo priča o sustainu! A o tome se cijelo vrijeme i priča. :)Bez ljutnje i daljnih (mojih) filozofija ;D

#32 Gerontius

Gerontius
  • Members
  • 4244 posts

Vrijeme objave: 26 Rujan 2004 - 19:52

evo da ja neke stvari kazem...najradje bih imao metalni nut ( brass ) ili kostani. ali cini mi se da cu naruciti earvana nut sa neta ( to je onaj koji kompenzira intonaciju jer je gitara temperirani instrument )dalje... debljina zica.... SRV je svirao 013 nastimano na Eb... Dick Dale svira 016 na E - nuff said ;Dja sam na 10, ali razmisljam na jet kingu preci na 11... vidjet cemonego... ima jos nesto... radijus fretboarda... i on je prilicno vazan... za hvatanje harmi na nizim pragovima je bolje da je sto zakrivljeniji ( recimo 9" kao na telcu ), a za soliranje i neometano bendanje ( bez da se zagusi nota, ako znate na kaj mislim ) je bolji sto ravniji ( IIRC ibanez na wizard II neckovima ima 12", a jackson na soloistima 16" )

#33 Harlond

Harlond
  • Members
  • 747 posts

Vrijeme objave: 26 Rujan 2004 - 19:59

Visina pickupa utječe na sustain, ne onaj sustain koji čuješ na suho, nego onaj kad sviraš kroz amp!

nije...magnet u pickupu privlaci metalne zice i tako im koci titranje...sto je blize to je sila veca i kocenje jace...cista fizika...dakle utjece na sustain i na suho

sigurno da utjece i na suho...ja mislim (moguce da san u krivu) da ako je pickup blizi zica manje vibrira ali se i zvuk "jace" osjeti.bitno je prvo vidit jel ti odgovara vrat za sviranje.. onda nastimat udaljenost zica od vrata i tek onda podesit picupove za optimalan zvuk. sve to moze se postic na suho... do je pickupove pozeljno nastimati po pojacalu.sa istom gitarom se moze postici mnogo razlicitih zvukova samo podesavajuci udaljenost zica od vrata te od pickupova.... i to najbolje moze napraviti sam "svirac" gitare... jer ako das nekom strucnijem ondaon to nastima kako njemu odgovara - osm ako ti nisi prisutan tokom tog postupka....

#34 mudhoney

mudhoney
  • Members
  • 1729 posts

Vrijeme objave: 27 Rujan 2004 - 09:42

najradje bih imao metalni nut ( brass ) ili kostani. ali cini mi se da cu naruciti earvana nut sa neta ( to je onaj koji kompenzira intonaciju jer je gitara temperirani instrument )

??? za sustain je najbolji nut od kosti

dalje... debljina zica.... SRV je svirao 013 nastimano na Eb... Dick Dale svira 016 na E - nuff said ;Dja sam na 10, ali razmisljam na jet kingu preci na 11... vidjet cemo

da, SRV je svirao na .13 ali tek kad su mu se prsti počeli raspadat, postoje legednde da je zapravo u početku svirao žice za bass :) :Duostalom, nije stvar u "tko će svirat deblje žice" nego jednostavno sa različitom debljinom žica dobiješ drugačiji zvuk o tome se radi...evo recimo ja sviram .13 na stratu i to mi totalno mijenja zvuk...više nije karakteristično "stratovski" tanak...samo sad mi je smiješno svirat gitare sa tanjim žicama jer sam se totalno prilagodio na .013 pa imam osjećaj kao da sviram na nekakvim gumicama :) :) :(  8)

#35 zvincic

zvincic
  • Members
  • 8164 posts

Vrijeme objave: 27 Rujan 2004 - 12:32

da ju prvo probas na suho da vidis kako zvuci. pickupovi onda nemaju prevelik utjecaj na svirljivost jelda?

nope...pickupovi (tj. magnetno polje) uvijek ima utjecaj, i na suho i ustekano u pojacalo.ako su ti pupovi (normalni) preblizu zicama prva stvar koju osjetis je smanjen sustain.

#36 mejk

mejk
  • Members
  • 290 posts

Vrijeme objave: 29 Rujan 2004 - 00:39

vidim da ste u zaru diskusije, al cini mi se da je ovo topic za ono sto zelim pitati:bio mi je podosta kriv vrat na gitari (tnx gero sto si provjerio), pa sam si to fino sredio sa imbusom (posto mi je prvi put bio, lagano sam sve radio i pazio da ne pretegnem). vrat je sad skoro pa skroooz ravan (nisam htio pretjerati sa zatezanjem doduse), ali su mi zice pocele uzasno brencati. zato sam fino digo konjica (jel se zove to konjic? :)), da bude veca udaljenost od pragova, e al naravno sad je na visim pragovima puno veci razmag nego na nizim, pa mi oktave bas i ne stimaju. sad ne znam sto napraviti - ako vratim zice dole, stimaju oktave, ali brenci, ako dignem, odu oktave. a vrat brijem da nema smisla svijati:)rijec je o epiphone sg g400, sa 10-kama, nastimanim na drop c.

#37 Lord Sirius

Lord Sirius
  • Members
  • 4966 posts

Vrijeme objave: 29 Rujan 2004 - 00:50

rijec je o epiphone sg g400, sa 10-kama, nastimanim na drop c.

probaj nastimati na standard e i pogledaj kakvo je onda stanje. vjerojatno ti brenci jer nije predvideno da se na gitari svira drop c - cim si spustio stim, zice vise nisu tako napete pa imaju vecu amplitudu titranja

#38 Lord Sirius

Lord Sirius
  • Members
  • 4966 posts

Vrijeme objave: 29 Rujan 2004 - 00:55

evo mejk mi je dao muda da i ja pitam ;Dvrat mi ima 24 praga...kad 1.žicu puknem prazno - svira mi Ea kad pritisnem 24.polje na istoj žici svira mi sniženi E.. zašto?Zar ne bi opet trebalo svirat E?

to je, moglo bi se reci, normalno. citao sam na nekom forumu da samo najbolje izrađene gitare daju točni ton e na nultom pragu i na 12tom pragu.stvar je i u oktavama i u bridgeu i u zicama i u pragovima..da skratim..u svemu!ima dosta veze sa debljinom zica. pogledaj koliko ti debela e žica odstupa. sigurno puno manje nego tanka.meni na lp-u tanke žice na 12tom pragu odstupaju 3-10%, a debele 0-3%.dok na stratu, zaucdo, svugdje odstupaju 0-2%, ako ne i manje.neznam koliki su ti postotci kada se izraze u hertzima, jer štimam preko audio-phonics tunera koji pokazuje u postocima.

#39 Gerontius

Gerontius
  • Members
  • 4244 posts

Vrijeme objave: 29 Rujan 2004 - 00:56

mejk... za droppani tuning si metni 11... ences toliko osjetit razliku, ali ce biti bolji sustain....ajde, bum ti ja to slozio prije nego mi faks pocne, sam mi se javi na PM, pa cu ti i oktave sloziti :)

#40 thule

thule
  • Members
  • 613 posts

Vrijeme objave: 29 Rujan 2004 - 08:13

@ mejk:koliko se ja kužim, mislim da vrat ne bi trebao biti skroz ravan nego ipak malo kokavan....za drop C naravno da bi trebalo što deblje žice....nakon tog dvoje - podizanje bridge-a do te mjere da nigdje ne zujinakon toga - namještanje oktava@wrath:jesu ti oktave dobro podešene (na 12. pragu da je isti ton kao i slobodna žica)?mala odstupanja na 24. pragu su moguća, ali MALA odstupanja....inače, meni na bassu je i na 24. pragu isti ton.... valjda jer su žice deblje....

Category 1
Important Section
O nama
Glazbeni Forum je najveća zajednica glazbenika i ljubitelja glazbe na hrvatskom internetu još od 2003. godine.
Brojimo preko 25 000 registriranih članova.
Pratite nas
facebook Twitter Youtube Feed
Copyright © 2003 - 2016 Glazbeni Forum. Sva prava pridržana.